XBMC-Kodi.cz

Úplná verze: Dolby Vision REMUX
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Co je to Dolby Vision?
DV je "prémiový" formát HDR videa. Na rozdíl od třeba nejčastěji využívaného HDR10, které není zatíženo žádnými licenčními poplatky, používá variabilní metadata. Tedy tvůrce má u DV možnost měnit HDR metadata pro každou scénu zvlášť. HDR10 má pro celý film metadata statická. Pro tvůrce to tedy znamená víc možností při práci s jasem a colorgradingu. Pro nás, pro diváky, to znamená, že jsme zase blíž tomu, abychom viděli film přesně tak, jak tvůrci zamýšleli při tvorbě Blu-ray přepisu. To, že je DV nazýván prémiovým formátem znamená, že si Dolby hlídá určitý standart kvality tím, že zařízení, které má DV podporovat, musí být Dolby licencováno - splňovat tedy určité podmínky stanovené Dolby. 

Co je to REMUX
Remuxem nazýváme 1:1 kopii Blu-ray disku. Tedy stopy videí vytažené z disku bez sahání do nich - nedochází k žádnému transkódování. 

Remux UHD BD není žádná novinka, proč o tom píšeš?
Pravda, remuxy UHD Blu-ray disků se už objevují pravidelně. Problém je ten, že všechny jsou "pouze v HDR10." Takovéto remuxy se válí všude na internetových uložištích a není problém si je stáhnout a shlédnout na televizi, která přehraje .mkv a HDR10. Objevují se pravidelně i v addon Stream Cinema a pokud máte solidní připojení k internetu, je to velice pohodlná cesta k sledování takto kvalitního zdroje.
Dolby Vision funguje tak, že k stopě hlavního videa kódovaného v H265 v rozlišení 3840×2160 přidává ještě další stopu také v H265 s rozlišením 1920x1080 obsahující právě ona metadata. Jde tedy o takzvaný dual layer DV profil - takhle to vypadá na Blu-ray, respektive v zremuxovaném .iso. A tady začíná náš problém - .mkv kontejner je sice schopný nést obě videostopy, nicméně s DV stopou není schopen nijak pracovat a náš přehrávač (televize, MMC) přehraje náš .mkv soubor jako HDR10 video a DV zůstane nevyužito/nezobrazeno, ale zároveň ničemu nepřekáží.

Chápu, jak tedy přehraji DV obsah na své televizi?
Jak jsem už vysvětlil, kntejner .mkv je pro tento účel nevyužitelný. Musíme použít kontejner .MP4 a převést dual layer profil DV na single layer, ve kterém už naše televize soubor přehraje v DV. Potřebujeme pro to dvě věci:

1) .ISO soubor obsahující kompletní obsah Blu-ray disku, nebo .MKV soubor obsahující obě potřebené videostopy - tady pozor, většina na internetu se vyskytujících .mkvéček DV stopu neobsahuje - je potřeba důsledně hledat.
2) [Only registered and activated users can see links Click here to register] nástroj od Dolby Laboratories, kterým převedeme naše dvě videostopy do .mp4 souboru v single layer profilu, který potřebujeme pro přehrávání na našem přehrávači.

Jdeme se už koukat na Dolby Vision film?
Jen tak to nebude :-) 
Máme .iso našeho Blu-ray filmu, který jsme si koupili a zremuxovali na lokální disk našeho počítače.
Nástrojem [Only registered and activated users can see links Click here to register] si DEmuxujeme obě dvě videostopy a stopu zvuku v AC3 (musí být AC3, je to limitace nástroje od Dolby labs)
Teď použijeme Dolby nástroj, na který jsem odkázal výše - jeho použití je popsáno v readme souboru, který si stáhneme z Dolby labs githubu.
Na konci procesu nám vypadne .mp4 soubor, který splňuje naše požadavky, tedy single layer Dolby Vision profil. Soubor si uložíme na externí disk, který připojíme ke své televizi a koukáme na film v DV.

Docela nepohodlný a zdlouhavý proces, ne?
ANO! Celá problematika Dolby Vision a HDR vůbec je v plenkách a to, co tady popisuji, se týká velmi malé části uživatelů - early adopters, řekněme. Je to pro lidi, kteří mají high end televizi, ale ještě nenašetřili na UHD přehrávač. Pro AV nerdy, jako jsem já :) 

Osobně jsem o víkendu shlédl takto vytvořenou kopii Aquamana a musím říct, že to vizuálně bylo jedno z nejlepší děl, jaké jsem kdy viděl(vůbec nehodnotím film jako takový, pouze vizuální stránku věci).

Bude-li velký zájem, můžu na WS uploadnout mnou vytvořeného Aquamana. Byl bych rád, kdyby se v tomto vlákně sešlo pár mě podobných bláznů a mohli bychom si třeba vzájemně pomáhat při hledání/tvoření takto upravených titulů :-) 

Přehrávám na televizi LG OLED B7V 65" s nejnovějším FW.
ZDROJE
Fantastický rozbor DV Štěpána Čermáka na jeho webu blu-space.cz: 
[Only registered and activated users can see links Click here to register] - ten člověk moc dobře ví, o čem píše, skvělé čtení

Porovnání formátů:
[Only registered and activated users can see links Click here to register]

příklad použití nástroje od Dolby:
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
¨
na čem zkoušet:
[Only registered and activated users can see links Click here to register] - nejedná se o můj upload

Věci, které jsem uvedl v prvním příspěvku, nejsou mým dílem, nejsem autorem žádného ze softwaru ani článků, na které odkazuji. Je to pouze souhrn poznatků, které jsem posbíral při prozkoumávání této problematiky a nenašel jsem na českém internetu žádný text zabývající se touto problematikou v češtině.
Prosím, uploudni na Webshare tebou upraveného Aquamena,chtěl bych vidět rozdíl
DV a HDR verze.
Moc Děkuji 4