XBMC-Kodi.cz
Kodi v síti - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: Obecná diskuse (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-obecna-diskuse)
+--- Fórum: Tipy, triky a návody (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-tipy-triky-a-navody)
+--- Téma: Kodi v síti (/prispevek-kodi-v-siti)



Kodi v síti - JiRo - 30.10.2018

Velmi často se objevují dotazy týkající se nastavení přístupu Kodi ke zdrojům mediálních dat. Lidé si stěžují, že když si při přidání nového zdroje v okně Vyhledat novou sdílenou složku zvolí např. Síť Window (SMB), neobjeví se jim žádná nabídka počítačů v síti, tak jak to bývalo kdysi. Jiní by zase rádi používali místo IP adres počítačů, serverů a NAS jejich jména (hostname), a diví se, proč se i při ručním zadání hostname na daný počítač, server, NAS z Kodi nemohou dostat. Zkušeným uživatelům sítí je to asi jasné, ostatním je, místo vysvětlování základních principů síťové problematiky, určen tento příspěvek, ve kterém se jim budu snažit jednoduše vysvětlit co nejjednodušším způsobem. Nebudu zabíhat do obecných detailů, zůstanu pouze v rovně Kodi a nezbytných informací umožňující jeho efektivní správu. Nebudu se tedy zabývat např. tím, proč se dříve seznam počítačů dostupných na síti v Kodi objevil a teď ho tam někdy nevidíme, mým cílem je, aby se uživatelé bez něj obešli.

Popis bude pojat hierarchicky tak, jak by se mělo postupovat, aby vše proběhlo hladce a bez problémů. Zmíním se i to tom, kde je možné nastavení v Kodi obejít a uvedené parametry zadat jednoduše přes textový editor v příslušných souborech, případně jak tyto soubory využít při přenosu parametrů na jinou instalaci.

Hostnames

Vždycky mě zarazí, když v adresách zdrojů (filmů, seriálů, hudby) v knihovnách Kodi vidím IP adresy. Pokládám to za nešťastné, nepřehledné a matoucí, nehledě k tomu, že pro nějakou dynamičtější správu dat to může přinášet značné komplikace. Kodi na to pamatuje, a zavádí tedy, stejně jako v obecném světě sítí, pojem hostname. Definici hostname nenajdete ve vlastním nastavení Kodi, ale stejně jako v celé řadě dalších případů, v souboru HOME://userdata/advancedsettings.xml.

Pozn. kde ve své instalaci najdete HOME se dozvíte v Adresáře a soubory Kodi.

Definice hostname pro IP adresy vašich počítačů, serverů a NAS vypadá následovně:

Kód:
<advancedsettings>
    <hosts>
        <entry name="ROUTER">10.0.0.1</entry>
        <entry name="CINEMA">10.0.0.12</entry>
        <entry name="SERVER">10.0.0.10</entry>
        <entry name="MEDIA">127.0.0.1</entry>
    </hosts>
</advancedsettings>
 
Já s definicí hostnames při parametrizaci každého Kodi začínám a je-li to druhé a další Kodi ve stejné síti, samozřejmě si většinou celý soubor advancedsettings.xml kopíruji a pak pouze upravuji. Pozor, definice hostnames je platná pouze v Kodi, chcete-li jejich platnost rozšířit i na operační systém, musíte definici povést způsobem, který odpovídá právě použitému systému. Ale popisovat i to, to by už překročilo rámec toho, co jsem si stanovil jako užitečně minimum. Je snad jasné, že takové řešení je vhodné pouze tam, kde jsou IP, ke kterým hostname přiřazujeme, definované staticky.

Další pokračování někdy příště, čekejte kapitoly:

Umístění v síti
Username & password
Zdroje


RE: Kodi v síti - Foolproof - 31.10.2018

Tak to jsem neznal, ale asi proto, protože vždycky to, co ukazuje system

   

mi ukazuje Kodi na všech zařízeních

   


RE: Kodi v síti - JiRo - 31.10.2018

@Foolproof Záleží samozřejmě na provozovaných systémech, protokolech a nastaveních. Návod sepisuji na základě nejčastěji kladených otázek a tam bývá absence přehledu PC či možnosti adresovat ho pomocí hostname jeden z velmi často zmiňovaných problémů. Dalším důvodem může být i to, že někdo nechce vázat adresu zdroje v knihovně na hostname počítače/serveru/NAS a chce si tak udržet nezávislost zdrojů dat na jejich umístění. Pro to všechno je možnost lokální definice hostname výhodou.


RE: Kodi v síti - Foolproof - 31.10.2018

Samozřejmě, klobouk dolů před tvou osvětovou činností.
Já bych k tomu jenom dodal, že aby to fungovalo, tak musí být IP adresy nastaveny natvrdo. Pokud se používá DHCP, tak v případě třeba výpadku elektriky je všecko jinak. U mě častá věc, ale klekl mě router, musel jsem koupit nový a tam lze pro každé zařízení rezervovat IP, takže nyní se může dít cokoliv, pokud se neresetne router do factory, je to pořád stejné.


RE: Kodi v síti - JiRo - 31.10.2018

@Foolproof Ano, to máš pravdu. Aby to bylo metodicky správně, mělo by v návodu zaznít, že platí pouze za předpokladu pevných IP adres. Opravím to, i když jen těžko se dá předpokládat, že by si někdo na serverech, na kterých má uložena mediální data či mu poskytují nějaké další služby (TV backend, apod.) nechal adresy přiřazovat DHCP serverem.


RE: Kodi v síti - Foolproof - 01.11.2018

Příklad z mé rodiny, já mám mobil, dcera má mobil a tablet, žena má mobil a tablet, syn má mobil, snacha má mobil.  1
Tato zařízení se připojují přes WiFi velmi nepravidelně a jakmile vyschne konverzace začnou ve svých Kodi přes UPnP prohlížet moji zejména hudební knihovnu, co jsem kde zajímavého "získal", aby to vysomrovali. 15
Totéž dělají s Calibre knihovnou pro ebooky.
DHCP v praxi. 2


RE: Kodi v síti - JiRo - 01.11.2018

@Foolproof Chápu, že chceš ukázat, že statická definice hostname neřeší všechny variace možných použití Kodi, ale o to zjevně v mém návodu nejde. Snažím se popisem naopak pokrýt ty případy, kterých je nejvíc, kdy lidem tato definice pomůže. Pokrýt ten zbytek buď nemá smysl (nemá-li zdroj pevnou IP), nechci to nebo nedokážu, protože pochopitelně nevím všechno. Vyřešil jsem to poznámkou, která tam samozřejmě měla být od začátku, o statických IP adresách. Je pravda, že řada laických uživatelů statické/dynamické IP nerozliší, ale to je už jiná kapitola.

A co se týče UPnP, tak tam je debata s tímto contextem tak trochu mimo místu. Proto je to UPnP, aby při jeho používání na nějakých IP adresách/hostname nezáleželo.