XBMC-Kodi.cz
Stavíme NAS - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - hardware (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-hardware)
+--- Fórum: HW - počítače (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-hw-pocitace)
+--- Téma: Stavíme NAS (/prispevek-stavime-nas)

Stran: 1 2 3 4 5 6


Stavíme NAS - interfernet - 31.12.2016

Prvním NASem co jsem pořídil byl jednodiskový Synology DS106j. Poté co mi přestal dostačovat diskový prostor a výkon (chtěl jsem DLNA pro TV) jsem pořídil dvoudiskový Synology DS211j. Jak jsem postupně zvyšoval nároky a přestal dostačovat hw a dnes je pro mně NAS jen jako diskové úložiště a nemůžu jej plně využívat jak bych chtěl. Stačí, abych do photo station hodil více fotek a NAS se na delší dobu začne zaobírat převzorkováním fotek a nic jiného se na něm nedá dělat. Vybíral jsem nový NAS, kterým bych nahradil stávající dvoudiskový, co by měl dostatek výkonu s rezervou a i možnost pro rozšíření na alespoň 4 disky. Našel jsem hezký DS416play, co má výkon i na převzorkování 4K videa, 4 HDD. Ale taky odpovídající cenu. Když jsem zkoumal web synology.cz tak jsem narazil na ještě zajímavější kousek s vyšším výkonem a větší pamětí DS916+. Ovšem ta cena je už hodně vysoká. Za ty peníze postavím NAS i s disky!

Porovnání NASů: https://www.synology.com/cs-cz/products/compare/DS916+/DS416play/DS416j/DS216j

Díval jsem se i na NASy od QNAP. 4diskový se dá pořídit za skvělou cenu, ovšem CPU v něm ve mně budí podezření, že to s výkonem bude podobné jak v levném Synology. Holt za málo peněz málo muziky. A hot-swap nepotřebuji. Za chodu disky měnit určitě nebudu. Nejsem řízení letového provozu nebo Dukovan.

Tak jsem začal zkoumat z čeho by se dal NAS postavit a čím oživit. Použitelné miniITX desky se dají koupit i s CPU okolo 2 tis. Kč. Například http://zakladni-desky.heureka.cz/asrock-j3160-itx/# Podmínkou nutnou jsou alespoň 4 SATA porty, když bude víc, tím líp. Se dvěma bych nebral. Dva sloty pro RAM taky nejsou k zahození pro budoucí rozšíření. Paměti v první fázi bude dostačovat 8GB (jaký rozdíl oproti 512MB v Synology). Grafický systém je nedůležitý, monitor připojen k NASu nebude. Porovnal jsem CPU v miniITX proti DS916+ a výkonově je to téměř identické: http://cpuboss.com/cpus/Intel-N3710-vs-Intel-J3160 Spotřeba MB se pohybuje okolo 7W, takže cca 10W max.

Pro hard-core stavitele je skvělá deska ASROCK C2750D4I, má 2G LAN porty a možnost připojení 12×SATA disků. Jen ta cena tomu odpovídá. http://www.lan-shop.cz/asrock-c2750d4i-166900

Výběr disků je jasný, WD RED, cenově nejvýhodněji v tuto chvíli vyhází 3TB varianta. Spotřeba je max 14W při startu, za běhu okolo 8W. Při osazení 4ks je pak spotřeba při startu systému 66W.

Jaký vybrat case. Použitelné je snad jakékoliv PC se starého vyřazeného, jen je nutný zdroj s dostatkem konektorů, což je snad každý, výkonově by 200W mělo stačit. Snažím se už nějaký čas najít hezký malý case, kde bych dal alespoň 4 HDD, a nebyl hlučný. Máte nějaký tip?

Hezký je např. Norco ITX-S4 Black, ale jak jsem již psal, tak hot-swap je pro mně zbytečný. Nebo Fractal Design NODE 304, ARK ITX/CS-CI03 Black Mini ITX Server, IN WIN IW-MS04-01-S265 Black, Silver Stone SST-DS380B.

A poslední důležitou položkou seznamu je operační systém, na kterém NAS pojede. Jsem odkojený systémem DSM od Synology a nerad bych se jej vzdával. Proto jsem zajásal, když jsem našel projekt http://xpenology.me/ který se zabývá naroubováním DSM na libovolný hw. Asi to nebude úplně čisté řešení, ovšem kdo je zvyklý na DSM tak určitě stojí za vyzkoušení. Zkoušel jsem systém virtualboxu a chodí velmi hezky. Na odpovídajícím železe to musí lítat jako blesk. Rozšiřující balíčky by měly fungovat. Akorát by mě zajímalo, jestli půjde rozšířit licence na surveillance station pro více kamer. Dvě v základním systému budou málo.

Kdo nepožaduje DSM/xpenology tak pak je dostupný skvělý systém FreeNAS, volně šiřitelný. http://www.freenas.org/
Velkou inspirací pro mně je blog Briana Mosese, který staví NASy od roku 2012. Určitě stojí za prostudování http://blog.brianmoses.net/categories/diy-nas/
 
Pokud jste postavili, nebo se na stavbu NASu teprve chystáte, tak se se svými zjištěními, doporučeními svěřte zde. Pokud bude výsledkem vlastnoručně postavený NAS splňující požadavky na něj kladené, případně umící i něco víc, tak vlákno splní svůj účel.


RE: Stavíme NAS - Rossi D - 31.12.2016

Jsem velmi zvědav na samotnou stavbu a následné zkušenosti s "homemade" NASem. Většinou jsem spíše četl negativní komentáře k takto "ručně" postaveným strojům a lecjaké vlákno s debatou stejně skončilo u hotového HW řešení  8
Občas jsem měl nutkání něco podobného také postavit, ale nenašel jsem čas a i ta odvaha trošku chyběla, možná po pozitivních zkušenostech z tohoto vlákna se nechám "zmanipulovat" a pustím se do toho  4


RE: Stavíme NAS - interfernet - 31.12.2016

Rossi, taky jsem kdysi razil filozofii hotového NASu. Ceny za hotový NAS mě ženou do alternativy stavby vlastního NASu. Snad tu S474n dotáhne kolegu co provozuje xpenology, jsem zvědav na jeho zkušenosti a tipy. Jinak jsem našel krásný case - CoolerMaster ITX Elite 110, a desku s napájením 19V asrock-q1900dc-itx-intel-j1900. Jenže to je už stará "fošna", tak hledám novou alternativu. Dnes při silvestru mi to moc nejde Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Stavíme NAS - Rossi D - 01.1.2017

Jak píši - z velkým zájmem to tu budu sledovat !
Jinak case co bych bral já - zmiňuješ výše - jsem Fractal pozitivní (PC / Define R4 + HTPC / Node 605) takže i "postýlka" pro NAS by byla Node 304. Mají skvěle řešené vnitřky skříní a cable management, bonusem je i báječné odhlučnění včetně airflow. Fošínku nevím / neporadím, MB s integrovaným CPU jsem nevlastnil ... a již vůbec ne něco v prťavém mini ITX , mám rád když na to vidím - full ATX to je moje  1


RE: Stavíme NAS - mobilemanic - 01.1.2017

Jo, to jsou hezké vzpomínky... Já začínal se Synology DS108j, to bylo tenkrát ještě s EXT2 nebo maximálně s EXT3.. Data to tenkrát ztrácelo 2x ročně. To byly časy :-D


RE: Stavíme NAS - interfernet - 01.1.2017

Takže fošnu jsem zajímavou našel - Asrock J3160DC-ITX. Umí 4 SATA, napájení 19V přes DC adaptér. Cena sic o něco vyšší, vykoupená tichým ntbk napájením. Na foru xpenology desku používá uživatel Arcao z Neratovic. Mohl by sem přijít se podělit o zkušenosti. Zkusím mu napsat.


RE: Stavíme NAS - meda - 01.1.2017

Už jsem XPEnology zkoušel před 8mi měsíci na starším Intel Celeron (na AMD ani ARMech neběhá). Šlo mi ale jen o vyzkoušení spolupráce s BerryBoot jako iSCSI disku. Věnoval jsem tomu asi 3 dny. HW jsem neměl s nízkou spotřebou ani nízkým hlukem.
http://www.xbmc-kodi.cz/showthread.php?tid=434


RE: Stavíme NAS - Jack_Free - 02.1.2017

Oni v Synology vědí proč za to chtějí takové peníze, mám několik let jeden dvoudiskový starší model, a spokojenost, dokonce mě před časem odmítnul zapisovat na disk, z důvodu že je špatný a víte co ?
Měl pravdu, ten disk byl vážně v háji, takže jsem všechno přetáhnul na jiný disk (raid nepoužívám) a všechno jede vesele dál.
Pokud někdo příjde z lepším a levnějším řešením, tak se nebudu bránit, ale zatím co jsem se tak poptával, tak to skutečně končí tak že si lidé pořizují hotová řešení.
Ale nic méně, držím palce ať se to povede.


RE: Stavíme NAS - CZBigBanana - 02.1.2017

Já jsem si postavil NAS na xpenology. Z jednoho PC mi tu zbyla deska Gigabyte GA-D525TUD s integrovaným Atomem D525 (rev. 1.4 se 4 SATA porty a IDE), takže jsem k tomu připojil jeden starý SATA disk a začal testovat. 

Původně jsem začal s XPEnoboot 5.2-5644.5 DS3615xs z xpenology.me. ISO se mi za boha nedařilo stáhnout, tak jsem stáhnul IMG a pomocí Win32DiskImager vytvořil bootovací flashku. Po nabootování do módu Install jsem v prohlížeči našel web interface DSM na IP adrese NAS a nahrál image 5.2-5644 stažené z xpenology.me. Pak už jsem se byl v rozhraní DSM, pomocí Ovládacího centra jsem manuálně nainstaloval updaty až do 5.2-5644.5. Vše fungovalo hladce, instaloval jsem balíčky jeden za druhým a bez zaváhání. 

Pak mi Ovládací panel nabídnul update na 5.2-5967. Dogooglil jsem se k tomu, že na https://download.xpenology.xyz/ se dá stáhnout XPEnoboot pro tuhle verzi, takže jsem vytvořil novou flashku s tímhle bootloaderem, v ovládacím panelu dal stáhnout aktualizaci přímo ze serverů Synology a ve chvíli, kdy se PC restartovalo, vyměnil jsem flashku a nabootoval z ní. Nevím, jestli je to správný postup, ale po pár minutách to naběhlo do 5.2-5967 a přes Ovládací panel jsem aktualizoval na nejnovější verzi. Tahle verze XPEnoboot byla fajn v tom, že obsahovala i ovladače pro IDE řadič, takže přibyla možnost dalších dvou disků.

Nakonec jsem se starý disk zahodil a nahradil ho novým a pro finální instalaci jsem použil bootloader od uživatele jun z http://xpenology.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=20216 pro verzi DSM 6.0.2. Instalace byla trochu krkolomná. Při bootování jen na zlomek sekundy problikne obrazovka s výběrem možností, takže chytit to včas a vybrat možnost Install je docela výzva. Podle autora je to záměr, prý že by se možnost Install neměla vůbec používat a mělo by se nabootovat jako při normálním spuštění, ale mně v takovém případě nešel otevřít web pro instalaci. Takže jsem chytil menu, vybral Install a pak už z PC přes prohlížeč nainstaloval DSM 6.0.2 pro DS3615xs stažený přímo z webu https://www.synology.com/cs-cz/support/download/DS3615xs . Aktualizace nadále až na verzi 6.0.2-8451.7 přímo z ovládacího panelu. Vše funguje hladce od první chvíle, nenarazil jsem na žádný zádrhel, systém ani jednou nespadnul nebo nezamrznul. Nevýhodou téhle verze bootloaderu je, že neobsahuje ovladače pro IDE řadič téhle desky. 
Taky je matoucí pohled na monitor připojený k NAS. Na starších verzích XPEnoboot bylo vidět, že se něco děje, u verze pro 6.0.2 se po hlášce "Booting the kernel" už neobjeví nic jiného a vypadá to, že to zamrzlo. Ve skutečnosti si ale na pozadí vesele pracuje a naslouchá, takže se dá připojit standardně přes webový prohlížeč.

Ve výsledku mám tedy ze zbytků poskládanou NAS s aktuálním systémem DSM, která mi ve chvíli, kdy disk spí, spotřebovává kolem 35W.


RE: Stavíme NAS - Boomer - 02.1.2017

Pár "NASů" z počítačových komponent jsem si už složil, nakonec jsem přešel k hotovému HP Microserveru a bylo to mé nejlepší rozhodnutí. Kvalitní kus hardwaru malých rozměru, nízkou spotřebou a malým hlukem. Má to čtyři pozice na HDD, uvnitř na desce USB, ze kterého bootuju OpenMediaVault, což je osekaná linuxová distribuce pro síťové uložiště. Naprosto splňuje vše, co od toho čekám, navíc s výkonovou rezervou. O XPEnology jsem taky uvažoval, ale nedostal jsem k nějakému bližšímu zkoumání.
Je ale fakt, že záleží kolik času tomu všemu chce člověk obětovat, a jak moc se v tom všem chce hrabat. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že to je neskutečný žrout času. :-)


RE: Stavíme NAS - JiRo - 03.1.2017

Zkušenosti ze stavbou i s provozem NAS (SW FreeNAS) mám také. Nyní ale provozuji server s Windows, to především kvůli tomu, aby na něm, kromě ukládání dat, mohl fungovat i TV Server MediaPortal. Teď už ale ta potřeba pominula (viz Od MediaPortalu k OpenELEC v pěti bodech), protože jsem TV Server MediaPortal nahradil TVheadend na RPi2 B. A protože je HW už letitý, tak nastal čas pro jeho výměnu.

Už už jsem nakoupil některé z tradičních NAS, měl jsem zálusk na Synology DS916+ 2GB, či ještě lépe 8GB, ale ta cena. 10 U cenově přijatelnější 416 mě zase odradil procesor. Vrátil jsem se tedy myšlence něco postavit.

Ono to "stavění NAS" zase tak moc velké bastlení a cesta do neznáma nutně být nemusí. Tedy pokud se k tomu přistoupí s jistým nadhledem. Samozřejmě, v takovém případě cena nebude zas tak minimální, ale využije-li se navíc některý z odladěných SW (FreeNAS nebo zde inzerovaný DSM/xpenology), dostaneme výsledek plně funkčně, provozně i jinak srovnatelný s renomovanými výrobky.

Moje první představa z čeho a jak stavět vypadá následovně:
  • Case IN-WIN IW-MS04 vč. PSU (4x 3,5/2,5" HDD, možnost rozšíření o další 2x 2,5" nebo 1x 2,5" + slim DVD, viz Pozn.)
  • MB Asrock J3160-ITX
  • Paměť Kingstom SO-DIMM DDR3L 2x4GB
Pozn. při rozšíření o 2,5" HDD nebo DVD je třeba ještě přidat řadič SATA, např. AXAGO PCES-SA4 za 560,- Kč, s kterým ale také získáte, kromě požadovaných interních 2x SATA rozhraní, další  2x eSATA rozhraní pro připojení externích disků. Pravda DVD asi v Synology nevyužijete (tedy pokud se nemýlím a stále platí, že Synology nepodporuje DVD), ale místo pro další dva 2,5" HDD/SSD disky se jistě hodí.

A cena? Cca 7.990,- Kč s DPH.

Práce? I s vybalením se to dá sestavit za hodinku, ale kdo by v případě takové činnosti, jako je stavění počítače, počítal čas, že?  1 Druhou hodinku (i díky návodu od meda nebo zde v tomto vláknu od CZBigBanana, za které jim tímto vyslovuji uznání) počítejme na instalaci DSM/xpenology. Předpokládám samozřejmě, že si to člověk před tím osahal na virtuálce, jako jsme to udělal já.

Získáte NAS s funkcemi originální Synology, výkonově téměř na úrovni DS916+ 8GB, se spotřebou (s uspanými disky) kolem (odhadem) 15W. Píši "výkonově téměř", protože DS916+ 8GB má 4jádrový Atom na rozdíl od MB J3160-ITX, který je osazen "pouze" 4jádrovým Celeronem. Rozdíl tedy nepříliš významný. Komu by to vadilo, může si samozřejmě připlatit a jako MB koupit ASROCK J3710-ITX. Zaplatí tak o cca 850,- Kč více, ale získá za to o 0,4 GHz vyšší frekvenci v burst módu navíc a také o 0,4 W větší spotřebu.


RE: Stavíme NAS - meda - 03.1.2017

(02.1.2017, 20:15)Boomer Napsal(a): ..... k hotovému HP Microserveru ....., uvnitř na desce USB, ze kterého bootuju OpenMediaVault, ....

@Boomer: Také jsem na svém starém Intel Celeronu a nejvíc na BananaPi (ARM) zkoušel OMV a hlavně kvůli doplňku pro iSCSI.
Bohužel kvůli tomu iSCSI samý výpis chyb o chybějících modulech (Linuxu), které jsem marně hledal a spousta návodů k dalším nevyřešeným postupům, novým verzím dávajícím další chybové výpisy. Neuspěl jsem, také nejsem linuxový odborník.

Máte někdo úspěch s doplňkem/modulem iSCSI do OMV?


RE: Stavíme NAS - interfernet - 08.1.2017

Děkuji všem přispěvatelům za velmi hodnotné a inspirující informace. Není nad zkušenosti z praxe. Zaujaly mě desky s napájením DC 19V, cena je sice o něco vyšší, ale zdroj je přibalen. Bohužel jen 65W takže 4 disky asi neutáhne tak je nutno dokoupit silnější zdroj. Škoda. Pak mě zaujala ve vedlejším vláknu zmínka o Pico PSU - náhrada za ATX zdroj. I když jak se píše, tak zdroj zvládne 160W tak asi jen na desce s přídavnýma kartama, protože to má jen jeden SATA konektor. Takže taky asi nepoužitelné. Nebo mají pánové Boomer či meda jinou zkušenost? Prosím podělte se. Ten notebookový zdroj by se mi k nasu moc líbil. Jinak deska zatím 4 portová Asrock J3160DC-ITX, nebo pokud to se zdrojem nevyjde tak Asrock J3160-ITX. Výkonově by měla na velké NASy Synology stačit.


RE: Stavíme NAS - Boomer - 08.1.2017

Pokud máš na mysli picoPSU,tak to má krom napájeni desky a cpu pouze jeden molex a jedeno SATA napájení. Já osobně bych to řešil dokoupením redukce molex-sata,něco takového:
http://interni-kabely-pc.heureka.cz/bitfenix-bfa-msc-m4sa20rk-rp-molex-4x-sata-20cm-cervena-cerna/


RE: Stavíme NAS - JiRo - 08.1.2017

@interfernet: 4 disky 3,5" přímo z desky se zdrojem 65 W to je už za hranou. Při roztáčení je to na napájecí větvi 12 V odběr cca kolem 2 A, i když ustálený odběr je pak už většinou dost pod 1 A. Něco si taky vezme větev 5 V pro elektroniku, tam je to ale určitě pod 0,5 A. Možná ještě tak disky, které mají deklarovanou nižší spotřebu a nižší otáčky, což bývají většinou právě disky do NAS. Ale stejně bych si na stabilní start systému po zapnutí napájení moc nevsadil a nešel bych do toho.

To PICO PSU > 100 W je dobrá volba. Já jsem před časem použil PICO 120 W pro starší desku s Atomem a čtyřmi 3,5" disky, které jsem připojil přes dvě rozdvojky (Molex-2x SATA, SATA-2xSATA) a běží to bez problémů už více než rok. Ten kabel, co odkazuje Boomer, to je samozřejmě o hodně lepší řešení než rozdvojky. Navíc, některé PICO zdroje, zejména ty s vyšším výkonem, mají většinou ještě jeden volný header, na které se dá připojit další větev napájení. Tady s tím https://www.alza.cz/picopsu-160-xt-dc-dc-160w-24pin-atx-d312132.htm bych se tedy nebál napájet disků klidně i víc než 4.


RE: Stavíme NAS - interfernet - 09.1.2017

@JiRo: ty 4 disky mi byly hned jasné, že to neutáhne, že by to chtělo silnější zdroj. PicoPSU se mi líbí, že můžu koupit desku s normálním napájením, jestli je možno dát do molexu rozbočení pro 4 HDD při dostatečně dimenzovaném zdroji, tak pak ještě koupit rozdvojku na SATA napájení, kartu AXAGO PCES-SA4 a je možno mít NAS se 6 HDD za cenu dvoudiskového synology ve třídě J. Vím, to už trochu přeháním, ale NAS pro 6 disků s výkonným CPU a velkou RAM v nabídce synology nemá, jen 915+ a rozšiřující jednotku (DX513), pak zvládne 9 disků. A cena za tuto legrandu? S 8GB RAM za NAS skoro 17K, expanzní jednotka 11K.


RE: Stavíme NAS - Jack_Free - 09.1.2017

Hlavně nezapomen v rozpočtu na kvalití UPSku ktera to bude cele jistit.


RE: Stavíme NAS - Kyselinka - 16.1.2017

Ja som tiez rozmyslal aky NAS vybrat. Povodne som chcel nejaky Synology, lebo par mi ich preslo rukami, ale nakoniec som sa rozhodol, ze zo sekundarneho PC spravim NAS.
Konfiguracia: Intel Pentium G3258 @1,2Ghz | Noctua NH-L12 | Asrock B85M Pro4 | Kingston 2x4GB 1333Mhz | Crucial M4 128GB | 4xWD Red 3TB | Seasonic G-360 | BitFenix ProdigyM White + OS WS2012 a zatial spokojnost.
Vykon postacujuci, keby nebol, CPU dokaze ist pod max. zatazou 24/7 na takte 4.7Ghz.
V idle (po uspati diskov) ma odber 22W, v peaku pri boote 35W, bezi mi to 24/7. Vyuzitie ako zaloha (mirror) vsetkeho potrebneho + v buducnosti storage pre IP kamery 6


RE: Stavíme NAS - interfernet - 16.1.2017

@Kyselinka: Jaký OS ti to pohání? Jak plánuješ řešit kamery?


RE: Stavíme NAS - Kyselinka - 16.1.2017

Pisem OS WS2012 - windows server 2012 :-)
V praci mam jednu testovaciu IP kameru HIKvision a troska sa s nou hram. Na PC mam vytvoreny zdielany priecinok a v kamere, cez admin rozhranie nastavenu cestu pre nahravky a snimky prave do tohoto priecinku, ktory je viditelny v LAN. A takto to budem riesit aj v baraku. Celkom jednoduche a funkcne riesenie.