• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hibernace Kodi na Pi3
#1
Mám malinu Pi3 s DAC převodníkem HIFIberry DAC+ Pro. Používám jí téměř výhradně na přehrávání hudby a ten převodník je excelentní, doporučuji. Má DAC 192kHz/24bit high-quality Burr-Brown.

Kvůli tomuto převodníku mám stažené Kodi přímo ze stránek www.hifiberry.com, protože jsou v něm provedená všechna nastavení pro fungování DAC. V této verzi Kodi nemohu nikde najít jakoukoliv volbu hibernace nebo uspání maliny. Ani automaticky po nějakém čase ani ručně. Prostě běží nonstop včetně externího HDD. Je to problém jenom mojí distribuce nebo v Kodi žádná možnost hibernace vůbec není? Pokud nechci, aby malina stále běžela, musím prostě Kodi vypnout (mám jen volbu vypnout a restartovat) a pak vytáhnout kablík. To proto, že zapnout jde jen zapojením kablíku napájení. Chtěl bych řešení, aby se malina uložila ke spánku včetně HDD a probudila se příkazem ze sítě, tedy např. požadavkem na sambu nebo probuzením z Android Kore ovládání.

1. Má standardní Kodi možnost hibernace?
2. Když tu možnost nemám, co s tím?
 
Citovat
#2
Hibernaci musí podporovt OS a nevím o tom že by tuto možnost některý ze systemů (LibreELEC/OpenELEC) uměl.

Zapínat můžeš i pomocí tlačítka najdeš zde http://www.xbmc-kodi.cz/showthread.php?tid=203
nebo bezdrátově, chytrou zásuvkou:
   

Uspání HDD není problém doplňkem hd-idle (unofficial-addons/addons/tools/hd-idle/)
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#3
Jen doplnim, ze kdyby jsi chtel vypinat malinu, tak na to je dobry doplnek cron.
Nastavis si den v tydnu, cas atd... Pokud vypinas malinu stale ve stejny cas.
Televize: Sony   OS: hloupá
RaspBerry: Pi 3B   OS: libreELEC 7.0.2   Zdroj: originální 2.5 A   Uložiště: SONY class 10 70MB/s 16GB
Notebook: SonyVaio (VGN-FW51ZF)   OS: elementary OS 0.3.2 Freya 64-bit (Ubuntu 14.04)   OS MMC: Kodi 16.1
 
Citovat
#4
(16.11.2016, 11:00)Petrvald Napsal(a): Hibernaci musí podporovt OS a nevím o tom že by tuto možnost některý ze systemů (LibreELEC/OpenELEC) uměl.

Zapínat můžeš i pomocí tlačítka najdeš zde http://www.xbmc-kodi.cz/showthread.php?tid=203
nebo bezdrátově, chytrou zásuvkou:


Uspání HDD není problém doplňkem hd-idle (unofficial-addons/addons/tools/hd-idle/)

Jak moc je tahle zásuvka funkční? Hodil jsem ji do Google a hned první na mě vyskočil dTest, že ji nedoporučuje kvůli obnaženým vidlicím.
 
Citovat
#5
Díky všem za rady. Přijde mi divné, že když jsem měl nainstalovaný raspbian, hybernace i probuzení fungovaly. Malina to tedy hardwarově umí, problém je jednoznačně absence příkazu v OpenElec. Zkusím ještě někde popátrat, nebo pokud je tu zdatný linuxák, možná poradí. Hibernace v linuxu určitě půjde nastavit přes SSH někam do konfiguračního souboru. Tedy zadat konfiguraci, ke které OpenElec nemá klíkátko. Jen je mi divné, že to do OpenElec ještě nikdo nepřidal.
 
Citovat
#6
optimas: a proč by nebyla ? Já bych se toho nebál, pokud jí nevěříš můžeš se poohlédnout po jiné je to jen ilustrační obrázek....

Claudius: Je nějaký zásadní důvod proč požívat Hibernaci na RPi ? Malina se při nečinosti automaticky podtaktuje a řešit spotřebu opravdu nemá cenu.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#7
Uspání nebo hibernaci systém řeší pomocí pm-utils obsažené v /usr/sbin/ . Tady ale 
Kód:
pm-hibernate
není. Další možnost je použít systemctl např.
Kód:
systemctl suspend
. Myslím že tohle taky nepůjde a poslední možnost co mě napadla je
Kód:
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement.Hibernate

nebo
Kód:
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.UPower /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Hibernate

nebo

Kód:
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.login1 /org/freedesktop/login1 org.freedesktop.login1.Manager.Hibernate boolean:true

Takže to chce otestovat, k tomu zapínání bych to řešil pomocí Arduina. Je to stovková záležitost s nepřeberným množstvím modulů. Takže zapínání si pak můžeš udělat pomocí IR, bluetooth, Wifi apod. Ve výsledku i tím tvým android telefonem...

edit: ještě k hibernaci jsem nedodal, že linuxový systém potřebuje pro hibernaci swap, který u pi neni, takže by se muselo nejdřív rozchodit swapování, ale to jsem se díval, že openelec podporuje. Všechny zmíněné možnosti jsem otestoval v openelec a bohužel nefungují.
 
Citovat
#8
Cuore: Pm-utils LibreELEC skutečně nemá. Asi právě proto, že RPi nepodporuje obvyklé metody probouzení (např. DO, přes klávesnici nebo WOL, jak to umí tradiční PC), takže není důvod ho ani uspávat/hibernovat. Použití Arduina je jistě zajímavý přístup, ale v tomto případě mi to připadá jako řešení za každou cenu. Nehledě k tomu, že by se nejdřív stejně muselo vyřešit to uspání/hibernace.

Tlačítko nebo vypínač na napájení je jistě dobrá možnost, ale pokud je např. RPi součástí sestavy v obýváku a ovládá se přes DO, tak je tlačítko pro zapnutí hodně velký "anachronismus". Už vidím uživatele, jak si přes DO zapne televizi, zesilovač a pak se zvedne ze sedačky, aby stiskl tlačítko na Rpi. Je fakt, že se někdy hodí mít možnost do RPi "šťouchnout". Zvláště, pokud člověk používá nestabilní "build-y" nebo si s RPi často hraje. Řešil jsem to také a tlačítko i vypínač na napájení mám na RPi, který mi slouží na hraní a laborování. Ale na RPi v obýváku mám jen možnost restartu přes DO. Používám klasické DO s infra zapojeným do USB a uživatelé jsou instruováni a vědí, že když se stane něco neočekávaného, mají na DO (Harmony One) dvě nouzová tlačítka. První restartuje Kodi, druhé celé RPi. Pokud vím, tak zatím nikdo nikdy to druhé nepoužil a to první asi jen dvakrát za celou dobu, co mám LibreLECE (a před tím OpenELEC) na RPi v obýváku v provozu.

Jinými slovy, není důvod nesmířit se s tím, že se Rpi prostě nevypíná.
 
Citovat
#9
Ke kombinaci s Arduinem se nemusí řešit hibernace protože se RasPi vypíná a arduino zapne napajeni.

Jsem uživatel používající Passport , který neumí číst pravidla o nepoužívání podpisu z Tapatalku.
 
Citovat
#10
Zacinam ted premyslet, jak na RPi, protoze pokud dojde ke kratkodobemu vypadku elektriny, tak se RPi restartuje a automaticky pres HDMI probudi i televizi, coz me docela stve.
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#11
Probouzení TV při startu mám zakázáno přímo v nastavení televize. A nejde tohle řešit nastavením cec v Kodi, případně příkazem ?
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#12
V nastaveni televize mam pouze dve moznosti u EasyLink:
> EasyLink
> Dalkove ovladani EasyLink

Oboje ma moznosti ZAPNUTO a VYPNUTO. Zkousel jsem to i prepnout do ENG a to same.
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#13
Je to v kodi pod nastavením CEC.
 
Citovat
#14
Přesně tak, většinu věcí přes CEC nepovoluji:
   
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#15
Skvele panove, problem vyresen!
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#16
a přitom taková blbost 4
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#17
Stáhnul jsem hd-idle a nakonfiguroval. To je přesně to, co mi stačí. Malina spát nemusí, stačí uspat disk.
Díky, za mne vyřešeno.

(20.11.2016, 16:38)S474N Napsal(a): Zacinam ted premyslet, jak na RPi, protoze pokud dojde ke kratkodobemu vypadku elektriny, tak se RPi restartuje a automaticky pres HDMI probudi i televizi, coz me docela stve.

Pokud bys v CEC nechtěl přímo televizi zakázat a nepřijít o dosavadní komfort, je tam ještě jedna volba a to se spořičem uspat externí zařízení. Nezkoušel jsem to, ale myslím, že když se ti malina po výpadu elektřiny zapne a nastavíš si spořič třeba na 10 minut, tak snad se spořičem automaticky televizi zase vypna.
 
Citovat
#18
Tak jsem myslel, ze vyreseno, ale neni. Porad mi RPi zapina televizi.
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#19
A nepomůže ti ani editace config.txt ?

přidej tento řádek:
Kód:
hdmi_ignore_cec_init=1
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#20
Tohle uz tam presne je a neni to zakomentovane, takze by to melo byt aktivni.

EDIT: tak jsem to cely jeste nastavil znova pres menu, jedine co mam zatrzene je "Povoleno" a zkousel jsem vsechno. Potvrdim OK, vypnu TV, pripojim se pres SSH a dam "reboot" a zase naskoci televize. Znova zkontroluju nastaveni a je vse povypinane. Fakt nechapu, kde je ten problem.
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 2 host(ů)