XBMC-Kodi.cz
Prehravanie 4k - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: Obecná diskuse (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-obecna-diskuse)
+--- Fórum: Obecné otázky a dotazy (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-obecne-otazky-a-dotazy)
+--- Téma: Prehravanie 4k (/prispevek-prehravanie-4k)

Stran: 1 2


Prehravanie 4k - purki - 30.9.2021

Zdravím prezeral som fórum niečo som našiel, skúsil, ale nepomohlo to, tak skúšam aj takto. Som v tejto veci lajk čiže možno, niektoré veci nebudú dávať zmysel čo som nižšie napísal.

Jedna sa o problém prehrávania 4k filmov. Keďže to mám len deň skúšal som len prvých 15min asi zo 4 filmov kde niekde to začalo hlásiť "pomaly zdroj" od 10 min niekde od 4min a niekde hneď na začiatku. Filmy, ktoré som pozeral mali ak to dobre chápem odporúčanú rýchlosť 60-74 mbit. Na pc som skúšal šlo bez problémov, s tým že na PC mam 540-560 mbps. Specs nižšie popísané.

Čiže moja otázka je kde by mohol byť problém ? Rýchlosť internetu ak tomu rozumiem by mala byť postačujúca. Jedine môže byť, že ten android box ma lan port len na 100mbit a wifi na 150 mbit (tieto veci som nenašiel ani pri samotnom boxe na stránke čiže je to môj odhad) alebo je potrebne niekde niečo nastaviť v tom android boxe alebo routri ?
/e Rýchlosť samotného internetu by mala byť 600 mbps

Používam:
Android box: max u-box a9, android OS.
TV: samsung UE49RU8002UXXH
Kodi verzia: 18.5 Leia (kamarát odporučil neaktualizovať vraj sú problémy s novým a používam to deň, tak som dal na jeho radu)

Rýchlosť internetu
- tu je to trošku tricky lebo som zistil, že cez lan kábel je rýchlosť 68-78 mbps a cez wifi 114-135 mbps (robil som cca 15 merani po dobu 1 hodiny) raz sa stalo, že pri wifi to nameralo len 94 mbps,
- lan káble aj router (Archer C6) podporujú 1gb prenos, router je hneď vedľa android boxu,
- vytvoril som samostatnú 5g sieť len čisto pre android box.


RE: Prehravanie 4k - jkmh - 30.9.2021

@purki: Důležitá je rychlost na WS. Tedy, pokud se ti jedná o WS. V SCC v nastavení lze změřit tuto rychlost. Tato rychlost se může, ale nemusí, od tebou udané obecné rychlosti lišit.
Dále je třeba si uvědomit, že rychlost, která je udávaná u streamu, je průměrná. V daný okamžik může být požadována vyšší. To záleží na scéně.
Také je vhodné si nastavit cache, která může překlenout výkyvy v rychlosti. Není to sice všemosné, ale pomáhá to. Cache se nastavuje pomocí souboru Advancedsetting.xml a vypočítává se např. podle https://x96.eu/nastaveni-kodi-video-cache-podle-volne-ram/. Existoval k tomu na webu přímo generátor, ale stránky jsou nedostupné.
Více můžeš načerpat na https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-sledovani-streamu-navyseni-velikosti-cache?pid=75426#pid75426


RE: Prehravanie 4k - LadMc - 30.9.2021

Ten skvělý generátor jsem našel tady: https://kodi.vlckovic.cz/


RE: Prehravanie 4k - jkmh - 30.9.2021

@LadMc: Ten jsem měl na mysli. Ale býval na jiné, nyní nedostupné, adrese.


RE: Prehravanie 4k - purki - 30.9.2021

Vďaka za rady, pozriem sa na to a dám vedieť ako to dopadlo :)


RE: Prehravanie 4k - purki - 01.10.2021

@jkmh: Čiže trošku to pomohlo, ale stále to nestihalo :/ Podarilo sa mi zohnať Vontar x3 a pekne to už ťahá :)


RE: Prehravanie 4k - meda - 01.10.2021

Sice údajně Android 9, ale HW slušný, pokud není podvod s RAM https://www.istuff.cz/tv-box-vontar-x3/
CPU:Amlogic S905X3 Quad Core ARM Cortex A55;
GPU: ARM Mali-G31MP;
OS: Android 9.0
H.265,8K@24fps,4K@60fps, HD 2.1, USB3.0;
1000M Ethernet,2.4&5G Dual Wifi+AC;
Youtube HD 4K;

Zvuk - žádná informace o Dolby


RE: Prehravanie 4k - purki - 01.10.2021

Dobre tak beriem späť, šlo to pekne hladko, ale začína ten istý problém zdroj nestíha.

Ako som to dnes zapol, tak v pohode stíhal tie 4k ťahať čo jeho predchodca nedokázal, ale teraz aj tento začal hlásiť problémy so zdrojom, že nestíha ma to 1GB port ma kábel, ktorý dokáže túto rýchlosť preniesť. 

Čiže zas klasika som urobil nejaké meranie a cez lan port mal 140 mbps, takže začínam byť z toho debil... Ako to že si berie len tak málo keď som to napojil rovnako ako PC (či náhodou nie je tam niekde problém ale nebol) ? Je to spôsobené OS androidom alebo ja niečo nemám povolené v routri alebo v tom tv boxi ? Router ukazuje, že je tam zapojený 1000mbps port, tak neviem kde je problém.

Jedine ma napadá, že to môže spôsobovať to Dolby, že mám ho zapnuté ale ten Vontar x3 ho nemá tak to robí šarapatu ?

@meda: mam sony bdv-e4100 a to podporuje, ale som v tom lajk čiže je to problém keď ten box to nepodporuje ?

/e (18:00-18:30) meral som rýchlosť pohybovala sa medzi 100-155 mbps (10 merani) nechápem, spoliehal som sa, že to pôjde aspoň cez 200+ keď to dám cez lan a ma to 1000mbps port


RE: Prehravanie 4k - jkmh - 01.10.2021

@purki: Ty uváděné rychlosti jsou měřené na WS?

Ještě můžeš zkusit CE. Jede to i z karty, takže nemusíš sahat do Androidu. Návod: https://x96.eu/coreelec/. Je to sice pro jiný box, ale princip pro tvůj je stejný. Nebo https://vontar.x96.eu/coreelec/


RE: Prehravanie 4k - purki - 01.10.2021

@jkmh:  Dobre mam pocit, že som asi zle pochopil čo znamená ten "zdroj" môže sa jednať o HW a nie o rýchlosť môjho netu ? Dnes som bol totiž v obchode vrátiť umax box a silou mocou sa mi ten typek snažil povedať, že pri mojej rýchlosti čo dosahujem to musí byť spôsobené niečím iným.

Pretože seká mi to v daných scénach a nie stále čiže si myslím že niečo na tom bude.

Inač čo by ten Coreelec mal dosiahnuť ?

A ak môžem poprosiť jak pre debila čo je WS a SCC nejako neviem zistiť čo to je  12  Ale meral som to: zapol som chrome na tom Vontare dal ooklu Big Grin to iste som urobil aj na pc.


RE: Prehravanie 4k - LadMc - 02.10.2021

A odkud vlastně streamuješ? SCC to asi nebude, když netušíš co je WS a SCC. Jestli je to jiný doplněk, změř rychlost v něm, netahej do toho Chrome. Koukni taky sem: elem.wz.cz


RE: Prehravanie 4k - meda - 02.10.2021

@purki: Dolby se týká dekodovaní zvuku, na rychlost nemá vliv.
WS = Webshare, inernetové úložiště.
SCC = Stream Cinema Community, doplněk Kodi pro streamování z WS. Odkud streamuješ ty ale v popisu nevidím, možná Ká.eR.Á?
Po tom, co jsi uz vyzkoušel, je pravděpodobné, že "pomalý zdroj" je v určitém čase. Vždy nejpomalejší článek spojeni k tobě ovlivní rychlost. Může to být na straně zdroje, tedy úložiště filmů 4K, může to být na cestě, může to způsobovat poskytovatel internetu, který balancuje vytížení/přetížení v určité chvíli omezením jednotlivych klientů. A uvědom si, že na celé cestě jsou třeba tři poskytovatelé za sebou.
Rozdíly mezi PC a boxy Android - měř vždy jen s jediným zapnutým zařízením na kabelu i WiFi. Test, třeba ta Ookla, měří ale jiný kus internetu, ne zrovna ten k úložišti filmů. Měřeni dává jen orientační výsledek internetu v tvém okolí. Android má podle zkušeností jiných uživatelů vždy horší výsledky, má větší režii, tedy ovlivňuje negativně víc schopnosti právě spuštěné aplikace.
Vybral bych si 4K s menším datovým tokem a tedy i velikostí souboru. U některých filmů třeba nebude k dispozici, pak je to smůla. On ani film ve FullHD 1080 nevypadá špatně, když je dobře vyrobený.


RE: Prehravanie 4k - jkmh - 02.10.2021

@purki: To měření rychlosti je potřeba udělat směrem ke zdroji tvého 4k signálu, proto ne obecně Ookla a podobné měřiče.


RE: Prehravanie 4k - purki - 02.10.2021

Ci pana ja hľadam na nete čo je WS a SCC vôbec ma nenapadlo, že sú to skratky Websharu a stream cinema moja chyba mohol som to napísať hneď... @meda: mam učet na WS a používam SCC, čiže niekedy človek nedokáže ovplyvniť to sekanie ?

Ešte ohľadom toho android tv boxu mam ho len zapožičaný od kamaráta na skúšku a zistil som, že ma to len 2 GB RAM nie 4 ako to píše. Aký by ste odporučili ? Mam vyhliadnutý https://www.geekbuying.com/item/X96-MAX-Plus-Amlogic-S905x3-Android-9-0-8K-Video-Decode-TV-Box-4GB-32G-423020.html


RE: Prehravanie 4k - jkmh - 02.10.2021

@purki: Teď, když jsi se zorientoval, změř tu rychlost. Jak jsem psal, měření je přímo v doplňku SCC.

X96maxplus je dobrý box. Pravděpodobně nejlepší v poměru cena/výkon a používá ho hodně lidí včetně mě. Nicméně box s 2GB RAM by měl stačit. Teď se soustřeď na odhalení sekání. Pokud je zádrhel v rychlosti někde po cestě, žádný box to nezachrání.


RE: Prehravanie 4k - purki - 02.10.2021

@jkmh: Takže hurá progress na mojej strane ... Meral som rýchlosti v SCC: 76, 101, 102, 105, 106, 102 Mbit/s
Stiahol som kodi aj na pc tam v SCC mi mera tak 240-260 Mbit/s. Čo by mohlo spôsobovať taký veľký rozdiel ? Na obrázku to je ako to mám doma. Všetko je prepojene cez lan a zvlada 1gb prenos .
[Obrázek: prepojenie.png]


RE: Prehravanie 4k - jkmh - 02.10.2021

A také se ti to v tuto dobu seká? Podle tohoto měření bych vybíral stream, který má bitový tok kolem 75% z naměřené rychlosti Nezapomeň, že ta rychlost netu kolísá, rychlost streamu kolísá. To je normální. A když se ti to "špatně" sejde, nemusí se ti stíhat doplňovat ta videocache.

K blokovému schematu: Z jakého důvodu máš mezi router a PC vřazen switch.


RE: Prehravanie 4k - purki - 02.10.2021

Na pc to ide bez sekania plynulo. Mňa skôr zaujíma prečo je taký rozdiel medzi PC rýchlosťou a tým android boxom keď obe sú cez lan napojené a rozdiel je tam cez 150mbit.

Pretože na poschodí mam PC a niekedy bol aj router, tak som potreboval viac portov na viac kablov aby som mal lan v pc a aj do routru, ktorý pokryl horné poschodie, ale ten som pred časom zrušil tak mi tam ostal ten switch, ale keby toto robilo problém tak PC by nemal mať schopnosť toľko tahať, keď je tam ešte jeden článok navyše(switch), z ktorého mi to ide od PC.


RE: Prehravanie 4k - jkmh - 02.10.2021

Na tu otázku ohledně rozdílné rychlosti box - PC ti jednoznačně neodpovím. Jeden z důvodů je, že Android neumí plně využít HW možností boxu. Ten Android v levných boxech totiž není pro streamování optimalizován. Je to vlastně Android pro mobily. Pravdou je, že hodně uživatelů si právě kvůli tomu dává do boxu ....Elec. V případě CPU S905x3 Coreelec.

Na ten switch jsem se ptal z principu. S rychlostí v boxu to nesouvisí.


RE: Prehravanie 4k - purki - 02.10.2021

Čiže keď nahrám ten Coreelec, tak by to malo zlepšiť ?