• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BerryBoot instalátor a multi-loader
#1
Information 
BerryBoot instalátor a multi-loader

Po dobrých zkušenostech se samostatným OpenELEC/Kodi a samostatným Raspbian (i ten spustí Kodi ale není to to pravé) na RPi2
jsem na nové RPi3 už začal s BerryBootem.
Vyzkoušel jsem instalaci na samotné SD kartě, na přidanou USB flešku i na pokusný NAS XPENology s  iSCSI.
Drobné zádrhely jako upgrade Kodi na BerryBootu se vyřešily zde na fóru, zápis na připojený NTFS disk už ne (ale to není nic kritického).

BerryBoot od Berry Terminal ....Pod prvním obrázkem najděte výběr Download poslední verze. A dál ještě návody v ENG. Jak vytvořit bootovací SD kartu pouhým kopírováním obsahu na FAT32 formát atd. Někdy se hodí zkontrolovat Changelog https://www.berryterminal.com/doku.php/b.../changelog
Soubory dále vyvíjeného BB jsou na SourceForge https://sourceforge.net/projects/berryboot/files/
U RPi4, u kterého už lze nastavit bootování z USB, má BB smysl jen pro multiboot, výběr z více systémů.
BerryBoot od Western Digital ke stažení na WDLabs, zde jsou i nějaké návody nastavení pro použití disku. **Pravděpodobně ukončeno

BerryBoot je slušný počin a doufám, že jej bude někdo dál vyvíjet nebo zveřejní doplňky k němu (jako utility k portaci systémů). Sám to bohužel neumím.
Linuxové příkazy umím používat jen jako cvičená opice s psanou nápovědou.

Něco dalšího o tomto SW na fóru:
Zdroje v tématu operační systémy do BerryBootu. ...také je tam něco o zálohování http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-berryb...0#pid27640
...a zdroje na Souceforge BerryBoot images včetně Libre/OpenElec, Archlinux, Pixel, a mnoho dalších.
Záloha BerryBootu a instalací v něm (Backup)
Bootování OpenELEC z USB
RPI - BerryBoot (multimediální centrum a herní konzole v jednom) - odkazy na OS Retropia a ROMky z Freeroms (exe)  a Doperoms.
Co je Retropie - seznámení tady http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-retrop...ole-na-rpi
Odkazy na zdroje OS Retropia, Github download.
Upgrade OE/LE s Kodi na BerryBootu a ENG návod na portaci  do formátu SquashFS (někdo ale psal, že nefunguje) Berry Terminal - adding custom distributions
Jiný způsob konfigurace Raspbian (Pixel) pod BB a jak na češtinu.

EDIT: BerryBoot umožňuje, mimo volbu instalovat a bootovat systémy z připojené USB, použít vobu připojení iSCSI (poskytuje například NAS). Možnost vytvoření iSCSI je i na linuxových serverech. Jedna z dalších možností https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=1264
Protože forum Turris je už na nových stránkách, ukládám text z odkazu do souboru PDF, který vypovídá o určitých problémech.

.pdf   iSCSI_Turris.pdf (Velikost: 104,35 KB / Stažení: 15)
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#2
Pěkně sepsáno Thumbup , zdroje na OS upravené pro BerryBoot najdete zde
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#3
[Obrázek: bug.png] Závada v přehrávání filmů na RPi3 na OpenElec v BerryBootu.
Tak se mi stala nemilá věc. Asi týden jsem neměl pod napětím RPi3 s OpenElec 6.95.3 instalovaným v BerryBootu na USB flešce. Včera jsem RPi3 opět zapnul a chtěl sledovat na sosáči nebo befun film. Jenže ouha. Filmový stream se načetl a jako spustil, jenže šel jen zvuk bez obrazu. V YouTube dokonce ani nepřepnul do celé filmové obrazovky. Pokračoval jsem v sosáči. Po několika manipulacích, kdy jsem mimo jiné zkusil "tlačítka" přehrávání pro zrychlení/zpomalení, se obraz objevil, jenže už nešlo navolit normální rychlost. Pořád to skákalo vpřed nebo vzad. Nová instalace doplňků nic nezměnila, vypínání a zapínání akcelerace v systému také ne. Doplňky pro hudbu, internetová rádia, fungují správně.
Zkusil jsem z jiné avšak RPi dvojky (kde vše funguje v pohodě) vzít aktuální zálohu a na postižené obnovit ze zálohy OpenElec. Dopadlo to ještě hůř, OpenElec začal zlobit i bez spuštění nějakého doplňku.
Ale hlavně - přeci delší vypnutí napájení nemá mít na funkci SW žádný vliv, že?
Takže jsem v BerryBootu smáznul OpenElec a nainstaloval z nabídky BB nový systém LibreElec 7. Filmové doplňky teď fungují.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#4
To je hodně zvláštní, jediné co mě napadá že se ti při vypínání podařilo poškodit operační system nebo kartu ....
Za dobu co RPi2 a Kodi používám (cca 6 měsíců) jsem měl problém pouze na čisté instalaci Openelec 6.0.1, kdy mi celkem pravidelně vypadával zvuk (vždy pomohl restart). Od té doby co používám BerryBoot jsem na žádnou nestabilitu systému nenarazil.
Každopádně pro tyto případy není od věci si "naklonovat" komplet BerryBoot a pokud dojde k poškození stačí pouze vyměnit kartu.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#5
BB mám na SD kartě, systémy pak instaluji do flešky. Kartu jsem při opravě nechal jak je a jen na flešce jsem udělal novou instalaci jednoho systému, flešku jako celek jsem neopravoval. A teď to zase chodí. Popsaný problém si neumím vysvětlit. Jen snad, že už jsem tam nevracel TV PVR Simple a nezkoušel to dál.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#6
Nevím jestli to s tím nějak souvisí, ale to vypadávání zvuku na čisté instalaci Openelec se mi pravidelně stávalo právě při přepínání streamů, od té doby co mám BerryBoot tak Simple Client nepoužívám.
Celkem by mě ještě zajímalo jaká je pravděpodobnost zavirování maliny, přeci jen systém nemá žádnou antivirovou ochranu a některé doplňky mohou klidně otevřít bránu nezvaným hostům 65
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#7
Musel by být jako záškodník naprogramován nějaký doplněk nebo upgrade. Šíření z maliny na malinu ale není pravděpodobné, operační systémy s Kodi na ní jsou dost jednoúčelové.
 
Citovat
#8
Vyšla nová verze BerryBoot 2.8  (berryboot-20160807)

- UI changes
- Updates wpa_supplicant
- Network connection status widget at bottom of screen
- Ability to install new Berryboot files to drive containing existing Berryboot installation
- Reintroduced BTRFS support
- ext4 nolazy init support. Initial formatting takes longer, but does not have to do slow blackground initialization afterwards.
- Now stores some meta data of the images such as description and icon in xattrs.
- Experimental support for boot from USB if you add to config.txt:

[pi3]
program_usb_boot_mode=1

In that case the SD card still needs to be used for initial installation.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#9
Jde to nejak aktualizovat kdyz mam starsi verzi?
Dik
RaspberryPi 3B, LibreELEC Leia
WeTek_Play, LibeELEC Leia
Odroid N2, CoreELEC Leia
 
Citovat
#10
Nevím o tom že by šel BerryBoot aktualizovat možná manuálně, každopádně není nic snazšího než provést zálohu vybraných OS a znovu nainstalovat.
Možnosti zálohy jsem popisoval zde : http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-berryb...oha-backup
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#11
Prosím
tak jsem z dlouhé chvíle zkusil Berryboot a z něj instalaci Raspbian Pixel
nefunguje však následně příkaz
sudo raspi-config
a ani z menu Pi-configurator

nemohl by mi někdo poradit, jakým příkazem natrvalo nastavím cestu ke config.txt, abych mohl config nastavit??


našel jsme a funguje
sudo mount /dev/mmcblk0p1 /boot

ale toto je funkční jen do restartu, netuším kam tento příkaz patří


mám klasicky v RPi2 zasunutu SD kartu
jedná se mi tedy o to, získat komplet české prostředí

díky předem
Windows 10 - Kodi 20
H96 max X2 - Coreelec 9.2.5 Kodi 18.9
X96 max+ - Coreelec 9.2.5 Kodi 18.9 (NAND dualboot Slimbox/CE)
X96 max+ - Coreelec 20 Matrix (NAND dualboot Slimbox/CE Matrix)
 
Citovat
#12
Už si to moc nepamatuji, ale když jsem zkoušel Raspbian, počeštění jsem udělal z instalace balíčků (vyhledání czech) přímo v něm. Žádné příkazy terminálu. V Pixelu tohle není? A menu pro národní prostředí?
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#13
Raspi-config nepoužívám, veškeré nastavení řeším přes config.txt

Jak píše Meda nejjednoduší  bude vyhledat balíček položka Add Software

Screenshot:
   

Češtinu jsem přidával přes terminál, ale přesně si to už nepamatuji  zkus tohle:

Kód:
export LANGUAGE=cs_CZ.UTF-8
export LANG=cs_CZ.UTF-8
export LC_ALL=cs_CZ.UTF-8
locale-gen cs_CZ.UTF-8
dpkg-reconfigure locales
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#14
jj při pokusu jsem to udělal stejně, tedy vyhledáním těch czech balíčků a jejich instalací
jen kdysi v Jessie šlo použít sudo raspi-config a tam nastavit na češtinu a stahly se všechny potřebné balíčky následně samy

budu tedy, stejně jako "ostřílení fíci",
žít dále spokojeně bez přístupu k Internationalisation Options – Change Locale 1

stejně díky 6
Windows 10 - Kodi 20
H96 max X2 - Coreelec 9.2.5 Kodi 18.9
X96 max+ - Coreelec 9.2.5 Kodi 18.9 (NAND dualboot Slimbox/CE)
X96 max+ - Coreelec 20 Matrix (NAND dualboot Slimbox/CE Matrix)
 
Citovat
#15
raspi-config by mělo fungovat.

Zkoušel si dpkg-reconfigure locales?
Raspberry Pi 3 - OSMC

 
Citovat
#16
no je to problém popisovaný třeba
zde
raspi-config funguje určitě u čisté instalace, tady se to nějak rozhodí tou instalací z Berryboot

dpkg-reconfigure locales - vyzkouším

prd tomu rozumím Woot
je to vlastně ten postup co psal "Petrvald"  včetně těch exportů češtiny
Windows 10 - Kodi 20
H96 max X2 - Coreelec 9.2.5 Kodi 18.9
X96 max+ - Coreelec 9.2.5 Kodi 18.9 (NAND dualboot Slimbox/CE)
X96 max+ - Coreelec 20 Matrix (NAND dualboot Slimbox/CE Matrix)
 
Citovat
#17
Důvod proč ti nefunguje raspi-config má své opodstatnění. BerryBoot totiž používá svůj vlastní config.txt, který je nadřazen nad veškerými systémy, jenž jsou pod ním naistalované. Je to obrovská výhoda, protože nemusíš po každé instalaci nového OS řešit nastavování configu, prostě jednou zadáš (pokud je potřeba něco měnit)  jako jsou licence, přetaktování atd. a toto nastavení platí pro všechny systémy Bomb.

Co vím tak příkaz raspi-config je záležitost pouze pro Raspbian spustí se jím konfigurační nástroj, který pracuje s config.txt. Jelikož má BerryBoot svůj vlastní, funguje ti pouze při připojení oddílu příkazem:

Kód:
sudo mount /dev/mmcblk0p1 /boot

Instalace češtiny není věc configu, ale přímo OS i když to konfigurační nástroj raspi-config umožňuje.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#18
jj krásně jsi mi to popsal 1 

tak nějak už jsem to chápal i já

linux je mi zcela cizí
a tady se to přímo hemží odborníky hovořícími česky
tak jsem si jen myslel, že třeba existuje nějaký příkaz, třeba přímo do toho config.txt v Berrybootu
který by uměl ten oddíl připojit po startu Raspbian

ale, žádný stres budu si dál spokojeně žít i s tím nefunkčním raspi-config 1

stejně díky za tvůj čas  2
Windows 10 - Kodi 20
H96 max X2 - Coreelec 9.2.5 Kodi 18.9
X96 max+ - Coreelec 9.2.5 Kodi 18.9 (NAND dualboot Slimbox/CE)
X96 max+ - Coreelec 20 Matrix (NAND dualboot Slimbox/CE Matrix)
 
Citovat
#19
netuším jak to je u berryboot, ale v linuxu řešíš automatické připojování pomocí konfigurace fstabu, nebo si přidej co potřebuješ do rc.local.
 
Citovat
#20
Určitě to jde, ale z mého pohledu celkem zbytečné. Zitra mám v plánu instalovat nový Raspbian Pixel, tak zkusím sesmolit stručný návod na nastavení českého prostředí....

Jak píše cuore pro automaticke připojování po startu použij fstab - http://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99ipojen%C3%AD_disku/fstab
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 3 host(ů)