Ahoj, prosim o radu. Mam na PC s win10 nasdilenou slozku a propojenou v TV do Kodi jak pres ip tak pres dns jmeno pc, vse funguje ok kdyz jsem s obema zarizenima pripojenej na router, kdyz se ale pripojim primo na wifi modem od upc tak to nejede ani pres dns jmeno ani po zmene ip v nastaveni serveru v smb kodi. Problem je evidentne v upc modemu, ale proc a co kde v nem vypnout/zapnout? Diky
Bylo by potřeba propojení popsat podrobněji a s IP adresami.
Chápu to takto. Máš UPC modem, který má výstupy LAN a umí WiFi. Na jeden z jeho výstupů LAN máš připojený svůj router, který neumí WiFi.
Modem a router přidělují jiné IP adresy. Příklad (ne skutečnost) 192.168.0.xx a 192.168.1.yy. Brány se tedy také (pro příklad) liší v té "O" a "1". Nebo nějak podobně.
TV připojíš k UPC a PC necháš na routeru?
Pokud tohle odhaduji správně, je řešením nastavit router do funkce switch a vypnout jeho DHCP přidělování adres. To by měl obstarat modem UPC, který také funguje jako router.
Nicméně popiš podrobněji sám.
Třeba jestli to chápat, že všechno připojuješ na UPC a router vynecháváš.
.
: To, co píšeš, dává smysl. Pokud jsi připojen přes router, jsou obě zařízení v jedné síti. Pokud jsi s PC připojený na UPC modem, jsi už v jiné síti. To lehce zjistíš, když si v obou případech zjistíš přidělené IP. Pro TV je to PC tím pádem vetřelec zvenku. Jedna z možností je je použít router jen jako switch a veškerý management LAN nechat na UPC modemu jak radí : Druhou možností je konfigurace routeru tak, aby PC s TV propojil. Také je potřeba zjistit, jestli WIFI na modemu není konfigurováno jen jako Síť pro hosty.
Píšu jeden z obecných důvodů, protože z tvého dotazu jednoznačně nevyplývá jestli:
a) přepojíš TV i PC na WIFI současně
b) přepojíš jen jedno zařízení, druhé zůstane na routeru.
Ahoj, asi jsem se špatně vyjádřil nebo jste špatně pochopili, rozepíšu to tedy i s IP ať je vše jasné.
Samozřejmě, že mám v obou případech obě zařízení na stejné sítí, obě připojení přes WIFI.
Fungující případ (router): přes router připojení z KODI na sdílenou složku přes SMB funguje.
IP PC - 192.168.1.106
IP ANDROID KODI - 192.168.1.122
Nefunkční případ (UPC modem): přes modem připojení z KODI na sdílenou složku přes SMB nefunguje.
IP PC - 192.168.0.45
IP ANDROID KODI - 192.168.0.8
Prostě když jsou obě napojené přes router, tak vše jede a když jsou obě napojené přes UPC WIFI modem, tak to nejede.
To předpokládám. Já jsem nepsal o freewifi, psal jsem o wifi pro hosty. To je rozdíl.
K freewifi se většinou nijak nepřihlašuješ. Proto je free.
K wifi pro hosty se standardně přihlásíš, ale ta síť ti nedovolí vstoupit do LAN zóny. Pouze do WAN.
EDIT: Ještě bych zkusil připojit TV i PC do modemu kabelem, jestli to pojede.
Ok, tak wifi pro hosty mám vypnutou. Otestuju to ještě a napíšu výsledek. Zatím díky.
Tak vše řádně otestováno. V baráku mám celkem tři sítě 1. UPC modem (192.168.0.X, 2. router č.1 (192.168.1.X), router č.2 (192.168.2.X) V sítích za routery vše funguje normálně jak přes IP tak i přes DNS jméno, síť SMB lze procházet. V síti za UPC modemem, nefunguje ani přes IP ani přes DNS, vždy vyhodí hlášku Connection Time Out a ani síť SMB nejde procházet. Zkoušel jsem i dle rady propojení obou zařízení do modemu přes kabel a taky nic, po vypnutí firewallu na modemu taky bez výsledku. Už je jasné, že problém je v UPC modemu, ale kde to tedy netuším, co to může blokovat i když je firewall vypnuty?
Díky
OK, na DNS jméno bych asi zatím zapomněl. Pokud jsi to neudělal, zapoj to kabelem a u obou zařízení nastavil DHCP. Až se to rozchodí, pak bych řešil wifi. V návodu není nic, co by mělo pomoci. Snad jen máš ten modem v režimu router? Str. 22 návodu. A ten ping z PC na TV funguje? Ten scanner jsi zkoušel?
: Odhadem bych tipoval, že o2 modem, tedy jeho výstupní switch, nepřenáší protokol smb (1, 2, 3, nevím co se používá). Vyzkoušel bych půjčit si switch (nějaký novější 10/100/1000) a zapojil za modem o2 a až do switche kablíky od TV a PC. Pokud sdílení poběží, neumí o2 modem předávat protokolem smb. Možné také je, že neumí (nebo blokuje) jen smb1 a další pouští. Ale to moc neznám. EDIT: Je jasné, že přídavný switch nevyřeší potřebu propojovat se přes Wifi.
: Vtip právě je, že přes soukromý router mu to funguje, přes UPC modem/router ne. Dle manuálu k tomu UPC modemu není o SMB vůbec zmínka. USB vstup to nemá, aby se to dalo vyzkoušet jako náhradní NAS. Musím si to nasimulovat doma, sám tuhle kombinaci nevyužívám. Jisté je, že by se přes Správce souborů v Kodi a Sambu neměl dostat do sítě Windows. To už je delší dobu zablokované kvůli nízkému zabezpečení Samby. Samba 1 již není ve widlích vůbec podporovaná.Lze to zařídit, ale musí se to zprovoznit buď přes Shell nebo editovat registry. Zkus "Přidat zdroj ->procházet->Síť Windows. Bude to prázdné.
: Můžeš sem dát, prosím, cestu do PC tak, jak ji máš nadefinovanou v Kodi ve Správci souborů?
Edit: tak jsem to ze zvědavosti znásilnil v Libreelec, protože to nechodilo při default nastavení stejně, jak popisuje : . JEN UPOZORŇUJU, že mám již delší dobu zeditované widle tak, aby nuceně akceptovaly SMBv1.
1) System->Služby->Klient SMB: zde nastavit Min - žádný, Max - SMBv1 a restartovat Kodi (možná ještě Použít st. zabezpečení- já jsem nemusel)
2) Správce souborů - standardně Přidat zdroj->Procházet->Síť Windows atd.
3) Obdobně jako 2) přidat zdroj do Videí
Teď je ještě otázka, co je menší zle pro přehrávání. Děravé UPNP (osobně nepoužívám) nebo děravá SMBv1 (aktivně nepoužívám)
Citace:Teď je ještě otázka, co je menší zle pro přehrávání. Děravé UPNP (osobně nepoužívám) nebo děravá SMBv1 (aktivně nepoužívám)
Rozhodně děravá SMBv1 na widlích, pokud není instalován Eset Internet Security, jen antivir nestačí.
: Sice to není k tématu vlákna, protože to byla jen řečnická otázka, ale prosím. Proč zrovna Eset? Děláš jim dealera?
Ne nedělám ale doporučuji dle rodinných referencí.
Crypto viry to zadrželo všechny než jsem jim pomocí Google na W10 zakázal SMBv1. Na jiném PC byl Avast Internet Security a ten to pustil dál.
Já sám jedu už moc dlouho na Apple strojích a macOS a Linux desktopu.
Ale k tématu, po velkém UPC průseru s admin username a password k jejich kabelo-routerům a lehce zjistitelnému heslu k wifi se poučili a při prvním průseru s crypto virem který se lidem natáhl znovu do Windows s povoleným SMBv1 z routeru který měl Samba protokol povolený vydali “update” firmware kde je SMBv1 zakázaný ne-li všechna Samba. Někde jsem snad viděl o této problematice článek ale nevím kde.
Třeba mě, jedu na Synology produktech a nejsem CEO Synology
, tak Synology při prvních vlnách crypto viru vydal updaty firmware jak pro routery tak DiskStation už bez podpory SMBv1 a už rovnou s povoleným SMBv3 a pokud si chtěl SMBv2 tak na vynucení a vlastní nebezpečí. ;-)
Takže tím chci poukázat na to že běžný BFU toto nezjistí dokud se neobjeví problém výše zmíněný.
Proto i já mám problém s přístupem na můj Ugoos X3 Pro box protože ať už ROM od Sasvlad nebo origo ROM používá SMBv1 a macOS si X3 box prostě nepřipojí a nedostanu se na něj. Sasvlad mlčí ale Ugoos support mi přislíbil navýšení SMB protokolu, asi koncem tohoto roku.
: Vždyť vím, že přes soukromý ROUTER mu to funguje. Proto jsem také před o2 modem navrhl přidat ke zkoušce SWITCH.
: Otázka je, proč ten PC a TV potřebuješ dát na o2 modem před ty své dva routery?
Vzhledem k tomu, že za vlastním routrem zřejmě smb (1,2,3) chodí, se dá odhadovat, že je ten router propouští a nijak bezpečnost neřeší.
Neposkytl jsi informací (nebo jsem si nevšiml) o tom, jestli routery mají WiFi a jestli právě to potřebuješ.
: S tou wifi je to relevantní dotaz. Ale to nic nemění na tom, že widle už SMBv1 nepodporují a LE vidí můj NB (resp. Workgroup) jen při SMBv1. Proto bych rád viděl jeho cestu v Kodi ke sdíleným souborům jeho NB. Podle mne nemusí být nutně chyba v modem/routeru od UPC. Navrhuju teď počkat na jeho reakci.
: Naprostá pravda. Já už přestal SMB sdílení z PC řešit (jeden čas jsem spouštěl DLNA server jako náhradu) a mám USB disk SSD připojený k jednomu z Raspberry.
Tak odzkoušeno projení kabelem i přes wifi s nastavením pevných IP adres (Notebook se sdílenou složkou 192.168.0.100 a TV s KODI (192.168.0.200). Jak je z přiložených foto zřejmé, tak zařízení se navzájem v síti vidí a mezi oběma zařízeními ping jede, tak že vše OK, ale problém v nepřístupnosti složky přetrvává.
Pročetl jsem si zajímavou diskusi a zdá se mi, že poté, co se konečně podařilo přijít na jednu síť už je to jen o tom si uvědomit, že pokud na zařízení není povolený protokol SMB1 (což se samozřejmě dnes už nedoporučuje), tak prostě složky stojů na síti jen tak beze všeho neuvidí. Na tohle je dobré používat v Kodi v definici hosts v advancedsettings. Pak, bez dalších nutných kroků v souborovém systému Kodi, je možné se na příslušné stroje obracet přímo jejich jmény. Pak ale také, pokud používáte k přidělování IP adres DHCP server, tak je třeba na něm IP adresy zamknout k přílušným MAC adresám a nebo používat fix IP. Já to mám kombinované. Pevné stroje (Kodi krabičky v jednotlivých místnostech a servery/NAS-y, TV srevery, TV přijímače a klasické nepřenosné PC) mají pevnou IP adresu, u ostatních, pokud je to potřeba, zamykám na DHCP serveru jejich IP adresu.
Nejsem korporace, abych měl všechno centrálně podchycené, proto ty fix IP nejsou nijak omezující, ba naopak. Protože zásadně odděluji funkci routeru+dhcp+dns serverů od zajištění funkce lokální sítě (LAN), používám odjakživa dedikovaný switch. Takhle to mám už od prvních počátků síťové komunikace (měl jsem doma dříve hub a později switch, než připojení k internetu). Má to výhodu, základní funkce Kodi, ale i funkce, které bezpodmínečně nepotřebují přístup k internetu, ale přitom potřebují komunikovat po LAN, fungují i v případě, když restartuji router, na kterém běží ty ostatní síťové služby. Jednou za čas, když doplňuji HW sice musím editovat definici hosts ve všech strojích, ale to dělám skutečně málokdy. A je jasné, že podobnou hosts tabulku, jako mám v Kodi používám i v OS.