• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
 • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
 • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Výzva
#1
Snažíme se tady někteří, co nám síly a znalosti stačí, pomáhat a radit. Někdy je to složité, Kodi a vše co s ním souvisí, včetně HW a systémů, na kterých běží, je dosti potměšilé. Proto by se každý z nás, tedy tam, kde to alespoň trochu jde, měl snažit těm ostatním příliš nekomplikovat situaci.

Prosím tedy, aby každý, kdo má nějaký problém a žádá tady o radu, svůj problém popsal co možná nejjednodušeji a stručně, zároveň ale způsobem, kterému budou ostatní rozumět. A tím nemám na mysli jazyk (ve smyslu toho národního), ale strukturu a charakter vět, kterým problém popisujete. Abych se sám držel tohoto dopučení, uvedu několik jednoduchých pravidel a zásad. Týkají se pouze jazykové a v ní především gramatické stránky vašich příspěvků. Dodržování jiných pravidel a zásad je uvedeno v pravdilech fóra, které jste si jistě už přečetli. 4
 1. Snažte se držet obvyklého standardu způsobu psaní vět. Začíná se velkým písmenem a končí tečkou, vykřičníkem nebo otazníkem, případně, jde-li o přímou řeč, uvozovkou, kterou by ale měla opět předcházet tečka, vykřičník nebo otazník.
 2. Používejte souvětí jen tehdy, pokud víte jak. Nejste-li si jisti, upravte váš delší text do řady několika jednoduchých vět či dokonce vět holých.
 3. Je dobré používat diakritiku (to jsou čárky, háčky a podobné znaky nad některými písmeny), ale pokud je to pro vás velká komplikace, a pokud není pro pochopení smyslu nezbytně nutná (viz přádelna vs prádelna), lze se bez ní obejít.
 4. Nazapomínejte na interpunkci (to jsou oddělovací znaky v textu, čárky, středníky, a podobné znaky) uvnitř vět a souvětí. Pamatujte, že chybějící nebo špatně umístěná čárka může smysl sdělení i zásadně změnit, případně zcela znemožnit jeho pochopení.
 5. Pokud plánujete napsat větu s nevyjádřeným podmětem, ujistěte se, že v kontextu předchozích vět dokáže čtenář pochopit, o jaký podmět se jedná. Uvědomte si, že vy jako autor to v hlavě máte srovnané a dává vám to smyl, ale čtenář, který vám do hlavy nevidí, to z kontextu toho napsanéhop poznat nemusí.
 6. Pokud se v příspěvku věnujete více tématům, snažte se to v textu oddělit. Minimálně novou větou, ale ještě lépe a ideálně novým odstavcem. I tady se řiďte zásadou, že čtenář vám do hlavy nevidí, a ujistěte sem, že změna tématu je, bez hlubšího zkoumání kontextu, patrná. Samozřejmě, že ideální bude, aby téma vašeho přípěvku odpovídalo tématu daného vlákna. Není to stritkní, ale každý z nás by měl dbát na to, aby OT (off-topic) témata generoval co možná nejméně (vím, je to těžké 7), případně vůbec.
A nakonec, i když to už nepatří do pravidel jazykových, jedno doporučení:
 • Pokud vám někdo na fóru poskytne nějakou radu, snažte se mu na ní odpovědět. A to jak v případě, že jste ji použil, v takovém případě napište s jakým výsledkem, tak i v případě, kdy jste ji nepoužil, a pak zkuste stručně napsat proč. Uvědomte si, že síla fóra není jen v tom, že tu můžete dostat odpověď na vaši otázku, ale že se z vaší otázky a odpovědi na ní mohou poučit i ostatní. Pokud však chcete někomu pouze poděkovat, nemusíte kvůli tomu psát další příspěvěk. Na to má fórum funkci "palec nahoru". Najdete ho v levém spodním rohu příspěvku, za který chcete poděkovat.
 
Citovat
#2
Velmi dobrý den, bylo by dobré zvážit si přidat odkaz na něj do podpisu, nechť se šíří i v rámci autorových reakcí napříč fórem.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)