XBMC-Kodi.cz
vstup do knihovny na dálku - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - Doplňky (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-doplnky)
+--- Fórum: Video (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-video)
+--- Téma: vstup do knihovny na dálku (/prispevek-vstup-do-knihovny-na-dalku)



vstup do knihovny na dálku - vaso256@gmail.com - 15.5.2017

Prosím o radu,
Mám doma snad 5tera filmů na domácí síti. Ztoho 2T na NASu od WD a zbytek na PC.

problém je že obsah mi tablet načte a přehraje kodi anebo Yatse  jen na domácí síti.

Je možnost si můj obsah který mám doma na síti mohl přehrát kdekoli třeba ve vlaku na síti operátora?
Teda že mi kodi na smartphonu nebo na tabletu načte knihovnu na dálku?

Předpokládám že nějakým VPN tunelem by to šlo, ale jaký použít? A jak ho nastavit?
Podotýkám že veřejné IP doma nemám.


RE: vstup do knihovny na dálku - Bartyx - 16.5.2017

Jedině asi se domluvit s providerem a nechat forwardnout NFS port NASu. Podle mě asi nejjednodušší řešení. Jinak to asi neuděláš.


RE: vstup do knihovny na dálku - JiRo - 16.5.2017

@vaso256@gmail.com Co to znamená, že doma nemáš veřejné IP. Snad máš připojení k Internetu, ne? Takže máš i veřejné IP ne? Možná, že jsi myslel pevnou IP, co?
  1. Předpokládám tedy, že máš internet a máš tedy přidělenou i nějakou IP
  2. Pokud nemáš pevnou IP, můžeš si pomocí nějaké free služby Dynamic DNS, např. No-IP, pak se už budeš odkazovat vždy na symbolické jméno. Máš-li pevnou IP, klidně se odkazuj na ní.
  3. Někde v domácí síti si zřídíš server VPN, záleží na tobě a na systémech, které provozuješ. Píšeš, že máš NAS, tak ty většinou VPN server mají. Máš-li OpenELEC/LibreLEEC, můžeš ho zřídit tam, případně máš-li nějaký lepší router, tak klidně na něm. Typ VPN si vyber, případně se řiď nabídkou NAS nebo routeru, například OpenVPN nebo Kodi (OpenELEC/LibreELE mají jako addon taky server OpenVPN). Definuj způsob přihlašování a přihlašovací údaje.
  4. Případně budeš muset nastavit router - to ti udělá buď sám ten VPN server nebo ti návod řekne, jak to nastavit ručně
  5. Na tabletu/smartphonu si nainstaluj odpovídajícího klienta VPN (musí být samozřejmě stejného typu jako VPN server) a zadej mu parametry serveru (IP adresu a přihlašovací údaje)
  6. Spusť VPN klienta
Pokud to uděláš správně, tak bys měl v tom okamžiku mít na svém tabletu/smartphonu dostupné zdroje na tvé lokální síti.

Můžeš samozřejmě použít i jiné a jednodušší způsoby, ale ty většinou mají menší či větší bezpečnostní rizika.  V případě NAS by například šlo spustit FTP server a připojovat se přes něj, případně WebDAV službu. Pokud použiješ SSL/TLS varianty tak by to mělo být i relativně bezpečné. Ale co je bezpečné, že? VPN je v tomto případě skutečně nejlepší volby i z tohoto hlediska.

Ty ale asi budeš chtít, aby ten tablet/smartphon fungoval jak v domácí síti, tak když budeš někde venku, tak i v tom případě je asi skutečně nejlepší použít VPN.

Pokud máš OpenELEC/LibreLEEC, řekl bych, že volba je celkem jasná, použij jeho addon OpenVPN server. Na něj najdeš jak zde, tak v dalších fórech celou řadu poměrně detailních návodů a informací.

Neřešili jsme propustnost. Předpokládám, že máš internetové připojení s odpovídajícími parametry uploadu...


RE: vstup do knihovny na dálku - mobilemanic - 16.5.2017

Internetové připojení neznamená veřejnou adresu. Pevná adresa neznamená veřejnou adresu. Obvykle se to tak dělá, ale nemusí to tak být a může být za NATem přes který se směrem dovnitř prostě nedostane..


RE: vstup do knihovny na dálku - JiRo - 16.5.2017

@mobilemanic Je-li někdo "připojen k Internetu", je rozhraním mezi jeho lokální sítí a veřejným prostorem (internetem) router s dvěma adresami - lokální (směrem do LAN) a veřejnou (směrem do WAN providera a přes jeho infrastrukturu do Internetu). Veřejná může být providerem přiřazená pevně nebo dynamicky. Pevně nebo dynamicky může být teoreticky přiřazena i ta lokální, ale z celé řady důvodů má router lokální adresu pevnou.

NAT nic neblokuje! Právě naopak, NAT je tam právě proto, aby se zvenku, přes veřejnou adresu, dalo dostal na adresu lokální. NAT je překladač adres a portů z veřejné adresy na adresy a porty lokální. NAT = Network Address Translation...


RE: vstup do knihovny na dálku - dwi - 16.5.2017

Bohužel v dnešní době stále existují ještě poskytovatelé internetu, kteří veřejnou IP adresu (rozuměj IP adresu, která není z veřejného prostoru internetu přesměrovaná k zákazníkovi domů) z různých důvodů nenabízejí. Hádám, že většinou jsou to menší lokální poskytovatelé, případně různá sdružení jako např. PilsFree.

Ve výsledku to pak vypadá tak, že za jedním NAT poskytovatele s jednou IP adresou je pak schována celá řádka dalších uživatelů (z jednoho paneláku, apod...), kteří pak sdílí na internetech jednu a tu samou IP adresu.


RE: vstup do knihovny na dálku - JiRo - 17.5.2017

@dwi Aha, tak to jsem skutečně netušil. V tom případě se omlouvám za polemiku a poněkud "školometské" odpověď. Domníval jsem se, že šlo jen o nepochopení problému, ale že dnes existuje ještě i takový typ služby, to mi unikalo. Žiju prostě v jiném světě...  10

Pak mi už i dává smysl odpověď @Bartyx, "Jedině asi se domluvit s providerem a nechat forwardnout NFS port NASu." Jen by se dala zobecnit na "domluvit se s providerem a nechat si forwardnout požadované porty". Nutně to právě zrovna NFS port být nemusí. Otázkou, co provider udělá, když to bude chtít víc uživatelů...


RE: vstup do knihovny na dálku - Bartyx - 17.5.2017

Typický je příklad vesnického wifi internetu, kde máš většinou jednu pevnou IP pro celou vesnici a v místě hlavního příjmače (nebo jak to nazvat) je router a jednotlivé domy jsou prakticky v DHCP. Na routeru je pak miliarda firewall pravidel, včetně izolace klientů a další ptákoviny, které ti většinou nedovolí jakkoli zavolat tu tvoji adresu doma. Jsou i případy, kdy má provider firewallem blokované i všechny možné porty kromě HTTP, e-mailů, atd. Mnoho těch vesnických wifinářů tomu ani pořádně nerozumí. Nedavno jsem dělal v jedné vesnici kamery na obecním úřadě a když jsem volal providerovi, aby mi nastavil rezervaci IPčka v DHCP pro rekordér, tak mi řekl, že se tam pak starosta připojí bez problému i z domu, takže pak celá vesnice funguje jako lokální síť :)


RE: vstup do knihovny na dálku - mobilemanic - 17.5.2017

JiRo: provider na toto obvykle kašle, pokud nejste business user (s business cenou samozřejmě) :-)

Nejlepší je to řešit nějakou VPN, která funguje i za NATem, typu LogMeIn Hamachi...

Ale některé NASy umí "cloud" nativně, takže se k těm datům lze dostat přes nějaký web výrobce toho NASu, to je úplně nejjednodušší řešení. Ale to zase jde špatně připojit do Kodi, jsou to obvykle jen webové přístupy..

Bartyx: jo jo, není nad to mít všechno v jedné síti :-D


RE: vstup do knihovny na dálku - vaso256@gmail.com - 25.5.2017

No jo, jsem na vesnické wifi, s tím že mám danou IP.
Můj router RT-AC1200G+ sice nabízí VPN služby, ale nijak je nedokážu úspěšně aktivovat,
nejspíš právě kvůli poskytovateli. Moje IP pro přístup z venku je prostě v pase.

Přez webové rozhraní se do cloudu dostanu i z venku, ale jak již bylo zmíněno, tak pro kodi to nemá řešení.
Hamachi a LogMain právě zkouším, ale asi dělám něco špatně protože v kodi jsem pořád bez přístupu k moji síti.


RE: vstup do knihovny na dálku - S474N - 28.5.2017

On je rozdil, jestli tvuj router umi VPN klient nebo VPN server. Pokud umi VPN server a nemas verejnou IP, tak je ti to stejne porad prd platne. Leda by ti provider presmeroval ten jeden port k tobe.