• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od MediaPortalu k OpenELEC v pěti bodech
#1
V posledním necelém půlroce jsem prošel zajímavým vývojem, který může být pro mnohé z vás inspirací.
  1. do září 2015 - již 7 let provozuji sestavu MediaPortal TV Server plus několik MediaPortal klientů. Na serveru přijímám programy ze tří přijímačů DVB-T (aktuálně z UPC), webstreamy internetových rádií a několiv free IPTV. Žiju s tím celkem v pohodě, občasné záseky klientů MP mě sice rozčilují, ale dokážu se s nimi vyrovnat. Zejména v posledním roce, více než kdy před tím, pošilhávám po XBMC (nově po Kodi), ale zejména s ohledem na počet hodin věnovaných rozvoji mé letité konfigurace, je to více či méně platonické. Pravda, na notebooku mám jednu instalaci Kodi, se kterou si občas pohraji, ale vždy se pak poslušně vracím s ovladačem v ruce k jednomu s pevných klientů, ze kterých na mě mrká tmavomodrý svět skinu Titan a MediaPortalu.
  2. říjen 2015 - pohár trpělivosti přetekl. Na obývákovém PC (mini-ITX Zotac + SSD + W7) instaluji Kodi 15.2, stahuji Titan skin, zprovozňuji další aktiviu na dálkovém ovladači Logitech Harmony One a díky pár skritpům jsem schopný, když se posadím do křesla, vybrat si, který klient se stane mým průvodcem na TV obrazovce. Po měsíci duálního provozu, kdy se k tomu, abych si pustil MediaPortal klienta (a čekal téměř 2 minuty, než naběhne) odhodlávám stále méně a méně častěji, je rozhoduto. Napříště zůstane už jen Kodi. Zálohuji data MediaPortalu, ten následně odinstalováván (včetně všecho nepotřebného smetí, například audio a video kodeků) a po pár dnech mažu z ovladače aktivitu Media.
  3. listopad - prosinec 2015. Postupně Kodi přenáším na ostatní klienty, optimalizuji a zjednodušuji parametrizaci dálkového ovladače a přes Vánoce si čtu o OpenELEC. Přeci jen, provozovat tak skvostný kus software na takovém molochu, kterými Windows bezpochyby jsou, mi připadá značně perverzní.
  4. Dva týdny ledna 2016 - první instalace OpenELEC 6.0.0. Zatím na USB flash, který je zastrčen v obývákovém PC a ve chvílích klidu se s ním seznamuji. 14 dní hraní, testování a pár vytvořených skritpů (především se potýkám s problémem probouzením MediaPortal TV Serveru, který je zároveň i NAS). Pak, jednoho večera, záloha image disku SSD (pro strýčka příhodu) a druhý den...
  5. ...23. ledna 2016, instalce OpenELEC na SSD disk, přenesení odladěné konfigurace z USB a pak už jen reboot...
Když se teď nostalgicky zasním nad léty s MediaPortalem a Windows, postačí mi, když si zobrazím SystemInfo a v duchu si spočítám tu zbytečnou CPU zátěž a ten zbůhdarma obsazený prostor na disku... A že to za těch téměř 7 let bylo nějaké zátěže i prostoru...  1 

Co bude dál? To asi není těžké si spočítat. Nyní je na řadě HW...

JiRo
 
Citovat
#2
Z vlastni zkusenosti ti doporucim RPi2B. Investice doslova minimalni, nabootovano za par sekund (a diky spotrebe to nema smysl ani vypinat). No a kdyz ti to ve finale nebude vyhovovat, tak ho od tebe velmi rad odkoupim (jeste by se mi hodilo dalsi do dilnicky/garaze) 40.
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#3
S474N: Díky za tip i nabídku. Je jasné, že  RPi2B je favorit. Ať už si koupím cokoliv, věř mi, že to vždy dotáhnu až do konce. Takže se nic prodávat nebude! 5

JiRo
 
Citovat
#4
Ať nedopadneš stran RPi jako já, mně se to tu rozmnožuje jak myši ve stodole, ještě na WC, do koupelny a garáže a bude to komplet 47  
Jsem zvědav kdy mi data z domácí sítě polezou i z vodovodu, neb do drátů se již nevejdou  4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#5
Začal jsem toto téma popisem, jak jsem se od řešení MediaPortal TV Server plus několik MediaPortal klientů dostal postupně ke kombinaci MediaPortal TV Server plus několik klientů Kodi a v závěru napsal "Nyní je na řadě HW..." Je čas, abych pokračoval. Možná to opět pro někoho bude inspirací.

  1. Přibližně v polovině roku jsem si pořídil RPi2 B a a začal si s ním na stole hrát. Nejdřívě OpenELEC, později jsem přešel na LibreELEC. Říkal jsem si, že zjistím co a jak a až se s ním dostatečně seznámím, budu uvažovat o výměně HW mého hlavním klienta v obýváku. Potřeboval jsem vyřešit především spolupráci s MediaPortal TV Server, na kterém, kromě příjmu a nahrávání TV, mám uloženy všechny knihovny filmů, seriálů i hudby.
  2. Klíčovým problémem bylo vyřešení probouzení a uspávání MediaPortal TV Server, které jsem po náhlém vnuknutí nakonec vyřešil jednoduchým scriptem, který v podstatě kopíruje funkci z MediaPortal klientů. V případě RPi2B, na kterém běží LibreELEC, to funguje bez chybičky. RPi samozřejmě nevypínám, pouze přes DO zastavuji a spouštím příslušný script. Jakmile bylo toto vyřešeno, nahradil předcházející mini ITX krabička RPi. Důkazem, že se mi povedlo to, co jsme si předsevzal bylo, že si toho nikdo z rodiny nevšiml. Funkce shodné, pokud se přeci jen něco změnilo, tak to, že se dramaticky zrychlila reakce na povel DO k zapnutí. V podstatě to teď závisí pouze na rychlosti zapnutí TV. Povel na probuzení serveru jde okamžitě po stisknutí tlačítka na DO, server je probuzený a ready do 2-3 vteřin.
  3. Dalším krokem bylo převedení příjmu a nahrávání TV na RPi. Původně jsme uvažoval o nákupu druhého kusu, na kterém by běžel pouze server TVHeadend. Ten jsme si zvolil po poměrně dobrých referencích na Internetu. Ještě před tím, než ale nový HW dorazil, jsem se rozhodl vyzkoušet si to na RPi v obýváku. Počítal jsem, že to bude asi příliš velká zátěž, ale výsledek mě překvapil. Nainstaloval jsem TVHeadend backend a PVR TVHeadend klienta a dočasně zakázal PVR MediaPortal. Připojil jsem k RPi2 B dva přijímače USB (TV Nova a dvojitý Evolveo Venus) a po hodince nastavování jsem v Kodi měl obraz ze všech multipexů DVB-T UPC, které přijímám. Následoval pokus s timeshift (bez problémů) a nakonec i zkouška nahrávání (zatím pouze na SD kartu). Výsledky mě překvapily. Vše běželo plynule, obvyklý stres test, tedy nahrávání tří programů ze tří multiplexů a současné sledování jedné právě probíhající nahrávky a Live TV na jiném Kodi v síti, neukázal žádné problémy.
  4. Následoval předposlední krok, kterým jsem podmínil konečný přechod TV příjmu z MediaPortal TV Server na TVHeadend běžícím v LibreELEC na RPi, tedy připojení HDD. Koupil jsem externí box pro 2,5" disk s USB rozhraním a do něj strčil starší WD 500 GB. Pak následovala chvilka laborování s aktivním USB hubem (přeci jen 2 USB přijímače a HDD disk, to už bylo i na 3 A zdroj RPi příliš) a také pokusy s uspávání disku při nečinnosti (to vyřešil hd-idle).
  5. Po měsíci ostrého provozu, který se ukázal jako bezproblémový, jsem se definitivně rozhodl. 10.12.2016 jsem PVR MediaPortal na RPi odinstaloval a zrušil DVB-T příjem na MediaPortal TV Server. Aplikace na serveru je sice ještě v provozu, ale to jen kvůli řízení uspávání a probouzení. Jinak kompletní obsluha TV přes TVHeadend jede už jen na RPi v obýváku. Mimochodem. Je neuvěřitelné, co všechno RPi a LibreELEC zvládne. Stále mě to nepřestává udivovat. Respekt!

Co dál? Teď mě čeká náhrada HW serveru. Ale to už bude brnkačka. Definitivně jsme se rozhodl, že půjdu do nějakého NAS řešení. Žádný velký HW a tradiční OS. Sice mě lehce nahlodal Turis a chvíli jsme uvažoval, že NAS postavím na něm, ale nechce se mi už moc laborovat. Počítám, že skončím u nějaké klasiky. Snad Synology? Také to bude příležitost zbavit se starého železa. Zejména několika letitých HDD, které sice ještě slouží, ale už bych si na ně moc nevsadil!

JiRo
 
Citovat
#6
Rozhodně k televizi RPi 2B a NAS někam stranou...

Výhody RPi: (verzi 2B mám doma)
=========
- minimální spotřeba
- funguje i z portu USB na televizi (s OpenELEC není problém TV prostě vypnout, RPi se vypne s USB portem taky, FS karty se nepoškodí)
- podpora HDMI-CEC (k nezaplacení)

Nevýhody RPi2:
===========
- neumí H265, do budoucna tedy problém



Jinak jako NAS lze nejlépe doporučit Synology (softcore) nebo Unraid (hardcore)... :-)
 
Citovat
#7
JiRo nebudeme spolu čerpat informace a nechat se lákat do pavučin "homemade" řešení zde od Fernetíka → Stavíme NAS ??? Mne to docela "oslovuje" ač mám hotovku v podobě Synology doma  4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#8
Rossi D, si piš 1, že vlákno  Stavíme NAS už sleduji a chystám se také přispět. U mne není problém, že bych nevěděl jak na to. Spíše se to ve mě neustále mele. Ráno se probudím a říkám si, "Dnes to rozseknu," jdu do e-shopu, naklikám vybraný NAS, ale těsně před odesláním se zamyslím a se slovy "a nebo dnes ještě ne, zatím popřemýšlím, zda by nebylo přeci jen lepší něco postavit," to odložím. O tom co a jak postavit představu mám a není to o tom, že bych si nevěděl rady. Problém je v tom, že když začnu vybírat z čeho postavit, nejsem schopen udržet se na uzdě a vybírám stylem: "...a ještě by to mělo umět to a to..." nebo "...a ještě by to mělo být připraveno na to a to..."
 
Citovat
#9
Já Ti rozumím, u mne to také není o tom, že bych nevěděl jak na to (nějaké to PC jsem již za svou životní pouť postavil a NAS mne snad do kolen nesloží), ale spíše se bojím toho, že mi to po dostavbě bude ležet někde v koutě a ona "hotovka" od Synology pojede vesele dále. Díky "nadbytku" volného času než "homemade" dostanu do síťového provozu, bude morálně zastaralé a můžu začít znovu  1
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)