• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nový NAS
#1
Information 
Včera mi můj 10letý stařeček DS212J zahlásil, že mu dochází místo na disku a druhý HDD prý na tom není o moc lépe. Mám tam 2x2TB HDD s hudbou (pouze FLAC), domácími videi a fotografie.
Pravda, mohl jsem to čekat ... kde je ta doba kdy první fotografie měly ani ne 1MB a MP3 byly štíhlé jako proutek ... Současné objemy dat jsou doslova šokující. S telefonem nemám problém dosáhnout až k 25MB/fotka (S23U/200MP) a u videa je to ještě horší, když to střihnu v 7 680 × 4 320 pixelech, dostanu se na cifru kde 1 minuta záznamu = 600 MB. Samozřejmě toto je "echt" natáčení a focení, ale i tak jsem aktuálně násobně výše. O archivaci videí, fotografií, panoramat atd. z dronů ani nemluvím. 
Přemýšlel jsem co s tím.
První volba byla disk s pořádnou kapacitou, leč můj "Synoldží" stařec zvládne pouze 2x3TB = 6TB, na chvilku by byl možná pokoj, ale s tím vším s čím pracuji bych byl do roka a do dne tam kde jsem teď.  
Před půlnocí jsem se rozhodl pro radikální řez, nový druhý NAS DS220+ od stejné značky, jen o chlup modernější + 8TB disk k tomu. Obsadím zatím jednu hot-swap šachtu a mám možnost do druhé později dodat další až 24TB plotnu (32TB celkem).
Alza nezklamala a dnes ráno v 8.00 byl balík v AlzaBoxu.
Stará 212J bude sloužit dále, dokud bude moci ... do důchodu se jí zatím nechce, jen jí lehce uvolním daty nacpané "břicho"  1

[Obrázek: nLau2qy.jpg]

Zapojení do sítě otestuji v Synology "bondingu" / Link Aggregation. Docela zajímavé:

Cituji:
Můžete například spojit síťová rozhraní 2×1 Gb/s a vytvořit tak síťové rozhraní 2 Gb/s. Nebo můžete propojit síťová rozhraní 2×1 Gb/s a vytvořit tak jediné síťové rozhraní 1 Gb/s odolné proti chybám. Síťové rozhraní odolné proti chybám bude používat stejnou IP adresu bez ohledu na to, které fyzické síťové rozhraní je použito. Pokud tedy jeden z nějakého důvodu selže, druhý bude stále fungovat a vy se budete moci připojit k zařízení Synology NAS, aniž byste změnili IP adresu, kterou používáte k připojení k zařízení Synology NAS. "

Každopádně jsem s tím vším něco udělat musel, cloud je sice hezká věc a velmi dobře mi slouží, ale co kdyby ... Prostě záloha na fyzické médium je nutností ať to beru z jaké chci strany. Nehledě na to, že i cloud od Googlu jsem si musel začít platit, mé zdarma uspořené GB, jsou již dávno fuč a kapacita stejně jako na NASu již nestačila.

Chci se také podívat jak se zmodernizovalo "Synology Photos" , na starém NASu téměř nepoužitelné, jen katalogizace trvala věčnost, doufám, že to s 220+ a jeho parametry bude lepší.
Jdu se na to vrhnout, zítra mě čeká halda práce a v úterý jdu "darovat" stehy, dnes jediná šance na zprovoznění. 4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#2
Aktuálně bádám co zvolit za "file" system. Btrfs nebo to co znám ext4 .... ach jo ... Btrfs moc chvály nepobral 8

edit: zvolen ext4 (to mi alespoň něco říká)
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#3
@Rossi D:Ty jsi taky asi přinesl hezké vysvědčení, že si dáváš dárek.  3
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#4
(02.7.2023, 18:55)Rossi D Napsal(a): ... Btrfs moc chvály nepobral 8

To jednak, a pak si myslím, z toho cos napsal, tedy jak NAS využíváš, důvod zvolit si Btfrs abys využil jeho některé funkce, které oproti Ext4 nabízí, určitě nemáš.
 
Citovat
#5
@jkmh: kdepak vysvědčení, nutnost kamaráde, nutnost  1

@JiRo: Zvolil jsem tedy správně, díky za potvrzení !  4

Jinak funkce vícero portů LAN "Bond" je super, má to spoustu dalších využití:

Popisy režimů (jen pro zajímavost):
  • Adaptive Load Balancing: Tento režim optimalizuje tok dat v síti, který odesílá a přijímá vaše zařízení Synology NAS, bez ohledu na to, jestli přepínač podporuje funkci Link Aggregation. Abyste předešli neočekávaným chybám, neaktivujte funkci Link Aggregation na přepínači, ani když je podporována.
  • IEEE 802.3ad Dynamic Link Aggregation: Tento režim optimalizuje v síti provoz dat odesílaných a přijímaných zařízením Synology NAS, a vyžaduje, aby na přepínačích byla povolena funkce IEEE 802.3ad (Dynamic) Link Aggregation (LACP, 802.1AX). Pokud používáte více přepínačů, musejí být tyto přepínače sdružitelné a správně nastavené.
  • Balance XOR: Tento režim vyrovnává v síti provoz dat odesílaných a přijímaných zařízením Synology NAS, a vyžaduje, aby na přepínačích byla povolena funkce Static Link Aggregation. Pokud používáte více přepínačů, musejí být tyto přepínače sdružitelné a správně nastavené. Tok dat, který odesílá vaše zařízení Synology NAS, lze vyrovnávat i tehdy, pokud přepínač funkci Link Aggregation nepodporuje. V tomto režimu lze zjistit ztracená spojení, ale ne příčinu (např. když jsou ethernetové kabely odpojeny nebo přepínač špatně nakonfigurován).
  • Aktivní / Pohotovostní: Tento režim vašemu zařízení Synology NAS zajišťuje funkci „network fault tolerance“. To znamená, že pokud aktivní síťové rozhraní vypadne z provozu, jeden z ostatních portů LAN bude síťové připojení zajišťovat místo něj. Tento režim můžete zvolit bez nastavení přepínače nebo s přepínačem, který podporuje IEEE 802.3ad Link Aggregation.
Pokud jste povolili přepínač Open vSwitch, můžete vybrat jeden z následujících režimů:
  • Vyvážení-SLB: Tento režim vyrovnává síťový provoz, aniž by vyžadoval podporu specifických síťových přepínačů, a umožňuje připojení mezi dvěma přepínači.
  • Vyvážení-TCP: Tento režim umožňuje připojení pomocí přepínačů nakonfigurovaných jako Dynamic Link Aggregation (IEEE 802.3ad LACP). Pokud používáte více přepínačů, musí být sdružitelné a správně nakonfigurované.
  • Aktivní režim/režim zálohování: Tento režim zajišťuje pro zařízení Synology NAS funkci network fault tolerance pomocí dvou síťových rozhraní. V případě poruchy aktivního síťového rozhraní převezme provoz to druhé a připojení k síti tak zůstane zachováno. Tento režim můžete zvolit bez nakonfigurování přepínače.

Hotovo, jedu s jedním diskem a jedu v základu Adaptive Load Balancing:

   

Tak jsem spustil fotografický "server" , vypadá to nadmíru dobře.
Co zatím vidím je rychlý přenos dat, převádím fotografie z jednoho NASu na druhý, zároveň probíhá i jejich indexace.
Synology Photos respektuje veškeré názvy včetně názvů adresářů, tudíž se v tom neztrácím. Synchronně s tím se vytváří i ksichto-mapa (rozpoznané obličeje).
SP zvládá i panoramata z dronů.
Společně s tím jsem si připravil v mobilní variantě SP formát zálohy fotografií a videí z mobilu, defacto to bude to samé jako záloha na Google Fotky, která samozřejmě proběhne také.
Tedy dvojí jištění s bonusem přenesení plného neupraveného materiálu na NAS disk.  
Super je i funkce sdílení natočeného/nafoceného materiálu včetně alb s rodinou ve "Sdíleném prostoru".

Další bonus současných NASů od Synology je v možnosti přidání RAM DDR4 při případné dýchavičnosti ... rozhodně si tam za dva tisíce přidám další 4GB, to nikdy neuškodí ... Borec Michal Rybka do 220+ dal 16GB !!!  1
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#6
Ahoj, DS220+ provozuji už asi 2 roky a nemohu si stěžovat prakticky na nic - mám v tom 2x 8TB WD Gold Enterprise a za ty prachy to stojí, jsou to fakt dělníci se skvělou rychlostí. Akorát dnes bych už volil filesystem Btfrs kvůli virtualizaci. Ext4 to bohužel neumožňuje - a já občas kvůli práci potřebuji trénovat Active Directory na Win Serveru. Teď pokukuji po 4 slotovém Synology DS923+ s NVMe Cache sloty., abych moh data pohodlnně přesypat (Muzika, fotky, video). Každopádně přeji dobré pořízení s novým přírustkem. :-)
*** nVidia Shield TV - LG TV 55SK8000PLB - Marantz Stereo 70s - Marantz CD60 - Synology DS220+ - Dali Oberon 3 ***
 
Citovat
#7
@Omroo: Díky za potěšující info ! Mám v útrobách DS220+ disk Seagate IronWolf 8TB CMR a ten mi nějakou dobu vydrží, až bude potřeba, přidám mu kamaráda  4
Stran filesystemu, ext4 alespoň vím co to je a jak psal JiRo ... na mé potřeby to bohatě stačí. Samozřejmě pokud NAS využíváš k práci je to o něčem jiném a tam je to bez kompromisů (sám to tak s pracovním "náčiním" také mám)
NVMe sloty by se mi také líbily, ale volba 220+ byla celkem rychlá, v loňském roce jsem ten samý vybral do firmy a slouží opravdu na jedničku a podtrženou k tomu.
I já ti přeji šťastný upgrade, dej vědět jak to šlape pokud něco pořídíš  4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#8
@Rossi D Nevím, jakými síťovými rozhraními máš vybavené PC, které s NAS komunikuje nebo kolik PC současně NAS využívá, ale řekl bych, že možná ani ty možnosti, které dva LAN porty (v jakémkoliv z jejich nabízených funkčních režimů) patrně moc nevyužiješ. Ale vzhledem k tomu, že je to u dnes nabízených NAS všech výrobců téměř standard, asi nemá smysl to řešit. Je to investice do budoucna.

A pokud budeš mít na straně alespoň jednoho stroje, který bude s NAS komunikovat, řešení, které umožní využít větší rychlost komunikace než tradičních 1Gbps, může to být neoddiskutovatelným přínosem.

Já jsem v tomto směru doma udělal zásadní krok v tom, že se od jisté chvíle snažím doma používat rozhraní 2,5 Gbps. NAS, router, switch i mé hlavní PC mám s tímto rozhraním, a je to moc příjemné. A mimochodem, i můj NAS má tato rozhraní dvě s podobnou skladbou funkcí a režimů, takže i tady je cesta k dalšímu rozvoji. I když musím připustit, že vzhledem k mému věku je tohle asi maximum toho, co od své domácítě budu kdy požadovat. Když si představím, že jsem doma (i v práci) v 80. letech minulého století začínal na thin ethernet-u s 10Base-2 na koax-u RG58 (o IBM Token-ringu s 1 Mbps optickým ringem, který jsme o 10 let později použili u prvního řídicího systému s distribuovanou konfigurací v rozvodně Výškov ani nemluvím), tak je to docela úctyhodná cesta...

@Omroo Tak jasně, volba file systému by měla být primárně odvozena od zamýšleného využití (i budoucího) NAS. A s vědomím toho, že když se po čase ukáže, že mi ten, který jsem si vybral nevyhovuje, přechod na jiný rozhodně úplně jednoduchu záležitostí nebude.

To je u možnosti využití NVMe a vlastně i komunikačního rozhraní (které jsme také diskutovali) jiné. Tam když si člověk vybere "špatně", tak ho to, kromě pročekaného času a pocitového nepohodlí, nijak zásaně neomezí. Jen budou, ta čekání a prodlevy, někdy otravné.

Také jsem, co se týče NVMe, váhal, a první co bylo, že NAS tu možnost musí mít rozhodně také. Ale když jsem si v klidu a "bez emocí" rekapituloval, jak vlastně NAS doma používáme (je to hodně podobně jako u @Rossi D), došlo mi, že se bez něj vlastně docela dobře obejdu.

@Rossi D Tak, ono se s ohledem na vývoj situace kolem pirátského přehrávání autorsky chráněných děl znova nastoluje otázku, zda vytváření domácích sbírek takových titulů není na pořadu dne. A pak ty velikosti disků, s kterými počítáš, stačit nebudou. V těch nultých letech 21. století jsme všichni takové sbírky měli. A já ji třeba na NAS mám dodnes. Už několikrát jsem to chtěl smazat, ale protože jsem zatím nikdy ten datový prostor nepotřeboval, je tam zhruba tisícovka filmů a stovka seriálů stále. Kvalita záznamu je samozřejmě mnohdy otřesná, část je sice ve FHD, ale dost velká část v kvalitě HD i SD. A to nastoluje další otázku.

Pokud bych tedy v tvorbě domácí sbírky, z výše uvedeného důvodu, pokračoval i dnes, s jinou než FHD + 4K kvalitou bych se asi neposkojil. A to je samozřejmě, s ohledem na požadovanou kapacitu, docela problém. Na jednu stranu sice máme dokonalší kodeky i násobně velké kapacity disků, na straně druhé i velikost rip-ů díky 4k , HDR, ... přesto roste. Skoro si tedy říkám, že spíše z toho kolotoče vystoupím a na něco, jako mít jistou, že si ty filmy pro pamětníky budu moci pustit zadarmo a kdykoliv z domácího zdroje, prostě rezignuji. A i když budu jednou živ jen z důchodu, tak ho mám takový, že si snad nějakou tu VOD službu budu moci dovolit vždycky.
 
Citovat
#9
@JiRo: Hezky jsi to rozebral  6 , mám to podobné, já však již z toho video-kolotoče venku jsem.
Dlouho jsem odolával nechat si na discích alespoň tituly které za to opravdu stojí, dlouho (komplet 007 mne dodnes mrzí 1 ) .... nakonec to přišlo, já jsem ono "delete" konečně zmáčknul a bylo vše pryč.
Pravda, situace s možným nástupem přísnější politiky v sekci autorských práv může nabádat opět k "syslení".
Záchrana (malá, alespoň nějaká) je případné střídání nabídek streamových společností, udělat si jakýsi "letecký" řád vysílání a plánovat ... což může být nakonec i zábavné 4 . Zatím si tyto služby od těch kteří mají co nabídnout platím tak či onak, stejně se ve finále dívám na SC kde je to tak nějak na hromadě. 
Tu jednu hromadu preferuji celou tu dobu co tu filmový stream je, jenže čím dál více to vypadá jako těžká sci-fi, bohužel. 
Zpět k archváliím, co si nechám zcela jistě, je má dlouholetá sbírka hudby ve FLAC, neb na streamu tento etalon neochuzeného zvuku, budu dnes hledat jen velmi ztěžka. Platím si Spotify "kvalitu", leč když si pustím do sluchátek to "moje" vs S-stream ... nee, to se fakt nedá srovnávat, možná snad by se to dalo kdyby to člověk poslouchal na peckách se samoobsluhy  1
Mé video soubory na NASu/YT/One Drive/Google fotkách, tvoří vyloženě jen a pouze má vlastní tvorba, dokonce i  hudba je s licencí (Uppbeat), jinak by mě to YouTube neodpustil a obtěžoval s cedulkou u každé nahrávky, že jsou porušována práva. On to zkouší i přesto, občas mu "nafackuji" zdůrazněním oné licence, on je pak chvíli klid.
Takto si tvořím po médiích fyzických i cloudových náš rodinný celoživotní odkaz pro mé děti a děti jejich dětí (ó jak vznosně to zní) tvořený z fotografií, videozáznamů, panoramat, prostě ze záběrů ze země i ze vzduchu ze všech možných míst naší matičky Země a sakra moc mě to baví 4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)