XBMC-Kodi.cz
Raspberry Pi 4 - 2019 - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - hardware (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-hardware)
+--- Fórum: HW - Raspberry Pi (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-hw-raspberry-pi)
+--- Téma: Raspberry Pi 4 - 2019 (/prispevek-raspberry-pi-4-2019)

Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


Raspberry Pi 4 - 2019 - repkadan8 - 09.10.2019

@Kaplan
Super tak ať slouží a dělá radost


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - pasikk - 10.10.2019

jede vam nekomu pripojeni na 5ghz wifi ?


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - Kaplan007 - 12.10.2019

Ano, bez problémů.


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - Pepan25 - 17.10.2019

Pánové, jak řešíte chlazení RPi 4 po přidání rozšíření?
Chtěl bych si přidat modul HiFiBerry Digi+, ale mám na RPi 4 masívní pasivní chladič. Funguje řešení, kdy GPIO konektor zvednete nástavcema nad chladič? Je to zatím jediné řešení, co mě napadá, pokud není možné nastavení konektoru plochým kabelem.

Díky moc.


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - cuore - 17.10.2019

Plochý kabel na GPIO existuje pro Raspi3B používám několik


Raspberry Pi 4 - 2019 - repkadan8 - 17.10.2019

Mě pomohly dat dva gpio nástavce na sebe a delší distanční sloupky, funguje to bez problémů. Mám tak řešené Rpi4 s velkým chladičem s na těch nádstavcích TVuHAT. Taky na rpishopu a i jinde určitě prodávají rovnou delší gpio nástavec https://rpishop.cz/headery/127-stohovatelny-2x20-pinovy-nastavec.html


Raspberry Pi 4 - 2019 - Lucky005 - 20.10.2019

Ubuntu na rpi4

https://m.zive.cz/ubuntu-1910-prichazi-s-plnou-podporou-raspberry-pi-4-muzete-tak-snadno-zprovoznit-superlevny-desktop/a-200788


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - sobrudolph - 20.10.2019

Cauko, vlakno je dlhe, tak sa opytam zbehlich.... dlhodobo pouzivam na kodi raspberry pi 3b+ , ako to je s tymi novymi 4kami? 

1.vsetky fici ako ma ohladom kodi a stream sk/cz? 
2.4K ide ako vino? 
3.Je tam potrebne dake pridavne chladenie? 
4.Ktore odporucate 1/2/4gb a preco?
5.Napajanie staci z usb telky, ci je tam potrebne uz napajanie z elektriky? cital som ze ide 5V/3A a usb v telke davaju tak 2A max....
6.Ako je to s tym napajanim skrz ethernet?

DAKUJEM


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - kraftwerk007 - 20.10.2019

Aha,tak vlákno je dlouhé.....na vše co se ptáš tu je odpověď.


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - HaVecko - 25.10.2019

Ahoj všem, tak jsem taky podlehl a zakoupil RPi4(4GB). Včera jen v rychlosti jsem testoval raspbian a kodi moc nemaká - při přehrávání se občas rozkostičkuje a zezelená obraz, po chvíli se stabilizuje. Když jsem to testoval na kolegově HW s LebreElec, nic takového se nedělo. Nesouvisí to se zmínkou čekání na nový kernel?
Otázka tedy zní - používáte někdo na RPi4 raspbian s kodi?
Díky za navedení správným směrem


Raspberry Pi 4 - 2019 - repkadan8 - 25.10.2019

@HaVecko

Ahoj. Já používám Raspbian Buster na Pi4 a Kodi 18.4 odsud. Žádný problém u mě. Důležité je zapnout hw akceleraci v config.txt a nastavit gpu_mem já mám nastaveno 512. Je to popsáno i v tom návodu. Taky tam najdeš jak zprovoznit Tvheadend pokud potřebuješ.

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=246837


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - HaVecko - 25.10.2019

Díky za odkaz, testoval jsem ale stále to není ono. 4k HEVC nezkousne, blank screen a reaguje jen přes ssh. Když to samé testnu v LibreElec, jede v pohodě a vše je pocitově o něco živější Tak zatím asi zůstanu u LibreElec. Ovšem i v Libre mi to občas zakostičkuje nebo na vteřinkou kousne při přehrávání v 1080p (StreamCinema). Zkoušel jsem pro jistotu na více streamech. Zatížení CPU do cca 40%. Odběr do 2,8W. Mám na tom nalepené provizorní chladiče ale příliš horké není. Vám to jede v pohodě? Testoval jsem i linku a vypadá být OK. Ještě testnu TV HAT, pokud by to bylo ve výkonu, projevilo by se to zřejmě i zde.


Raspberry Pi 4 - 2019 - repkadan8 - 25.10.2019

@HaVecko
4K bohužel nevyzkouším, mám to Pi jen u Full HD televize. Hele, ale zkus zaktualizovat Raspbian a koukni do raspi-config, matně si vybavuju, že to 4K se tam někde dà povolit. Jinak na chlazení pozor, Pi4 topí opravdu hodně a když ho zavřeš do krabičky s malým pasivem tak se neuchladí a začne se podtaktovávat. Projeď si tohle vlákno od začátku, už se to tu řešilo, jaké chlazení koupit.


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - HaVecko - 25.10.2019

Jojo, chladič mám objednaný, prozatím mám nalepené menší pasivy a mám to bez krabičky. O 4k mi nejde, jde o to, že v Libre to jede a v Raspbianu vytuhne (po chvíli), ještě to budu testovat, mám to rozjeté na dvou SD kartách oboje. Ale i v Libre se při přehrávání zelená a kostičkuje obraz. Když jsem to testoval kolegovi, nic takového se nedělo. Že by redukce microHDMI na HDMI, přechody a pod? Na RPi 2 to samé jede bez problémů. Kdyby se RPI4 podtaktovalo, nestíhalo by přehrávat FullHD stream? Ještě testnu přehrávání staženého videa z karty, jestli nemůže být problém v rychlosti linky.
Teď jsem si hrál TV HATem, byl to pěknej vopruz naladit DVB-T2. Žena mi okupuje TV tak to ověřuji pouze na notesu. Tam to jede ve VLC pěkně. Zpracování HEVC TV na RPi jsem tedy prozatím nezkoušel...tak update, HEVC z uTV HAT je bez problémů.
 Zkouším měřit i odběr v jednotlivých režimech. Ve FullHD bere cca do 3.5W. To už začíná trochu hřát. Použití zdroje 3A považuji za podivnost. Nikdy odběr nepřesáhl 1A. Samozřejmě mi na tom nic nevisí. Píši to jen pro zvědavce ptající se zda je nutný silný zdroj.


Raspberry Pi 4 - 2019 - repkadan8 - 26.10.2019

@HaVecko
Já někde četl, že pro Pi4 je 3A zdroj nutnost, jinak prý hrozí poškození sd karty, tak jsem hned jak jsem kupoval Pi koupil i origo 3A zdroj a stíhá mi napájet i USB hdd a Wi-Fi do usb, která u mě slouží jako hotspot. Nevím nic z toho co popisuješ se u mě neděje a Pi přehraje vše i to 4K video jsem zkoušel na Full HD televizi jen pravda, ale normálně to běželo a obraz bez problémů a to Pi u mě jede 24/7 a seklo se to snad jednou u jednoho filmu za několik měsíců co si vybavuju. Jedu tam videa ze Stream Cinema a televizi přes Tvheadend s origo tunerem pro Pi a i ladění bylo v poho, vybral jsem zemi a preddefinované muxy pro Česko a naladilo to v Praze všechno včetně Dvb-t2 programů. Pod libreelecem jsem musel muxy pro t2 nastavit ručně, ale pod Raspbianem už tam byly.


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - HaVecko - 27.10.2019

Poškození SD karty? Ani náhodou. Bez připojených periferií nebere RPi4 víc jak 6W, 2A zdroj tedy postačí s přehledem. Pod Raspbianem instaluješ kodi a pod ním tv, je to stejné ne? Je možné, že různé verze kodi mají v tvheadend jinak předdefinované ladění.


Raspberry Pi 4 - 2019 - repkadan8 - 28.10.2019

Tvheadend server instaluju z terminálu sudo apt install Tvheadend. Pak klasicky přes webové rozhraní naladím stanice. Kodi nemusí být vůbec nainstalovaný tam je potřeba pokud na tom Pi chceš koukat na TV pod kodim nainstalovat PVR Tvheadend client. Server běží samostatně.


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - HaVecko - 28.10.2019

Souhlasím, ale zřejmě je jedno jakou cestou TVheadend instaluješ. Jestli z terminálu nebo z kodi jako plugin. Ladění probíhá z web rozhraní vždy. Mě šlo o to, že Czech-ALL nemá definované DVB-T2 a musí se to ručně přehazovat na kanálech, které jsou DVB-T2, což ne každý ví. Až se zruší DVB-T bude to jedno. Budou už jen DVB-T2 multiplexy. Teď je to ale trocha práce navíc.
Stále mne trápí občasné zelenání obrazu se současným kostičkováním. Dělá to i v okamžiku, kdy je evidentní, že je v bufferu dost dat. Linkou by to tedy být nemělo. Na RPi2 mi to nikdy neudělá. Stáhnul jsem ten samý stream na SD kartu a občas to udělá i při přehrávání staženého souboru, i když většinou pouze v okamžiku, kdy o něco posunu přehrávání. To by ukazovalo na problém bufferování. Nikdo se s tím nesetkal?
LibreELEC (Official): 9.1.501 (kernel: Linux 4.19.66)
Kodi 18.4 Git: leia_pi4_18.4-Leia (2019-09-03)
Teplota při přehrávání: cca 62 st.C (mám pouze provizorní pasivní chladiče) 1080p

Tak teplota Rspbian vs. LibreELEC stejná - na Raspbianu trvá chvíli než si na ni najede.
Pro testovače raspbianu balíčky pro TV a PVR klienta se instalují:
sudo apt-get install tvheadend
sudo apt-get install kodi-pvr-hts

V Raspbianu po instalaci tvheadend a zvolení czech-all, naladí i DVB-T2 multiplexy, což v LibreELEC neudělá a je třeba je ručně navolit a dát nový scan.


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - Pepan25 - 28.10.2019

Já včera na RPi 4 vyměnil aktivní chladič za pasiv https://rpishop.cz/pasivni/1901-chladici-sada-krabicka-pro-raspberry-pi-4b-cerna.html a teploty celkem ujdou. S větráčkem nikdy nevylezla teplota na 50°C, s pasivem je to horší...při přehrávání velkých videí se dokáže dostat až na 52°C.
U toho pasivu je nahouby, že defakto chladí jenom do té horní části, ta spodní je tam jen na ozdobu.
Asi by to chtělo aktivní chlazení, ale větším pomaloběžným větrákem.


RE: Raspberry Pi 4 - 2019 - HaVecko - 29.10.2019

Podobný chladič mám objednaný z Ali. Domnívám se, že do 55 st. je to úplně v pohodě. Větráčku se chci vyhnout, pokud by nebylo zbytí, asi bych tam dal nějaký prťavý mikrokontrolér s DS18B20 a ventilátor řízený PWM. Ten spodní díl by možná šel vypodložit tímto: https://www.aliexpress.com/item/32891181230.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.a56b4c4dbogd0L aby alespoň trochu bral teplo z tišťáku. Budu to zkoumat až dorazí.
Jinak jsem ještě včera experimentoval s raspbianem a nějak mi to začíná lézt na nervy. Myš se kouše, našel jsem nějaká možná řešení ale nic nepomáhá. Ve spuštěném kodi se už nekouše ale zase to občas dělá ty zelené duchy s kostičkami. Asi budu ještě testovat další dostupné systémy.
Tak prozatím poslední z testů - LibreELEC 9.2. Vypadá to velice nadějně! Prozatím jsem nenarazil na žádný ze zmíněných problémů. Zůstává pouze nutnost přehodit DVB-T2 u tvheadend serveru při ladění. Teplota CPU při přehrávání 1080p HEVC cca 58 st. C (pouze měděný plech na CPU)