• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
První pohled: Raspberry Pi AI Kit
#1
Information 
První pohled: Raspberry Pi AI Kit je cenově výhodný doplněk pro milovníky kódování
[Obrázek: vvv1TzK.png]

Hledáte levný vstup do kódování pro umělou inteligenci? Raspberry Pi AI Kit je rychlé příslušenství pro Pi 5, které vám pomůže začít. Zde je popis toho, co umí hned po vybalení z krabice.

 Sada Raspberry Pi AI je pravděpodobně jedním z nejrozumnějších produktů spotřebitelské třídy, které byly dosud vydány. Není to proto, že by šlo o nejrychlejší akcelerátor umělé inteligence - to zdaleka ne - ale proto, že se zaměřuje na dva zásadní problémy, kterým svět technologií umělé inteligence čelí.

Na rozdíl od většiny hardwaru pro umělou inteligenci je cenově dostupný (70 dolarů, nepočítaje Raspberry Pi 5, na který jej budete muset namontovat), což jej činí mnohem dostupnějším než většinu zařízení. A protože je určena pro Raspberry Pi, zařízení, jehož cílem je pomáhat lidem učit se programovat, je tato sada vynikající platformou pro přípravu programátorů na AI. Vzhledem k její specializované povaze jsme neměli k dispozici srovnatelný nebo konkurenční produkt, který bychom proti ní mohli recenzovat, ale rozhodně můžeme říci, že sada Raspberry Pi AI Kit je velmi slibná.
 
[Obrázek: zYoTK4F.png]

Sada Raspberry Pi AI je pravděpodobně jedním z nejrozumnějších produktů spotřebitelské třídy, které byly dosud vydány. Není to proto, že by šlo o nejrychlejší akcelerátor umělé inteligence - to zdaleka ne - ale proto, že se zaměřuje na dva zásadní problémy, kterým svět technologií umělé inteligence čelí.

Na rozdíl od většiny hardwaru pro umělou inteligenci je cenově dostupný (70 dolarů, nepočítaje Raspberry Pi 5, na který jej budete muset namontovat), což jej činí mnohem dostupnějším než většina zařízení. A protože je určena pro Raspberry Pi, zařízení, jehož cílem je pomáhat lidem učit se programovat, je tato sada vynikající platformou pro přípravu programátorů na AI. Vzhledem k její specializované povaze jsme neměli k dispozici srovnatelný nebo konkurenční produkt, který bychom proti ní mohli recenzovat, ale rozhodně můžeme říci, že sada Raspberry Pi AI Kit je velmi slibná.

Rozbalení sady Raspberry Pi AI Kit

Sada za 70 dolarů obsahuje Raspberry Pi M.2 HAT+ (přídavnou desku, kterou připojíte k počítači Pi 5), akcelerátor Hailo AI s čipem Hailo-8L AI a montážní hardware potřebný k připojení HAT+ k počítači Raspberry Pi 5 (který je třeba zakoupit zvlášť za 80 dolarů). Součásti můžete zakoupit samostatně, ale téměř jistě zaplatíte více než 70 USD pouze za akcelerátor Hailo-8L AI.

[Obrázek: BBvXlJo.png]

S údajným výpočetním výkonem 13 TOPS se Hailo-8L dobře vyrovná jiným akcelerátorům AI první generace, jako jsou ty v mobilních procesorech AMD Ryzen řady 7040 a notebookových čipech Intel "Meteor Lake" (které mají výkon 10, resp. 11 TOPS). Ohlášené komponenty příští generace, jako je chystaný AMD Ryzen AI 300 a mobilní čipy Intel Core Ultra "Lunar Lake ", budou mít o dost více, ale 13 TOPS je prozatím dost na to, abychom si vystačili.

[Obrázek: WcpWgSl.png]

Sestavení komponent je snadné a jednoduché. Stačí připojit hlavičku GPIO, umístit HAT+ na Raspberry Pi 5 a poté přišroubovat montážní hardware (který se skládá ze čtyř stojánků se šrouby) v rozích.

[Obrázek: rrLxE0V.png]

 
Toto zařízení nepoužívá piny GPIO k žádnému účelu; hlavička je zde pouze proto, aby bylo možné s nainstalovaným HAT+ snadněji připojit další zařízení ke GPIO. Místo toho se HAT+ připojuje pomocí jediného pruhu PCI Express 2.0 počítače Raspberry Pi 5.

Akcelerátor umělé inteligence založený na M.2 je na HAT+ předinstalován, takže zbývá jen připojit páskový kabel. Ten je také předinstalován na HAT+, ale zjistil jsem, že je jednodušší ho tam odpojit a nejprve připojit k Raspberry Pi 5. Způsob, jakým kabel zapadá do konektorů na obou zařízeních, to trochu usnadňuje.

[Obrázek: CZqoHnB.png]

Technicky vzato je to vše, co se týče hardwarového nastavení. Poté můžete nainstalovat software a začít zařízení používat, o čemž si povíme více v další části. Pokud si chcete vyzkoušet ukázkový software, který poskytuje nadace Raspberry Pi Foundation, budete také potřebovat připojit kameru, například jeden z kamerových modulů Raspberry Pi. (My jsme použili kamerový modul Raspberry Pi Camera Module 3 na obrázku výše) Ten lze připojit po instalaci HAT+; tato deska má dokonce výřez pro průchod kabelu, takže nevzniknou problémy s pozdějším přidáním kamery nebo s jejím odstraněním, pokud ji již neplánujete používat.

[Obrázek: 7jnukTQ.png]

 
Žádný další hardware není nezbytně nutný, ale pokud chcete Raspberry Pi vybavit chladičem nebo ventilátorem, instalace vám k tomu ponechá prostor.


Nastavení softwaru a zkoumání ukázek

Když máte vše sestaveno, můžete se pustit do softwaru, který využije váš hardware s umělou inteligencí. Společnost doporučuje, abyste před instalací sady Pi AI Kit zkontrolovali, zda je na vašem počítači Pi 5 nainstalována nejnovější verze operačního systému Raspberry Pi a nejnovější aktualizace. S touto radou rozhodně souhlasíme a před připojením HAT+ jsme se jí řídili.
 
Dále je třeba nainstalovat ovladače a software potřebný k provozu akcelerátoru Hailo AI. Toho dosáhnete zadáním tohoto příkazu do terminálu...
 
$ sudo apt install hailo-all
 
...a restartování zařízení po instalaci. Pokud chcete vyzkoušet přiložené demoverze, musíte je získat pomocí následujícího příkazu pro jejich stažení...

 $ git clone - -depth 1 https://github.com/raspberrypi/rpicam-apps.git ~/rpicam-apps
 
V současné době jsou k dispozici tři ukázky, které se zaměřují na použití umělé inteligence s fotoaparátem. První z nich nazývá Raspberry Pi demo pro odhad pózy. Připadá snadno povědomé každému, kdo vlastnil Xbox Kinect nebo podobné zařízení, protože v podstatě sleduje pohyby vašeho těla sledováním 17 bodů po celém těle. Když jsem demo testoval, fungovalo bez problémů a sledovalo pohyby mé ruky a těla s přiměřenou přesností.
 
Druhým je ukázka detekce objektů, která se pokouší identifikovat předměty, které držíte před kamerou. I to se zdálo fungovat poměrně dobře, ale s větším počtem chyb, někdy se jako první objevila špatná odpověď nebo se odpovědi prohodily. Vědělo například, že jsem člověk a že moje kočka je kočka, ale jeden z mých šroubováků (s přiznaně malou rukojetí) považovalo za pero.
 
Třetí ukázka je zaměřena na segmentaci obrazu a umožňuje izolovat objekty, přičemž myšlenka je taková, že poté můžete objekt nebo pozadí odstranit a nahradit jej něčím jiným.

Verdikt: Stále ve vývoji

Všechny tři dodané ukázky fungovaly jen s drobnými chybami, které nebyly příliš daleko od pravdy. V této podobě je sada Raspberry Pi AI zábavná, ale není příliš důvodů, proč si ji kupovat, pokud ji neplánujete používat k tomu, abyste se naučili vytvářet programy nebo zařízení využívající výkon umělé inteligence.

[Obrázek: Y6WMUHg.png]

V jádru jsou Raspberry Pi 5 a nová sada pro umělou inteligenci určeny pro studenty a amatérské uživatele, kteří se chtějí naučit programovat a vytvářet vlastní polotovary, a nevidíme důvod, proč by sada neměla být pro tento účel vhodná. Pokud nechcete vyvíjet vlastní kód, nemá vám (alespoň prozatím) co nabídnout, ale je to vynikající způsob, jak se s nízkými vstupními náklady pustit do nezávislého vývoje softwaru pro umělou inteligenci. (vp)

[Obrázek: E9Ttyli.jpg]
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#2
Dva odstavce tam máš 2x. Začínají na
Sada Raspberry Pi AI je pravděpodobně...
a
Na rozdíl od většiny hardwaru...
Podle toho, žes uvedl celý překlad, tipuji zájem o programování AI na jihu Čech.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)