XBMC-Kodi.cz
RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - hardware (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-hardware)
+--- Fórum: HW - Raspberry Pi (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-hw-raspberry-pi)
+--- Téma: RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) (/prispevek-rpi-testujeme-ladime-topime-benchmarks)



RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - Petrvald - 20.7.2016

Pro testování RPi využívám služeb nástroje SysBench, pomocí něhož můžete otestovat CPU, paměti, I/O výstupy....
Domovská stránka: https://launchpad.net/sysbench
Možnosti nastavení nástroje SysBench: https://manpages.debian.org/testing/sysbench/sysbench.1.en.html

Testy jsem spouštěl na Raspbianu, ale není podmínkou můžete si vybrat dle svých preferencí.

Instalaci provedem příkazem:
Kód:
sudo apt-get install sysbench


Pro testování výkonu CPU zadáme příkaz:
Kód:
sysbench --test=cpu --cpu-max-prime=20000 --num-threads=4 run

Výsledek vypadá nějak takto:
   

RPi2 zvládlo test za 192 s, po přetaktování (arm_freq=1000, core_freq=500, sdram_freq=500, over_voltage=2) jsem se dostal na 173 s.

SysBench se dá poměrně dobře využít i k měření teploty při zátěži, což se může hodit v případě kdy chceme zjistit účinnost chlazení nebo jak moc se nám zvedne teplota po přetaktování Onfire .

Pro tyto účely jsem vytvořil shellový skript, který si můžete stáhnout zde: https://uloz.to/!4ooHndMRH/temptest-sh
soubor stačí vložit do  /home/pi  , nastavit práva na 755 (více zde) a spustit příkazem:
Kód:
. /home/pi/temptest.sh

Skript je poměrně jednoduchý jsou v něm obsaženy pouze příkazy na spuštění testu CPU a generování teploty. Celkem obsahuje 5 testů a po každém z nich se zobrazí naměřená teplota (první naměřená hodnota je před spuštěním testu).

Výsledek testu na RPi2 (v plastové krabičce bez chlazení):
   

Jiné testy jsem neměl potřebu zkoušet, případné další testovací nástroje použitelné na RPi můžete vkládat níže.


RE: RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - Petrvald - 24.3.2018

Provedl jsem stejný test jako je v prvním příspěvku, ale tentokrát na RPi 3B+
Nové Raspberry zvládlo test v mnohem kratším čase a to za 81 s, což je více jak o polovinu nižší hodnota než v případě RPi 2 (192 s).

Výsledek testu:
   

Vyzkoušel jsem i účinnost chlazení pomocí skriptu temptest.sh (ke stažení v prvním příspěvku).
RPi 3B+ v plastové krabičce s pasivním chladičem 20x20x12:
   

Jak je vidět teplota se dostala poměrně vysoko, téměř až k 80 °C na druhou stranu jde o extrémní zátěž, takže počítám že při běžném provozu by se teplota mohla vejít do 70 °C.


RE: RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - cuore - 25.3.2018

V tom tvém testovacím skriptu používáš nástroje sysbench a vcgencmd, které nemusí být součástí jádra systému. Jen namátkou v ubuntu ani jeden, v raspbianu pouze vcgencmd. Pokud nepožiješ defaultní nástroje, tak při spuštění scriptu laikem je to nepoužitelné. Takže bych osobně přidal, jako součást automatickou instalaci potřebných součástí, nebo použil na zatížení CPU " cat /dev/urandom > /dev/null " tím zatížíš jedno jádro na 100%. Pro vícejádrové CPU stačí spustit pro každé jádro , tedy v případě raspberry 4x. Neber to jako výtku ale spíš jen takový postřeh, jinak palec nahoru.


RE: RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - Petrvald - 25.3.2018

@cuore
Ono se to dá vyčíst hned v úvodu, kde píši že testy jsem prováděl na Raspbianu a že jsem instaloval nástroj SysBench.
Každopádně moc děkuji za doplnění, teď už snad nikdo nebude mít problém test spustit, případně si ho může upravit dle tvého návrhu. Ještě bych dodal, že je možné se obejít i bez nástroje vcgencmd, kdy pro vypsání teploty lze použít příkaz:
Kód:
cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp



RE: RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - cuore - 25.3.2018

Ano tohle je ideální řešení, použít nástroje, které jsou součásti každého jádra. Jen bych to poupravil
Kód:
cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp | cut -c -2
aby se četlo nějaké rozumné číslo a doplním pro úplnost, že v případě openelec, libreelec apod. lze použít výchozí nástroj
Kód:
cputemp
v případě grafiky

Kód:
gputemp
1  a už toho nechám


RE: RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - Petrvald - 26.3.2018

Jo, prikazu by uz snad stacilo  6 , spise bys mohl nahodit svuj testovaci skript nebo nastroj, pokud tedy pouzivas ve spojeni s RPi...


RE: RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - Petrvald - 06.5.2018

Nedalo mi to a  RPi 3B+ se dočkalo dalšího "vylepšení" v podobě výraznějšího pasivního chladiče. Chladič je opravdu masivní (38x38x13mm), ale podmínka že se musí vejít do krabičky zůstala zachována. Pod něj jsem umístil měděnou podložku (20x20x1.2mm), k sehnání v čínských obchodech kolem 8 Kč/ks. Připevnění jsem řešil pomocí teplovodivého lepidla na bázi silikonu, cca 18kč/5g. V krabičce přibylo ještě pár otvorů pro lepší odvětrání.

Výsledek:
           

Upravil jsem i skript pro testování teploty (temptest.sh), přidán výpis modelu Raspberry a verze operačního systému. Skript obsahuje pět zátěžových testů, každý z nich je omezen na určitý čas parametrem --max-time (90 s), dohromady bude test trvat 7.5 minuty, samozřejmě si můžete čas upravit podle potřeby. Po každém testu je genrována teplota a frekvence CPU. Pro spuštění testu je třeba nainstalovat nástroj Sysbench viz. první příspěvek.

Nova verze skriptu ke stažení zde:
.zip   temptest2.zip (Velikost: 476 bajtů / Stažení: 103)

Výsledky testu:
   

S učinností chlazení jsem velice spokojen, i při tak vysoké zátěži kdy je CPU vytíženo na 100% po dobu 7,5 min. se teplota nedostala nad hranici 70 °C. Z praktických testů jsem prováděl měření po 2h přehrávání videa (1080p, H264) na systému  LibreELEC,  teplota pouhých 49 °C.

Edit (6.5.2018): skript upraven


RE: RPi - testujeme, ladíme, topíme (Benchmarks) - Petrvald - 05.8.2019

Přikládám test RPi 4 s pasivním chladičem (36x36x28) přilepený teplovodivým lepidlem Stars-922
   

více zde:
Raspberry Pi 4 - 2019

Použil jsem skript temptest2.sh (ke stažení v předchozím příspěvku), který vytíží cpu po dobu 7,5 min. na 100%.  Výsledek je velice uspokojivý, maximální teplota se dostala na pohých 60 °C a to je v počátku testování nepatrně vyšší teplota z předešlé zátěže :