• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Téma PC sestavy na jiném fóru, jak na mediální, herní, pracovní a za kolik
#21
@Rossi D Jo jo, tak nějak jsem tušil, a snad o tom i někde četl, že tohle je u těch kvalitnějších velkoformátových monitorů možné. Ale nějak jsem se nepřesvědčil do toho jít.

Jedno z mých prvních domácích KVM jsem před pár měsíci při jakési "rekapitulační čistce", společně s další kupou HW, věnoval partě kluků z naší ulice, co je zajímá IT. Nicméně právě teď tady kalkuluji nabídku s "on-site HW" (pomalu i tohle bude za chvíli minulostí, protože většinou všichni chtějí už jen cloud řešení) a tam KVM s LCD monitorem a klávesnicí s touch-padem v šuplíku do racku stále ještě mám. I když už samozřejmě pracují na úplně jiných prinicpech. A ty doby, kdy se zcela běžně přepínaly monitory, myši a klávesnice a před tím, v době "před síťové", i tiskárny, už jsou pryč.

Taky jsme nedávno ve firmě likvidovali vzdálené připojení (50 m) monitorů, klávesnic a myší a 4 pracovní stanice dispečerů. Nikomu se to už 20 let nechtělo vyhodit, ale sklad není nafukovací. Byly to velké PC s MB AT formátu, každý se 4 grafickými akcelerátory, každé PC zdroj 1000 W a mělo to dohromady asi 10 ventilátorů na jedno PC, takže kvůli zachování klidu na dispečerském sále musely být PC o dvě patra níž v serverovně. Ten 50 m svazek, co vedl ke každému pracovišti (jen pro každý monitor bylo 5 koaxů), byl úctyhodný. Mladší kolegové jen vrtěli údivem hlavou.
 
Citovat
#22
@JiRo: Tedy znáš a používal jsi (KVM) ...  1 4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#23
@Rossi D No jasně. Úplně první pro 2 PC jsem měl v práci. Kromě stabilního PC v kanceláři jsme měl ještě notebook a tak jsem si přepínal velký monitor a klávesnici z PC a notebooku. Ze stejného důvodu jsme si pak pořídil to samé domů, protože jsem si pracovní notebook bral s sebou i tam. Pak přišel můj první domácí server a abych ho mohl ovládat, potřeboval jsem přepínat mezi třemi počítači, a pořídil jsme si KVM na 4 PC. Tím to také skončilo, začal jsem používat vzdálené přístupy přes síť, další domácí server měl už webové rozhraní (FreeNAS) a s KVM byl konec. Dneska když potřebuji občas doma připojit pracovní notebook na velký monitor, tak na to mám do jednoho z nich trvale strčený kabel DP - USB-C, píchnu USB-C ho do noťase a na monitoru přepnu na DP vstup. 1
 
Citovat
#24
Ještě přidám sestavu z jiného fóra od WITAS_88 (pro poměření s předchozími)
uvedenou pod tématem "Nová PC sestava" pro 2D a 3D programy (Archicad, Sketchup, V-ray render) a úpravy fotek (Photoshop, Camera Raw,...), která tázajícího živí.
Vlastním přičiněním -> sestavil nakonec sám s důrazem na výkon (ceny k dnešku):

I9-12900K ... 16000Kč
chladič be quiet dark rock pro 4 ... 2000Kč
deska Gigabyte aorus ultra z690i ... 7850Kč
ram 2x16 DDR5 kingston fury ... 6000Kč
disk 1tb kingston fury renegade m.2 ... 4780Kč
zdroj fractal design ion 80w gold ... 3220Kč
case fractal design torrent nano ... 3470Kč
... GK použil zatím zánovní radeon rx 570 itx ... 0Kč
Suma za komponenty = 43320Kč

Z poznámek autora vyjímám:
... spotřeba procesoru ...(při renderu mi to ukazuje přes 200 W), ale při běžné kancelářské práci to je 15-20, max 50 W.
... chladič zmákne i dlouhé rendery, kdy jede na 100 %. Teplotu jsem měl nejvíc 94 stupnů. ... teplota je při běžným provozu cca 35.
 
Citovat
#25
(19.4.2022, 12:02)JiRo Napsal(a): ..... Vybírám zásadně ty W11 kompatibilní, naposledy (asi před 1/2 rokem) tento.....

Prosím tě @JiRo: - dotaz: Lze i u tohoto levného NUC (BOXNUC7CJYHN2) zapnout v BIOSu funkci CEC bez dalšího HW a řídit spuštěné Kodi přes HDMI ovladačem z televize?
 
Citovat
#26
@meda U tohoto modelu by bez dalšího HW mělo přes HDMI-CEC fungovat pouze ovládání napájení. Může to ale záviset na verzi BIOS, kde se to musí zapnout (defaultně to bývá vypnuté), a pokud ta volba v BIOS není, musí se BIOS aktualizovat.

Pro plnohodnotné HDMI-CEC se dá použít Intel NUC HDMI-CEC adaptér. Ale pozor, RPishop, který ho vždycky prodával, už píše "prodej ukončen". Dá se ale pořídit u Pulse-Eight. No a vždycky se dá použít i Pulse-Eight externí HDMI modul s připojením do USB portu, ale to asi víš.
 
Citovat
#27
Na sousedním fóru PC Help cnews sestavil kolega pcmaker minimalistickou použitelnou herní sestavu: https://www.czc.cz/ahda81e7osjfq98fk20ihqepc7/seznam
Ryzen 5 4500, RAM 16GB, SSD 480GB, RX6500XT, PSU 450W - skříň, zdroj a ventilátor spíš pod laťkou. Ale nyní pod 12k Kč za HW, tak pro zajímavost...
Upravený seznam: https://www.czc.cz/211890,309634,327244,...47352/kody
 
Citovat
#28
Pro šestiletého vnuka, budoucího řidiče kamionu, dálkového autobusu nebo pilotního eléva, jsem vyzkoušel nainstalovat malý PC (inspirován kolegou @JiRo: ) s periferiemi gamepad, myš, klávesnice - pro připojení HDMI k TV (FullHD nebo 4K).
*** Věřte nebo ne, chodí to dobře, malý výkon je poznat při letecké simulaci ale její poslední verze je vyladěna opravdu dobře.

Operační systém jsem volil Linux Mint 21.1. MATE. Na něj lze instalovat letecký simulátor Flight Gear a klient Steam (je přímo ve správě SW) pro hry z Valve (steampowered.com).
Do klienta lze přidat (koupit) hry vydané pro Linux, žádaný Euro Truck Simulator 2 a další, pokud HW dostačuje.
(Nastavil jsem automatické zálohy a automatické aktualizace systému.)

Hardware (odcházející generace a výhody silnější měny 4/2023):
Intel NUC Kit 7PJYHN Pentium J5040/USB3/HDMI/WIFI/2,5"; 2880Kč
Crucial DDR4 4GB SODIMM 2400MHz CL17 SR x8; 2ks; 650Kč **/(2x8GB ! )
Kingston KC600 - 256GB, 2.5" SSD, TLC, SATA III, 550R/500W; 525Kč
- - - - - - - - - - - - - - - MEZISOUČET: 4055Kč
Levné gamepad, myš, klávesnice; 1200Kč
TV je zdarma, případný monitor 24" Philips 242E2FA, 300cd; 3200Kč
(Levněji lze monitor 24" ViewSonic VA2432-MHD; 2600Kč
AOC 24B2XH, 24" IPS, 1920x1080@75Hz, 250cd; 2400Kč)
*** Součet tedy mezi 5255Kč bez monitoru nebo až 8455Kč s monitorem Philips. Ceny jaro a léto 2023.

Software - rekapitulace: OS zdarma. Flight Gear, TORCS, Super TuxKart ...zdarma.
Hry pro klienta Steam zakoupené v akcích do 700Kč.

Další software zdarma jako: Libre Office, Kodi, PuttySSH, FileZilla, TeamViewer, ...
A jako test - lze spustit i Rocket League, která vyžaduje Vulkán- ale hratelnost už kulhá.

! **/ Parametry výrobce PC a CPU jsou RAM 2x4GB max! Osadil jsem 2x8GB Crucial DDR4-2400 SODIMM 1.2V CL17 -> BIOS, LinuxMint a Memtest86+ rozpoznají a testují jako OK, vše funguje.

Předpokládám, že perspektivu pro příští slevu bude mít NUC11ATKC4 - Na Amazon s W11(?)
nebo ATKPE, větší RAM a M.2 slot.
Kompatibilita NUC s MS OS: https://www.intel.com/content/www/us/en/...l-nuc.html
NUC dříve Intel - nyní ASUS https://www.asus.com/cz/content/nuc-overview/
Postup výměny ventilátoru v NUC PC, video.

Porovnání J5040 vs N5105
Kompatibilita CPU Intel s W11 na stránce MS.
Kompatibilita CPU AMD s W11 na stránce MS.


Značka Gigabyte Brix - s GPU AMD převálcuje NUC. K 11/2023 ã4790Kč. H4000 - Podpora do W10-64.
BRIX H 4300, M.2+2,5"SATA, 2x SO-DIMM, WiFi+BT+LAN 2.5Gbps
Adapter Axagon 2,5"SATA/M.2-SATA, Verbatim M.2 SATA 1TB
Produkty barbone Brix All Series
 
Citovat
#29
Po dlouhé době jsem nahlédl do blogu notebookového maniaka
SWARM: https://notebookblog.cz/

Přečetl jsem dva články a těším se (jenže už dlouho)
na rozebrání přínosu nebo nesmyslů v nových note-bookách.

7/2023: Nový desktop a jak jsem vrátil MacBook Pro kvůli displeji
12/2022: Hledání nového notebooku – OLED vs. IPS, AMD vs. Intel, aneb Acer Swift 3 to nebude
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#30
INSTALACE WINDOWS 11 na nepodporovaný HW

Různé možnosti.

ŽIVĚ, 15.10.2023 - UPGRADE W10 Home/Pro na W11
Z image W11-22H2. Požadavky na procesor a TPM obejdete jediným příkazem.
https://www.zive.cz/clanky/takhle-window...fault.aspx
...Jako virtuální jednotku jsme připojili aktuální instalační obraz s Windows 11 22H2. Pracujeme v počítači, kde je jediné úložiště C, takže virtuální jednotka byla označena písmenem D. Spustili jsme Příkazový řádek, napsali D:, čímž jsme se přepnuli do virtuální jednotky. Pak stačilo napsat setup /product server a potvrdit. ...
:: ::

COMPUTER 10/23, Antonín Trčálek
Upgrade na Windows 11 ze služby Microsoft Windows Update
na PC bez TPM čipu úpravou Windows 10
pomocí scriptu Ave Yo Media Creation Tool.
Script najdeme na GitHub prejdi.cz/skiptpm
(https://github.com/AveYo/MediaCreationTo...Update.cmd)
Obsah uložíme do souboru s příponou txt, který následně
upravíme na soubor s příponou cmd (v průzkumníkovi
v záložce Zobrazení zatrhnout Přípony názvů souborů).
Po spuštění (s varováním) se objeví okno command (černé)
a odpočítávání a Press a key to continue ...
Službě Update už nepřítomnost TPM čipu vadit nebude.

.txt   202310skiptpm.txt (Velikost: 4,44 KB / Stažení: 10)
:: ::
 
Citovat
#31
Zajímavý produkt za 12k >
Kaufland CZ eShop
GEEKOM Mini PC, Mini A 5, AMD Ryzen 7 5800H, mini počítač, 32 GB DDR4, 512GB SSD s Windows 11 Pro, WiFi 6, HDMI, BT 5.2 Počítač na hry a....


[Obrázek: cce20f8e3c565fc80f23b92532e737f4.webp] [Obrázek: 47175c9a7bf383fcf94155ba8609cdb3.webp]


Mini PC GEEKOM > https://www.geekompc.com/mini-pc/
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#32
@meda Jo jo, teď je v miniPC s AMD docela slušná nabídka. Geekom je dobrý, a taky je hodně zajímavé Minisforum. V podstatě za cenu holého (barebone) NUC od Intel/Asus člověk dostane výkonější AMD stroj s diskem, RAM i Windows 11.
 
Citovat
#33
Celý život jsem byl zaměstnaný, pracoval v mezinárodních korporátech, nakonec v malé české firmě, ale posledních 20 roků jsme používal co 3 roky obměňované notebooky ThinkPad IBM a Lenovo. Po odchodu do důchodu, když jsem si myslel, že na práci už nesáhnu jsme si sice poslední ThnkPad odkoupil a vzal si ho domů, ale nakonec ho skoro nepoužíval a věnoval ho potřebným. Stačilo mi domácí PC.

Člověk míní ale okolnosti to mění. Nabídka práce, která posléze přišla, byla tak lákavá, že jsem neodolal. Tentokrát ale, poprvé v životě, jako OSVČ. Abych byl flexibilní, pořídil jsme si nový notebook, a protože jsme byl na Lenovo zvyklý, sáhl jsem po ThinkBook. Zdálo se mi to jako ideální kompomis mezi cenou a výkonem. Využil jsem akci a koupil ne příliš spičkově vybavenou konfiguraci, kterou jsem ale vzápětí vylepšil (nyní tedy 40 GB RAM, 0,5+1TB NVMe SSD). A nastalo dilema. Nyní, kdy jsem už nemusel striktně oddělovat práci a soukromí, kdy jsem usoudil, že neustálé přepínání mezi domácím PC a "pracovním" notebookem již není třeba, jsem učinil zásadní rozodnutí. Vše z domácího PC převedl na notebook a učinil z něj jediné hlavní PC, které používám. Často cestuji, většinu věcí ale řeším vzdáleně (Teams, přístup do systémů klientů i partnerů), takže oddělit práci a soukromí je komplikované. Naštěstí to dnes není nutné. Vzdálené přístupy, i pro klienty, kteří jsou součástí kritické infrastruktuy státu, nejsou už problémem.

Domácí PC sice stále ještě na stole mám, je stále připojené k druhým vstupům monitorů a je v něm zastrčený dongle Logitech, ale už ho nepoužívám. Abych si usnadnil připojování notebooku na domácím pracovišti, pořídil jsme si, na doporučení, dock Axagon.
[Obrázek: AG200a23h.jpg?width=500&height=500]
Nemohl jsem si vybrat lépe. Za 1/2 roku práce jsem s ním maximálně spokojený. Využívám jeho možnosti připojení na 100% a v kombinaci s notebookem, celkem 3 externími monitory a bezdrátovou klávesnicí a myší Logitech, mi plní roli domácícho PC beze zbytku.
[Obrázek: gixtEW2.jpg]
Teď ještě zbývá poslední téma, a to je práce na cestách. Velm často mi monitor notebooku nestačí, a tak se poohlížím po externím v cestovním provedení, s připojením i napájením přes jedno USB-C. I tady je nabídka poměrně pestrá, takže je to myslím jen otázka výběru, ke kterému jsem se ale ještě nedostal. Jak se znám, jednoho večera to na alza.cz zakliknu, a ráno, cestou pro rohlíky, ho v Alza Box-u před domem vyzvednu. 3 Kdyby měl někdo osobní zkušenost s nějakým vhodným typem (do 15"), přivítám to.

Sám bych nikdy nevěřil, že u této varianty řešení někdy skončím. Vždycky bylo mou první volbou mít doma vhodné stabilní PC, odpovídající tomu, k čemu ho budu primárně používat. Dnes se ukázalo, že na práci i zábavu nic jiného, než docela obyčejný notebook s odpovídajcíícmi parametry nepotřebuji. Časy se prostě mění...
 
Citovat
#34
@JiRo: Na internetovém magazínu Cena/Výkon jsem se dočetl o zajímavé ale v technických parametrech nepotvrzené vlastnosti 12,7" tabletu Lenovo Tab P12. Údajně lze využít jako ext monitor.
Uvádím jen jako (neověřenou) zajímavost.

V obchodech je k dispozici USB-C monitorů 14-16" slušný výběr.
Řekl bych, že k Lenovu Lenovo: Lenovo L15 Raven
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#35
@meda Ano! Ale, nechtěl jsem se rozepisovat, už takhle to bylo možná až zbytečně dlouhé. Ale v podstatě by ta otázka neměla být položené "Jaký monitor", ale "Koupit nějaký jiný, jak Lenovo Raven?" 3

Ta funkce Lenovo Tab P12 jako externí monitor je jistě zajímavá, ale 12" na externí monitor je málo. Navíc, já ty kombinované funkce jednoho zařízení moc rád nemám. A ještě navíc, u tabletů jsem už zavedný na Samsung.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)