• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry Pi 3 Model B+
#21
Asi budu muset vzít zpět větu "Na HEVC samozřejmě můžete zapomenout, protože je použito stejné GPU jako u předchozí verze."

Sice je pravda že RPi nepodporuje HW dekodování formátu HEVC, ale během včerejšího testování jsem se dostal na velice slušné hodnoty. Přepočet probíhá softwarově, takže je třeba počítat s větší zátěží CPU, tudíž i s účinným chlazením, jinak bude docházet ke snižování výkonu.
Test jsem prováděl na dvou filmech o velikosti 12 GB a 15 GB, kde se bitrate video stopy pohybovalo do 20 Mbps, při některých scénách hodnota stopula i nad tuto hranici. Filmy jsem spouštěl na LibreELEC 8.2.5 v celé jejich délce. Přehrávání bylo plynulé bez rozpadu obrazu nebo jeho trhání. Teplota procesoru šla celkem vysoko, nějakých 68-69 °C bez krabičky s pasivním chladičem.

Screenshoty pořízené během přehrávání:
                                   

Ze screenshotů můžete vyčíst že opravdu nedochází k žádné degradaci obrazu, položka drop (rozpad obrazu) a skip (přeskočení snímku).  Lze taky vysledovat jak stoupá vytížení CPU spolu s rostoucím bitrate, místy i přes 90 %.

Netroufnu si tvrdit že se každý dostane na tyto hodnoty, ale pokud budete přehrávat HEVC o rozumné velikosti (bitrate) je tu poměrně velká šance že nepoznáte rozdíl oproti H264. Samozřejmě hodně bude záležet na kvalitě chlazení, vytížení RPi jinými procesy, zvoleném OS, atd.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#22
Tak to jsou dobre informace, diky za test.
 
Citovat
#23
@Petrvald Dobrá práce, testovat hraniční možnosti HW, zejména ve zlomových chvílích, kdy do běžného používání přichází nové kódování a vysoké datové toky, je jistě užitečné. Ale já ti nějak nevím, jak si prakticky poradit s větou "pokud budete přehrávat HEVC o rozumné velikosti (bitrate)". Jak ji mám přeložit laikům, kteří by takovou konfiguraci chtěli provozovat. Že to někdy půjde a jindy ne? Že bude bude záležet na tom, co si z různých nabídek k přehrávání vyberou? Jasně, pokud někdo takový HW už vlastní, tak je jasné, že před tím, než si pořídí nový, by ho chtěl ještě nějakou dobu používat. Ale mělo by být vždy a jasně řečeno, že pokud chce někdo počítat s novými formáty a kódováním, měl začít s jinou kategorií HW. Už jsem se setkal s pár lidmi, kteří si postěžovali, že si koupili ten který HW, protože si přečetli, že to sice HW dekódování nemá, ale že to většinou funguje i bez něj.

Na druhou stranu jsou výsledky testu dobrým vysvědčením pro LE, že dokáží zachovat stabilní funkci i při tak extrémním zatížení. Dovedete si představit, co by při takové zátěži (všechny 4 jádra přes 90 %) dělaly Windows?
 
Citovat
#24
@JiRo
Myslím že jsem to napsal dostatečně jasně, zmiňuji hraniční přenosovou rychlost i podmínky pro hladký chod RPi.
Nikdy jsem nenapsal že Raspberry přehraje všechno, stejně tak jako ty nemůžeš napsat, že nějaká android krabička podporující HEVC občas nevytuhne a s určitým formátem si neporadí  71.
Mimochodem testované video mělo záměrně nadstandartní velikost. Většina filmů o rozlišení Full HD a formátu HEVC (H265) budem mít velmi slušnou kvalitu pod 10 GB klidně i kolem 5 GB. Je třeba nezapomínat, že ne všichni mají HDR a 4K televizor. Někomu může RPi stále dobře posloužit 4 .
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#25
@Petrvald Jasně, však to také nebyla žádná tvrdá kritika. Spíše jen takový povzdech a polemika...  6  Já se na to v této chvíli spíše dívám z pohledu těch, kteří za mnou chodí s radou, co si mají koupit. Jde často o lidi, kteří tomu nerozumí, viděli někde (třeba i u mě) Kodi a chtějí taky něco takového. Je to vždycky takový tanec mezi vejci, poradit jim. A občas se stane, že i přijdou s nějakým odkazem a slovy: "Ale tady někdo psal, že mu to s tím funguje, tak proč nám doporučuješ tu dražší krabičku?"
 
Citovat
#26
Ahoj, jsem také čerstvým majitelem maliny b+ . Ovládám ji před HDMI, televize je LG s magickým ovladačem. Měl bych dotaz, používám jen stream-cinema a šipky normálně fungují, ale jakým tlačítkem se dostanu na více informací o filmu / vyjížděcí nabídka ? Nějak na to nemohu přijít .. Ještě magický ovladač funguje také jaké myš, ale v kodi mi také nejde, nějaké řešení ? Díky
 
Citovat
#27
Magický ovladač nemám, takže jen všeobecně:
V první řadě záleží na TV, jaké povely je schopna předávat přes HDMI-CEC. V mé SONY je několik možností nastavení této funkce a tudíž množství tlačítek, které posílají signál do připojeného přístroje. Naopak má starší LG v podstatě žádné možnosti nastavení nemá - a taky se mi na ní HDMI-CEC s malinou nepovedlo rozchodit (prostě jí nevidí).
Za druhé - pro KODI existuje doplněk Key Editor, ve kterém si můžeš nastavit funkce KODI pro jednotlivá tlačítka, dokonce můžeš nastavit i jednomu tlačítku různé funkce v závislosti na tom, ve které "obrazovce" se zrovna nacházíš.
SONY KDL-48W705C + X96MAX 4/64 - ANDROID 9, KODI 20
SONY KD-55XG8096 - ANDROID 8, KODI 18.9
RPi3B, RPiZERO (v šuplíku :-)
UPC 300/20, vše připojeno kabelem
 
Citovat
#28
@MarshaLL Pro myš není v CEC podpora. Info buď přemapováním některého tlačítka jak napsal @beepee nebo pokud ti chodí kontextové tlačítko, tak info je v kontextovém menu jako jedna z položek.
 
Citovat
#29
U každého ovladače a TV je to jiné, musíš prostě zkoušet. Jinak pokud ti jde o kontextové menu, tak vyzkoušej podržet potvrzovací tlačítko. Pokud na to nepřijdeš, tak použij ten doplněk.
PC → Windows 10 → Kodi 20.4 \ TV TCL 65C845 → Google TV 11 → Kodi 20.3 \ Vontar X4 → Android TV 11 → Kodi 20.3
 
Citovat
#30
Jak píší kluci ...a nebo ještě možnost ve vyjížděcím bočním panelu (Confluence skin to tak má vlevo, nevím jak u Estuary atd) změnit Zobrazení na  "informace o mediu".
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)