XBMC-Kodi.cz
ASRock J5005-ITX (Gemini Lake) - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - hardware (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-hardware)
+--- Fórum: HW - počítače (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-hw-pocitace)
+--- Téma: ASRock J5005-ITX (Gemini Lake) (/prispevek-asrock-j5005-itx-gemini-lake)

Stran: 1 2


ASRock J5005-ITX (Gemini Lake) - Petrvald - 28.3.2018

ASRock přidal do nabídky novou řadu desek s integrovaným procesorem a GPU, tentokrát s kódovým označením Gemini Lake. Formát desek zůstal zachován - Mini-ITX (17x17 cm), stejne tak i TDP - 10 W.
Oproti předchozí generaci Apollo Lake (J4205-ITX) je asi nevýraznější změnou integrovaná grafika Intel UHD Graphics 605, která již umožňuje hardwarové dekodování/enkodování  4K HEVC 10bit... Dalším pozitivem je přechod na rychlejší paměti DDR4 SO-DIMM (2400/2133) a vylepšený procesor Pentium Silver J5005, pracující na frekvenci až 2.8 GHz 
Momentálně desky přichází do prodeje i na český trh s cenou kolem 2700 kč (J5005-ITX). např. zde: https://www.suntech.cz/produkt/450634-asrock-j5005-itx-pentium-j5005-2xddr4-uhd605-mini-itx/

Podrobné porovnání J5005 vs. J4205: https://www.asrock.com/mb/compare.asp?Models=J5005-ITX,J4205-ITX

Foto produktu:
       


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - marhycz - 08.4.2018

UHD 605 je přeznačená HD 505. Takže obě grafiky jsou identické. I HD 505 na mé J4205 zvládá 4K HEVC 10bit. 
Jediný rozdíl bude ve video výstupu, kde Geminy Lake by měl už umět HDMI 2.0 nativně, kde Apollo Lake používalo DisplayPort->HDMI konverter, který měl problémy s HD Audio Passthrough (opraveno v posledních LibreELEC)

Jakýkoliv výkonnostní posun výkonu grafiky bude tedy díky použití DDR4.
Takže bohužel ani Geminy Lake zatím stále neumí HDR výstup. To je stále výsada řady Core Kaby Lake a novější.

Ale za stejnou cenu je DDR4 příjemný bonus navíc.
Pro ne-HDR Kodi použití. Nebo ze své starší J4205 jsem udělal emulátor retro herních konzolí. 

Ale už se mi zdá Intel fakt komický s tím, že pro tyhle desky, které přímo volají pro HTPC použití nedokáže dát HDR, co umí jakákoliv S912 krabička...


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - meda - 08.4.2018

Marketink je věda. Jak nabídnout novinku a vlastně jen málo, vždyť to někdo může zaplatit několikrát za sebou.
HDR - několikrát se ukázalo, že nelze použít pro každé video a dokáže i znehodnotit obraz.
Výhoda oka a mozku je, že podle zkušenosti si dovede doplnit a upravit vjem. A to někdy funguje lépe než technika.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - JiRo - 08.4.2018

@meda No, to je pravda. V tomto ohledu jsme akceptovali i B/W obraz a libovali, si jaké je to umění. To už dnes akceptuje jen málokdo. Velké zobrazovače, barevné rozsahy, dynamika scén, to všechno bude brzy stejnou samozřejmostí, jakou se stala svého času barva. Nyní jsme v přechodném stadiu, a tak je jasné, že je to živná půda pro marketingová kouzla s hesly a slovíčky. V okamžiku, kdy se celý produkční a reprodukční řetězec posune na novou standardní úroveň, situace se změní a technika na to prostě bude muset reagovat. Proti nativnímu 4K + 10 bit v celém řetězci prostě nic jiného fungovat nebude. To ani oko s mozkem nezmění. To ovšem nic nemění na tom, co píše @marhycz, že je Intel komický. I když. Kdo ví, možná nějaký plán mají a třeba se to teď, co se Apple opět rozhodl vrátit se na cestu vlastních procesorů, změní.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - marhycz - 08.4.2018

Máš recht, u Intelu je ten marketing poslední dobou znát až moc.

Ale co se týče HDR, tak pokud je video masterováno v HDR a přehráváš opravdu HDR formát na televizi co opravdu umí HDR, tak je ten rozdíl opravdu vidět. (z mé zkušenosti - OLED LG 2017, Apple TV 4K s Netflixem a 4K Bluray disky). Ikdyž je ten obraz 2D, tak je v něm neskutečná hloubka. Když zdroje světla jako svítilna, slunce opravdu svítí, nebo i takové lidské oko se leskne jako skutečné. Když se pak člověk koukne na něco SDR, tak mi to přijde prostě ploché Big Grin Největší takové HDR demo je asi Planet Earth II, ze kterého mi opravdu spadla čelist, když jsem to viděl na 4K HDR Bluray disku.

Ale pokud vezme někdo HDR video a snaží se ho přehrát na normální televizi, tak pak je jasný, že to oproti normální verzi vidí jako znehodnocené, ikdyž přehrávač dělá konverzi HDR -> SDR. Což jsem tady na fóru už viděl. Nebo pokud někdo používá HDR Bluray ripy co byly udělané přes zachytávací kartu. A taky pokud zase člověk vezme SDR video a použije nějaký režim na televizi, co to převede do "HDR".  Tak pak to taky bude vypadat hnusně Big Grin

Pro HDR je potřeba video v tom formátu, přehrávač co to umí (software + hardware) a zobrazovač co to umí. (je to nová věc, a ne všechny zařízení to umí jako třeba před 10 lety H.264 co dnes umí všechno, proto se na to ještě musí dávat pozor)
Tedy pokud se to používá tak, jak se to používat má, pak se opravdu jedná o HDR a věř, že takhle si mozek telku nikdy nepředstavoval Big Grin

Ale to je off-topic. Zkrátka, Geminy Lake bohužel je další recyklace Intelu.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - Petrvald - 10.4.2018

Chtelo by to vetsi konkurenci, Intel se s inovaci nejak zasek, ani bych se nedivil ze dalsi model prinese vylepseni v podobe prebalene krabice  3. Skoda ze AMD posledni dobou neprodukuje zadne ITX desky s integrovanym CPU, nejake zajimave procesory by se u nej nasly, predevsim s vykonnejsim grafickym jadrem. 
Na druhou stranu cena zustala zachovana, takze bych bez vahani sel do posledniho modelu. HDR nepotrebuji (neminim utracet za novou TV ani monitor) a 4K rozliseni by jiz deska mela bez problemu zvladnout.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - forsajd - 10.4.2018

4K sa dá spustiť v pohode aj na starších doskách z integrovaným cpu a lacnejších zbytočne robili novu dosku keď nič závratného nepriniesla  hlavne HDR. Čo som tak trochu sondoval na upgrade HTPC a z HDR bez nutnosti grafickej karty je zatiaľ najlacnejšie doska od GIGABITE a CPU intel  cca to vyjde na 250€  a poniektorý budu musieť dat novú ramku min 4GB  cca 40€ takže to vychádza  cca 300€ a to už je dosť veľká suma. Spotreba by sa mala pohybovať max do 25W


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - JiRo - 10.4.2018

@Petrvald No, ona je otázka, zda pro nativní 4K a obrazovky s vysokým jasem už nebude 10 bitová barevná hloubka více méně nutností. Ne bezpodmínečnou, ale takovou, že teprve větší barevný rozsah naplno využije možnosti jak vysokého jasu, tak většího rozlišení. Co je mi platné, když mám vysoký jas a v horizontálním směru 3840 bodů, když mám k dispozici jen 256 úrovní barevné hloubky. V tomto případě je už 10 bitů nezbytných. Je jasné, že potřeba musí vzejít od konce celého řetězce, tedy od zobrazovače. Pokud ten nemám na patřičné úrovni a ani si ho nechci v dohledné době pořídit, tak honba za HDR smysl nemá. A samozřejmě naopak.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - Petrvald - 10.4.2018

@forsajd Desku nedělali zbytečně, potřebují peníze a hodně moc  1.  Tip na HDR sestavu vypada zajimavě i3-8100 + Gigabyte GA-Z370M DS3H da se pořidit do 5000 kč. Jen ta spotřeba osazené desky nebude 25 W, ale klidně i 100W.

@JiRo Je to tak, pokud jedna komponenta nepodporuje druhou, nemůže být finální výsledek nikdy uspokojivý. Zatím však se u mě zobrazovadlo ve 4K neuchytlo, monitor mám stále 1080p a TV pouze 720p (plazma). Příjde mi úsměvné, když si návštěva pochvaluje vynikajcí obraz mého televizoru, přitom oni mají Full HD nebo 4K. Rozdíl je pouze ve zdroji, ja pouštím HD ze satelitu a oni tam cpou kostičky z DVB-T 3 .


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - forsajd - 10.4.2018

stou spotrebou dam ruku do ohna ze cez 30w neprejde teraz mam dosku ASRock Z170 Gaming-ITX/AC Fatal1ty s1151 a cpu
Intel i3-7100 + VGA GTX 1050 Ti a v Kodi pri spusteni filmu spotreba max vyskoci na 75W ustali sa to na 65W


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - Petrvald - 10.4.2018

Nebudu se hadat, ale podle testu co jsem videl, tak rozhodne nebyla spotreba kolem 25 W . Pri prehravani filmu bych tipoval kolem 40 W - 50 W.

Power consumption without GPU (Intel Core i3-8100 a i5-8400):
   


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - marhycz - 13.4.2018

@Petrvald: Ano jak říkáš, cena je stejná, ne-li menší, takže pokud někdo hledá x86 sestavu pro ne-HDR, tak tohle je ideální. Jediný případ bych možná viděl, pokud se ti doma válí volné DDR3 paměti (SO-DIMM - notebookové), tak koupí té J4205 ušetříš náklady na paměť, která je teď trochu dražší poslední dobou (protože ta J4205 ještě používá DDR3). Jinak je ten Geminy Lake jasná volba.

Co se týče té spotřeby, tak pro Geminy Lake bude v maximální zátěži kolem 15-20W (Procesor má max TDP 10W, SSD disk bude mít při práci tak 2-3W, základní deska taky tak 5W).

U řady Core budeš začínat tak na 40W, ale zase tam je místo pro větší výkon. Pro čistě HTPC asi zbytečné. Pokud neplánuješ to HDR samozřejmě, ale to prostě ještě není pořádně vyřešené (Windows a DSPlayer neberu jako ideální řešení). Pro HDR je v této době fakt lepší streamovací krabička. Pokud to chce mít někdo do budoucna, tak to pak chápu. Ale to bych možná Intelu nic nedával a počkal na nástupce Geminy Lake, který to už snad bude umět. A v té době už to bude umět i Kodi třeba :-D

Ale tyhle nové Atomové desky jsou výborné pro HTPC. Protože jsou hlavně pasivně chlazené, s SSD diskem tam nebudeš mít ani jednu pohyblivou součástku. 0db.
Core i3 taky uchladíš pasivně, ale už to bude větší krabička. Měl jsem tu příspěvek viz. http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-stavba-htpc-pro-prehravani-videi-hevc-fullhd-x86-64-libreelec?pid=38913#pid38913
Kde jsem ukázal svůj Apollo Lake HTPC a pak kancelářský Skylake Pentium (žere to jako Core i3) kompletně pasivně chlazený.
Jak je vidět, jde to udělat v pohodě. Takže pro ty co váhají co si koupit to můžete brát jako ukázku Geminy Lake vs Core sestavy.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - forsajd - 20.4.2018

Tak dnes som trochu laboroval z  ASRock Z170 Gaming-ITX/AC Fatal1ty s1151 a cpu Intel i3-7100 podarilo sa mi tam rozbehat HDR vo VLC ide spotreba 28W ked to zapnem cez KODI kde mam DSPlaer tam vyskoci spotreba na 45W i v čistom KODI je spotreba taka ista ako z DSPlaerom procesor zatazi na cca 40% vo VLC len na 3%. Mam k tomu pripojene pulse eight cec adaptér na ovladanie KODI ovladacom od TV som myslel ze nepusti HDR ale normalne to cezen ide.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - Petrvald - 17.5.2018

Jsou tu první testy ASRock J5005-ITX, vytížení CPU pouze 13% při přehrávání 4K HEVC 10bit a bitrate 140 Mbps.

Video testy:
   

Spotřeba:
   

Podrobněji popsáno zde: ASRock J5005-ITX mit passiv gekühltem 4-Kern Prozessor im Test


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - JiRo - 17.5.2018

@Petrvald To vypadá moc dobře. Jen nemůžu pochopit proč takovou moderní desku osadí jen čtveřicí USB, zato tam nechají DVI a VGA konektor a 2x PS2 pro klávesnici a myš. To mi hlava fakt nebere.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - meda - 17.5.2018

Ta deska nese historické znaky jako univerzál pro průmyslové využití. Jiné varianty i seriový a paralelní port. V každém jejím aplikování bude něco nadbytečného.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - Petrvald - 17.5.2018

Za me radeji vice nez mene, porad existuji monitory pouze s DVI nebo VGA konektorem. Jak uz to tak byva, deska je urcena pro montaz do nejake bedny, proto na ni najdem vyvod pro dalsi dve USB 3.0, coz dohromady mame 6x USB. To uz je snad dostatecny pocet ? Konektor PS/2 je uz opravdu zastaraly, presto se porad da koupit klavesnice i mys v tomto rozhrani. Drive byl problem s USB klavesnici v BIOSU, kdy bylo potreba povolit emulaci, ale ty doby jsou uz davno pryc...


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - otava5 - 19.10.2018

u J5005 je sice slot M.2 ale jen pro Wifi což je škoda :-(


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - marhycz - 19.10.2018

Off-topic:
PS/2 Port je pro klávesnice a myš ve skutečnosti rychlejší. Jako analog pracuje na stylu interrupt módu. Tedy jakmile se stiskne klávesa, CPU se pozastaví a zpracuje to.
U USB se naopak musí PC dotazovat několikrát za vteřinu (pooling rate), jestli se od poslední události provedl nějaký stisk.

Já ten rozdíl rozhodně nepoznám, ale nějaký profi hráči her prý ano, takže se stále používají.


RE: ASRock J5005-ITX (Geminy Lake) - meda - 19.10.2018

[OT] ....Samozřejmě PS/2 má funkci i opačnou. Jakmile nastane nějaká závada klávesnice nebo myši, OS se zasekne.