• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LinuxMINT
#1
Information 
LinuxMINT . . . . - - - - - - - - - >> Poslední příspěvek tématu - >>
Jedním z OS, které zkouším s Kodi (zároveň se SW pro video a zvuk VLC, Audacity, pro obrázky RAW Therapee, Gimp) je LinuxMint, odštěp Ubuntu (skoro přímý) a Debianu (balíčky). Prostředí Cinnamon se blíží Win nebo OSX; myšleno v dobrém. Na starém PC s MB ASUS P5L, iC.D 3.33, RAM 1GB, HDD 80GB, GPU NVidia GF 8400 256MB je lépe použít prostředí MATE.
Stažení z originálního webu nebo z českého Mintu, nebo také zrcadlení souborů u NIC.CZ. - Vyberete si prostředí CINAMON (hezké), MATE (účelné), XFCE (prosté).
K datu 2016 tohoto textu verze 17.3 Rosa.
Aktuální verze 20.3 do 3/2025 a verze 21.x do 3/2027

Od verze 18.3 jsem ověřil instalaci na základní desku Intel s UEFI (Secure boot) jako bezproblémovou. https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linux...9#pid61109

Základní české stránky Wiki a FAQ. Lze vyhledat i použití multibootu (Grub2) pro více systémů na jednom PC.
**Najděte si v příslušném adresáři soubor md5sum.txt a zkontrolujte pravost/integritu staženého souboru ISO programem MD5 Check (nemusí se instalovat).
Vypálil jsem si pro zkoušku 32bit DVD (já verzi 17.3), nabootoval (voby v BIOS). Spustí se nejdříve jako Live a na ploše máme volbu instalace.
Instalace má dobrého průvodce a až na čekání při tmavé obrazovce byla bez problémů. Doporučuji ale odpojit jiné (hlavně systémové) disky.
Nastavil jsem přihlašování automatické a později volby šetřiče obrazovky také bez hesla. Při instalování a změnách v systému heslo stejně poptá.
Jako obvykle je potřeba si zvyknout na prostředí, kde co najít.
Nastavení systému-Správa softwaru, Hardware-Klávesnice. Správce softwaru-kategorie. Odsouhlasil jsem nabízený upgrade úrovní 1 a 2,nabídne se v oznamovací liště Správce aktualizací. Přidal Eng klávesnici v Klávesnice-Rozložení-(+) a nastavil přepínání pomocí Alt+Shift mezi českou v Rozložení-Volby-Switching to Another Layout.

Na konci druhého příspěvku jsou odkazy Helpy, manuály, příklady.

Kodi jsem instaloval pomocí Terminálu. (Vyzkoušel jsem v LM 17.3 ze správce balíčků Kodi/XBMC; neaktualizovaný, některé doplňky jsou nefungující - nekompatibilita.) Z následujícího odkazu jsem proto instaloval v terminálu (je na liště) z kapitoly 1.1 první rámec:
http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_for_Linux
K 20.4.2016 dostanete Kodi 16.0 Jarvis. Informace k tomu v dalším příspěvku; také jak instalovat vyšší verze a také jak se vrátit k nižší verzi.
Na PC se staršími grafickými kartami Kodi nejde spustit, je ale možná úprava konfiguračních souborů LinuxMint.
Správný chod také ovlivňuje právě používaný ovladač grafické karty.
Sdílení ze svých PC nebo OpenElec v síti najdete pomocí Soubory (na liště Linux), umožní zkopírovat repo a addon v ZIP.
Vyzkoušel jsem repo Kodi-czsk, lepold-3, plugin youtube 5.1.20, iVysilani 1.2.6. Fungují.
Pozor, cesty (adresáře) v nastavení doplňků neznají české znaky, musí být bez diakritiky.

V Linuxu pro poslech streamovaného IP radia slouží RadioTray. Pomocí Nastavení >Upravit stanice... přidáte další streamy. Úprava velikosti bufferu podle fóra LM. Nemusí při nedostatečném toku dat pomoci.
V LinuxMint jsem zkusil ještě Wine s balíčkem PlayOnLinux. Pro hry "slušná práce"! Pozor, s vývojem potřeba instalovat nové balíčky a Gecko, opakovaně!
Nainstaloval jsem tiskárnu ze sdílení domácího PC W7 pomocí SMB (ověření jméno, u mne domena WORKGROUP, heslo) a tiskárnu do PDF.
PDF export umí i LibreOffice atd, ale z jiného SW se hodí.
Přehrávat i konvertovat mediální soubory umí VLC MP, střih pak (doporučeno od balíčku  verze Ubuntu 18.04) program KDEnlive. **/FRE:AC a mp3DirectCut.
Instaloval jsem PuTTy, Calibre pro čtečku např Kindle, publikační Scribus. Stačí ve správci software použít hledání známých názvů a zamyslet se nad nabídkou.

Pro konstruování CAD je k dispozici LibreCAD (na Wiki, na Github) a DraftSight Free (Draft SW, registrace, pro Linux jen 64bit), ale instalovat jsem nezkoušel.
Další inspirace SW, který používá kolega @ch_bdxhegz: http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linuxm...5#pid26005

Ekvivalenty aplikací s Windows a Kde hledat další aplikace (nemusí být aktuální):
https://proc.linux.cz/ekvivalenty/ ..... https://linuxappfinder.com/ ..... http://wiki.linuxquestions.org/wiki/Linu...s_software
https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-softw...temy-linux ..... https://sourceforge.net/directory/system.../os:linux/

**/ V linuxu zatím objevuji, (jsem stále na úrovni panic od slova "panika") a zkouším i další SW.
Kdo se Linuxu věnuje víc než já: asocz, cuore, petrvald. Hodně se dovíte od ch_bdxhegz http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linuxm...5#pid26005
Wiki - Linux na WikiKnihy. Fórum na originálním webu a na českém webu.
Příklad - Vlastní stanice do SW RadioTray (nemusí už fungovat). Cesta k souboru bookmarks.xml: /home/<name>/.local/share/radiotray
Adresy radií: http://www.listenlive.eu/czech-republic.html ... https://www.internet-radio.com/ ... http://vtuner.com/setupapp/guide/asp/Bro...rtpage.asp
Doplnit podle syntaxe, příklad:

.xml   bookmRTray.xml (Velikost: 788 bajtů / Stažení: 237)
 
Citovat
#2
Linux ve verzích - mirrors neboli zrcadla: https://mirror.karneval.cz/pub/linux/ ... https://mirrors.nic.cz/ ... http://ftp.siliconhill.cz/ ,,, ftp.sh.cvut.cz

Kodi - Jak popisuje @ros níže, lze z balíčků UNSTABLE a nebo NIGHTY získat vyšší Beta nebo Alfa verze. Ve verzích alfa jsem ale ověřil nefunkčnost některých addons pro Kodi. Může se to časem měnit. A důležité, přidat doplněk PVR, poslední řádek od @rose. Povolit PVR, nastavit cesty, povolit v menu Televize. Streamy TV však hledejte sami.

Další možností instalace Kodi:
Ovládací panely/Zdroje softwaru/PPA repozitáře -Přidat
ppa:team-xbmc/ppa (atd, co je vyžadováno)
Údržba...
Správce balíčků/Výběr/Obnovit informace o balíčcích
Aktualizovat. Hledat: Kodi
(Poslední 2023) 6:20.1+git20230312.0705-289ec664e3-0~jammy

A ještě přidám jiný postup, citace je z internetové poradny:
V oficiálním repozitáři pro vaši verzi Mint/Ubuntu není k dispozici nejnovější verze Kodi.
Není k dispozici (forky Ubuntu) příkaz "sudo add-apt-repository".
Jak nainstalovat Kodi z PPA, aniž byste použili příkaz "sudo add-apt-repository"? Můžete ručně přidat PPA do souboru /etc/apt/sources.list.d/.

Postup:
Otevřete terminál a jako správce (použitím příkazu "sudo" nebo "su") vytvořte nový soubor s názvem "kodi.list" v adresáři "/etc/apt/sources.list.d/" pomocí následujícího příkazu:
sudo nano /etc/apt/sources.list.d/kodi.list
Do souboru "kodi.list" vložte následující řádek a uložte soubor:
deb http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu bionic main
*Pozn.: "bionic" je název verze Ubuntu, kterou používáte. Pokud používáte jinou verzi Ubuntu, nahraďte "bionic" názvem vaší verze.
Aktualizujte seznam dostupných balíčků:
sudo apt-get update
Nainstalujte Kodi:
sudo apt-get install kodi
Nyní by mělo být Kodi úspěšně nainstalováno z PPA.

- Úspěšnost instalace a funkce se s verzemi LinuxMint i Kodi může měnit!
Pokud se chcete vrátit k nižší verzi Kodi, musíte po odinstalování ještě v Správce SW editovat Zdroje Software - PPA a smazat cesty k XBMC Unstable a Nighty, pak udělat Údržbu. Já jsem ještě pak v terminálu zadal "sudo apt-get autoremove", nevím jestli je potřeba.
Zabránit spuštění "Šetřiče obrazovky" během přehrávání videa v Kodi lze zajistit v prostředí MATE takto. V prostředí CINAMON a XFCE obdobně.

Nespouštění Kodi způsobují starší grafické karty, je možná  úprava konfiguračních souborů LinuxMint. Číst začněte od tohoto příspěvku,
Chyba nízkého zabezpečení python-cryptography, upgrade pro v.1.7.1-2, balík all_deb:  https://launchpad.net/ubuntu/+source/pyt...d/11756120

Grafické prostředí Kodi je možné spustit samostatně po odhlášení se z LinuxMintu. Na přihlašovacím okénku v pravém horním rohu rozbalíte a zvolíte možné desktopy a znovu se přihlásíte svým jménem a heslem LinuxMintu. Tak Kodi získá více systémových prostředků a poběží svižněji.

Kodi v současnosti 2016 neumí přehrávat HDR filmy. Není ani podpora HDR v Linuxu. O možnostech HTPC čtěte zde 1., zde 2., zde 3., zde 4.Na Ubuntu Server zde.


Prostředí Mate jsem vyzkoušel kromě Cinamonu také a líbí se mi snad ještě více. Prý méně zatěžuje HW. Snadněji se orientuji. Cinamon pro teď opouštím.
Při experimentech s taktováním HW jsem "zlikvidoval" panel menu Hlavní nabídka Mate. Po opětovném přidání ho dostanete k výchozímu stavu
příkazem v terminálu: mate-panel --reset

Info k instalaci 64 bitového LM:
Zkusil jsem na PC s MB ASUS, AMD Athlon 64 X2, RAM 4GB, GPU NVidia 9600 GT. LM 64bit CINAMON u mne neumí používat volby BIOS Power ACPI2.0 a ACPI APIC. Po uspání do RAM nebo disku hned znovu startuje. Prostředí MATE mi toto nedělá a správně čeká na stisknutí tlačítka Power. Ne vždy je probuzení korektní.
Start HW (BIOS) 15 sec, start LM (včetně GRUB 4 sec) trvá 20 sec. Dohromady tedy 35 sec.

Svobodný driver pro GPU NVidia GT9600 jsem zaměnil za doporučený (Ovládací centrum >Správce ovládačů). Po restartu "Cinamon havaroval"! V nouzovém režimu jsem vrátil původní svobodný driver. Přešel jsem na MATE. Po výměně za GTX 1050 2GB už doporučený ovladač NVidia pracuje dobře a pro Kodi lépe.

Tipy na odstraňování některých chyb aktualizace Linuxu na slovenském webu  https://linuxos.sk/clanok/ked-spravcovia...i-hnevaju/
Pokud jste pokročili k LM 19.x, pak něco k instalaci na SSD zde: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html

Aptik - malý program pro zálohování stávající instalace a konfigurace, nyní i česky. Nainstaloval jsem, zálohoval, nezkoušel obnovovat.

FRE:AC - CD ripper a media konvertor. Velmi doporučuji. Spouští se přímo v adresáři (na plochu lze vytvořit spouštěč pomocí Pluma).

AnyDesk - vzdálené zobrazení plochy a ovládání (podobně jako TeamViewer): https://anydesk.com/en

Řízení sdílení z doplňků Samba v MATE nebo z menu v CINAMON: http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linuxm...7#pid12437

GRUB - multiloader, který zavede více systémů na jednom PC: http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linuxm...1#pid12291 a také http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linuxm...7#pid12437

eSpeak Speech Synthesizer - obdoba Balabolky pro linux: http://espeak.sourceforge.net/

Rozsvícení LED na klávesnici indikuje zapnutí alternativního rozložení - např. ENG (USA): http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linuxm...4#pid12704

Dodatek k Wine emulátoru. Zde je popsán doplněk Vineyard s příjemnějším rozhranním v menu Ovládací centrum (Nastavení systému) -Vzhled a chování -Windows Applications. Mně ale vyhovuje Play On Linux. Popis instalace Vineyard: http://www.linux-mint-czech.cz/nastaveni...-vineyard/
K bezproblémové instalaci přečtěte i diskuzní příspěvek na té stránce dole. Funkci Vineyardu zatím nerozumím, možná mi nechodí správně.
Takže ještě: http://vineyardproject.org/download/


Info k PlayOnLinux:
Nové balíčky WINE: https://wiki.winehq.org/Ubuntu .....a aktuální instalace PlayOnLinux: https://www.playonlinux.com/en/download.html
SW mp3DirectCut - získat verzi s instalací (ne portable). Střih a úprava úrovní audio souboru mp3 bez překódování. http://mpesch3.de1.cc/mp3dc.html
SW FormatFactory (lze nahradit výše uvedenou linuxovou aplikací  FRE:AC) - instalace FF i s kodeky Win je nefunkční. Ve FF -Volby je nutné vypnout všechny zvuky GUI, jinak dochází k pádu FF.
Hračka pro dospělé 3D Train Studio - virtuální vláčky, modelová železnice. Více zatěžuje PC.

Aktualizace systému LinuxMint má ikonku (ve varu štítu) na stavové liště. Pokud vám např. nepřehrává Firefox z webu České Televize a píše nahoře něco o codecu, pomůže právě aktualizace, která inovuje mimo programů i knihovny kódů a kodeky. Pozor si dejte na aktualizaci programů, u kterých o to nestojíte, např. právě Kodi.

Tisk na USB inkoustové tiskárny HP nebo přes IP adresu u mne funguje. Laserové tiskárny od HP (např. LJ 1020, LJ 1102) a některé další značky připojené USB kabelem z LinuxMint (u mne) netisknou. Řešením (které ale může zneschopnit ostatní tiskárny) se ukázal ovladač foo2zjs: http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linuxm...4#pid25624

Aktualizace Libre Office pomocí příkazů v terminálu. Pozor, příkaz UPGRADE nabídne i jiný čekající SW k upgradu, je potřeba sledovat nabídku a nechtěné odmítnout: https://forum.linux-mint-czech.cz/viewto...310#p21592

Retro-hry v emulátorech -Článek o tom (na konci odkazy k ROMs) https://www.linux-mint-czech.cz/2016/11/...-na-minte/  Lze instalovat emulátor Retropie, který mi však zboural kus systému (!!!) možná mou chybou https://github.com/retropie/retropie-setup/wiki/Debian ...o něm také zde http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-retrop...ole-na-rpi ...a
EMULÁTOR PS2 - PSX2 The Playstation 2 Emulator: https://pcsx2.net/ ...a manuál instalace na Linux: https://github.com/PCSX2/pcsx2/wiki/Installing-on-Linux

WiFi USB TP-Link T2UH, odkazy na již staré řešení jeho funkce:  1/FAQ Ubuntu, 2/TP-Link Driver zip včetně inst. příručky. Dle jiných témat i mne - problém.

USB DVB-T  řešení příjmu TV pomocí Me-TV: https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-linux...4#pid58664

Help, manuály, příklady - jak získat Help k příkazu v Terminálu je jasné, napíšeme znění příkazu a za mezeru dopíšeme -h nebo -help.
Například si zkuste: inxi -h ..Další možností je výpis Manuálu k příkazu a ten už je sdílnější: man inxi ..Příklady pak s utilitou TLDR (too long, didn't read = příliš dlouhé, nečetl jsem) a celým projektem zmíněným na https://www.root.cz/clanky/tldr-rychly-n...mpaign=rss
Domovská stránka TLDR: https://tldr.sh/ PDF stránky TLDR: https://tldr.sh/assets/tldr-book.pdf Různí klienti pro přístup k TLDR: https://github.com/tldr-pages/tldr/wiki/TLDR-clients
Jiné linuxové stránky: https://www.linux.org/docs/ ... https://www.linux.org/pages/download/ ... http://www.linux.cz/
 
Citovat
#3
meda: Dík za info.  Thumbup  Celkem by mě zajímalo srovnání s Win XP mám starší PC (P4- 3GHz, RAM 1GB, HDD 40 GB, grafika integrovaná), bude svižnější Linux Mint - Cinnamon než XP nebo to vyjde na stejno ?
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#4
to Petrvald: Mám na stolním PC oba systémy jako virtuální stroje VirtualBoxu, takže stejný HW a LinuxMint mi přijde o poznání rychlejší. Na různých fórech se píše o tom, že téměř každá distribuce Linuxu je na stejném železe rychlejší než Windows. Má to celkem logiku. Linux nemá takové nároky na RAM, tolik neswapuje, alespoň donedávna nebyl nutný antivir a ten Windows taky znatelně brzdí. Vem si, že Kodi je vlastně také v jádru Linux. Raspbian je také distribuce linuxového OS. Obojí jede na malině celkem svižně, vzhledem k HW.
Pro zajímavost: Na stejném PC mám ve virtuálním stroji VMWare Workstation Win10Pro Insider Preview a přijde mi to srovnatelné s XP. Exaktně to změřené nemám
X96max plus 4/32 + CE 21 RC2 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#5
Jen je škoda že na malinu je to pořád moc, zkoušel raspbian nebo Linuxmate jako jede to ale dře to i YouTube v prohlížeči se seká.
 
Citovat
#6
Jeste dotaz ohledne ovladacu, preci jen se na ty starsi stroje hure shani, jak se to resi u linuxovych systemu ?
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#7
@Petrvald: Rychlost startu OS je na stejném HW u mě skoro 2x lepší s LinuxMintem. SW startuje také o něco svižněji ale na popsaném HW to je pořád "vláčné". Testuji to zatím krátce. S ovladači zatím problém nemám, asi je použitý HW standard. Tiskárna, na kterou posílám do sítě SMB, je HP LJ 1018 a při nastavení v Linuxu jsem ovladače mohl vybrat. Pokud by nebyl, se svými vědomostmi bych byl nahraný.

EDIT1: Ještě k rychlosti - LinuxMint 17.3. Cinnamon 32bit je na prvně uvedeném stroji Intel iD 3.33 po startu do 80 sec plně funkční (to je že už nenahrává na pozadí do paměti), W7 na i3 a RAM 4GB asi až po 3 minutách teprve použitelný kvůli dohrávání SW na pozadí. Asi nejvíc brzdí antivir a všelijaké indexovací služby MS a doplňky obsluhy HW (u mne od HP).
EDIT2: Vyzkoušel jsem ještě LinuxMint 17.3. XFCE 32bit na PC AMD Athlon XP 1100MHz, RAM 512MB, VGA ATI 256MB AGP, HDD IDE 75GB. Start do plné funkčnosti je zde 90 sec. Otevírání oken a SW je zde ale o poznání pomalejší. LibreOffice Writer například 18 sec.
EDIT3: Vyzkoušel jsem ještě LinuxMint 17.3. MATE 64bit. PC MB ASUS, AMD Athlon X2 64b, RAM 4GB, VGA NVidia 9600 GT. Do plné funkčnosti 35 sec. LibreOffice Writer 4 sec.

Pokud budu mít info o tom, co funguje a co ne v LM, doplním ho do příspěvku nahoře. Aby se nemuselo hledat ve vláknu.
 
Citovat
#8
V Mintu a všech ostatních Ubuntu distribucích se nejnovější Kodi instaluje z PPA. Do zdrojů software si přidáte ppa:team-xbmc/ppa

(21.4.2016, 23:10)Petrvald Napsal(a): meda: Dík za info.  Thumbup  Celkem by mě zajímalo srovnání s Win XP mám starší PC (P4- 3GHz, RAM 1GB, HDD 40 GB, grafika integrovaná), bude svižnější Linux Mint - Cinnamon než XP nebo to vyjde na stejno ?

Jako nebe a dudy 5  Když Cinnamon nahradíte Mate nebo XFce, bude rozdíl ještě drastičtější. V této konfiguraci se asi náročnější fullHD videa budou sekat, ale v Kodi nejčastěji používaná 720p chodí bez problémů.
HTPC s Linux Mint
 
Citovat
#9
Přesněji řečeno takhle : (instalace Kodi v Ubuntu a derivátech)

Příkazy do terminálu :

sudo apt-get install software-properties-common

a teď pro oficiální (stable) verzi :
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa

nebo

pro beta verzi :
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/unstable

nebo

pro denně vydávané vývojové verze (teď Krypton) :
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/xbmc-nightly

dál

sudo apt-get update
sudo apt-get install kodi

a rovnou nainstalujeme PVR doplněk - někdy chybí:
sudo apt-get install kodi-pvr-iptvsimple
ThinkPad T530 : Lubuntu 20.04 + Kodi 19.4 

        
 
Citovat
#10
Jak budu mit čas určitě Mint vyzkouším, pro co nejsvižnější práci budu raději volit mezi prostředím Mate nebo Xfce, díky moc za reakce 89
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#11
Petrvald : ještě bych Ti doporučil zkusit Lubuntu, které rád používám a má rovněž rychlé prostředí LXDE
(Lightweight X11 Desktop Environment). Určeno pro Live medium, Netbooky, starší PC.
ThinkPad T530 : Lubuntu 20.04 + Kodi 19.4 

        
 
Citovat
#12
I Vy jedni Linuxáci  [Obrázek: 2000px-Tux.svg.png]
Také jsem více jak jeden rok měl na NTB  Linux Mint, ale pak jsem od něj zbaběle utekl. Potřeboval jsem tehdy používat pár software věcí, bohužel tyto šly "zfunkčnit" pouze (pro mě) komplikovaně, nějakou náhradou nebo vůbec. Prostě jsem to po onom roku různých programových berliček, "srabácky" vzdal a emigroval zpět k Winxx, kde již asi na stará kolena i zůstanu 1
Vývoj jde kupředu a věřím, že vše je dnes již dořešeno, ale má pohodlnost a lenost mi již nedovolí mít hlavní OS z Linux světa a ještě s ním experimentovat, na laborování mám spoustu jiných linuxových věciček na které by mi nezbyl poté čas  1 
Každopádně každému kdo jakýkoliv Linux používá, fandím a systému jako takovému přeji, ať vyroste v důstojnou konkurenci pro Microsoft  (ten to potřebuje jak čunče drbání) 4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#13
RossiD : děkujeme, Linux Forever  [Obrázek: 15.gif]

http://proc.linux.cz/ekvivalenty.html
ThinkPad T530 : Lubuntu 20.04 + Kodi 19.4 

        
 
Citovat
#14
Výstižně napsáno, Rossi. Je málo času na stálé zkoušení, pokud chce člověk věc i používat, teda koukat na filmy, fandit před sportovní IPTV, poslouchat hudbu a ukazovat obrázky. Takže i Linux má hlavně sloužit. Před 10 roky jsem poprvé vážně nainstaloval SUSE Linux, protože známému "všechno" na něm chodilo. Jeho manželka měla profesionální kancelář v OOfficech. A mně nechodila TV karta a pár dalších věcí. Takže hrdinské řeči na Linuxových webech "zapomínám". Ano, pokud legálně, je Windows a SW na něm drahý, záruka funkce skoro nulová (udělejte reinstalaci OS), drzost způsobu updatů očividná - zrovna v těchto měsících. V Linuxu hodně věcí "svobodně" zdarma funguje. Ale další level je už laborování a pak "zkompiluj do jádra". Na to všichni čas nebo vědomosti nemají. Ale musíme poděkovat těm, co mají a dělí se s ostatními. Teď zkouším ten MINT. Jen mám strach, až ještě víc uspěje a vrhnou se do toho obchodníci s právníky a státní agentury.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#15
Kdyz uz je tu ta obecna diskuse k linuxu, tak si taky vyleju srdicko. Jsem odchovancem MSDOS 6.2 (a slavneho Nortona, potazmo M602), nasledne Win 3.11 az k Win 7, u kterych zustavam (ted jsem upgradoval notebook a zase Win 7), novejsi mi nesmi pres prah. V prubehu casu jsem zkousel Mandrake a SuSe (mam je nadale i v MS Virtual PC), zkousel jsem si hrat i s MacOS (Mac Mini) a ted jsem na jeden starsi notes daval Lubuntu (na beznou "kancelarinu" uplne idealni system). Vysledkem meho dlouhodobeho zkouseni a badani je to, ze nejlepsi system pro me zustava porad Win 7. Uplny prechod jinam by byl pouze souhrn kompromisu, ktere nehodlam ale delat. Realne bych si nicemu nepomohl a naopak bych musel resit x nefunkcnich veci.

Kdyz jsem kuprikladu v routeru (OpenWRT) rozchazel DVB-T tuner, tak se mi realne povedlo rozchodit az treti tuner v rade, ktery jsem musel zakoupit i presto, ze jsem dva ruzne mel doma. A musim rict, ze tohleto badani mne v jistem ohledu sice posouva dale, ale kdyz je toho uz moc, tak me to spis pekne stve, protoze je to ztrata casu. A doba, kdy jsem temto vecem chtel venovat 110% casu je uz nenavratne pryc.

Abych to zakoncil, preju si, at co nejdele vydrzi podpora Win 7 a at se mi konecne podari najit nejake 100% reseni zalohovani vsech programu tak, aby obnova dat pri reinstalaci byla 100% na jedno kliknuti a nemusel jsem s tim travit tri dny jako ted 40 3
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#16
Rossi D: Nevím co by od 90-let v linuxu kromě některých her nešlo. Kvalitou, stabilitou a rychlostí MS výrazně překračuje, takže jestli konkurencí myslíte marketingové žvásty dealerů, tak to ani být nemusí. Dnes je i konfigurace všeho v linuxu výrazně jednodušší, někdy žádná. Instalace s SSD diskem do 30 min funkční systém (i s Kodi) 14

Petrvald: Asi by nebyla velká investice do tohoto compu přidat nějakou grafickou kartu (stačí nejlevnější nvidia), 2gb ram a poběží to "jako nové"

ros: Asi je nejlepší ty desktopy posoudit na jejich stránkách nebo přes google (obrázky). Jsem spokojený uživatel Mate, ale na jiném compu s Xfce zase systém po startu zabíral jen 140mb v systému. Pro Kodi je důležitá grafárna. Nemusí vůbec být nejsilnější, ale aby uměla HW akceleraci.
HTPC s Linux Mint
 
Citovat
#17
asocz: 2GB ram mám v plánu, grafika přidat nepůjde protože není do čeho strčit  47 . Je to jen takové PC na pokusy, nijak zvlášť to neřeším. Většinu filmů mám v 720p, tak to snad nějak přechroustá...
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#18
Petrvald: Hold jsem panic 1  Bez grafárny to bude posílat zátěž na CPU, které to také přechroustá
HTPC s Linux Mint
 
Citovat
#19
@asocz
Co Tobě nedalo či nedá žádnou práci v linuxu najít nebo rozchodit, tak u mne to prostě problém byl ač jsem se onen rok snažil jak se dalo. Jak jsem však psal výše, jednalo se pouze o pár programů a já to prostě neměl čas ani chuť řešit, vzdal jsem to a přešel zpět na Win - přežil jsem to ? Přežil a nestydím se za to (měl bych?) .... Jak je vidět i neúmyslná věta dokáže "věrné" toho či onoho OS naprudit. Věř, že nemám v úmyslu tu špinit jakýkoliv systém, preferuji svobodu výběru a respektuji znalost v tom či onom, proto i Ty respektuj a nehanob výběr můj, děkuji ....
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#20
Nejlepší zkoušení je přes Live medium, t.j. ve Winxx programem Rufus (můj nejoblíbenější) nebo v Linuxu například programem Unetbootin nainstalovat vybraný systém na USB flash, restart (vybrat např.klávesou F12 z kterého disku se bude bootovat - může to být i jiná klávesa dle typu PC) , vybrat z nabídky "Odzkoušet bez instalace" a můžu se vyblbnout do aleluja. Všechny nastavení po ukončení zkoušení z flashky zmizí = vše,co jste dodatečně do systému přidali. Flashku zformátuji, nahraji další OS a můžu pokračovat v zábavě, dokud si nevyberu. Vybraný OS pak můžu nainstalovat přímo z live média na HDD. Myslím, že Ubuntu a všechny jeho deriváty, tedy i Mint a Lubuntu (u obou to vím) je takto použitelné.
Existují i programy, které umožní i zápis na flashku (tzv.persistence), ale já jsem se nedobral k uspokojivým výsledkům - buď se pak instalace nezdařila nebo byl systém ukrutně pomalý.
Pro výběr OS doporučuji stránku Distrowatch.

Enjoy
ThinkPad T530 : Lubuntu 20.04 + Kodi 19.4 

        
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)