• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trocha historie HTPC aneb jak jsme je stavěli
#2
Rossi D: Neomlouvej se, vykecat se potřebuje občas každý, a to Tvoje připomenutí je důležité. Také jsem něco málo o HTPC kdysi napsal na mém blogu, připojuji tedy pár odkazů. Jen to berte s rezervou, používaná terminologie i potřeba vysvětlovat (blog není odborný), odpovídá době vzniku. Berte to jako nostalgickou protiváhu příspěvků "Nejede mi Sosáč na Mailně..."

A abyste pochopili moji nostalgii, heslovitě uvádím můj vývoj. Možná to mnohé vysvětlí. Startuje to někde kolem roku 2007:
  1. Jeden z tehdy populárních eGreat (typ dohledam) + 500 GB WD HDD (BTW od té doby nedám na WD dopustit)
  2. Stavím server, seznamuji se s FreeNAS, eGreat na síti. TV nahrávám na DVD recordér, neustálé vypalování a kopírování nahrávek na server mě ničí život. BTW jedna perlička - FreeNAS spuštím z CF připojené do IDE rozhraní MoB, a tahle CF mi tam běží dodnes, kdy je na ní nasměrovám TimeShift z MP TV Serveru!!!
  3. Seznamuji se s MediaPortal (MP) a XBMC, idea TV Serveru a klientů MP ve mně probouzí nadšení - i přes problémy se stabilitu a jistou těžkopádností, XBMC TV v té době nemá (tedy žádný PVR addon o Live TV ani nemluvě), takže je rozhodnuto...
  4. S lítostí opouštím FreeNAS, na serveru instaluji W XP + MP TV Server, kupuji první USB DVB-T přijímač, na jednom PC (zatím) instaluji MP Klienta - a ono to funguje (dokupuji další DVBT přijímače), na 3 měsíce (Trial) zkouším na serevru MS Windows Home Server, pak se vracím k W XP
  5. Stavím obývákový HTPC - case v Piano Black, mini-ITX, dálkový ovladač Logitech Harmony One. Upravuji i tak vynikající skin Black Glass (BTW jeho autor, sympatcký Ital, přešel taky na Kodi - budete možná znát skin Black Glass Nova v Kodi), zprovozňuji v MP internetový prohlížeč (plugin BrowseTheWeb) - rodina řešení přijímá s nadšením...
  6. Další inovace, nový obývákový HTPC - mini-ITX v průmyslovém case, instalace na zeď pod TV (schováno za skříňkou) - máme tak jednu z prvních "Smart TV"...
  7. Přecházím na všech strojích na W7, měním skin na Titan, a protože XBMC (Kodi) dotahuje řešení příjmu TV z MP TV Serveru do velmi stabilního stavu, začínám ho opět testovat (a jsem nadšený!)
  8. Těžkopádnost MP Klienta přesáhla své meze a i když jsem do něj utopil hodně práce a mám ho takříkajíc v malíku, zahajuji vážné testování Kodi s cílem nahradit všechny klienty MP - pár měsíců hraní si a testování - soustřeďuji se na zachování vzhledu a funkcí (díky za skin Titan v Kodi) a ovládání (díky za Logitech Harmony One) - na ostatních klientech používám Yatse v mobilech, starý dobrý MP TV server, který má zároveň i roli NAS a celou řadu dalších funkcí však běží stále dál...
  9. Plná akceptace Kodi klientů všemi uživateli s jednou výjimkou. RSS čtečka v Kodi sice dále zobrazuje zprávy z Aktuálně, ale už není možné si je prohlédnout v plném tvaru (něco jako gecko engine implementovaný v MP prostě mezi addon v Kodi stále zoufale chybí). Naštěstí to do jisté míry kompenzuje video addon Aktuálně. Stále na všech strojích zůstávám věrný Windows, ale občasný pohled na obsazení disků a paměmtí a zatížení CPU mě žene k překonání další mety...
  10. Instalace OpenELEC (OE) na jeden mini-ITX stroj - zatím jenom na USB flash a jen, když jsem sám - stačí zasunout USB a restartovat přímo z Kodi, pár desítek sekund a jsem v novém světě - atuálně řeším jak to udělat, aby mi v OE chodilo všechno tak (včetně spolupráce s MP TV Serverem - např. jeho probouzení), jako v Kodi a Windows - snažím se jít cestou nejmenšího odporu, nic nevyvíjím, maxilálně napíšu sem tam nějaký script co se spustí při probuzení OE. Stále nejsem 100% spokojen, ale Windows v obýváku zřejmě zbývá je pár dnů...  
  11. Budoucnost? Plánuji vyměnit HW pro Kodi Klienta v obýváku - bude tam něco malého - stále ještě vybírám... HW server taky dosluhuje, první záměr byl inovovat ho v přibližně stejném rozsahu a postavit ho v case Lian-Li Q25, nyní uvažuji o koupi hotového NAS. Komplikuje mi to potřeba zachovat funkci TV Server a příjmu DVB-T. Taky řeším, zda zůstat na MP. To totiž znamená zůstat na Windows nebo najít něco s Linux/Unix (např. MythTV?). Nabízí se kombinace NAS a zvláštního HW pro TV Server. Teď jsem ale objevil NAS QNAP TS-451+-2G, který má i virtualizační prostředí, takže momentální favoritní řešení je zůstat u MP TV Serveru a spustit ho na virtuálce NAS na W 10. Trochu mě brzdí nedostatek USB portů pro DVB-T přijímače - ale dva dual USB DVB-T to snad spraví. Ale to jsou stále ještě úvahy, čas ukáže.
Jestli se Rossi D omlouval za ukecanost, tak já bych se měl jít přímo utopit...  1

JiRo
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Trocha historie HTPC aneb jak jsme je stavěli - od JiRo - 17.1.2016, 13:09

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)