• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 11 Hlas(ů) - 2.27 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zajímavé články - všehochuť, aneb zprávy pro Vás
Hurikán Beryl v Karibiku zesílil na nejvyšší stupeň

[Obrázek: JIjrRzJ.png]

Hurikán Beryl v jihovýchodním Karibiku zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň. Podle agentury AP o tom v noci na úterý informovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). V ostrovním státě Grenada si živel vyžádal jednu oběť, v oblasti nefungují komunikační linky.

[Obrázek: gL3YC44.png]
 Vědci do sebe spojili záhadné prsteny Rožmberků. Mají kvalitu žezla českých králů

[Obrázek: IPGALb2.png]

Ten prsten se v bájné hrobce Petra Voka v podzemí kláštera ve Vyšším Brodě objevil zázrakem v roce 2011. Patřil Vokově ženě, Kateřině z Ludanic, a není to obyčejný šperk. Druhý má na ruce sám Petr Vok. Oba se dají k sobě přesně přiložit a tvoří jedinečný celek. Odborníci nyní zrekonstruovali podobu obou šperků a vytvořili jejich kopie.

[Obrázek: zeKoWd8.png]
 Znaky vyspělých civilizací: Mezihvězdní detektivové sledují terraformaci mimozemšťanů

[Obrázek: GbMCthV.png]

 Při pátrání po mimozemském životě vědci identifikovali charakteristické skleníkové plyny, které by mohly naznačovat, že vyspělé mimozemské civilizace aktivně teraformují vzdálené planety.
 
Studie se zaměřuje na neobvyklé, silné plyny, jako je fluorovaný metan a etan, které by v případě detekce mohly sloužit jako technosignatury sofistikované mezihvězdné techniky. Astronomové, kteří pracují jako detektivové při pátrání po inteligentním životě, mohou pomocí vesmírných teleskopů, jako je James Webb, sledovat tyto plyny na vzdálených exoplanetách a hledat důkazy o existenci mimozemských civilizací.

Detekce inteligentního života vzdáleného světelné rokyKdyby mimozemšťané upravili planetu ve své sluneční soustavě tak, aby byla teplejší, poznali bychom to. Nová studie Kalifornské univerzity v Riverside identifikuje umělé skleníkové plyny, které by prozradily, že jde o terraformovanou planetu.

Terraformovaná planeta byla uměle upravena tak, aby byla vhodná pro život. Plyny popsané v této studii by byly v atmosférách planet mimo naši sluneční soustavu detekovatelné i v relativně nízkých koncentracích pomocí stávajících technologií. Mohlo by se jednat o vesmírný teleskop Jamese Webba nebo o budoucí koncept vesmírného teleskopu pod evropským vedením. (vp)
 
[Obrázek: 2sSoqcO.png]
 


Bionická noha se pohybuje jako přirozená končetina - bez vědomého přemýšlení

[Obrázek: h52veVK.png]

Robotická noha, kterou lze plně ovládat mozkem a míchou, umožnila sedmi lidem, kteří přišli o dolní končetinu, chodit zhruba stejně rychle jako lidé bez amputace.

Bionická končetina využívá počítačové rozhraní, které zesiluje nervové signály ze svalů zbývající části nohy a umožňuje uživateli pohybovat protézou pomocí vlastních myšlenek a přirozených reflexů.

V klinické studii, které se zúčastnilo 14 osob, byli účastníci s tímto rozhraním schopni chodit o 41 % rychleji než účastníci se standardními robotickými nohami. Měli také lepší rovnováhu a schopnost měnit rychlost, stoupat do schodů a překonávat překážky. Výsledky byly dnes zveřejněny v časopise Nature[sup]Medicine1[/sup].

"Jedná se o první studii, která demonstruje přirozené vzorce chůze s plnou nervovou modulací, kdy mozek člověka stoprocentně ovládá bionickou protézu, nikoli robotický algoritmus," uvedl spoluautor studie Hugh Herr, biofyzik z Massachusettského technologického institutu v Cambridge, na tiskové konferenci, kde byly výsledky studie oznámeny.

"Přestože je končetina vyrobena z titanu a silikonu a všech těchto různých elektromechanických komponent, končetina působí přirozeně a pohybuje se přirozeně, aniž bychom o tom vědomě přemýšleli," dodal.

Herr si nechal amputovat obě nohy poté, co ho v roce 1982 zastihla sněhová bouře při lezení po ledu na hoře Mount Washington v New Hampshire. Říká, že by v budoucnu uvažoval o použití zařízení pro propojení končetin.

Svaly se setkávají se strojem

Většina stávajících bionických umělých končetin se při řízení pohybu spoléhá na přednastavené algoritmy a může automaticky přepínat mezi předem definovanými režimy pro různé podmínky chůze. Pokročilé modely pomohly lidem po amputaci plynuleji chodit, běhat a stoupat do schodů, ale kontrolu nad pohybem nohy si ponechává robot, nikoli uživatel, a zařízení se necítí jako součást těla.

Hurr a jeho kolegové se rozhodli tento stav změnit a vyvinuli rozhraní, které ovládá robotickou končetinu pomocí signálů z nervů a svalů, které zůstaly po amputaci.

Do klinické studie bylo zařazeno 14 účastníků s amputací pod kolenem. Sedm z nich před nasazením robotického zařízení podstoupilo operaci, při níž byly propojeny páry svalů na zbytkových částech nohou.

Cílem této chirurgické techniky, která vytváří tzv. agonisticko-antagonistické myoneurální rozhraní (AMI), je obnovit přirozené svalové pohyby tak, aby kontrakce jednoho svalu natahovala druhý. To pomáhá snížit bolest, zachovat svalovou hmotu a zlepšit pohodlí při používání bionické [sup]končetiny2[/sup].

Samotná bionická noha obsahuje protézu kotníku se senzory a elektrodami, které jsou připevněny k povrchu kůže. Ty zachycují elektrické signály produkované svaly v místě amputace a posílají je do malého počítače, který je dekóduje. Noha váží 2,75 kilogramu, což je podobná průměrná hmotnost jako u přirozené dolní končetiny.

Rychlá zlepšení

Při testování systému cvičili účastníci s novými bionickými nohami celkem šest hodin. Poté vědci porovnali jejich výkony při plnění různých úkolů s výkony dalších sedmi účastníků, kteří podstoupili klasickou operaci a dostali protézy.

AMI zvýšila rychlost svalových signálů na průměrných 10,5 impulsu za sekundu ve srovnání s přibližně 0,7 impulsu za sekundu u kontrolní skupiny. Ačkoli to odpovídá pouze 18 % svalových signálů v biologicky neporušených svalech - což je přibližně 60 impulsů za sekundu - účastníci s AMI byli schopni plně ovládat své protézy a chodili o 41 % rychleji než účastníci kontrolní skupiny. Jejich maximální rychlost se při chůzi po rovném povrchu po 10 metrů dlouhé chodbě vyrovnala rychlosti lidí bez amputace.
"Přišlo mi pozoruhodné, že s tak malým množstvím učení dokázali dosáhnout tak dobrých výsledků," říká Levi Hargrove, neuroinženýr z Northwestern University v Chicagu ve státě Illinois. "Ještě většího přínosu by dosáhli při delším období akomodace, kdy by nosili zařízení."

 Výzkumníci také testovali, jak dobře se účastníci dokážou orientovat v různých situacích, včetně chůze po povrchu se sklonem 5 stupňů, chůze po schodech a překonávání překážek. Ve všech scénářích vykazovali uživatelé AMI lepší rovnováhu a rychlejší výkon než lidé z kontrolní skupiny.
 
"Uživateli poskytuje tak vysokou flexibilitu, která je mnohem bližší tomu, jak funguje biologická noha," říká Tommaso Lenzi, biomedicínský inženýr z University of Utah v Salt Lake City.

Přirozená zkušenostTato technologie nabízí novou naději lidem s amputací, kteří chtějí znovu získat přirozený pocit z chůze. "Lidé po amputaci chtějí mít pocit kontroly nad svými končetinami. Chtějí mít pocit, že končetina je součástí jejich těla," říká Lenzi. "Tento druh nervového rozhraní je k tomu nezbytný."
 
Vylepšení konstrukce nohy by mohlo zahrnovat její odlehčení a vylepšení povrchových elektrod, které jsou citlivé na vlhkost a pot a nemusely by být vhodné pro každodenní použití, říká Lenzi. V budoucnu bude třeba provést studie, které by ověřily, zda zařízení zvládne náročnější aktivity, jako je sprint a skoky.
 
Herr říká, že jeho tým již hledá způsoby, jak nahradit povrchové elektrody malými implantovanými magnetickými koulemi, které mohou přesně sledovat pohyby svalů.
 
Tato studie "poskytuje základ, který potřebujeme k tomu, abychom mohli přejít na klinicky životaschopné technologie a řešení pro všechny lidi s amputací", říká Lenzi. (vp)
 
[Obrázek: KEviQyp.jpg]
 


Řidiči elektromobilů v oblasti Seattlu musí hledat rychlonabíječky kvůli "epidemii" krádeží kabelů

[Obrázek: 8qLUQ2Q.png]

Řidiči elektromobilů v Seattlu, kteří v současné době hledají rychlonabíjení na veřejné stanici, pravděpodobně najdou na místě, kde býval nabíjecí kabel, roztřepený pahýl.
 
Jen za posledních 12 měsíců ukradli zloději ve městě nejméně 100 nabíjecích kabelů pro elektromobily, aby získali malé množství mědi, které lze prodat jako šrot. Krádeže jsou obzvláště bolestivé pro řidiče, kteří nemají domácí nabíječky a musí hledat způsob, jak svá vozidla napájet. Oprava každé poškozené nabíječky může stát tisíce dolarů.
 
"V Seattlu je to vážný a frustrující problém," řekla obyvatelka Elaine Wongová, která se při napájení svého elektromobilu spoléhá výhradně na veřejné stanice.
 
Nejvíce byly zasaženy rychlonabíječky u obchodů s potravinami a dalších veřejných zastávek. Tato zařízení dokážou obnovit stav baterie na 80 % za 30 minut, ale krádeže způsobily, že ve městě vznikly rychlonabíjecí pouště.
 
"Krádeže kabelů z veřejných nabíječek jsou v této oblasti problémem již více než deset let, ale v posledních několika letech dosáhly epidemických rozměrů," uvedl Jay Donnaway, prezident Seattle EV Association (SEVA). Na základě rozhovorů se zastánci EV po celé zemi se zdá, že tento problém je na západním pobřeží mnohem horší než jinde, řekl Donnaway.
 
Wongová uvedla, že v posledních měsících nenavštívila jedinou stanici Electrify America ve městě, kde by byly všechny nabíjecí kabely v pořádku. Na sociální platformě Nextdoor jedna respondentka tento týden uvedla, že musela jet 30 mil severně od Seattlu do Everettu, aby našla funkční stanici, kde by její syn mohl připojit své auto.
 
Poskytovatel nabíjecích stanic EVgo se shodl, že tento problém je v tomto regionu obzvláště závažný. V e-mailu zaslaném serveru GeekWire společnost označila Seattle za "jedno z nejhorších míst v zemi, kde dochází k vandalismu nabíječek".
 
Společnost EVgo vyzvala k řešení krádeží "všemi silami" a spolupracuje s dalšími poskytovateli, energetickými společnostmi a městskými úřady.
 
Problém se však zatím nedaří snadno vyřešit. (vp)
 
[Obrázek: cZ7bDMp.jpg]

... nechci malovat čerta na zeď, ale u nás to bude za chvilku to samé (pokud se to již neděje) ...
 
 
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
Zlaté německé ručičky? V USA hlásí víc stížností na prémiové značky

[Obrázek: PmjNepn.png]

Stížností Američanů na nová auta rok od roku přibývá, zjistila analytická společnost J.D. Power. Ještě pozoruhodnější je fakt, že nárůst se týká hlavně aut z Evropy, především pak prémiových německých značek. Vyloženě špatně si však vedou v USA hlavně elektromobily.Už čtyřicet let sbírá analytická společnost J.D. Power ohlasy zákazníků na nově zakoupená auta, aby podle frekvence stížností zjistila, jak je na tom ta která značka s kvalitou.
 
[Obrázek: zeKoWd8.png]
 Zažila i mamuty. Vědci v JAR našli termitiště, která jsou aktivní 34 tisíc let

[Obrázek: Kjh7poJ.png]

Vědci v Jihoafrické republice byli ohromení, když zjistili, že stále obydlená termitiště v aridní oblasti země jsou stará více než 30 tisíc let. To znamená, že jde o nejstarší známá aktivní termitiště, informovala agentura AP.

[Obrázek: dJDO3c8.png]
 Nejpřesnější atomové hodiny, jaké kdy byly sestrojeny, ztratí každých 30 miliard let pouze jednu sekundu

[Obrázek: WFcZa6G.png]

Zařízení pro měření času vyvinuli vědci z JILA, společné instituce Národního institutu pro standardy a technologie (NIST) a Coloradské univerzity v Boulderu. Jedná se vlastně o atomovou past, která udržuje desítky tisíc atomů na místě a měří čas pomocí spolehlivého pohybu elektronů kolem atomu. Hodiny jsou popsány v zatím nerecenzované práci, která je v současnosti umístěna na preprintovém serveru arXiv..
 
Standardní sekundaje stanovena na základě atomu cesia, ale nové hodiny využívají ke sledování času podchlazené atomy stroncia. Jak uvedl ScienceAlert, nové hodiny jsou dvakrát přesnější než předchozí držitel časového rekordu.
"Tyto hodiny jsou tak přesné, že dokáží detekovat drobné efekty předpovězené teoriemi, jako je obecná teorie relativity, a to i v mikroskopickém měřítku," uvedl fyzik NIST a JILA Jun Ye, spoluautor nedávné studie, v zprávě NIST. "Posouvá to hranice možností časomíry." 
 
Jak je popsáno v Einsteinově obecné teorii relativity, gravitace ovlivňuje samotný čas. Nově vynalezené hodiny mohou detekovat relativistické účinky na své měření času; jinými slovy, pokud se změní gravitační pole v okolí hodin, hodiny to zaznamenají. Vliv gravitace na čas bude významným faktorem, jakmile NASA a její partneři zavedou oddělené časové pásmo pro Měsíc; tento efekt způsobuje, že měsíční hodiny běží každý den o 58,7 mikrosekundy rychleji než ty pozemské. 
 
Až se lidstvo vydá do vzdáleností mnohem vzdálenějších, než je Měsíc, budou přesné atomové hodiny klíčové pro bezchybnou navigaci vesmírných agentur. Metody používané k ovládání podchlazených atomů lze využít také v kvantových počítačích, které používají atomy blízké absolutní nule jako bity (tzv. qubity) pro své operace.
 
"Zkoumáme hranice vědy o měření," řekl Ye. "Když můžete měřit věci s takovou přesností, začnete pozorovat jevy, o kterých jsme dosud mohli pouze teoretizovat." 
 
Průměrné atomové hodiny dnes pracují na mikrovlnných frekvencích, uvádí NIST, ale stronciové atomové hodiny pracují na optických frekvencích. "Tiknou" bilionkrát za sekundu a jsou přesné s přesností na 1/15 000 000 000 sekundy za rok. Ztráta jedné sekundy každých 30 miliard let znamená, že kdyby takové hodiny začaly tikat na počátku vesmíru, musel by být vesmír ještě více než dvakrát starší než dnes, aby hodiny ztratily jednu sekundu.
 
Ohromující věc a možná stejně dobrá připomínka toho, že čas je velmi důležitý. Proč ještě čtete? Běžte si užívat života. (vp)

[Obrázek: 4niKL3x.jpg]
 Robot jako z Transformers udržuje japonskou železnici. Nejlíp stříhá i natírá

[Obrázek: yMRvG1T.png]

Vypadá jako z budoucnosti, připomíná populárního robota z filmu Vall-I anebo postavy z dětské série Transformers. Prozatím stříhá větve u kolejí nebo natírá sloupy vedení. Takový je humanoidní robot, který se v Japonsku stará o údržbu vlakových tratí. Jeho úkolem je vyřešit potíže s nedostatkem pracovníků a snížit pravděpodobnost úrazů, které by jinak hrozily jeho lidským kolegům.

[Obrázek: pwTbfvn.png?1]Diskety nevymřely: Japonsko se s nimi loučí až teď, v USA bez nich neumí fungovat

[Obrázek: wnd7Myw.png]

Dokonce i pamětníci technologické obrody kolem roku 2000 se dnes dívají na diskety jako na expozici v muzeu. Přesto stále existují vyspělé státy, které pod tíhou vlastních regulátorů tato stará datová média používají. Například Japonsko, které konečně v roce 2024 oznámilo zásadní změnu – končí s disketami.

[Obrázek: pCTnkkU.png?1]

S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
Je čas iluzí? Jak logika zpochybňuje naše chápání reality

[Obrázek: kK0EeTB.png]

 Reálnost času zpochybňují jak Einsteinova teorie relativity, tak McTaggartovy logické argumenty, které předkládají různé, ale nepřesvědčivé metody chápání času.

Moderní fyzika naznačuje, že čas může být iluzí. Einsteinova teorie relativity například naznačuje, že vesmír je statický, čtyřrozměrný blok, který obsahuje veškerý prostor a čas současně - bez zvláštního "teď".

Co je pro jednoho pozorovatele budoucností, je pro jiného minulostí. To znamená, že čas neplyne z minulosti do budoucnosti, jak to prožíváme my.

Zpochybňování času pomocí logiky

To je však v rozporu s tím, jak je čas pojímán v jiných oblastech fyziky, například v kvantové mechanice. Je tedy čas iluze, nebo ne? Jednou z možností, jak to zjistit, je pokusit se dokázat, že čas je neskutečný, a to pouze pomocí logiky.

V roce 1908 publikoval anglický filozof J. M. E. McTaggart práci, ve které tvrdil, že bychom mohli být schopni přijít na neskutečnost času pouze pomocí logického myšlení.

Karty času: Myšlenkový experiment

Představte si, že vám někdo dal krabici karet, z nichž každá představuje určitou událost. Jedna karta popisuje rok 2024, další smrt královny Viktorie a další zatmění Slunce v roce 2026. Karty byly popleteny. Bylo vám řečeno, abyste tyto karty uspořádali tak, aby představovaly čas. Jak byste to udělali?
 
První způsob je použít to, čemu McTaggart říká "série B". Vyberete jednu kartu a položíte ji na podlahu. Poté vezmete z krabice další a porovnáte ji s tou, která již leží na podlaze. Pokud je dřívější, položíte ji nalevo od ní. Pokud je pozdější, umístíte ji vpravo.
 
Například smrt královny Viktorie je vlevo od zatmění Slunce v roce 2026. Rok 2024 je vlevo od zatmění Slunce v roce 2026, ale vpravo od smrti královny Viktorie. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud neskončíte s řadou karet, z nichž libovolné dvě spolu souvisejí pomocí vztahu dřívějšího a pozdějšího úkazu.

Statický charakter řady B

Když sedíte a díváte se na hotové aranžmá, uvědomíte si, že mu něco chybí. Řada karet je statická. Jakmile jsou karty umístěny, jejich pořadí se nijak nemění. Ale jak McTaggart zdůrazňuje, čas se neobejde beze změny.
 
Čas je nakonec měřítkem změny, a to i podle fyziky. Často se označuje jako nárůst neuspořádanosti - entropie - uzavřeného systému. Vezměte si šálek horké kávy. Když vychladne, entropie se zvýší. Podle teploty šálku kávy lze přibližně určit, jak dlouho tam stál. Každé zařízení, které měří čas, například hodiny, se opírá o změnu (tikání).
 
Nezapomeňte, že vaším původním úkolem bylo uspořádat karty tak, aby představovaly čas. Ale skončili jste u něčeho, co se nemění. Bylo by zvláštní tvrdit, že se čas nemění. Řada B tedy nemůže zachytit čas.

Řada A: Dynamický přístup k času

Existuje však ještě jedna možnost. Můžete začít znovu a pokusit se uspořádat karty pomocí toho, co McTaggart nazývá "série A". Vytvoříte tři úhledné hromádky - vlevo jdou všechny karty popisující události, které se staly v minulosti, například smrt královny Viktorie. Doprostřed jdou ty, které se odehrávají v současnosti, například rok 2024. A vpravo ty, které se odehrají v budoucnosti, například zatmění Slunce v roce 2026.
 
Na rozdíl od řady B není toto uspořádání statické. Postupem času musíte přesouvat karty z pravé (budoucí) hromádky na prostřední (současnou) hromádku a karty z prostřední (současné) hromádky na levou (minulou) hromádku, kde zůstávají navždy. Je tedy zřejmé, že zde dochází ke změně. Znamená to, že řada A popisuje čas?

Logické dilema řady A

Podle McTaggarta je řada A kruhová. Vaše ruka přesouvá karty z levé hromádky na prostřední a poté na pravou hromádku, což je proces, který již probíhá v čase.
 
Abyste mohli toto uspořádání provést, musíte být v čase. Ale čas je přesně to, co se snažíte zachytit. Jinými slovy, k popisu času již potřebujete mít čas. To je kruhovité a kruhovitost porušuje logiku.
 
Shrňme si to. Uspořádání řady B nemůže popisovat čas, protože se na něm nic nemění. A změna je pro čas nutná. Takže řada B nefunguje. Řada A se sice mění, ale bohužel je kruhová. Takže to také nefunguje. Protože ani jedno z toho nefunguje, McTaggart dochází k závěru, že čas nemůže být skutečný.

Filozofická debata pokračuje: O století později

O více než sto let později filozofové stále hledají řešení. Někteří z nich, nazývaní "A-teoretici", se snaží definovat řadu A tak, aby nebyla kruhová.
 
Jiní, nazývaní "B-teoretici", přijímají, že řada B popisuje realitu, a tvrdí, že McTaggart se mýlil, když požadoval, aby se řada měnila. Možná, že vše, co je čas, je jen řada událostí.
 
Existují také "C-teoretici", kteří jdou ještě dál a tvrdí, že linie karet ani nemá směr od dřívějšího k pozdějšímu.

Rok 2024 se nachází mezi smrtí královny Viktorie a zatměním Slunce v roce 2026. Ale to, že jsme si zvykli myslet na to, že smrt královny Viktorie nastane před zatměním Slunce v roce 2026, a ne naopak, je možná jen otázka zvyku. Je to jako s číslováním prken na plotě: můžete začít od kteréhokoli konce chcete. Plot sám o sobě nemá žádný směr.
 
Zatím nejsem přesvědčen, že některý z nich je správný, možná existují různé způsoby uvažování o čase vůbec. To nakonec ukáže čas.
 
A bez ohledu na to, kdo má pravdu, je pozoruhodné, že McTaggart dokázal argumentovat bez jakýchkoli poznatků vědy, ale čistě logickým uvažováním o problému. (vp)

[Obrázek: 2sSoqcO.png]

.. tak co kolegové kdo jste, A,B, nebo C teoretici ? ..
1 4 1

... mimo jiné velmi zajímavé použití logiky ...
Gévaudanská bestie. Co před dvě stě lety vraždilo vesničany, není dodnes jasné

[Obrázek: 1zfhqNb.png]

Před 260 lety začala historickou provincii Gévaudan na jihu Francie sužovat děsivá příšera. Možná to byla obří šelma. Podle církve to byl zase vyslanec pekla. Ať už "to" bylo cokoliv, během tří let Gévaudanská bestie zabila přes 100 lidí a s tažením proti ní neuspěl ani francouzský král. Podívejte se na příběh o bestii, na jejíž skutečné podobě se s jistotou nikdo neshodne.

[Obrázek: zeKoWd8.png]Kdo byli zakladatelé japonských automobilek? Kovář, hudebník i potomek samurajů

[Obrázek: W1zeDzr.png]

Japonské značky vznikaly ve velmi specifických podmínkách a stáli za nimi extrémně zajímaví muži. Toto jsou jejich příběhy.​​​​​​​....

[Obrázek: rFc5tsU.jpg]
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
Smrt nezávislé novinařiny v přímém přenosu: NFNŽ a Seznam vytvářejí monopol na pravdu

[Obrázek: OOS4Qvg.png]

Pakt Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Seznamu vytvořil monopol na hodnocení zpravodajského obsahu. Náš šéfredaktor to již komentoval z pozice řídícího pracovníka. Na zástupce Seznamu se mediální skupina INCORP a.s. obrátila prostřednictvím e-mailové komunikace. Na základě odpovědi na tento mail a obvinění, že mé texty nejsou čistě autorské, je na čase, abych se ohradil i jako autor, jehož obsah je stavěn na pranýř. Tento text je adresován přímo lidem z NFNŽ a Seznamu.


[Obrázek: i58udYb.jpg]Konec vypalování disků: oblíbená zábava z přelomu století umírá, drží se poslední mohykán

[Obrázek: YduYr8W.png]

Kdo z pamětníků si ještě v roce 2024 vzpomene na ikonické vypalování CD a DVD disků? Přestože tento způsob zápisu dat na disková média přetrvává do jisté míry i dodnes, brzy nebude na co vypalovat. Sony uzavírá poslední továrnu na zápisové Blu-ray disky v Japonsku.

[Obrázek: pCTnkkU.png?1]Ukončení výroby Blu-Ray disků společností Sony je chybou

[Obrázek: G0FGrzu.png]

 Minulý týden společnost Sony oznámila, že končí se svým podnikáním v oblasti zapisovatelných disků Blu-Ray. Pro fanoušky fyzických médií to sice není katastrofální zpráva, ale rozhodně je to zklamání.
 
Prvním náznakem zániku podnikání společnosti Sony v oblasti záznamových disků byly zvěsti o propouštění v továrně na optická média, které se nedávno objevily na internetu. Tuto fámu nakonec potvrdil japonský server AV Watch minulý týden. Tom's Hardware následně minulý týden převzal zprávu a přeložil ji do angličtiny, čímž vyvolal menší paniku ohledně toho, jaký dopad by to mohlo mít na sběratelské návyky fanoušků Blu-Ray.
 
Přesné datum a čas, kdy se dotyčné disky stanou nedostupnými, sice není znám, ale ví se, že jejich dny jsou sečteny.
 
Společnost Sony naštěstí v současné době nemá v plánu zlikvidovat i vydávání disků Blu-Ray od studií. Tyto disky budou v dohledné době k dispozici i nadále. "Budeme pokračovat v prodeji B2B produktů tím, že je budeme vyrábět v předstihu, a u spotřebitelských produktů rozhodneme o konkrétním datu ukončení prodeje v budoucnu na základě jednání s distribučními partnery, jako jsou masoví prodejci, ale prozatím je budeme prodávat i nadále," uvedla společnost AV Watch.
 
To znamená, že Sony opouští byznys se zapisovatelnými disky. Nyní budete mít o jednu možnost archivace pořadu nebo filmu, na který se chcete podívat, méně. V poslední době se zvedla vlna obnoveného zájmu o fyzická média, protože streamování se tříští do milionu směrů a uživatelé si uvědomili, že své digitální nákupy vlastně nevlastní. Možnost vytvářet kopie své knihovny je pro uchování zásadní. A upřímně řečeno, Blu-Ray je prostě skvělý formát pro ukládání.
 
Gizmodo se obrátilo na společnost Sony s žádostí o další informace o jejím rozhodnutí zrušit zapisovatelné disky a po obdržení odpovědi bude tento článek aktualizovat. (vp)
 
[Obrázek: 4niKL3x.jpg]
 
 
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
Starliner má stále potíže. NASA slibuje, že na Zemi se vrátí

[Obrázek: 7kgEQsc.png]

 Kosmická loď Starliner společnosti Boeing, která nyní kotví u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se navzdory poruchám dokáže bezpečně vrátit na Zem. Z oběžné dráhy to při tiskové konferenci uvedli dva astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které plavidlo na ISS dopravilo a kteří se měli vrátit už před několika týdny.
 
Barry „Butch“ Wilmore a Sunita „Suni“ Williamsová byli prvními astronauty, kteří se s kosmickou lodí Boeingu na začátku června vydali do vesmíru. Jejich připojení k ISS ale málem na poslední chvíli zmařily úniky pohonných látek a problémy s naváděcími tryskami. Mise původně měla trvat osm dní s návratem 14. června.
 
Astronauti uvedli, že návrat očekávají, jakmile týmy na Zemi dokončí testy trysek. Přesné datum NASA při středeční tiskové konferenci nezmínila. Oba zkušení piloti podle agentury AP uvedli, že jim prodloužený pobyt na ISS nevadí, využívají ho k vědecké práci a pomáhají stálé posádce s údržbou.

[Obrázek: 7Tq0Ghy.png]Elon Musk nedluží bývalým zaměstnancům Twitteru odstupné 500 milionů dolarů, rozhodl soud

[Obrázek: 0tdMR7S.png]

 Elon Musk čelí několika žalobám za to, že po Muskově 2022 převzetí platformy sociálních médií propustil více než 6 000 zaměstnanců Twitteru, včetně tehdejšího generálního ředitele Paraga Agrawala. V úterý Musk jednu z těchto žalob porazil, neboť federální soudce rozhodl, že společnost X Corp. již bývalým zaměstnancům nedluží žádné odstupné.
 
Žaloba, kterou podal bývalý šéf oddělení People Experience společnosti Twitter a další bývalý manažer, tvrdila, že společnost X Corp. vyplatila propuštěným zaměstnancům Twitteru nižší odstupné, než jim bylo smluvně přislíbeno. V žalobě bylo uvedeno, že společnost Twitter nabídla těmto 6 000 propuštěným zaměstnancům maximálně tříměsíční odstupné, což Musk tehdy potvrdil v tweetu. Podle stížnosti plán odstupného společnosti Twitter, který byl v platnosti od roku 2019, dříve sliboval vedoucím zaměstnancům až šestiměsíční odstupné.
 
Žalobce odhadl, že Musk těmto bývalým zaměstnancům dluží až 500 milionů dolarů, přičemž se odvolával na ochranu podle federálního zákona o zabezpečení zaměstnanců při odchodu do důchodu (ERISA).
 
Americká okresní soudkyně Trina Thompsonová v úterý zamítla hromadnou žalobu v San Francisku.
V soudním podání soudkyně Thompsonová uvedla, že ochrana ERISA se neuplatňuje, protože Muskova společnost krátce po převzetí v říjnu 2022 oznámila zaměstnancům, že propuštění zaměstnanci dostanou pouze výplatu v hotovosti. Kvůli tomuto oznámení se na hromadné propouštění, k němuž došlo v listopadu, podle soudce nevztahoval předchozí plán odstupného společnosti Twitter.
 
"Rozsudek nás zklamal a zvažujeme naše možnosti dalšího postupu," uvedl v e-mailu pro TechCrunch mluvčí advokátní kanceláře Sanford Heisler Sharp, která v tomto případě zastupuje žalobce.
 
Od listopadu 2022, kdy došlo k propuštění zaměstnanců, provozuje společnost X Corp. platformu sociálních médií s minimálním počtem zaměstnanců. Musk řekl BBC v roce 2023, že snížil počet zaměstnanců Twitteru na 1 500, přičemž před jeho převzetím jich bylo zhruba 8 000. Jako důvod uvedl velké úsilí o snížení nákladů. Navzdory tomuto úsilí se společnost X nadále potýkala s problémy, jak ukázaly dokumenty získané agenturou Bloomberg, společnost v prvním čtvrtletí roku 2023 ztratila 456 milionů dolarů.
 
Musk ještě není ze žalob za tyto hromadné vyhazovy z práce venku. V další žalobě Agrawal a tři další bývalí vedoucí pracovníci společnosti Twitter Inc. požadují od společnosti X Corp. odstupné ve výši 128 milionů dolarů poté, co byli propuštěni v rámci hromadného propouštění. Další žaloba od bývalých vedoucích zaměstnanců společnosti Twitter požaduje odstupné ve výši více než 1 milion dolarů, Musk však tvrdí, že s plány benefitů těchto bývalých zaměstnanců nikdy nesouhlasil. (vp)

[Obrázek: H4uAkyu.jpg]O2 kupuje Nordic Telecom Regional. Získá tím dalších 100 tisíc aktivních internetových přípojek

[Obrázek: FEdHYwh.png]

 České O2 dnes oznámilo, že za neupřesněnou částku koupí Nordic Telecom Regional. Smlouvu o prodeji podepsalo s Nordic Telecom Holdingem (stávající majitel) již 24. června. Obchod ale ještě musí schválit regulační úřady.

Pokud akvizice projde, O2 překročí hranici jednoho milionu pevných internetových připojení. Samo jich má okolo 900 tisíc, Nordic Telecom jich eviduje přes 100 tisíc. Přeprodává optiku a xDSL od Cetinu, ale má i vlastní optické a bezdrátové sítě, protože Nordic v minulosti sám pohlcoval menší regionální poskytovatele.
 
[Obrázek: wsxeahl.png]

... a nebylo to od počátku co k nám NTR přišlo jasné ? ...WE|DO se přejmenuje na One by Allegro

[Obrázek: D8GJUqx.png]

Allegro v létě dokončí rebranding balíčkového přepravce WE|DO, který už nyní funguje pod značkou WE|DO by Allegro. Nově se přejmenuje na One by Allegro. Postupně budou nahrazeny nejen uniformy kurýrů, ale také označení výdejních míst nebo logistických dep.

[Obrázek: VueRFyv.png?1]
 Slavný muscle car Paula Walkera je na prodej. Zesnulá hvězda Rychle a zběsile ho nedokončila

[Obrázek: bZtYme2.png]

Hvězdný herec vysokooktanové ságy Rychle a zběsile, Paul Walker, naposledy vydechl v roce 2013 poté, co se vyboural v Porsche Carrera GT spolu s přítelem Rogerem Rodasem. S tím Walker nesdílel jen vášeň k tvrdě sešlápnutému plynu, nýbrž i zálibu ve sbírání a opravě automobilů. Před smrtí měli oba muži rozjetých hned několik projektů. Jedním z nich byla i renovace naprosté klasiky – muscle caru Chevrolet Camaro RS Z/28 z roku 1969.

[Obrázek: UyOGJ0P.png]
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
...v rozhovoru pro Aktuálně.cz novinář a bývalý zpravodaj americké CNN Tomáš Etzler. "Je to naprostá katastrofa, vůbec to nechápu," diví se.
Je nepochopitelné, že demokraté nebyli schopní najít mladšího kandidáta (za Joe Bidena).

V Moskvě a Pekingu se smějou
>
...V USA tyhle fašistické manýry přebírá Donald Trump. Jeho zradikalizovaní republikáni s heslem "Make America Great Again" hlásají křesťanské hodnoty a chtějí, aby ve školách viselo Desatero Božích přikázání, přitom je Trump pravděpodobně všechna porušil.


Republikáni navíc začali připravovat takzvaný Projekt 2025, jakýsi soupis kroků, které by měly nastat v případě zvolení Donalda Trumpa prezidentem. (Autorem více než 900stránkového dokumentu je konzervativní think-tank Heritage Foundation. I když je spojován s Trumpovými spolupracovníky, exprezident se k němu oficiálně nehlásí - pozn. red.) Jedním z jeho hlavních bodů je výrazné posílení pravomoci hlavy státu, chtějí nahradit desetitisíce státních úředníků, plánují zrušit odluku církve od státu. Pod prezidenta by měla nově spadat FBI i ministerstvo spravedlnosti. Plánují snížit zdravotnické programy pro seniory, postižené a chudé. Chtějí zastavit jakékoliv financování výzkumů globálního oteplování a zrušit ministerstvo školství. To je naprostá šílenost.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)