• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NAS - životnosť diskov
#1
Čaute, chcel by som s Vami podebatovať na tému životnosť diskov v NAS-och.
Sám mám už 4tý rok WD myCloud 3TB, v ktorom je osadený disk WD Red, vraj je priamo určený do domácich NASov.
Moje úložisko mám nastavené tak, že beží iba keď ho potrebujem, tj. disk sa netočí stále. No a na veľa fórach som sa dočítal že to pre tie disky nieje bohvie čo. Aký na to máte Vy názor? poprípade ako máte vy nastavený váš NAS, beží vám stále alebo sa Vám taktiež ako mne uspáva?
Odroid C2 - CoreElec 9.2.0 - KODI 18
3x Raspberry pi 3B - Volumio2
WD My Cloud 3TB





 
Citovat
#2
Zalezi, k cemu to pouzivas. Mam treba ctyrdiskovy NAS, ale pouzivam ho zejmena na zalohy, takze je vetsinu casu uspany. Jinak v routeru mam SSD disk, takze “sdilenou slozku” na siti mam a tech 120GB mi na bezne veci (serialy, filmy, soubory) bohate staci.
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#3
Koupil jsem od nějakého zloděje na Aukru za 2900 Kč v roce 2009 NAS Acer Easystore se 4mi disky po 500 giga. pustil a dodnes nevypnul.
Ventilátor se točí furt, ale disky se po asi 10 min nepoužívání uspí.
Vzhledem k tomu, co obsahuje Stream Cinema je to, co jsem tam naukládal většinou v SD a XVid nic moc.
Tedy neřeším.
Evolveo H8 - LibreElec, Kodi 17.6, Dune BD Prime 3.0, Yamaha 7.1, repro Magnat, Panasonic plasma 165 cm, video Akai, Sony MiniDisc, VU+ Solo 4K a mnoho dalšího bordelu.
 
Citovat
#4
Také přidám vlastní zkušenost. Mám několik disků (vesměs WD - green a red, 0,5T, 1T, 4T), které mám postupně v provozu 10, 8 a 3 roky. Nejdříve na FreeNAS (běžel nepřetržitě, disky se uspávaly), pak Windows 7 v "režimu domácího serveru" (uspával se celý server, disky ne, byly tam i tunery a nahrávání, takže trochu nerozumné řešení, ale disky to přežily v pohodě), teď jsou v NAS (běží nepřetržitě, pouze při delší plánované nepřítomnosti týden a více, ho uspím, disky uspávám po 30 minutách). Všechny disky jsou v přiměřené kondici, jednou měsíčně si projdu statistiku, jinak mám samozřejmě nastavený alarm, zatím žádný alarm mi za celé 3 roky nepřišel a ani žádný disk neodešel. Teď přemýšlím o obnově těch nejstarších a nejdůležitějších disků.

Nevyužívám NAS pro rutinní operace zápisu/čtení. Mám tam hlavně zálohy ze všech PC (na extra discích, které jedou v Raid). Do Raidu taky ukládám i vlastní fotografie, home videa a unikátní audia. Ostatní mediální soubory mi jedou na nezálohovaných discích. Disky na PC ani ve strojích s Kodi neuspávám. mám už všude SSD. Jedinou výjimkou je HTPC s master Kodi v obýváku, kde běží i Tvheadend server, tam mám pro nahrávání z Tvheadend klasiku 2,5" HDD 1TB. Tam se, pokud k tomu kdy vůbec doje, uspává celé PC.

Já myslím, že je to hodně individuální a těžko získáš jednoznačné stanovisko. Podle mne je rozhodující, jaká bude v režimu používání NAS/Serveru četnost uspání/probouzení disků. Pokud příliš velká, tak je lepší je nechat běžet trvale.
 
Citovat
#5
Mám snad odjakživa 2 šachtový Syn-NAS (v pořadí druhý - Synology jsou nezmaři) a v něm HDD (také hodně pamatují - až moc). NAS je poplatný svému účelu - jede non-stop 24 hodin denně, disky v něm se nezastaví jelikož k nim mají přístup všechna zařízení z okolí (a ty je spát nenechají).... Přístup je neustálý neb je v zařízení centrální "sběrna" pro knihovnu filmů/seriálů z SC, loga/ikony kanálů, odkládací prostory pro SAT i Kodi zařízení. Na NASu je i druhá, záložní "sběrna" pro domácí videa, fotografie, dokumenty atd., záložní je proto, neb toto vše je i na cloudu (G drive) ....
Ještě si na oněch discích udržuji pár desítek GB mých srdečních filmových záležitostí, které tam jsou asi opravdu již jen z čiré nostalgie a aby ten prostor byl nějak využit  1 4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#6
Tohle bude dost závislé na teplotě, diskům nesvědčí příliš vysoká teplota a taky velké výkyvy... Obecně tedy pokud se daří udržet teplotu nízko, tak zapínání a vypínání nemusí být až tak hrozné... Ale samozřejmě pokazit se může všechno, stejně je to celé dost náhoda.. Pokud se ale disk přehřívá pravidelně na 50°C pak vychladá na 20° a tak pořád dokola, šance na end-of-life je jistě mnohonásobně vyšší..

Sám doma jedu UnRaid s asi 22 disky a už jsem potkal ledacos, disk s padesátkou roztočení, který přestal správně startovat (třeba po 5 minutách cvakání se konečně roztočil, pak fungoval normálně) a stejně tak disk s několika tisíci roztočení co byl kdysi v Synology nastavený na usnutí po dvou minutách, kde startoval třeba 50x denně a až do vyřazení kvůli kapacitě byl nepoškozený)...

Takže uspávání bych se nebál, když bude chtít odejít, tak prostě odejde a buď z tohoto a nebo z jiných 30 důvodů.. Důležité je mít nastaveno sledování SMARTu a včas na změny reagovat, dřív než disk lehne úplně.. Osobně prostě jakmile SMART začne hlásit chyby komunikace, roztáčení disku nebo vadné sektory, tak ho vyhodím a dám jiný.. Ale stává se to fakt výjimečně, pak ani nemusím kupovat předražené REDy, prostě to krmím nejlevnějšími disky :)
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)