• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
 • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
 • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Zkušenosti: Ethernet přes elektrickou síť nebo koaxiál!
#1
Ahoj, předem si nejsem jistý, jestli jsem vybral správné subfórum, protože to přímo není příslušenství (jako dálkový ovladač). 
Možná by se hodilo založit HW - Domácí síť (servery, NASy, síťové prvky - společníci pro Kodi zařízení).


Každopádně, určitě nejeden člověk již narazil na problém nedostatečně rychlé domácí sítě při streamování v Kodi, nebo při stahovaní dat.

Máte dobré připojení k internetu, a ikdyž máte nový Wi-Fi router co umí 802.11ac, stále někdy nedosáhne do odlehlých míst domu. A i s dobrým signálem nemusí být Wi-Fi kvůli fluktuacím vždy spolehlivá při náročném používání Kodi uživatele (např. při streamování Live TV může obraz kostičkovat, protože se ztrácejí některé pakety, nebo při streamování 1:1 bluray disků). Zkrátka ať už máte sebelepší router a klienta, mohou nastat případy, kdybyste chtěli mít jistotu s ethernetem.

Jenže dům už je postavený, a nemáte žádné volné vedení ve zdech pro další kabely. Nebo se Vám to zkrátka nechce dělat :-D Takže se vyskytly zatím 2 řešení, které znám a které jsem zkoušel, které umožňují vést Ethernet přes stávající rozvody.


Powerline
- Přes elektrickou síť

Prvním řešením jsou tzv. powerline adaptéry. Ty umožňují vést ethernet přes elektrickou síť. V místnosti s routerem zapojíte do zásuvky jeden adaptér, strčíte do něj ethernet kabel z routeru a v obyváku s telkou zapojíte do zásuvky druhý adaptér a propojíte ho s Kodi zařízením.

Výhoda:
 • každý má všude elektrické zásuvky -> Ideální z hlediska dostupnosti koncových zásuvek
Nevýhoda:
 • Elektrická síť má strašně moc rušení, stačí aby byl někde v okruhu zapojený třeba i horší napájecí adaptér na notebook a už rychlost jede dolů.
 • To samé se děje, pokud se oba adaptéry nenacházejí na stejném elektrickém okruhu. Pokud to musí "přeskakovat" např. u rodinných domů mezi patry, místnostmi, tak také prudce klesá rychlost
 • A záleží hodně na kvalitě samotného elektrického vedení
Vlastní zkušenost:
Mám v mezipatře router, a v dolním patře v obyváku na jiném okruhu telku s Kodi HTPC. 
Měl jsem TP-link TL-PA4010 KIT. Standard AV600 - maximální teoretická rychlost těchto adaptérů je 600Mbps. Já jsem dosahoval rychlosti 15Mbps při maximální rychlosti mé internetové přípojky 70mbps. Připojení bylo stabilní a pro Live TV to bylo stále lepší než Wi-Fi z hlediska latence, ale nic náročnějšího na tom dělat nešlo.

Upgradoval jsem na kit D-Link DHP-P601AV. (1700,- na Alza.cz )Standard 1200Mbps a má dokonce průchozí zásuvku, která má sloužit jako filtr, zapojil jsem tedy do ní na obou stranách vše z okolních zásuvek. -> Rychlost 20-35mbps z původních 70Mbps. Zase, co jelo pod 25Mbps bylo stabilní, ale jakýkoliv Bluray remux se sekal, protože ta rychlost šíleně kolísala.

Nedoporučuji to, pokud nemáte vyloženě jinou možnost. Případně si to kupte přes internetový eshop, vyzkoušejte a pokud to nebude uspokojivě fungovat, tak to hned vraťte :)


MoCA
-Přes koaxiál

Narazil jsem tedy po nějaké době na tzv. MoCA adaptéry, které vyrábí např. https://www.actiontec.com/moca/
Tyto adaptéry fungují na stejném principu jako powerline, ale používají koaxiální vedení. Koaxiální kabely jsou mnohem lepší na vedení dat a má je v domě téměř každý. Kdokoliv kdo má satelit nebo DVB-T televizi. 

Výhody:
 • Tyto adaptéry přenášejí data na jiné frekvenci než na které běží satelit nebo dvb-t, takže je možné to používat souběžně. 
 • A zvládají opravdu Gigabit!
 • Téměř každý má ve zdech normální koaxiál, který tohle utáhne, není tam moc prostoru pro nějakou nekvalitní kabeláž
Nevýhody:
 • Vyšší cena
150 dolarů za pár těchto adaptérů je přeci jenom trochu moc. Nicméně pokud potřebujete Gigabit po budově a nechcete nové ethernetové vedení, je tohle řešení, které opravdu funguje!
Nějaké video: https://www.youtube.com/watch?v=rhCaZqxVAJE

Kde to sehnat:
Link: https://www.amazon.com/Actiontec-Bonded-...013J7OBUU/

EDIT:
Motorola představila zatím nejlevnější 1Gbit MoCA adaptér co jsem viděl. Motorola MM1000 Link na Amazon. Velice kladné recenze, dá se sehnat přes eBay, tenhle produkt ještě nejde poslat do ČR.

DECA
-Přes koaxiál levně, ale stále skvěle

Nakonec jsem narazil tzv. DECA adaptéry. Což je to samé - adaptéry co vedou ethernet přes koaxiál. Ale je to jiný, levnější standard od společnosti DirecTV, což je např. jako naše O2 a O2TV. Je to levná varianta, která zatím umí pouze 100Mbps. Ale toho to opravdu dosáhne!

Výhody:
 • Je to možné používat souběžně s televizním signálem
 • Běží na tom opravdu plných 100Mbps! - Když sečtu délku kabeláže, nějakých 30-40 metrů
 • Je to sakra levné
Nevýhody:
 • "Jen" 100Mbps
Vlastní zkušenost:
V mezipatře vedle routeru mám ve špajzu server, kde mám z minulého poskytovale internetu navedený jeden ethernet kabel na půdu pod střechu, kde je i koaxiálová rozvodna pod anténou. Zapojil jsem tedy jeden adaptér pod střechou do ethernetu a do koaxiálu co vede do obyváku. V obyváku jsem u TV koncovky zapojil druhý adaptér a krátkým ethernetem ho připojil ke Kodi zařízení. A získávám naprosto stejnou rychlost, jako bych byl připojený přímo do routeru (70Mbps). Samozřejmě to není Gigabit pro vnitřní síť, ale na streamování to je více než perfektní. Odezva je z nějakých 8ms (notebook připojený ethernetem do routeru) na nějakých 10-11ms. 

Kde to sehnat:
Tyhle adaptéry jsou děsně levné. Z Amerického amazonu mi přišly do týdne. Jediné co přidává na ceně je poštovné, které stojí stejně jako adaptéry samotné.

Pár 2 adaptérů vás vyjde na 23 dolarů. Pokud nepotřebujete napájecí adaptér, protože je možné tyto krabičky napájet pomocí microUSB, tak vás vyjde pár pouze na 13 dolarů.

Ale tady pozor, co se týče microUSB portu, tak to bere pouze 5V a 500mA (tedy USB port normálního počítače nebo televize) Jakákoliv jiná USB nabíječka - na iPhone, Samsung.. 5V 1A/2A to nespustí. Nevím proč, ale stejně to píší i recenzenti na amazonu.

Mně osobně dodávaný napájecí adaptér fungoval (má deklarovaný INPUT 110-240V 50/60Hz jako většina dnešních moderních zařízení, jinak bychom si nic nekoupili z aliexpressu). Ale na snímcích produktu jsou vidět jenom americké verze (INPUT 110V). 
Pokud si chcete být 100% jistí, že nedostanete pouze US verzi adaptéru, můžete koupit verzi bez adaptérů a tady si koupit DC (stejnosměrný) adaptér s 12V o 1,5A = 18W a koncovkou o průměru 5.5x3.0 mm. (Ta krabička samotná žere 2W při provozu) Díky za tip! @matchboxx. Případně z aliexpresssu


Shipping mě stál také 24 dolarů, což je ta ironie. Takže možná se vyplatí toho objednat rovnou více.
Každopádně všehovšudy za 1 184,- -> levnější než powerliny, mnohem více stabilnější. Škoda, že to tady nikdo neprodává, nebo aspoň jsem si toho nevšiml.

Link: https://www.amazon.com/dp/B01AYMGPIO/
Případně zkuste ebay
 • Ještě je možná dobré připomenout, že je ještě potřeba koupit US->EU adaptér na elektrickou zásuvku. Ale to už je pár kaček. Nebo koupit napájecí adaptér tady a z amazonu jenom krabičku.
 • A pokud máte koncové koaxiální zásuvky vyvedené do DVB-T, hodí se ještě tahle redukce https://www.alza.cz/f-iec-prechod-ff-17-...784400.htm, kterou našroubujete na adaptér

Společná výhoda pro všechny varianty:
 • Můžete mít adaptérů více! Stačí jen jeden připojit k routeru a pak vybavit všechny televize v domě těmito adaptéry.

Ještě pak později vše nafotím a hodím to sem :) Teď alespoň jednu při konečném testování rychlosti DECA adaptéru. 3
Obyvák:                 Půda:        
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#2
Powerline je opravdu strasne zavisle na tom, co je v zasuvkach zapojene.. Stablni provoz je spise neobvykla vec:)

K tomu DECA, 2A zdroj nemuze vadit, takhle to nefunguje. Spíš tam jde o to, že je to nabíječka a tomu zařízení nesedí, nejspíš je tam v napájení něco po čínsku nestandardně zprasené.. :-)
 
Citovat
#3
Netusim jak na Samsung, ale bezna nabijecka na iPhone fakt nema 5V/2A, to ma az nabijecka na iPad.
Apple TV 4K gen.2 - tvOS 15.2 (iSCC, KODI 19.3) & HomePod - audioOS 15.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Asus EEE Box EB1501U - Atom N330 (1.6 GHz), 4GB RAM, nVidia ION, W10 Pro + KODI
iPhone 13 Pro 512 GB - iOS v15.4 (KODI 19.3) & Apple Watch 7 Nike+ 45mm v8.5
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v15.4 (KODI 19.3)
 
Citovat
#4
Jo 10W má iPad, myslel jsem to obecně. To ale není sakra pointa příspěvku Big Grin  
Taky si jsem vědom, že více ampérů by nemělo vadit při stejném napětí, ale tady to nefunguje. Podle mě máš pravdu v tom, že to zkrátka nemá rádo nabíječku.(Přesně tuhle úvahu psal i někdo v těch uživatelských recenzích) Zkoušel jsem všechno možné, a přes USB to jde napájet jedině z USB Portu PC, Televize, třeba i routeru.
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#5
Tak toto ma zaujíma. Potreboval al by som niečo také do izby k synovi kedze Wi-Fi nieje to pravé. Skus to nafotiť. Možno budem mať potom pár otázok.
Android TV 8.0, Philips 49pus6401, Kodi 17.6 Krypton
 
Citovat
#6
@marhycz od kdy maji v USA 230V/50Hz ? :-) takze potrebujes zdroj 230V a na vystupu 12V/1,5A/18W napr nejaky na led pasky za 90 Kc pokud to ma tedy stejny a stejne zapojeny jack :-) ale jinak urcite dobra alternativa , zase vsak kdo ma natazeno doma vice koaxu nez jeden
sz nectu, na dotazy pouzivejte forum, mozna tak pomuzete ostatnim
 
Citovat
#7
Mně to prostě funguje. Zapojil jsem ten jejich adaptér do zásuvky a jelo to :) řešit to nebudu zbytečně Big Grin
Každopádně podle mě jsou dnešní jakékoliv zdroje dělaný “světově”. Vezmi si nějakého businessmama, co cestuje s notebookem po světě a na každý kontinent by potřeboval jiný napájecí adaptér. To aby si s sebou vozil trafostanici :Big Grin Big Grin  

Myšleno celou tu napájecí kostku jinou, nemluvím jenom o té koncovce (zásuvce)

To samé i např. Apple, který prodává Travel kit pro iPhony, iPady, kde má tu normální nabíječku a k ní jenom různé koncovky. Přijde mi blbost to nějak řešit dneska.

Mám z US Nexus Player, Chromebooky, Google Home, tenhle DECA adaptér, a všechno funguje.

A už bych to tady  tohle prosím vás neřešil, protože tím mateme zbytečně uživatele.

Ta krabička bere buď svůj adaptér, nebo microUSB s 5V a 500mA - tedy napříkladUSB port počítače. Nevzalo mi to žádnou normální nabíječku. Cena 2 napájecích adaptérů pro tyhle krabičky je 10 dolarů - 230kč? Takže fakt není potřeba to tady řešit. Jestli se chcete bavit o různých proudech v jiných zemích, tak si založte off-topic Big Grin 

Doplnil jsem to tedy o nějaké fotky co mám teď u sebe :)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#8
No jak myslis :-)
sz nectu, na dotazy pouzivejte forum, mozna tak pomuzete ostatnim
 
Citovat
#9
Já uznám chybu klidně zase :-) Jsem si vědom toho rozdílu 120-230. Ale většina dnešních adaptérů je děláná na obojí ne? Jinak bych musel vyhodit pojistky a celé to roztavit :-D Ale pokud si chce být někdo jistý, přihodím tam tvoji odpověď :)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#10
Přidal jsem i nějaké další fotky :)
Běží to už týden, žádné problémy. Už mohu stremovat 40Mbps Bluray ripy jako po másle, Live TV z Tvheadendu ze satelitu ani jeden zásek.
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#11
Nepíšou v manuálu toho adaptéru, jestli to vyžaduje 75 ohm kabel, nebo by to dokázalo běžet i na 50 ohm rozvodu? (Stará 10base2 síť, kterou nevyužívám, protože je pomalá - s tímhle adaptérem by ty kabely zas mohly k něčemu být :-) )
 
Citovat
#12
Těch 100Mbit na tom poběží. Ještě to má být schopné běžet i vedle televize. Takže pokud tam nic jiného nebude, tak to dá :)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#13
A ked chcem po koaxe prenašať sat. signal aj ethernet tak asi potrebujem nejaký rozbočovač koaxialu...
https://www.amazon.com/Directv-Approved-...4HWP01TQ70

pri DVB-T to asi fungule ale pri DVB-S ...má to niekto odskušané?
 
Citovat
#14
DirecTV, který to vyrábí je poskytovatel satelitních služeb.
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#15
Před týdnem se objevil nový produkt z kategorie MoCA. Motorola MM1000.
https://www.amazon.com/Motorola-Adapter-...ola+MM1000

Je o polovinu levnější než ty od Actiontecu, ale jedná se o stejný 1Gbit adaptér. Dá se koupit na eBay, protože tento produkt amazon nedováží. Vyzkouším to, přemýšlím na léto, že vybalím starší router a propojím ho tímhle. Tak budu mít u televize Gbit a zároveň i lepší pokrytí na zahradu. :-D
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#16
Já teda nevím, ale připadá mi jednodušší roztahat kabely RJ45. Mám naštěstí všude po baráku elektriku v husích krcích, a s ocelovým pérem jde celkem bez větších komplikací "připoložit" síťový kabel i podél silových nn kabelů.
Jsou tam sice rušení, ale 100 Mbit to zvládne. Jediná nevýhoda toho rušení je v tom, že trvá pár sekund, než se zinicializují/sladí síťovky (vzájemně si řeknou, která frekvenční pásma jsou využitelná/nezarušená). Pak už to jede.
 
Citovat
#17
Lenze niekto taku moznost nema. Rozumej to tak, ze by musel sekat do stien. Takze niekomu to jednoduchsie teda nepripada...
Media: TX-55AS640E | RPi 3 & PiFi Digi+ | HK 3490 | JBL ES90 Black
NAS: Intel G3258 | Asrock B85M Pro4 | Kingston 2x4GB | Crucial M4 128GB | 4xWD Red 3TB | BitFenix ProdigyM White | XPEnology
HTPC: Asrock J3455M | Kingston 2x4GB | Intel 520 120GB | Xonar DX | Cooltek G3
 
Citovat
#18
Hned na začátku zmiňuji, že již nemám možnost (jednoduchou) přidat RJ45 kabeláž. Jasně že přímo ethernet je vždycky lepší, ale kdo už v tom baráku ten kabel prostě nemůže jednoduše vést, tak koupí 2 jednoduché adaptéry a povede to přes koaxiál, kde může mít s dražším adaptérem i 1Gbit. (Zprovoznění je stejně těžké jako s powerline)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#19
My sme nedopatrenim zabudli natiahnut ftp do spalne (vsade inde mam), ale koax tam mam, takze to budem asi riesit takto. Povodne som chcel powerline, ale vidim, ze cez koax je to lepsie.
Media: TX-55AS640E | RPi 3 & PiFi Digi+ | HK 3490 | JBL ES90 Black
NAS: Intel G3258 | Asrock B85M Pro4 | Kingston 2x4GB | Crucial M4 128GB | 4xWD Red 3TB | BitFenix ProdigyM White | XPEnology
HTPC: Asrock J3455M | Kingston 2x4GB | Intel 520 120GB | Xonar DX | Cooltek G3
 
Citovat
#20
Sežeň tu Motorolu MM1000, to je Gigabit za dobrou cenu, takže nebudeš muset hodně dlouho přemýšlet o upgradu.
Powerline opravdu děsně závisí na typu elektrické sítě a přes kolik okruhů půjdeš. To, že na obalu udávají 2000Mbps je teoretická rychlost v laboratorních podmínkách o délce úplně nového měděného drátu 50cm Big Grin
Tyhle coax adaptéry se hojně používají v americe a fakt to funguje. (kromě TV signálu z kabelovky si natáhnou k settopboxům i internet)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)