• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
 • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Zdravím hosta! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
 • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Asrock Beebox
#1
Information 
Dostal jsme se levně k jednomu kusu Asrock Beebox a rozhodl se, že jím nahradím RPi 2, které jsem používal pro běh jednoho z Kodi klientů a současně také jako Tvheadend backend, který zajišťoval příjem a zpracování DVB-T, přijímaného ze sítě UPC. Důvodem náhrady nebyla nespokojenost s funkcí nebo výkonem, ale to, že RPi 2, doplněné externím HDD pro nahrávání, IR přijímačem, dvěma dvojitými USB DVB-T přijímači, aktivním USB Hub-em a dvěma zdroji, vytvářel v obýváku nepěkné vrabčí hnízdo. Náhrada elegantní černou krabičkou Beebox-u mi připadla jako dobrý nápad.

Design Beebox je opravdu povedený
   

HW popisovat nebudu, lepší bud podívat se na stránky výrobce [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Můj kousek je osazen procesorem J3160 (Braswell) [Only registered and activated users can see links Click here to register], jednou pamětí 4 GB a m-SATA diskem 60 GB a 2,5" HDD diskem 1 TB (pro ukládání nahrávek)

Instaloval jsem LibreELEC, nyní používám poslední stabilní verzi 8.0.2, skin Estauary s vlastní modifikací (Easy). Kromě běžných Addon, včetně Stream Cinema CZ a SK, využívám mediální data umístěná na NAS. K Internetu jsem připojen prostřednictvím sítě UPC (100 Mbit downlink). Ze sítě UPC také přijímám DVB-T vysíláni pomocí dvou dvojitých USB DVB-T přijímačů Evolveo Venus. Vše ovládám pomocí Logitech Harmony One.

A nyní to podstatné, tedy mé zkušenosti:

Pozitivní:
 • design a dílenské zpracování - s ohledem na vrabčí hnízdo mé předchozí konfigurace to byla podmínka téměř nutná
 • integrovaný IR přijímač - už téměř 10 let používám Logitech Harmony One a nechci se ho vzdát
 • prostor pro umístění 2,5 " HDD - chci mít nahrávky umístěná na stejném stroji, kde se i TV signál přijímá a HDD chci mít uvnitř (žádné externí boxy a kabeláž)
 • dostatečný výkon - když RPi 2 nahrávalo několik programů, přehrával jsem při tom nějaké náročnější video a další uživatelé na síti využívali služby Tvheadend backend, jel HW RPi 2 (a zejména jeho I/O operace přes USB) už na doraz
 • přebytek výkonu a kapacity systémového disku - to není ani tak zásluha Beebox, jako použitého SSD disku. Ale je to po čase stráveném s SD kartami na RPi 2 příjemné, nestarat se o to, kolik mám ještě volné diskové paměti
 • dostatek paměti RAM - doma hodně využíváme služby Tvheadend, kromě jiného i timeshift - možnost umístění mezipaměti timeshift do RAM výrazně zvýšila pohodlí při využívání této funkce
 • i přes to, že tento Bebbox má ventilátor, tak kromě krátkého najetí do vyšších otáček při zapnutí (cca 1 s), není vůbec slyšet
 • velmi dobrý power managementu procesoru - frekvence procesoru se mění podle potřeby od cca 450 MHz až k k 2.2 GHz
 • integrované WiFi a Bluetooth (to druhé s výhradami, viz dále) - já WiFi nepoužívám, takže bohužel jeho parametry a výkon neumím posoudit. Ale testoval jsme ho a funguje. Včetně tetheringu.
Negativní:
 • Beebox nelze probudit přes DO - podle mne "rána pod pás" od výrobce. Paradoxně, IR přijímač (stejně jako WOL packet) umí Beebox spustit (z vypnutého stavu), ale nedokáže ho probudit, pokud ho uspíte. To dokáže jenom klávesnice nebo myš. Z toho důvodu tedy Beebox neuspávám, ale vypínám. Doba náběhu po zapnutí tlačítka na DO je tak ale o mnoho, mnoho delší.
 • v LibreELEC nefunguje Bluetooth - to samozřejmě není chyba Beebox, ale LibreELEC. Zatím jsem to nevyřešil. Bluetooth je údajně funkční pod OpenELEC, ale kvůli tomu na něj zatím přecházet nehodlám (stále věřím, že se driver pro použitý chip v novém LibreELEC objeví - alespoň to autoři slibují)
 • HW s Linuxem nezvládne dekódování HEVC 10 bit - to jsme ale věděl, je to všeobecně známá věc, že Braswelly to neumí. Zkoušel jsem pár filmů s tímto kódováním, procesor jede lehce pod 100% (pohybuje se prakticky neustále mezi 90-100%), film se přehrává, ale žádná sláva to není.
 • ta tam je lehkost a jednoduchost správy systému instalovaného na SD kartě - na RPi jsem si na to zvykl. Měl jsem několik karet, a když jsem například testoval nové verze nebo dělal nějaké pokusy, stačilo prostě jen přehodit karty. Ale to opět není chyba Beebox, ale pokud si to předem neuvědomíte, že o tuto možnost přicházíte, může to být nepříjemné překvapení. 
Závěr:

Beebox je kvalitní a designově povedený kus HW. Ostudu rozhodně nedělá, neruší a zdobí. Kvůli problémům s probouzením přes DO bych si ale (pokud bych za něj musel platit jeho plnou cenu) jeho pořízení rozmýšlel. Rychlost náběhu všech funkcí po zapnutí přes DO nebo WOL je pro mě docela důležitý parametr. Hlavně kvůli dalším klientům na síti, kteří si po zapnutí nebo startu musí Beebox probudit kvůli Tvheadend backendu. Co se týče nefunkčního Bluetooth, tak to bych nepokládal za chybu Beebox-u. Podobně je to s dekódováním HEVC 10 bit. Je to dáno použitým procesorem, o kterém to je všeobecně známo, a také omezeními Linuxových driverů. Údajně se na tom pracuje, takže snad bude možné, aby se tato videa zpracovávala v hybridním režimu (podobně, jak to dělá Windows). Nebude to samozřejmě plnohodnotné HW dekódování, ale pokud to bude fungovat tak, jako ve zmíněných Windows, za negativum už to pokládat nebudu. Výkonu má Beebox a jeho J3160 skutečně na rozdávání. Ostatně, nové verze Beebox s Kaby Lake procesory už samozřejmě HEVC 10 bit zvládnou bez problémů.
Klient/TV Server: 1x Asrock Beebox - LE 8.0.2 + Tvheadend Backend 4.2 + 4x DVB-T + 500 GB HDD + Harmonny One
Klient: 1x RPi 2 - LE 8.0.2, 2x W10 - Kodfi 17.3, 1x Android Mobile - TVH, Yatse
NAS: Asustor 8 TB HDD
 
Citovat
#2
Děkuji za pěknou recenzi. Sám mám Beebox (verzi s procákem N3150) a jsem relativně spokojený. Používám Windows, protože jsem si nejprve myslel, že budu PC u TV používat nejen na filmy..Jenže jak zjišťuji, tak si na tom stejně spouštím pouze filmy z NASU. Nejvíce mě štve, tak jak tebe nemožnost zapínat PC pomocí DO. Používám airmouse od MELE. Navíc touto air mouse mi nejde po vypnutí beebox ani zapnout :-( (to by měl být však problém samotné myši). Když jsem měl zase beebox v režimu spánku, tak stačilo trchu pohnout stolem (na kterém byla myš) a beebox už se spustil..Nastavil jsem na PC režim hibernace a z tohoto režimu se mi PC zprovozní i pomocí air mouse. Jenže často se mi stává, že nejde PC probudit vůbec ničím (ani bezdrátovou klávesnicí, ani bezdrátovou myší, ani ovladačem k beeboxu) a musím natvrdou PC vypnout a zapnout. Netušíš, čím by to mohlo být ? Může to být třeba tou hibernací ?
Další věc, co mě štve, tak i přesto, že má má TV podporu HDMI CEC, tak nejde DO od TV ovládat beebox. Předpokládám, že za to může windows a nepdpora CEC ? Dalo by se toto vyřešit například instalací LibreELEC ?
Já jsem se nikdy o KODI ani systémy vhodné pro HTPC nezajímal, tak vlastně netuším jakékoliv možnosti těchto systémů. Přehrávám si defakto pouze filmy přes NAS. Štve mě, že nevyužívám možnosti HTPC naplno, ale jsem celkem pohodlný. Když si chcu přehrát youtube anebo se podívat na internet, tak jdu stejně k PC, jelikož u stolu je to vše pro mě nejpohodlnější.
Dá se ten LibreELEC používat třeba i na internet apod. ? Používáš jinak PC kromě sledování a nahrávání popřípadě i na něco jiného ? Díky
 
Citovat
#3
@hannys85 

K tomu (ne)probouzení jen tolik, že mám pocit, že celá ta správa napájení je u Beebox řešená hodně "nestandrdně". Nezkoušel jsme to pod Windows, takže ti asi konkrétně těžko poradím.

Pokusím se odpovědět na tvé další otázky:
 • CEC musí v první řadě umět HW, konkrétně video výstup grafické karty. Asrock Beebox ho neumí. Takže ani instalace Libreelec nepomůže.
 • Podpora CEC je obecně závislá na HW. Nejsem si jist, ale v jednotlivých instalacích je to řešeno přímou vazbou na ten který HW, Takže pokud HW CEC nepodporuje, tak pro něj není podpora ani v LibreELEC.
 • LibreELEC je tzv. distro, tzn operační systém, v daném případě Linux, s ořezanými funkcemi jen pro konkrétní použití s danou aplikací, v našem případě tedy s Kodi. Můžeš do něj sice další SW klidně doinstalovat, ale ten bude samozřejmě soupeřit o zdroje, které běžně využívá Kodi. Obecně tedy v případě LibreELEC platí, že co není jeho součástí, tak s tím není možné počítat. Chceš-li tedy kromě Kodi používat nějaké další aplikace, musíš použít verzi Kodi např. pro Windows a používat aplikace v tomto OS a přepínat mezi Kodi a těmito aplikacemi.
 • Kodi standardně webbroser nemá, ale existuje addon chromium, který funkci webbrowseru přidává. Jednou jsem ho zkoušel a nebyla to žádná sláva, nevím jak je na tom dnes. Myslím, že je dostupný v repozitáři Super Repo.
 • Jinak ale existuje plno doplňků, které ti zpřístupní vybrané informace videa z Internetu. Youtube, zprávy z DVTDV, Seznamu, iDnes. Takže pokud jde o zprávy typu video, tak tam je výběr poměrně bohatý. Já osobně si na internetu čtu na klasickém PC nebo tabletu, to mi připadá lepší, naopak ale, když se chci podívat na videa z uvedených zdrojů, sleuji je na Kodi (LibreELEC). Přeci ne na velké TV je to něco jiného.

@hannys85 Ještě k té airmouse. Pokud s nemýlím, tak má přijímač do USB? Máš ve Windows povolené probouzení tímto zařízením?
Klient/TV Server: 1x Asrock Beebox - LE 8.0.2 + Tvheadend Backend 4.2 + 4x DVB-T + 500 GB HDD + Harmonny One
Klient: 1x RPi 2 - LE 8.0.2, 2x W10 - Kodfi 17.3, 1x Android Mobile - TVH, Yatse
NAS: Asustor 8 TB HDD
 
Citovat
#4
Děkuji Ti za odpověď. U Airmouse mám povoleno probouzení.
Tak to je škoda s tím CEC.
Jinak ty tím pádem nemáš vůbec připojenou k PC klávesnici, že ? S tím ovladačem Harmony One se PC (respektive systém) ovládá dobře (samozřejmě až na to probouzení)? Myslím tím, jestli jsi nikdy kvůli něčeho nemusel šáhnout po klasické myši či klávesnici ?
Ještě by mě zajímalo, jak dlouho trvá po zapnutí PC najetí do systému ?
Chtěl bych si právě možná na zkoušku na druhý disk do PC nainstalovat ten LibreELEC, abych si mohl vyzkoušet, co od toho čekat...

Děkuji
 
Citovat
#5
@hannys85 Většinou používám pouze DO, kterým ovládám i ostatní zařízení. Klávesnici mám připojenou bezdrátovou přes USB dongle, až se mi podaří zprovoznit Bluetooth, budu používat jinou klávesnici s tímto rozhraním. Ale používám ji výjimečně, jen občas když něco vyhledávám nebo někdy při nastavování nahrávání Tv, když chci nahrávaný soubor přejmenovat.

Z vypnutého stavu mi Beebox s LibreELEC najede do použitelného stavu asi do 18 vteřin po stisku tlačítka na DO.
Klient/TV Server: 1x Asrock Beebox - LE 8.0.2 + Tvheadend Backend 4.2 + 4x DVB-T + 500 GB HDD + Harmonny One
Klient: 1x RPi 2 - LE 8.0.2, 2x W10 - Kodfi 17.3, 1x Android Mobile - TVH, Yatse
NAS: Asustor 8 TB HDD
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)