• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asrock Beebox
#1
Information 
Dostal jsme se levně k jednomu kusu Asrock Beebox a rozhodl se, že jím nahradím RPi 2, které jsem používal pro běh jednoho z Kodi klientů a současně také jako Tvheadend backend, který zajišťoval příjem a zpracování DVB-T, přijímaného ze sítě UPC. Důvodem náhrady nebyla nespokojenost s funkcí nebo výkonem, ale to, že RPi 2, doplněné externím HDD pro nahrávání, IR přijímačem, dvěma dvojitými USB DVB-T přijímači, aktivním USB Hub-em a dvěma zdroji, vytvářel v obýváku nepěkné vrabčí hnízdo. Náhrada elegantní černou krabičkou Beebox-u mi připadla jako dobrý nápad.

Design Beebox je opravdu povedený
[attachment=2599]

HW popisovat nebudu, lepší bud podívat se na stránky výrobce http://www.asrock.com/Nettop/Intel/Beebo.../index.asp
Můj kousek je osazen procesorem J3160 (Braswell) http://ark.intel.com/products/91533/Inte...o-2_24-GHz, jednou pamětí 4 GB a m-SATA diskem 60 GB a 2,5" HDD diskem 1 TB (pro ukládání nahrávek)

Instaloval jsem LibreELEC, nyní používám poslední stabilní verzi 8.0.2, skin Estauary s vlastní modifikací (Easy). Kromě běžných Addon, včetně Stream Cinema CZ a SK, využívám mediální data umístěná na NAS. K Internetu jsem připojen prostřednictvím sítě UPC (100 Mbit downlink). Ze sítě UPC také přijímám DVB-T vysíláni pomocí dvou dvojitých USB DVB-T přijímačů Evolveo Venus. Vše ovládám pomocí Logitech Harmony One.

A nyní to podstatné, tedy mé zkušenosti:

Pozitivní:
  • design a dílenské zpracování - s ohledem na vrabčí hnízdo mé předchozí konfigurace to byla podmínka téměř nutná
  • integrovaný IR přijímač - už téměř 10 let používám Logitech Harmony One a nechci se ho vzdát
  • prostor pro umístění 2,5 " HDD - chci mít nahrávky umístěná na stejném stroji, kde se i TV signál přijímá a HDD chci mít uvnitř (žádné externí boxy a kabeláž)
  • dostatečný výkon - když RPi 2 nahrávalo několik programů, přehrával jsem při tom nějaké náročnější video a další uživatelé na síti využívali služby Tvheadend backend, jel HW RPi 2 (a zejména jeho I/O operace přes USB) už na doraz
  • přebytek výkonu a kapacity systémového disku - to není ani tak zásluha Beebox, jako použitého SSD disku. Ale je to po čase stráveném s SD kartami na RPi 2 příjemné, nestarat se o to, kolik mám ještě volné diskové paměti
  • dostatek paměti RAM - doma hodně využíváme služby Tvheadend, kromě jiného i timeshift - možnost umístění mezipaměti timeshift do RAM výrazně zvýšila pohodlí při využívání této funkce
  • i přes to, že tento Bebbox má ventilátor, tak kromě krátkého najetí do vyšších otáček při zapnutí (cca 1 s), není vůbec slyšet
  • velmi dobrý power managementu procesoru - frekvence procesoru se mění podle potřeby od cca 450 MHz až k k 2.2 GHz
  • integrované WiFi a Bluetooth (to druhé s výhradami, viz dále) - já WiFi nepoužívám, takže bohužel jeho parametry a výkon neumím posoudit. Ale testoval jsme ho a funguje. Včetně tetheringu.
Negativní:
  • Beebox nelze probudit přes DO - podle mne "rána pod pás" od výrobce. Paradoxně, IR přijímač (stejně jako WOL packet) umí Beebox spustit (z vypnutého stavu), ale nedokáže ho probudit, pokud ho uspíte. To dokáže jenom klávesnice nebo myš. Z toho důvodu tedy Beebox neuspávám, ale vypínám. Doba náběhu po zapnutí tlačítka na DO je tak ale o mnoho, mnoho delší.
  • v LibreELEC nefunguje Bluetooth - to samozřejmě není chyba Beebox, ale LibreELEC. Zatím jsem to nevyřešil. Bluetooth je údajně funkční pod OpenELEC, ale kvůli tomu na něj zatím přecházet nehodlám (stále věřím, že se driver pro použitý chip v novém LibreELEC objeví - alespoň to autoři slibují)
  • HW s Linuxem nezvládne dekódování HEVC 10 bit - to jsme ale věděl, je to všeobecně známá věc, že Braswelly to neumí. Zkoušel jsem pár filmů s tímto kódováním, procesor jede lehce pod 100% (pohybuje se prakticky neustále mezi 90-100%), film se přehrává, ale žádná sláva to není.
  • ta tam je lehkost a jednoduchost správy systému instalovaného na SD kartě - na RPi jsem si na to zvykl. Měl jsem několik karet, a když jsem například testoval nové verze nebo dělal nějaké pokusy, stačilo prostě jen přehodit karty. Ale to opět není chyba Beebox, ale pokud si to předem neuvědomíte, že o tuto možnost přicházíte, může to být nepříjemné překvapení. 
Závěr:

Beebox je kvalitní a designově povedený kus HW. Ostudu rozhodně nedělá, neruší a zdobí. Kvůli problémům s probouzením přes DO bych si ale (pokud bych za něj musel platit jeho plnou cenu) jeho pořízení rozmýšlel. Rychlost náběhu všech funkcí po zapnutí přes DO nebo WOL je pro mě docela důležitý parametr. Hlavně kvůli dalším klientům na síti, kteří si po zapnutí nebo startu musí Beebox probudit kvůli Tvheadend backendu. Co se týče nefunkčního Bluetooth, tak to bych nepokládal za chybu Beebox-u. Podobně je to s dekódováním HEVC 10 bit. Je to dáno použitým procesorem, o kterém to je všeobecně známo, a také omezeními Linuxových driverů. Údajně se na tom pracuje, takže snad bude možné, aby se tato videa zpracovávala v hybridním režimu (podobně, jak to dělá Windows). Nebude to samozřejmě plnohodnotné HW dekódování, ale pokud to bude fungovat tak, jako ve zmíněných Windows, za negativum už to pokládat nebudu. Výkonu má Beebox a jeho J3160 skutečně na rozdávání. Ostatně, nové verze Beebox s Kaby Lake procesory už samozřejmě HEVC 10 bit zvládnou bez problémů.
 
Citovat
#2
Děkuji za pěknou recenzi. Sám mám Beebox (verzi s procákem N3150) a jsem relativně spokojený. Používám Windows, protože jsem si nejprve myslel, že budu PC u TV používat nejen na filmy..Jenže jak zjišťuji, tak si na tom stejně spouštím pouze filmy z NASU. Nejvíce mě štve, tak jak tebe nemožnost zapínat PC pomocí DO. Používám airmouse od MELE. Navíc touto air mouse mi nejde po vypnutí beebox ani zapnout :-( (to by měl být však problém samotné myši). Když jsem měl zase beebox v režimu spánku, tak stačilo trchu pohnout stolem (na kterém byla myš) a beebox už se spustil..Nastavil jsem na PC režim hibernace a z tohoto režimu se mi PC zprovozní i pomocí air mouse. Jenže často se mi stává, že nejde PC probudit vůbec ničím (ani bezdrátovou klávesnicí, ani bezdrátovou myší, ani ovladačem k beeboxu) a musím natvrdou PC vypnout a zapnout. Netušíš, čím by to mohlo být ? Může to být třeba tou hibernací ?
Další věc, co mě štve, tak i přesto, že má má TV podporu HDMI CEC, tak nejde DO od TV ovládat beebox. Předpokládám, že za to může windows a nepdpora CEC ? Dalo by se toto vyřešit například instalací LibreELEC ?
Já jsem se nikdy o KODI ani systémy vhodné pro HTPC nezajímal, tak vlastně netuším jakékoliv možnosti těchto systémů. Přehrávám si defakto pouze filmy přes NAS. Štve mě, že nevyužívám možnosti HTPC naplno, ale jsem celkem pohodlný. Když si chcu přehrát youtube anebo se podívat na internet, tak jdu stejně k PC, jelikož u stolu je to vše pro mě nejpohodlnější.
Dá se ten LibreELEC používat třeba i na internet apod. ? Používáš jinak PC kromě sledování a nahrávání popřípadě i na něco jiného ? Díky
 
Citovat
#3
@hannys85 

K tomu (ne)probouzení jen tolik, že mám pocit, že celá ta správa napájení je u Beebox řešená hodně "nestandrdně". Nezkoušel jsme to pod Windows, takže ti asi konkrétně těžko poradím.

Pokusím se odpovědět na tvé další otázky:
  • CEC musí v první řadě umět HW, konkrétně video výstup grafické karty. Asrock Beebox ho neumí. Takže ani instalace Libreelec nepomůže.
  • Podpora CEC je obecně závislá na HW. Nejsem si jist, ale v jednotlivých instalacích je to řešeno přímou vazbou na ten který HW, Takže pokud HW CEC nepodporuje, tak pro něj není podpora ani v LibreELEC.
  • LibreELEC je tzv. distro, tzn operační systém, v daném případě Linux, s ořezanými funkcemi jen pro konkrétní použití s danou aplikací, v našem případě tedy s Kodi. Můžeš do něj sice další SW klidně doinstalovat, ale ten bude samozřejmě soupeřit o zdroje, které běžně využívá Kodi. Obecně tedy v případě LibreELEC platí, že co není jeho součástí, tak s tím není možné počítat. Chceš-li tedy kromě Kodi používat nějaké další aplikace, musíš použít verzi Kodi např. pro Windows a používat aplikace v tomto OS a přepínat mezi Kodi a těmito aplikacemi.
  • Kodi standardně webbroser nemá, ale existuje addon chromium, který funkci webbrowseru přidává. Jednou jsem ho zkoušel a nebyla to žádná sláva, nevím jak je na tom dnes. Myslím, že je dostupný v repozitáři Super Repo.
  • Jinak ale existuje plno doplňků, které ti zpřístupní vybrané informace videa z Internetu. Youtube, zprávy z DVTDV, Seznamu, iDnes. Takže pokud jde o zprávy typu video, tak tam je výběr poměrně bohatý. Já osobně si na internetu čtu na klasickém PC nebo tabletu, to mi připadá lepší, naopak ale, když se chci podívat na videa z uvedených zdrojů, sleuji je na Kodi (LibreELEC). Přeci ne na velké TV je to něco jiného.

@hannys85 Ještě k té airmouse. Pokud s nemýlím, tak má přijímač do USB? Máš ve Windows povolené probouzení tímto zařízením?
 
Citovat
#4
Děkuji Ti za odpověď. U Airmouse mám povoleno probouzení.
Tak to je škoda s tím CEC.
Jinak ty tím pádem nemáš vůbec připojenou k PC klávesnici, že ? S tím ovladačem Harmony One se PC (respektive systém) ovládá dobře (samozřejmě až na to probouzení)? Myslím tím, jestli jsi nikdy kvůli něčeho nemusel šáhnout po klasické myši či klávesnici ?
Ještě by mě zajímalo, jak dlouho trvá po zapnutí PC najetí do systému ?
Chtěl bych si právě možná na zkoušku na druhý disk do PC nainstalovat ten LibreELEC, abych si mohl vyzkoušet, co od toho čekat...

Děkuji
 
Citovat
#5
@hannys85 Většinou používám pouze DO, kterým ovládám i ostatní zařízení. Klávesnici mám připojenou bezdrátovou přes USB dongle, až se mi podaří zprovoznit Bluetooth, budu používat jinou klávesnici s tímto rozhraním. Ale používám ji výjimečně, jen občas když něco vyhledávám nebo někdy při nastavování nahrávání Tv, když chci nahrávaný soubor přejmenovat.

Z vypnutého stavu mi Beebox s LibreELEC najede do použitelného stavu asi do 18 vteřin po stisku tlačítka na DO.
 
Citovat
#6
Ahoj, s KODI jsem novacek a s krabickou beebox take. Mam na nem WIN a probouzeni pomoci klavesnice/mysi funguje bezproblemu.

Nejdrive jsem tam chtel zkusit LIBREelec ci nejakou distribuci od linuxu(mam verzi 3050 a 4gb ram) tzn WIN neslapou uplne idealne...ale u LIBRE jak pisete neni slusny web prohlizec a u linux distribuci/na jinych PC/ me porad neco nefungovalo...takze ty widle tam zatim necham.

trochu OT ale zeptam se ke KODI pokud dam uspat primo z KODI po probuzeni mam stale vyskocene KODI okno s moznostmi vypnuti, restartu atd... Mate to stejne?
 
Citovat
#7
@kralovicek Probouzení klávesnicí/myší mi funguje také, psal jsme o probouzení přes IR dálkové ovládání.

S tím oknem to mám stejné, protože nakonec neuspávám, tak jsem to zatím neřešil.
 
Citovat
#8
Ohledne zapinani to bylo spise na hannys95 ?
To okno je celkem otravny, ne az tak pro me jako pro deti...
 
Citovat
#9
@kralovicek Zkusím se na to časem podívat, jestli by se s tím oknem nedalo něco udělat.
 
Citovat
#10
To by bylo fajn :)

Myslis ze by melo smysl namisto win tam nahodit xubuntu etc aby to fungovalo lepe?
 
Citovat
#11
@kralovicek No, myslím, že Linux místo Windows určitě neuškodí, otázka je, jak na tom bude s obsluha HW (bluetooth, wifi). Doporučuji si před tím projít nějaká fóra Linux + Beebox. 

Co se týče toho problému s otevřeným dialogovým oknem po uspání (a probuzení). Kouknul jsme se na to a úprava je jednoduchá. Musíš ale editovat soubor skinu. Předpokládám, že je to Estuary, ale ono by to bylo podobné i u jiného skinu. Máš Windows, takže to nebude problém, můžeš použít obyčejný Notepad editor. Raději si udělej zálohu a edituj to mimo adresář skinu a pak tam editovaný soubor nakopíruj a přepiš ten původní.

Adresář skinu je v C:\Program Files\Kodi\addons\skin.estuary, případně C:\Program Files (x86)\Kodi\addons\skin.estuary. Edituje se soubor DialogButtonMenu.xml, ve kterém jsou definované položky PowerMenu, tedy dialogu, kterého okno se otevře po stisku klávesy "S" nebo po volbě v hlavním menu. Items pro uspání nebo hibernaci (nevím co používáš) najdeš celkem lehko podle příkazů Suspend() a Hibernate():
 


Kód:
                    <item>
                        <label>$LOCALIZE[13011]</label>
                        <onclick>Suspend()</onclick>
                        <visible>System.CanSuspend</visible>
                    </item>
                    <item>
                        <label>$LOCALIZE[13010]</label>
                        <onclick>Hibernate()</onclick>
                        <visible>System.CanHibernate</visible>
                    </item>

Vložíš do nich příkaz pro zavření všech otevřených dialogů Dialog.Close(all,true), pak to vypadá takto:

Kód:
                    <item>
                        <label>$LOCALIZE[13011]</label>
                        <onclick>Dialog.Close(all,true)</onclick>
                        <onclick>Suspend()</onclick>
                        <visible>System.CanSuspend</visible>
                    </item>
                    <item>
                        <label>$LOCALIZE[13010]</label>
                        <onclick>Dialog.Close(all,true)</onclick>
                        <onclick>Hibernate()</onclick>
                        <visible>System.CanHibernate</visible>
                    </item>

Uložíš a nakopíruješ zpátky do adresáře skinu, restartuješ Kodi a mělo by to být hotové.
 
Citovat
#12
CEC je možné s adaptérem Pulse Eight. Podporuje ho jak Windows po instalaci driveru, tak LibreELEC nativně. Jenom stojí tisícovku, za co je celá malina. Ale používám ho už téměř rok s Asrock J4205, kde už funguje dokonce i HEVC 10bit v posledních buildech (Je to Apollo Lake, ale je to skoro k ničemu, protože HDR to neumí, což bude asi hlavní věc v HEVC 10bit).

https://www.pulse-eight.com/p/104/usb-hdmi-cec-adapter

Ale každopádně jakýkoliv Intel z posledních 2 let je super sázka na jistotu s Kodi. Vyzrálá podpora, extrémní rychlost, člověk co přejde z maliny a jak říká @JiRo z SD karet.. je to sakra rozdíl :) Takže ať slouží! :)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#13
Krásná práce JiRo!! ;-) Moc díky.

Na OS mrknu, v současném stavu musím mít nastaveno "vysoký výkon" aby to jelo bez sekání, což tedy nic moc tedy...
 
Citovat
#14
A ještě @kralovicek Linux je opravdu obecně lepší na tyhle "embedded devices", zařízení, které chceš aby fungovali jako tvůj topinkovač. Zapneš, používáš, nestaráš se. Kdekoliv jinde než na desktopech se používá ve světě Linux/Unix. A díky skvělé komunitě máš již sestavené distribuce, které jsou jednoduché na používání a umí právě tu jednu věc, na kterou jsou určeny. Linuxová distribuce je jednoduše Linux (jádro), někdy dodatečné ovladače, grafické prostředí,..,balíčkovací manažer (repozitář na instalaci softwaru) a předinstalované aplikace. Takže tím jak je modulární si může každý udělat svoji verzi, která se skvěle hodí na ten jeden účel. Takže LibreELEC je např Linux + ovladače různých tunerů, CEC, a minimum potřebné pro to, aby se na tom spustilo Kodi. Není tam další balast, ale pak tam nemusí být také něco dalšího co tam člověk chce a pak už to chce hlubší znalost. A chápu, že s tím na některých PC mohou být problémy, resp. nebude zrovna k dispozici nějaký ovladač u nějakého exotičtějšího hardwaru. Ale tyhle intelácké desky, kde už je přitavený procesor jsou většinou velice dobře podporované, protože CPU, GPU, Chipset a další věci jsou rovnou od Intelu, který se stará o jejich podporu v Linux jádře, není tam moc věcí třetích stran.

Každopádně myslím, že v LibreElec repozitáři je dostupné Chromium. Což je Google Chrome :) Tak to by snad mohlo stačit :-)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#15
A v diskuzi o libreelec to chrominium celkem hani... Tak ti nevim. Nektere distribuce linuxu jsem na desktopu nekolikrat mel a prave vzdy z duvodu driveru sklopil hlavu a sel z5 na widle.
Tzn nevim nevim, ale libreelec jde tusim hodit na flashku tzn za test nic neda ze :-)
 
Citovat
#16
Jak to myslíš, že to haní? :-D Chromium je open-source část Chrome. je to Google Chrome bez proprietárních google věcí, tedy umožňuje to spousta distribucím to přibalit jako výchozí prohlížeč :) Tedy pokud byl tenhle problém. Ono jestli chceš na Linuxu prohlížeč, co ti zobrazuje všechny stránky, tak tam má člověk na výběr Chromium a podobné co ho využívají (např. Vivaldi), nebo Firefox, který už to ale poslední dobou fláká.

Jo, myslím, že budeš potřebovat 2 flashky. Na jednu si uděláš instalaci a na druhou to nainstaluješ. Nebo jenom 2 oddíly na jedné flashce.

A ano, slyšel jsem od známých, že také měli někdy v linuxu problém s driverem, ale to jsou opravdu jednotky případů z desítek úspěšných a mně vždycky naopak dalo časově více práce zprovoznit vše na Win, než linuxu, když jsem dostal nějaký notebook. Člověk musel hledat po stránkách výrobce drivery. Na linuxu šlo vše hned po spuštění. A jak říkám, tyhle desky mají na sobě téměř vše od Intelu (SoC v podstatě) a ten je jedním z největších přispěvatelů do Linuxu, aby se ty jeho procesory prodávaly všude, tak se snaží, aby všude dobře fungovaly. Takže s tímhle myslím problém mít nebudeš :) Budu držet palce :-D
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#17
to JiRo, tusis kde najdu v LINUX soubor "skin.estuary" abych opravil tu chybu vyse?
Nahodil jsem MINT a zatim slape dobre, uvidime jak se popere s FHD a pod...
 
Citovat
#18
@kralovicek Nejsem žádný Linux znalec, ale myslím, že by měl být v /usr/share/kodi/addons/

Jinak, pokud chceš vědět, kde jsou soubory Kodi v jednotlivých systémech, podívej se sem http://kodi.wiki/view/Special_protocol.
 
Citovat
#19
Tam jsem hledal, ten soubor tam neni... Tak budu muset patrat...
 
Citovat
#20
Zkus /home/USERNAME/.kodi
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)