XBMC-Kodi.cz
Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - hardware (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-hardware)
+--- Fórum: HW - Raspberry Pi (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-hw-raspberry-pi)
+--- Téma: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní (/prispevek-ambilight-aneb-osvetleni-za-televizi-dle-sceny-na-ni)

Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - syneda - 25.1.2018

hyperion jsem přeinstalovával včera a bez výsledku, kabeláž ještě zkusím proletovat.


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - lukas.v - 25.1.2018

Tak sem se taky rozhodl si udělat ambilight, jenom mám ještě pár dotazů:

1) jaký zvolit LED pásek? WS2801 nebo WS2812b. Většinou jsou návody na WS2801, ale používají se i WS2812b.
2) stačí 30led/m nebo radši 60led/m? Televize visí na stěně asi 5 cm od stěny.
    Navíc dole má TV repro, kde je vzdálenost od stěny asi 0,5 cm, tzn. ambilight jenom na 3 stranách?
3) jak spočítat zdroj? Vím, že se násobí Watt/1m x počet metrů, ale na Aliexpressu se většinou udávají pouze A, ale ne W.

Předem díky za odpovědi


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - syneda - 26.1.2018

WS2801 jde jen přes raspberry pi na WS2812 potřebuješ arduino, takže za mě WS2801 nebo APA102. Kolik led ti neporadím, já mám 30led/m a taky mám televizi na zdi. Výkon [W] se počítá napětí [V] x proud [A]. Takže když mám zdroj 5V 10A tak má výkon 50W.


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - harrym - 01.2.2018

A to svítí jak přesně? Na těch RGB LED páscích se nedá volit barva každé jednotlivé LED. To jako nalepíte na TV zezadu např. do každé hrany 3 kousky RGB pásku, takže ovládáte defacto pak 4x3 sektory?

Tak už jsem to zjistil, je to nějaký spešl pásek s individuálně ovládanými LED.


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - lukowicz - 03.2.2018

(10.10.2017, 9:07)rene.hav Napsal(a): @sirius: Řešení to má, pokud máš Full HD televizi, můžeš to řešit HDMI splitterem + USB Grabber, což je hezky popsané tady. Pokud máš 4K televizi s HDR, tak se tohle moc použít nedá, protože neexistují tyhle komponenty s HDCP 2.2. Tedy nějaké existují, ale jsou to velmi drahé profesionální přístroje. Tohle řešení má výhodu v tom, že pak Ambilight funguje s každým HDMI zdrojem, tedy třeba Blu-Ray přehrávač, herní konzole, STB... nejsi odkázaný jen na Kodi.

Já osobně, protože mám nVidia Shield TV + 4K HDR televizi + RPi 3, to používám následovně:

Na Shieldu mi běží SPMC, což je fork Kodi ušitý na míru Androidu, shieldu zejména. V něm mám nainstalovaný plugin, který grabuje data a po síti je posílá do RPi, na kterém je nainstalovaný Hyperion a ten ovládá LED pásek. Funguje to parádně, ale funguje to opravdu jen v SPMC, nikde jinde v prostředí systému to fungovat nebude. Jen upozorním, že ten zmiňovaný plugin funguje opravdu jen v SPMC, nefunguje totiž na androidu se zapnutou HW akcelerací, což má právě SPMC pořešené, viz.: https://github.com/koying/SPMC/wiki/How-do-I-get-Hue,-boblight,-hyperion...-to-work-with-Mediacodec-Surface%3F

rene.hav taky si chci udělat pseudoambi s pouštěním filmů ze Shield Tv. Nicméně pojede ten plugin skutečně jen v SPMC ? v novém Kodi ne ? 
Ještě jsem nepochopil úplně přesně jak to máš ty :) Používáš tedy první návod se spliterem a graberem? 

Nebo opravdu jen následovně Shield TV se (SPMC, KODI) + TV + RPi ovládá jen LED pásek na televizi z dat co posílá plugin z KODI(SPMC) ? Finančně to vychází krásně bez graberu a spiteru

Děkuji


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - rene.hav - 04.2.2018

Čemu říkáš "nové Kodi?" Ale ne, v oficiálním Kodi, které si stáhneš z Play Storu, ten grabovací addon nepoběží - nedostane od Kodi dostatečná oprávnění, respektive poběží, pokud budeš mít vypnutou HW akceleraci videí - což je ale naprd :) SPMC to má nějak pořešené - addon tedy může grabovat i se zapnutou HW akcelerací.
A nevím, co jsi nepochopil? Píšu naprosto jasně, jak to já používám.


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - lukowicz - 04.2.2018

Ok, díky za vysvětlení. Stejně jsem nahraný, protože SPMC mi nejde na Shieldu spustit , nechápu ještě loni jak jsem ho míval nainstalovaný tak šlapal. No budu muset vyřešit nejdříve tohle


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - gloom - 06.2.2018

Zdravím, nemáte někdo zkušenosti s pásky CX2802?

http://myneopixel.com/dc5v-60-led-m-cx2802-ws2801-addressable-pixel-led-tape_p1151.html

Na ebay mají 5m (60led/1m) do 900,- a co jsem tak pochopil, tak by měl být zaměnitelný s ws2801.

Díky :)


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - rene.hav - 07.2.2018

Zkušenosti nemám, ale šel bych osvědčenou cestou, tedy nejlépe APA102, nebo WS2801 s tím, že ty jsou levnější, ale vyžadují více práce s kalibrací - jsou i případy, kdy se nakalibrovat nepovedou(s tím už osobní zkušenost mám).
Pokud koupíš něco, co není oficiálně podporováno, riskuješ, že to budou vyhozené peníze.


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - gloom - 07.2.2018

Děkuji, máš pravdu, lepší je jít osvědčenou cestou. Díval jsem se na ebay a našel jsem pásek s APA102 60led/1m 5m za 500,-. Přijde mi to podezřele levné, tak snad jsem to s tou mou nic moc angličtinou pochopil správně.

Dovolím si hodit odkaz:
https://www.ebay.com/itm/1M-100M-APA102-30LED-60LED-144LED-Waterproof-Non-waterproof-Color-Strip-Light-5V/323044977648?hash=item4b36fb2bf0:m:mJ1IyDyXEi4o8aTMI_i3UPg


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - rene.hav - 07.2.2018

Abych pravdu řekl, tak se samotným nákupem z ebay/aliexspres a dalších já nikomu radit nemůžu. Nemám s tím moc zkušeností a když už tam někdy něco kupuju, beru to vždy trochu jako loterii :) Je pravda, že cena v tom tvém odkazu se opravdu zdá podezřele nízká, nedokážu ale říct, jestli je to špatné znamení.


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - Srbino - 08.2.2018

Přidám se taky s dotazem:
Lze nějakým způsobem ovládat světla jinak, než skrze hdmi splitter (myslím tím usb, popř. ethernet)?. Nastíním mojí situaci - Mám krabku Vorke Z6, na které si nejčastěji pouštím videa ve 4K/HDR. Jelikož nechci investovat velké peníze s nejasným koncem (investice do kvalitnějšího splitteru, který zachová kvalitu hdmi), tak bych rád našel jiné, elegantnější řešení, tj. samozřejmě se nebráním Rpi3 a jiným sofistikovanějším systémům zapojení.

Zkoušel jsem YeeMee addon, jelikož mám doma pár žárovek od Xiaomi - zde je ovšem využitelnost pouze při max fullHD rozlišení, jelikož musí být vypnutá HW akcelerace.

Moje představa je asi taková, že bych propojil Vorke Z6 pomocí usb popř. ethernetu s Rpi3, která by dále ovládala ambilight za televizí. Ale troufám si říct, že určitě nejsem první ani poslední, co nad tímhle řešení přemýšlel. A jelikož jsem nikde žádný návod na takové zapojení nedohledal, tak to nejspíš takhle řešit nejde...? Hádám, že výstup musí být hdmi kvůli přenášení obrazových bodů a následnému zpracování a promítání těhle bodu do LED?

Edit: Ha, že by? https://www.tweaking4all.com/home-theatre/xbmc/xbmc-boblight-openelec-ws2811-ws2812/
Snad to bude fungovat i s akcelerací. Jdu to pročíst...


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - rene.hav - 08.2.2018

Srbino: Někde v tomhle vláknu popisuju jak přesně tohle řešit. Ale ve zkratce: místo Kodi použij SPMC a k tomu Hyperion plugin, který v právě SPMC funguje i s HW akcelerací. Komunikace probíhá po síti.


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - Srbino - 08.2.2018

rene.hav: Tomu jsem se chtěl vyhnout, jelikož s libreELEC jsem docela spokojený co se týče přehrávání 4K v HDR (a vůbec celkově se svižností systému).

Má SPMC dobrou podporu? Vyplatilo by se přehrát zpátky android?


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - rene.hav - 09.2.2018

SPMC jako aplikace taková má podporu dobrou, teď se vyvíjí nová verze postavená na kodi 17.6 a dá se říct, že i když je to aplha, tak tam všechno funguje bez problémů. Ale problémy můžou být spíš se stabilitou Androidu na tom zařízení - já mám nVidia Shield a tam je stabilita skvělá, ale jak to bude na tvém Vorke Z6 netuším. Ale tipnul bych si, že ke stabilitě LibreElecu to bude mít daleko :)
Pokud chceš zůstat na LE(což chápu) pak budeš muset investovat do splitteru, grabberu atd..


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - martin_d - 11.2.2018

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na zdroje pro napájení led pásku.
Použiju necelé 4m pásky s 30led/m.

Pročítal jsem si zdejší forum a spousta z vás objednala zdroje z číny. Myslíte, že splňují aspoň nějaké bezpečnostní normy ? Nerad bych vyhořel :-)

Máte někdo doporučení na kvalitní zdroj 5V/10A? Chtěl bych klasický zdroj do zásuvky... průmyslové zdroje, co jsem našel u českých prodejců se mi nikam do obýváku k tv moc cpát nechce.


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - maxgu - 16.2.2018

(25.1.2018, 21:09)lukas.v Napsal(a): Tak sem se taky rozhodl si udělat ambilight, jenom mám ještě pár dotazů:

1) jaký zvolit LED pásek? WS2801 nebo WS2812b. Většinou jsou návody na WS2801, ale používají se i WS2812b.
2) stačí 30led/m nebo radši 60led/m? Televize visí na stěně asi 5 cm od stěny.
    Navíc dole má TV repro, kde je vzdálenost od stěny asi 0,5 cm, tzn. ambilight jenom na 3 stranách?
3) jak spočítat zdroj? Vím, že se násobí Watt/1m x počet metrů, ale na Aliexpressu se většinou udávají pouze A, ale ne W.

Předem díky za odpovědi

1) za mě WS2812b nebo ještě WS2813. WS2812b je levnější než WS2801 (5m/30led za 15$)
2) 30 led/m stačí
3) zhruba následovně podle počtu led na metr
30leds/m----9watt/meter
60leds/m----18watt/meter
74leds/m----22watt/meter
96leds/m----28.8watt/meter
100leds/m----30watt/meter 
144leds/m----43.2watt/meter

ke zdroji přičíst rezervu 20-30 %

4) poznámka: WS2812b jde přímo připojit na RPi,  je však vhodné/nutné koupit za 1$ logic convertor z 3,3V na 5V


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - riddleae - 28.2.2018

Ahoj, moje upravená verze stávajícího LED osvětlení...







RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - gloom - 27.3.2018

Tak dnes konečně dorazil LED pásek z ebaye a foto bylo zřejmě ilustrativní viz mé foto pásku, co mám teď doma. Nu, nejsem si jist, jestli je na ambi úplně vhodný. :-D

[Obrázek: 20180327_182423_resized.th.jpg]


RE: Ambilight aneb osvětlení za televizí dle scény na ní - bender89 - 28.3.2018

Tenhle pásek mám doma a je ok