XBMC-Kodi.cz
MediaPortal - uspání a probouzení serveru z RPi - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - Doplňky (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-doplnky)
+--- Fórum: Live TV & PVR (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-live-tv-pvr)
+--- Téma: MediaPortal - uspání a probouzení serveru z RPi (/prispevek-mediaportal-uspani-a-probouzeni-serveru-z-rpi)



MediaPortal - uspání a probouzení serveru z RPi - JiRo - 28.10.2016

Následující text je určen těm, kteří využívají MediaPortal TVServer společně s klienty Kodi OpenELEC a LibreELEC. Nemám zájem diskutovat o tom, proč místo toho, abych si hrál, psal scripty a dělal různé pokusy, nepřejdu raději na jiný televizní server. To ostatně plánuji, ale zatím, abych zachoval léty ověřený provoz v domácnosti, si MediaPortal TVServer chci (či spíše musím) ještě chvíli ponechat...  

Dlouhá léta jsem provozoval MediaPortal Multiseat - jeden server a několik klientů. Poté, co mi došla trpělivost s klientem, jsem přešel na Kodi, ale MediaPortal TVServer jsem si ponechal. S jeho funkcemi jsem zatím maximáně spokojený. Provozuji ho na serveru s Windows, kde mám i sdílené disky a zatím se mi nechtělo přecházet na jinou platoformu (i když to plánuji). První klienty Kodi jsme provozoval na Windows PC a také na OpenELEC PC. Protože server, není-li v domácnosti žádný klient v provozu a ani nejsou žádné požadavky na nahráváni v TVServeru, uspávám, měl jsem na všech PC nainstalován MPHSClienta. Všechno fungovalo báječně, server se probouzel a uspával podle potřeby (podle zapnutých klientů a požadavků na nahrávání), ale jen do doby, než jsem zprovoznil první OpenELEC na RPi2. Tam byl s uspáváním klienta konec a pochopitelně ani MPHSClient nebylo možné použít.

První řešení bylo, řídit uspávání serveru podle dostupnosti klienta na síti, a tak jsem do OpenELEC (a později i do LibreELEC) dodělal malý skript, který se ovládal z DO. Byla to vlastně taková simulace uspání (vypnutí). Scriptem jsem shazoval/nahazoval síťové připojení. Když nebyl klient po síti dostupný, tak se server upsal, jakmile bylo potřeba server vzbudit, nahodil jsme síť a poslal WOL a server se pak udržoval v provozu, dokud byl RPi dostupný (to je běžná funkce MediaPortal TV Serveru). Mělo to ale několik nevýhod. Jednak se po Kodi po vypnutí sítě dostávalo do prapodivného stavu a hlavně, RPi nebylo dostupné pro údržbu. A když jsem si pak začal hrát s TVHeadend, na který hodlám postupně přejít, bylo to už vůbec k nepotřebě.

Začal jsme tedy přemýšlet, jak z toho ven a dospěl jsem k názoru, že bych mohl zopakovat řešení, které se mi osvědčilo u Windows PC klientů, tedy existence MPHSClienta, který TV Serveru posílá udržovací zprávy. Nechtěl jsme s tím ale strávit příliš času a tak jsme zvolil jednoduché řešení. Kombinace dvou krátkých prográmků v pythonu, jeden pošle na TV Server WOL a druhý zasílá udržovací zprávu. No a pak ještě několika scriptů. Dva z nich jsou navázány na zvolené povely DO (VYP a ZAP). Script navázaný na povel VYP zastaví odesílání udržovací zprávy na server, který tím pádem ví, že tento klient už nebude jeho služby dále potřebovat. Script navázaný na ZAP jednak pošle na server WOL a pak spustí  onen udržovací script.

Rád se o zkušenosti s MediaPortal TV Serverem a Kodi podělím, případně poskytnu i radu, jak výše popsané řešení vypadá nebo se poučím, pokud má někdo jiné řešení a zkušenosti.

JiRo