XBMC-Kodi.cz
Výměna modemu UPC za router UPC - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - hardware (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-hardware)
+--- Fórum: HW - počítače (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-hw-pocitace)
+--- Téma: Výměna modemu UPC za router UPC (/prispevek-vymena-modemu-upc-za-router-upc)



Výměna modemu UPC za router UPC - viky808 - 09.8.2018

Ahoj, dnes ráno mi volala operátorka z UPC, že můj modem je zastaralý a že mi ho musí vyměnit za jejich router. Já mám za jejich modemem svůj router Asus RT AC68U, docela dobrý kousek, gigabitové porty, kdysi stál 5000 Kč a samozřejmě ho chci používat dál, když obsluhuje asi 10  zařízení. Tak nějak tuším problémy, když budu připojovat router za router. Prosím má někdo UPC a provozuje to takto  router za routerem, nebo jinak, dá se UPC router nastavit, aby se choval jako modem? Jednak chci používat své zařízení a za druhé nechci nastavovat vše znovu. A samozřejmě změna veřejné IP ,takže co se SC? Děkuji za odpovědi  rady, zkušenosti


RE: Výměna modemu UPC za router UPC - JiRo - 09.8.2018

@viky808 Je otázka, čemu říkáš modem a co to je, ze síťového hlediska, je za zařízení. Jakkoliv to zní divně, i ten starý modem má funkci nějaké síťové komponenty. Píšeš o obavě "když budeš připojovat router za router". Toho se vůbec neboj. Víš kolik routerů za routery se ti při komunikaci po Internetu staví do cesty? To je zcela normální stav.

Já osobně provozuji už léta domácí síť na stále stejné konfiguraci: switch (vlastní) - router (vlastní) - router/modem (providera). Providera a jeho router/modem jsem několikrát změnil, několikrát jsme vyměnil HW vlastního switche i routeru, ale základní princip, funkce routeru a adresace, ty jsou stále stejné.


RE: Výměna modemu UPC za router UPC - beepee - 09.8.2018

Já mám jejich modem Technicolor TC 7200 zapojený jako router (připojeno kabelem RPi + vysílá WIFI 5 GHz¨) a za ním svůj router, který vysílá  WIFI 2,4 GHz + kabelem připojené PC). Tenhle modem se dá i přepnout do modu Bridge, takže se funkce routeru vypne.
Vy dostanete zřejmě novější Compal, který jednak umí WIFI 2,4 i 5 GHz současně, druhak se dá také přepnout do Bridge režimu.
Doporučuji vám přečíst si informace TADY


RE: Výměna modemu UPC za router UPC - astv - 09.8.2018

Buď v klidu. UPC má a mělo v poslední době mnoho problémů s "padací sítí". Deset roků bezchybných služeb a najednou se jim to začalo sypat. Tak někdo rozhodl, že už mají toho nadávání ze strany uživatelů plné zuby a začali dávat výměnou nové modemy, které mají navíc i wifi.
Měnili mi ho taky. Člověk, který přišel, vůbec nebyl od UPC, dělají to pro ně externisté. Prostě vyměnil modem ( mimochodem za čtyřportový ) nastavil a odešel. Toho člověka vůbec nezajímá co máš za modemem, zda nějaký router a kolik zařízení. Prostě potřebuje podpis a aby ti fungovalo. Já mám taky svůj vlastní router, a v domácí síti mám mnoho zařízení, k nimž mám přístup z PC. Takže jsem jenom přehodil pár zařízení na jejich modem, protože je rychlejší a zbytek jsem ponechal a připojil ho k novému modemu. Od té doby mi ( zatím) nic nespadlo.
Takže se nevěš a ničeho se neobávej. Není to žádná kontrola, je to jen jejich pokus, aby jim zákazníci nenadávali.
Já si ale stejně myslím, že evidentně jde o sabotáž ve firmě, protože 10 roků to fungovalo a měl jsem jen dvě poruchy. Pak najednou dvě poruchy týdně. A zrovna, jako náhodou, v době, kdy nám tu okolo natahuje O2 optické kabely a bude potřebovat nové zákazníky? Já na náhody nevěřím.


RE: Výměna modemu UPC za router UPC - viky808 - 09.8.2018

@JiRo ano, mám z toho obavy, protože nějak velký znalec sítí nejsem a současné řešení funguje bezchybně 3 roky. Navíc jsem zvyklý na Stream Cinema, který mi taky jede parádně.
@beepee děkuji za odkaz, zatím jsem to jen zběžně proletěl a pochopil, že ten Compal router/modem budu muset nějak přepnout do módu bridge, ale už nevím, co s veřejnou IP, ta mi zůstane nebo se změní a já přijdu o Stream Cinema?


RE: Výměna modemu UPC za router UPC - JiRo - 09.8.2018

@viky808 Ten Compal do modu bridge přepínat můžeš ale nemusíš. Stejně jako můžeš a nemusíš používat jejich wifi. Jak se k tomu postavíš záleží na tom, jak si představuješ provoz a zabezpečení své sítě a svých dat v ní.

Co se týče změny veřejné IP, je to úplně jedno. Ta se ti stejně mění čas od času i teď (tedy pokud nemáš fix IP. Tu ale, pokud nejsi živnostník nebo firma, už UPC nenabízí). Jinak, změna veřejné IP nemá na funkci Stream-Cinema žádný vliv. Či spíše, ve speciálním případě vliv může být, ale pozitivní. 1 To když dostaneš BAN, tak po změně IP se ti zruší.


RE: Výměna modemu UPC za router UPC - meda - 09.8.2018

Mělo by to chodit jako dřív, tvůj WAN port si lízne IP adresu a ostatní. Jen se domluv, pokud ti vysílá ASUS vlastní Wi-Fi, aby technik vypnul wifinu v UPC modemu (pokud tam bude). Zbytečně "zarušené" vysílací pásmo.


RE: Výměna modemu UPC za router UPC - beepee - 09.8.2018

@viky808 - S novým modemem dostaneš i novou IP, to ale není důvod přijít o Stream Cinema. Tam je problém, pokud s někým sdílíš konto a používáte SC z více IP současně. Já mám úplně běžnou dynamickou IP, ale snad za celou dobu, co mám tenhle modem, se mi nezměnila. Ani když ho občas zrestartuju. Údajně by se musel vypnout na delší dobu - nevím, nezkoušel jsem to. Zatím jsem to nepotřeboval, ještě nikde jsem nedostal IP BAN. Jsem prostě kurva slušňák, ne?  6


RE: Výměna modemu UPC za router UPC - meda - 07.9.2018

Před týdnem jsem také utrpěl výměnu od UPC za modem/router Compal. Problém nenastal. Rozhraní je možné přepnout z ENG na české. Mohu ponechat jako router, který přidělí tomu mému routeru (Netis, nastaveno WAN dynamická IP) neveřejnou adresu 192.168.0.xy, nebo jej mohu přepnou do režimu modem a veřejná adresa se nabídne přímo mému routeru. Navenek bude adresa myslím stále stejná (pro SC). To ale dělat nebudu, snížil bych si bezpečnost.
Wi-Fi na Compalu jsem vypnul (ale vyzkoušel jsem a chodí dobře), Wi-Fi vysílá jen můj router. I tak chytám 10 sítí na 2,4GHz a 6 na 5GHz.