• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reseni domaci LAN site a WiFi
#1
Vzhledem k tomu, ze se pomerne dost opakuje tema tykajici se domacich wifin (nemyslim tim tady, ale i v ramci ruznych FB skupin), tak jsem si dovolil sepsat takovy nahled, jak celou vec vidim ja. Nebavilo me totiz porad dokola argumentovat tim samym, takze ve finale jsem se rozhodl usetrit zejmena muj cas (kdyz uz moje nervy pokousi ruzna individua s polofunkcnimi AP a ruznymi WiFi extendery 40 3).

Treba to zaujme i nekoho tady, pripadne lze diskutovat od jinych reseni, ktere pouzivate napriklad vy. Spousta lidi doporucuje i Mikrotik, nicmene osobne s nim mam problem v tom, ze to neni "na dve kliknuti". Ano, cena je prizniva, ale nejvetsi provazanost vseho a intuitivnost/jednoduchost/funkcnost spatruji u vyrobku UBNT. Jasne, nejsou az tak levne, jako Mikrotiky, ale zase se muzeme bavit o tom, jak u Mikrotiku realne funguje roaming mezi AP, atd. 4

Nicmene urcite piste sve zkusenosti, treba to vypilujeme jeste do lepsi podoby.

A ted uz jen odkaz:
> http://www.s474n.com/postrehy-z-praxe-po...maci-wifi/

A kdyby nekoho zajimalo, jestli nahodou nekazu vino a nepiju vodu a opravdu s tim mam realne zkusenosti, tak jedna fotka je vice, nez 1000 slov:
   
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#2
Hmm, vidím toto téma jako velmi složité a vznikne tu mnoho různých názorů.

Osobně řeknu moji zkušenost. Roky jsem jel na Mikrotiku, vlastně si nepamatuji, kdy jsem koupil první kus. Souhlasím s kolegou, že nastavení je složitější a musel jsem být na začátku zaučen (otec a později kamarád síťař) co a jak nastavit. Na nic složitějšího jako 2 WiFi sítě a další věci jsem si nikdy netroufnul. Ještě jsem zvládl nastavit pevné IP adresy a pár maličkostí. 

Někdy od 2018 jsem zvažoval jak vyřešit v mém případě pokrytí 2 domů, garáže a naopak na opačném konci zahradu s pergolou a ještě aby to umělo přechod telefonů na jedné WiFi Mesh a další vychytávky. Postupně jsem začal zabředávat do chytré domácnosti, kamer, a videozvonku, který je 30metrů od pohovky. To už jsem se ptal jiných, co bude potřeba za HW a kdo mne to nastaví. On to jaksi už jeden router nedával. Běžný BFU jako já neměl znalosti. Nějak jsem stále trval na Mikrotikách. Byť jsem už na něčem jiném, dodnes musím říci, že Mikrotik jako takový je pro pokrytí menšího bytu zcela dostačující a pro nenáročného spotřebitele použitelný systém, jen to nastavení je pro BFU lehce složitější. Ale Mikrotik jsem musel opustit.

Od léta 2019 jedu jako s474n na UniFi. Kolega je tedy o 2 levely dál s HW. Já nemám takovou potřebu zásobovat obec internetem jako on a pořídil jsem trošku levnější řešení, hlavně switche a USG. Kabely a koncovky a starší kleště jsem dostal darem, takže jsem nově natáhnout pár desítek metrů kabelů, ale to je díky specifické situaci u mne na pozemku. Většině bude stačit koupit hotové kabely do 10m. Tedy základní vybavení stačí USG, switche 16x s PoE a 2x AP (LR a Mesh na pokrytí venkovního prostoru) mne vyřešilo problém s pokrytím celého pozemku a jednoho baráku, to je cca 700m2. USG mne hlavně vyřešilo 2 samostatné sítě oddělené od sebe díky USG. Tedy moji síť a druhý barák (na konci je stále můj starý Mikrotik, ale už plánuji, že tam koupím malý switche 8x s 1xPoE a jedno AP LR). Tím sjednotím celý systém a hlavně na jedno nastavení se zálohou nemusím sedět hodiny u každého kusu HW a nastavovat parametry po nějaké havárce. Pokud jde o kontrolu systému, stačí počítač s aplikací. Pokud chcete statistiky, je třeba zakoupit controller (já ho vrátil Alze jako nefungující paskvil) a radši to vyřešil přes RPi. Je to levnější a spolehlivější.

Pokud jde o spolehlivost, s Mikrotikem jsem prakticky neměl problém. Do té doby než jsem začal řešit větší pokrytí, chytrou domácnost, kamery, atd... Ovšem UniFi jak se jednou nastaví, tak je to věc co už žere jen nějakou elektriku a práší se na to. Toho 3/4 roku až snad na jednu výjimku (po bouřce), jsem nemusel řešit nespolehlivost sítě. Všechny zařízení se nastavují z jednoho místa a pokud chci přidat nějaké zařízení, tak ho načtu a to se samo nastaví na síti k tomu co už je. Je nad tím kontrola. Má to také jeden háček a to je prvotní nastavení. Jako s Mikrtotikem tak s UniFi je dobré si nechat poradit od zkušenějšího človíčka. Pořád jsem BFU a sám jsem si nechal poradit. Poté jsem udělal jednoduchou zálohu a při havárii už stačí jen nahrát a za 20 minut celý systém jede. 

Kolega sdílí odkaz na svoji stránku kde to má pěkně popsané. Já bych ještě přidal 2 body. Ti co chtějí řešit neustále kvalitu sítě a nespolehlivost, tak si koupí nějaký ten "x-Link" který po roce nejde aktualizovat, potom jsou ti co mají Mikrotik v malé bytě a jsou spokojení, protože si akorát přečtou zprávy a stáhnou někde film. A další už s474n napsal. 

Není to nějak reklama, jen zkušenost kterou mám. Samozřejmě záleží na situaci jak moc je zarušené okolí, kolik zařízení a jaké se bude připojovat, velikost pokryté plochy a potřeby jednotlivce.

   
 
Citovat
#3
Zdarec,

jdu si pro radu. Potřebuji udělat na RD p+1.np 160m2 mesh síť. Bohužel příjmač musí být na sim kartu. Nějaké doporučení?
Běžné užívání, IPTV, 4K videa, PS5 (Možná xbox netusím).
V domě budou dva dospělí a dvě děti (zatím na prvním stupni zš). Z domu nepracuje nikdo.
Když se dívám na netu, tak mi vyleze TP-Link Deco X80-5G ale to je šílená raketa. Nebo TP-Link Deco X50-4G.
To 4G by mohlo stačit na normální užívání?

Díky za odpovědi
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)