• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Téma PC sestavy na jiném fóru, jak na mediální, herní, pracovní a za kolik
#19
Tak se taky vyjádřím s trochu jiným pohledem na věc.

Se skládáním PC, dříve tak častém, jsem už před lety skončil. Pro sebe na pracovním stole potřebuji střední výkon CPU a spíše více než méně paměti (používám často a pro různé projekty, včetně vývoje addons Kodi, virtualizaci, byť neběží současně více jak 1 max. 2 virtuálky a také občas upravuji fotky) a spíše průměrnou GPU (hry nehraji, video nepřekódovávám a na opravdové sledování videa v klidu obýváku v nejlepší možné kvalitě a rozlišení, mám Kodi box). Řeším to tedy pro mne nejjednodušší cestou a tou je čas od času nákup miniPC. Mé poslední dva kousky byly a jsou Intel NUC.

Nyní mám jako poslední 11 verzi s i5, 2,5 Gbps ethernet, doplněnou NVMe SSD 1TB a 32 GB RAM. Ani na zvuk u této sestavy nejsem nijak náročný, beru si ho pro úplně obyčejné reproduktory 2.0 ze sluchátkového výstupu jednoho z monitorů, k tomu ovšem ještě BT sluchátka s mikrofonem, když nechci rušit okolí.
No a také už několik let vždy dva shodné monitory, které také občas inovuji, ale s jinou periodou. Tady mě inovace čeká asi letos, budou to asi 2x nebo možná 3x 27" Dell z jejich Profi řady. Preferuji více jednotlivých monitorů než jeden olbřímí, protože často jeden z nich používám i pro připojení testovaného nebo pro přátele právě zprovozňovaného HW (Android boxy, PC apod.), na druhém mám současně připojený i výstup z TV serveru, kde mi běží Tvheadend. Sice bych to ještě vydržel s těmi současnými monitory (2x 24"), ale stejné mám teď i v práci, kde jsem si na ně už zvykl, a ten přechod na monitory doma je pro mne vždycky trochu šok.
Všechno to ovládám přes klávesnici Logitech Wireless Keyboard K375s, která nabízí přepínání až na tři stroje (přes BT a/nebo USB dongle), takže při testování dalšího HW mám možnost využít i tuto klávesnici. Pravda, v kombinaci s přepínáním monitorů se někdy dostanu do situace, že mi chvíli trvá, než si uvědomím, kam je který monitor a klávesnice právě připojena, ale to je už jiná věc.
Cena toho všeho pro mne není zas tak podstatná, samotný NUC jsem pořídil za cca 12 000 Kč, paměť 32 GB za cca 3 500 Kč a SSD NVMe disk (Samsung) za cca 3 000 Kč. 

Podobně k tomu přistupuji i v případě doporučení nebo nákupu pro známé do domácnosti, má-li to být s Windows. Pro ty obvyklé a nejčastější požadavky, Internet, Youtube, maily, občas něco napsat atp. je na trhu několik podobných řešení, kde kompletní PC s CPU vychází kolem 4 000 Kč, k tomu pak RAM 8 MB + levný SSD => 256 GB a výsledkem je PC za max 6 000 Kč, které neurazí, nezabere místo a dá se říci, že i zdobí. Vybírám zásadně ty W11 kompatibilní, naposledy (asi před 1/2 rokem) tento.

Pro mne prostě není představa stavět PC do sebelepší krabice už sexy. Zvlášť pak tehdy, když si uvědomím, že čas, který mám k dispozici, dokážu 100% naplnit tím, že to PC používám.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Téma PC sestavy na jiném fóru, jak na mediální, herní, pracovní a za kolik - od JiRo - 19.4.2022, 12:02

Přejít na fórum:


Prochází: 2 host(ů)