• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LinuxMINT
#61
Tak jsem se k tomu konečné dostal. Ale s tím že jsem i přeinstaloval na XUbuntu. Nainstaloval opět Kodi. Teď mi to ale nainstalovalo Helix. Zase to dělalo to samé. Tak jsem zadal ten poslední příkaz a Kodi jede. Ale musím ten příkaz zadat před každým zpuštěním? Když jsem se odhlásil a chtěl jsem se přihlásit přímo do Kodi tak už ho nezpustilo. Asi hodím ten pc do šrotu a pořídim něco lepšího.
Díky
RPi3 - LIBREELEC -KODI Jarvis
Router - TL-WR741N
PC - Lenovo Z575
Lumia 640XL
 
Citovat
#62
Ano, příkaz export MESA_GL_VERSION_OVERRIDE=3.0 platí pouze do odhlášení uživatele, proto už při druhém přihláčení do Kodi systém nenajede. Linux Mint je založen na Ubuntu, takže přeinstalací sis nepomohl. Nepomohla by ani jakákoliv jiná distribuce, protože problém je v grafické kartě - ta je prostě na Kodi už moc stará. Pomocí onoho triku s EXPORT se dá systém oblbnout. Viděl bych to na tři možnosti:

1 - koupit nový PC
2 - dokoupit nějakou modernější grafickou kartu za pár stovek - pro Linux se doporučují karty s procesorem od NVidie.
3 - udělat ten export proměnné permanentní. Jak?

V terminálu upravíme soubor /etc/environment, který má platnost na celý systém:
Kód:
sudo nano /etc/environment
Proměnnou doplníme na konec souboru
Kód:
export MESA_GL_VERSION_OVERRIDE=3.0
Uložíme pomocí CTRL+O a ukončíme pomocí CTRL+X
To by mělo víceméně stačit, ale pro jistotu uděláme ještě dva kroky.

V terminálu dále stejným způsobem upravíme soubory ~/.bashrc, který má platnost pouze pro konkrétního uživatele a soubor ~/.profile. Sudo už nepotřebujeme, protože pracujeme pouze na "uživatelské" úrovni.
Kód:
nano ~/.bashrc
Proměnnou opět doplníme na konec souboru, uložíme pomocí CTRL+O a ukončíme pomocí CTRL+X. To samé udělej pro ~./profile
Kód:
nano ~/.profile

Restartuj počítač a Kodi by mělo najet.
Vero4K+, 3xRPi 3B;  xTrend 9500 (OpenPLI + CZ/SK Archives plugin); Turris 1.1; T61p (LinuxMint); T420 (ArchLinux); ThinkPad Edge (Linux Mint)
 
Citovat
#63
Nazdar!Poradí niekto ako nainstalovat naspat kryptona?Chcel som skusit novy kodi 18.Skusam vsetko mozne no bez uspechu.Stale nainstaluje len 18-cku.Ide o linux mint.Uz len preinstalovanie linuxu pomoze?Ci treba nieco v linuxe zmazat?
SORRY!Prehliadol som prispevok od "meda" citujem: "Pokud se chcete vrátit k nižší verzi Kodi, musíte po odinstalování ještě v Správce SW editovat Zdroje Software - PPA a smazat cesty k XBMC Unstable a Nighty, pak udělat Údržbu. Já jsem ještě pak v terminálu zadal "sudo apt-get autoremove", nevím jestli je potřeba."
POMOHLO TO.
Win 7 SP1 / Kodi 17 Krypton
Linux Mint 18.1 / Kodi 17 Krypton

 
Citovat
#64
Výkon Kodi (i jen jeho rozhraní) ovlivňuje v LinuxMint šetřič obrazovky.
Zabránit spuštění "Šetřiče obrazovky" (tedy zhasnutí) během přehrávání videa v Kodi lze zajistit v prostředí 17.3 MATE následovně.
Jedná se o spouštění Kodi přímo na desktopu LinuxMint. (Nastavit v Ovládacím centru >Šetřič obrazovky dlouhý čas ke spuštění a zrušit spouštění při nečinnosti nepomohlo.)
1/ možnost: Otevřít Uvládací centrum >Osobní >Aplikace spouštěné při přihlášení =záložka Programy při přihlášení -zrušit zatržení Šetřič obrazovky. Restart.
2/ Pokud předchozí nepomohlo: Otevřete Ovládací panely >Aplikace spouštěné při přihlášení a zrušíte zaškrtnutí u Šetřič obrazovky.
3/ Pokud předchozí ještě nepomohlo: Spustíte Prohlížeč souborů CAJA jako administrátor pomocí Terminálu příkazem:
~$ sudo caja
Zeptá se na heslo. Povolíte v menu CAJA Zobrazovat skryté soubory.
Půjdete do adresáře: Systém souborů >Home >"jméno_user" >.config >autostart
a v něm naleznete spouštěcí soubor "mate-screensaver.desktop".
Ten přemístíte*** o jeden adresář výše, kdybyste jej znovu potřebovali. Ale nic jiného! A je hotovo. Ukončíte CAJA i terminál.
Po restartu LinuxMint už "linuxový Šetřič obrazovky" v Kodi nepřekáží.
***/Proč přemístění? - Pouze přejmenovaný soubor si systém znovu označil jako desktop.
 
Citovat
#65
Sudo pro spouštění CAJA nepouzivej, taky by ti nemusel desktop naběhnout. Buď gksudo nebo sudo -i

Jsem uživatel používající Passport , který neumí číst pravidla o nepoužívání podpisu z Tapatalku.
 
Citovat
#66
@cuore: Ty varianty spustí CAJA se stejným oprávněním. Parametr -i umožní zadat login přímo v jednom příkazu.
gksudo spustí grafické rozhraní a tam bys mohl vybrat jiného uživatele, kdybys to ale potřeboval.
Pokud je přihlášen k LM uživatel s právy root (a to prvně vytvořený je), každá z těch tří variant spustí CAJA s oprávněním root v systémových adresářích.
Všechny tři varianty vyžadují pozornost a jsou stejně rizikové, když provedeš co nemáš.
Pokud víš něco víc, popiš zde rozdíly podrobně. Díky.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#67
Takže:
Příkaz su změní aktuálního uživatele. Když neurčíš jméno uživatele, použije se root. A pokud jako parametr zadáš pomlčku, nastaví se prostředí stejně, jako kdyby ses na toho uživatele přímo přihlásil. Takže když provedeš příkaz
Kód:
su-
v terminálu, budeš po jeho úspěšném provedení v shellu roota stejně, jako kdyby ses na roota přímo přihlásil. Su se samozřejmě zeptá na heslo roota, ale někdy také bývá omezené. Např. ze su na roota mohou provést pouze uživatelé nějaké skupiny. Root může udělat su na kteréhokoli uživatele a nepotřebuje znát jeho heslo. Malá pomůcka: někdo tvrdí, že autorem su je Moravák, a pojmenoval tuto utilitu ve svém nářečí. Takže když chceš počítači říci, že od teď si root – jsem root, musíš použít moravské nářečí – su root.

Příkaz sudo provede jeden zadaný příkaz jako jiný uživatel (je to složení su a do – „udělej“). Nemůžeš takhle provést libovolný příkaz, který tě napadne – v souboru sudoers je nakonfigurováno, který uživatel může přes sudo spouštět které příkazy. Zároveň tam je nakonfigurováno, zda pro ten který příkaz bude vyžadováno heslo uživatele, který spouští sudo (takže někdo může spustit příkaz pod rootem, i když nezná jeho heslo – ale musí zadat své heslo, aby si uvědomil, že dělá něco potenciálně nebezpečného), nebo že ten příkaz může spustit úplně bez hesla.

Pokud není povoleno udělat su na roota, bývá obvykle nakonfigurováno, že někteří uživatelé mohou spustit su - přes sudo. Má to takhle třeba Ubuntu a jeho deriváty, takže tam se na roota trvale přepneš příkazem
Kód:
sudo su -
Rozdíl je tedy ten, že se su musíš znát heslo cílového uživatele (pokud už nejsi root), ale pak můžeš pod cílovým uživatelem dělat cokoliv. Sudo může být nakonfigurované tak, že heslo cílového uživatele znát nemusíš, ale zase můžeš provádět jenom přesně dané příkazy. Výhody suda oproti su jsou tedy v bohatší konfiguratelnosti, jako je přesnější nastavení práv pro uživatele a skupiny. Dále taky po editaci sudoers pomocí  
Kód:
sudo visudo
můžeš vyčlenit spuštění potřebných aplikací s právy roota bez zadání hesla.

Pro spouštění grafických programů by se mělo použít gksu, nebo gksudo. Samotné sudo spustí aplikaci s právy roota, ale neupraví prostředí shellu, systémové proměnné, takže především ve chvíli, kdy taková aplikace začne zapisovat do $HOME (typicky konfiguraci, CAJA třeba i nové náhledy souborů, atd.), bude to home uživatele a budou to soubory, jejichž vlastníkem bude root, což může být logicky problém, a i když to přímý problém nezpůsobí, je to špatně. Vlastník adresáře může na úrovni systému mazat/přepisovat i soubory roota, které se v něm nachází, takže běžně spuštěná aplikace si své odcizené soubory může při dalším spuštění přerazit zpět i bez speciálního oprávnění, ale rootem vytvořené adresáře již může pouze číst, nic tam bez oprávnění roota nezmění.Taky by si mohl snadno skončit po startu systému s hláškou
Kód:
Unable to read ICEauthority file
 která samo sebou zapříčiní nefunkční Xka daného uživatele. Další možnost je použít sudo s přepínačem -i. To zajistí, že se aplikace spustí v shellu roota, především tedy nastaví proměnnou $HOME na /root, aby aplikace nezapisovala, kam nemá. Tím se na druhou stranu také nebudou načítat uživatelova nastavení aplikace, ale ta rootova. Obě varianty jsou tedy rovnocenné, gksu/gksudo navíc ještě pro jistotu kopíruje do /tmp .Xauthority, kdyby došlo k jeho poškození.

Jinak si můžeš zkontrolovat, zda máš ve svém $HOME nějaký ten pozůstatek po odfláklém sudování takto:
Kód:
find ~/ -user root -exec ls -lad {} \;
 
Citovat
#68
Díky za vysvětlení i za to, že jsi to popsal přímo a ne s odkazy. [Obrázek: thumbsup.png]
Chápu, že tu můžeš působit jako Guru pro Linux a proto čekej, že dotazy mohou uživatelé fóra směřovat na Tebe.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#69
Žádný guru nejsem, v linuxu/ubuntu se pohybuji teprve šest let a to pro samouka moc času není.
 
Citovat
#70
Nějak mi není jasné, proč při práci ve vlastním domácím adresáři potřebuji práva root. IMHO tuto záležitost lze zařídit v terminálu jedním příkazem:


Kód:
mv ~/.config/autostart/mate-screensaver.desktop ~/.config/autostart/mate-screensaver.desktop.bkp


tím přejmenujeme soubor a zabráníme tak jeho automatickému spouštění. Nebo to celé můžeme udělat v libovolném správci souborů, když si předtím zobrazíme skryté soubory. Nejčastěji zkratkou CTRL+H (Nemo, Nautilus, Caja) nebo ALT+. (Dolphin, MC) Není potřeba restartovat, stačí se odhlásit a opět přihlásit.
Vero4K+, 3xRPi 3B;  xTrend 9500 (OpenPLI + CZ/SK Archives plugin); Turris 1.1; T61p (LinuxMint); T420 (ArchLinux); ThinkPad Edge (Linux Mint)
 
Citovat
#71
Je to možné,že to jde jednodušeji, vždyť jsem psal hned na začátku vlákna, že jsem v linuxu panic. Používám ho kvůli pár programům ale finesy neovládám. Soubor jsem zkusil přejmenovat, vždy si znovu přidal za název ".desktop".
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#72
Je to možné, Mint jsem po mnoha letech před pár měsíci vyměnil za ArchLinux, nepamatuji si, že bych něco takového na něm řešil. V Archu ale soubory zůstavají nepřejmenované.
Vero4K+, 3xRPi 3B;  xTrend 9500 (OpenPLI + CZ/SK Archives plugin); Turris 1.1; T61p (LinuxMint); T420 (ArchLinux); ThinkPad Edge (Linux Mint)
 
Citovat
#73
Mohu se mimo téma zeptat, jaká potřeba tě k Arch Linuxu přivedla a jaký SW mimo systémového na něm používáš?
Dočetl jsem se, že je všeobecně využitelný, ale také jednoduchý ve smyslu nutnosti spravovat a budovat jej z konzole. Grafické prostředí si, jak čtu, můžeš doplnit také, prostě prý to umožňuje cokoli. Co je tedy pro tebe hlavní účel jej mít?
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#74
Zdarec! Na starém málo výkoném ntb mám nainstalován Linux Mint XFCE. Zatím na tom celkem v pohodě jelo KODI 16.1. Bohužel po aktualizacích se nainstalovalo KODI 17 a to už tahle mašinka neutáhne.
Moje otázka: Jak mohu nainstalovat KODI 16?
Pokud to udělám dle postupu v záčátku této diskuse, předpokládám, že se nainstaluje nejaktuálnější verze (tedy 17).
Když nainstaluji pomocí správce softwaru nainstaluje se Kodi 15 a to verze, která je nějak nedotažená (např. nelze nastavit vzhled, nelze instalovat  doplňky).
 
Citovat
#75
Nakonec jsem Kodi odinstaloval. Odebral vše související pomocí aplikace "Správce balíků synaptic", odebral PPA ze zdroje softwaru, našel na disku vše možné týkající se Kodi a odstranil.
Potom jsem kompletně zaktualizoval systém a následně nainstaloval Kodi pomocí terminálu dle návodu v začátku této diskuze.
Nainstalovalo se Kodi 17.1 a je funkční co se týká přehrávání z disku nebo po síti. Bohužel nefungují některé doplňky (např. iVysílání, StreamTV, Aktuálně, Youtube). Zajímavé, že např Sosáč nebo StreamCinema jedou v pohodě.
Při pokusu přehrání něčeho z iVysílání se zobrazí hlášení "Chyba Error 0" a poté "Bohužel se chybu nepodařilo odeslat".
Otázka: neodstranil jsem něco víc než bylo zapotřebí např. ve Správci balíků synaptic?
 
Citovat
#76
Před novou istalacíje potřeba vymazat celé Kodi.(povolit skryté soubory) a celý adresář Kodi odstranit.(Domovská složka v ovládání skryté soubory)Po nové instalaci,vše ti musí určitě fungovat,kromě Youtube.Youtube musíš aktualizovat na starší verzi 5.3.10 potom bude i Youtube v Kodi 17.1 100% funkční.
 
Citovat
#77
Co si mohl provést v Synaptic víš jen ty. Přidávám odkaz z wiki, jak instalovat OLDER STABLE verzi (jestli 16.1 nevím):
http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kod...e_versions
Edit: K příspěvku Zapy - Adresáře KODI, které by po odinstalaci měly být prázdné jsou v cestách: <uživatel>/ .Kodi
a v Systém souborů: user/share/kodi
Ve Wiki jsou k pročištění i příkazy.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#78
OK. vše jede
Opět jsem odinstaloval pak promazal adresáře
------ předtím jsem zřejmě udělal chybu, že jsem to neprovedl u obou uživatelů, které mám v systému
Poté nová instalace a funkční.
Edit: K příspěvku Zapy - díky za rady i ohledně Youtube
Edit: K příspěvku meda - díky za nesměrování k adresářům. P.S.: OLDER STABLE jsem před tím zkoušel a bylo to 17.0 tuším. Ovšem bez těch promazaných adresářů ani to u mě nefungovalo.
 
Citovat
#79
Objevily se výstrahy na díru v Samba (server), nejde o samotný Linux, ten Sambu jen používá stejně jako macOS, FreeBSD, Solarise atd.
http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-zajima...4#pid25074
Linux Mint (postavený na Ubuntu/Debian) opravuje Sambu pomocí Správce aktualizací.
Stačí si vyhledat ve Správci balíčků položku Samba a přes pravé tlačítko myši získat Vlastnosti>Popis>Přehled změn.
Poslední  k dnešnímu datu vidíme:
 * SECURITY UPDATE: remote code execution from a writable share
   - debian/patches/CVE-2017-7494.patch: refuse to open pipe names with a
     slash inside in source3/rpc_server/srv_pipe.c.
   - CVE-2017-7494
Pomocí hledání na webu nalezneme, že právě CVE-2017-7494 opravuje popisovanou díru v Samba:
https://www.samba.org/samba/security/CVE-2017-7494.html
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#80
Lightbulb 
Laserové tiskárny od HP (např. LJ 1020, LJ 1102) a některé další značky připojené USB kabelem z LinuxMint netisknou. U mne na LM 17.3 MATE 64bit.
Neopraví to (u mne k dnešku a se všemi aktualizacemi LM) ani instalace poslední verze ovladače HPLIP.
Řešením se ukázal ovladač foo2zjs, který se nainstaluje postupem uvedeným v odkazech (ale pozor, může pokazit tisk jiných tiskáren):
http://foo2zjs.rkkda.com/  ...ve spodní polovině, nebo:
https://mark911.wordpress.com/2014/10/31...g-website/
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)