• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 6 Hlas(ů) - 3.5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX, Dolby Atmos
#1
Dovolil jsem si založit nové téma k problematice zvuku při přehrávání videosouborů pomocí Kodi. V poslední době jsou filmy a seriály velmi často doprovázeny zvukem nejen v starších formátech, ale i ve formátech Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX a Dolby Atmos.

Dočetl jsem se, že původně "experimentální podpora audio-passtrough z verze Jarvis byla změněna na řádnou. Kodi nyní disponuje podporou pro DTS-HD, DTS-X, Dolby TrueHD a Dolby ATMOS".

Obecné vysvětlení práce se zvukem pod Kodi jsem komplexně nenašel. Pochopil jsem, že Kodi nyní (verze 18.6 Leia) zvuk:
1. buď posílá ze zdroje (lokální soubor na disku, ze streamu nebo jiného vysílání) nedotčeně (passtrough) dále do dalšího zařízení, které zpracovává zvuk (obvykle receiver, domácí kino nebo i TV) a pošle ho do výstupního zařízení (reproduktorů).
nebo
2. Formát zvuku samo dekóduje a posílá ho dále ve formě PCM, tj. vícekanálového zvuku opět do TV, receiveru atd., které ho pošlou do reproduktorů.
Co jsem ale nezjistil, zkouším Kodi teprve nyní, jak videosoubor - video a zvuk - zpracovává. Používá vlastní integrovaný přehrávač. Softwarový nebo hardwarový podle toho, v jakém prostředí Kodi běží (Android, Linux atd.).

Možná proto, že tomu nerozumím, se trápím s přehráváním zvuku nejen pomocí Kodi na linuxových satelitních přijímačích, které běží pod tzv. Enigma2. Je to sice vlastně taky linux, ale trochu ořezaný. Navíc Enigma2 má různé "distribuce", obvykle se o nich mluví jako "image" od nejrůznějších skupin. Tyto distribuce používají vlastní přehrávače videosouborů, např. EMC, extplayer, gstremear apod.

A teď prosím o odpověď, zda vůbec existuje přehrávač v Kodi - interní nebo nějaký pro Kodi - který by přehrával videosoubory včetně zvuku Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX, Dolby Atmos?

Jen ještě popíšu, jak to vlastně používám. K Vu+ Zero 4K (arm procesor) mám lokálně připojený disk nebo z nasdílené složky na NAS přehrávám film. Právě mám rád náročné 4K filmy s HDR, které mají obvykle i více zvukových stop včetně Dolby TrueHD, Atmos a k tomu většinou DTS nebo DD či DD+. Připojené Zero 4K mám k TV (4K s podporou HDR) přes HDMI a přes optiku - toslink - k receiveru. Mám dva, ani jeden neumí 4K passtrough, takže musím obraz posílat do TV a zvuk zvlášť přes optiku nebo druhé HDMI do receivru. Dokonce jsem objednal na zkoušku krabičku - HDMI splitter s downsamplingem, aby jedna větev HDMI šla do TV ve 4K a druhá větev do receivru ve full HD.

I když jsem vyhledával na netu velmi dlouhou, zjistil jsem, že existují roztříštěné stovky dotazů na přehrávání Dolby Truehd po čímkoliv a že je to obecný problém. Jediné, co to zvládá, je samozřejmě PC. Tam to funguje perfektně, jak pod W10 nebo Linux, pod Kodi nebo VLC nebo jiným přehrávačem. Takže je ověřeno, že filmy mají Truehd, vzorky mám také, že to receivery zvládnou, ukazují na displejích řádně DTS, TrueHD, DD apod. a kanály opravdu hrají.

Ale všude není vhodné PC (s kanonem na vrabce :-), tak proto si vylívám srdce, jestli to tedy opravdu nějak jde pod Kodi pod Enigmou2. Konkrétně ještě používám image OpenATV 6.4 a Kodi 18.6 Leia. V nastavení systému - zvuk - vidím volbu "passtrough", ale není ji možno použít nebo v ní něco nastavit.
Na image nezáleží, použiji jakýkoliv (např. pod VTI Kodi vůbec nejde). Jde mi o to, jestli neexistuje něco, co potřebuje Kodi, aby umělo kvalitní zvuk přehrát (service app pro enigmu2 mám, volit přehrávače v image umím, ale nevím, co je potřeba).

Budu vděčný za radu a třeba i za vynadání, že chci od Zero 4K víc, než na co je původně určeno. To vím, ale právě proto si s tím hrajeme, abychom z toho vymáčkli víc, než jak nám to milostivě prodají.
 
Citovat
#2
Dolby TrueHD, DTS-HD, DTS: X, Dolby Atmos
Odroid N2 dokonca prehrava i LPCM to je bezstratove audio
a čokolvek z cpu S905 az S922 pod OS COREELEC (kodi)
pod androidom tam to uz nie je u vsetkych rovnake i ked pouzivaju rovnaku chipovu sadu ale napriklad Ugoos X3 ma tiez DTS: X, Dolby Atmos a Nvidia SHIELD tak isto nema problem
VU zero 4K je primarne urceny na sat. prijem a preto i taká zla podpora ohladne kodi a vsebecne zla podpora audia  Dolby True HD prehrá i DTS HD MA ale na hrane cpu broadcom nie je moc dobry na to
/LG OLED 55"/- SoundbarSamsung HW-Q990B / BOX - Dune Homatics R 4K plus/
 
Citovat
#3
Díky za tip. Odroid N2 prozkoumám, vypadá pěkně, ale má jen jeden výstup HDMI. Potřeboval bych druhý výstup HDMI nebo optiku. Jeden to TV a druhý do receiveru.

Ale píšeš, že sice na hraně, ale že VU zero 4K Dolby TrueHD a DTS HD MA přehraje. Nevíš jak?
Pořád se divím, že je důležitý výkon procesoru, když při "passtrough" vlastně naopak procesor nic nedekóduje, jen propustí dál. Tedy podle mne laika oddělí video - to zpracuje - a zvuk, se kterým nic nedělá, pošle dál.
 
Citovat
#4
A proč to nezapojíš odroid n2 -> receiver -> televize? Tak to mám já a stačí na to jeden Hdmi port na odroidu:)
 
Citovat
#5
Protože bohužel oba recereiver 7.1 co mám, jsou starší a neumí 4K passtrough. Takže přes ně nejde dále video do TV a neumí ani signál 4K. Musí mít signál full HD a umí ale veškeré zvukové kodeky. A ty jsou docela drahé
Bohužel samé komplikace.
 
Citovat
#6
Bohužel přes optiku dostaneš jen dts, na pokročilejší zvukové stopy potřebuješ hdmi. Pokud umí AVR arc, tak bych zkusil box do tv přes hdmi a z telky přes ARC hdmi do AVR a v kodi nastavit pruchod zvuku. Pak by to mělo šlapat. Pokud nemáš ARC, tak ti nic jiného než DTS nezbývá..
 
Citovat
#7
Díky, tohle asi zvládám. Oba receivery sice neumí ani 4K ani ARC (zpětný kanál pro zvuk pro HDMI), takže buď nový nebo "krabičku" se dvěma výstupy HDMI nebo HDMI Splitter (ten mám objednaný na pokusy).
Tenhle, kdyby to někoho zajímalo:
https://www.amazon.de/gp/product/B07K5RK...=UTF8&th=1

Ale pořád v Kodi na Zero  4K nevidím možnost zapnout passtrough. Zajímavé je, že při ukazování souborů v adresáři Kodi vidí, že jde o HD zvuk.
Ale pořád nevím, jestli to vůbec na Vu+ Zero 4K vůbec jde, jestli se to někomu podařilo zprovoznit. Je tam tedy vnitřní přehrávač, který to zvládá nebo ne?

Když to neumí a asi nebude umět, když to trvá tak dlouho, tak pořídím ten Odroid N2, který se mi líbí a buď bude fungovat splitter nebo nový receiver, který bude umět 4K passtrough a ARC. Jako vždycky, když přijde nová generace, tak musí být všechno nové, TV, receiver, přehrávač atd.

Pak to bude, jak to má být, jak bylo doporučeno: odroid n2 -> receiver -> televize
Ale zatím ještě chvilku počkám na finální rozhodnutí, jestli to tedy na Zeru 4K jde nebo nejde.
 
Citovat
#8
@hobbykodi Zacinal som VU  duo stari crep pustil v pohode DTS ale zalezi co zvlada tvoj AV. Ja ked som mal starsi AV ktory mal len full hd ale dts hd master mi na vu duo2 pustil  na obrazovke recieveru to pisalo aky zvuk som pustil, co mal problem bol Dolby TrueHD ten mi konvertoval do sterea, ale novsie vucka to uz zvladaju jedine Dolby Atamos prekonvertuju do DD ale i tak nie je to ono a preto VU pouzivam len ako TV sat prijimac a nie na stream a mozez mat i ten najlepsi AV na svete
/LG OLED 55"/- SoundbarSamsung HW-Q990B / BOX - Dune Homatics R 4K plus/
 
Citovat
#9
Beelink GT King má i optiku a je to stejný hardware jako Odroid. Mám a běží bezproblémově s Coreelec. Tu optiku nepoužívám ale jednou jsem ji zkoušel a běhá(jen DD a DTS).
Jen pro zajímavost k tomu passtrough. Včera jsem shlédnul film a na receiveru se mi poprvý rosvítilo Imax: DTS-X
 
Citovat
#10
Kodi 18.6 na Androidu umi poslat vsechno pass. Pak dekodujes na svym zarizeni, pokud to podporuje. Neco umi i samotny telky, ale je to omezenejsi, zase ale maji vetsinou lepsi obraz, kdyz sami dekoduji. Tak si vyber. Ja prehravam bud z telky, ktera posila pres arc dal do dekoderu anebo z Kodi, kterej to taky propusti az pres ARC do dekoderu.
 
Citovat
#11
Taky bych poprosil o radu se zvukem.
Kodi mám nainstalovaný v TV Philips 55OLED803 /Leila/přes HDMI do AV Pioneer LX 85. Problém mám hlavně u formátu EAC3, kdy je zvuk s ozvěnou- jako z jeskyně.
Zkoušel jsem nastavení zvuku v TV ( možnosti: vícekanálový, Dolby + a bypass), ale nic nezabírá. AV tyto formáty dekoduje (na display se rozsvítí DD +), v KODI mám povolený průchod signálu a zaškrtnuté všechny kodeky. 
Nevíte kde je chybka?
 
Citovat
#12
Nastav si v Kodi že máš jen obyč DolbyDigital a DTS. Víc přes ARC neproleze a pokud budeš přehrávat něco lepšího(DTS HD MA, Atmos...) tak ti to Kodi zkrouhne na DD nebo DTS, jádro to má stejný. Ale s ARC jsou všeobecně pořád nějaký problémy. Někdy musí být zaplej CEC, někdy zase naopak vyplej atd..
 
Citovat
#13
Předně děkuji za toto téma. Rád bych se zeptal u jakých boxů máte ověřenu plnou funkčnost Dolby Atmos a DTS X (při plné podpoře 4k HDR) ? Zatím jsem s jistotou dohledal pouze dlouhodobě nedostupný Nvidia Shield Tv 2019. Dále čínští prodejci na aliexpress tvrdí, že podporu má Beelink GT pro. Na gearbest mají ovšem výslovně napsáno, že ne. Box Ugoos X3, který je zde zmíněn vypadá slibně i když zase nedohledám pořádně všechny parametry. Díky
 
Citovat
#14
Mám Philips OLED803 s android TV a k tomu připojený soundbar LG SL10Y+SPK8 a zatím jsem neměl problém přes kodi přehrát jakýkoliv zvukový formát, například atmos. Většinou koukám na 4k HDR filmy o velikosti kolem 70GB, kde se tyhle formáty objevují. TV mám propojenou se soundbarem přes HDMI (ARC, CEC) a audio passtrough mám zaplý v nastavení televize i kodi.
 
Citovat
#15
@hobbykodi: jak jsem to tak tady proletěl, toto téma mě také zajímá, nenašel jsem od tebe info jaké používáš zařízení, myslím receiver a TV. Společná úvaha by pak byla lepší, nevíme tudíž jaké má AV parametry, co umožňuje.
Jak píše @aafroman: , není to úplně tak. Tedy obecně ano, ale záleží, na tom či onom konkrétním zařízení s Androidem, co vlastně pustí. Setkal jsem se třeba s boxem T9, ten například pustil jen stereo, ale to je extrém.
Mám vyzkoušený box Ugoos X3, ten s Androidem pustí i TrueHD Dolby Atmos. Box X96Air Je také v základu poměrně dobrý, ale s Atmosem už má problém. Nahrávku z disku ano, ale ze streamu ne. Dál platí, že boxíky s CoreElecem pustí také vše, například starší X96 2/16 bez problémů. 
Co se mě týká, propojení Kodi s Enigmou budu řešit později, zatím ji mám, konkrétně Zgemma H9 Combo, v druhém pokoji jen na TV.
Na hlavním TV místě mám AV Onkyo, zdroje signálu mám tedy všechny nejprve do receiveru, a jedním HDMI do TV. Na stream používám Ugoos X3, na přehrávání běžných věcí používám HDD zapojený přímo do TV, přes ACR eventuálně zvuk, pokud zapínám AV. Pro obsah s kvalitnějším zvukem z HDD používám Bluray Oppo, které nemá problém s žádným formátem jak zvuku, tak i obrazu. 
Zdroj signálu tedy přepínám na Onkyu, momentálně tam je ten TV box, UHD Bluray Oppo, Bluray Samsung, občas PC, popřípadě jiné zařízení jehož vstup mám namapovaný v předním HDMI.
Pro úplnost, na noční poslech filmů používám prostorová sluchátka napájené optikou, kterou přepínám ze zdroje, který potřebuji mechanickým přepínačem optiky, Onkyo bohužel výstup v optice nemá.
Ugoos X3 Dualboot by Sasvlad + Kodi 18.6, Zgemma H9 Combo + Kodi 18.6, X96Air S905X3 Kodi + 18.6, Head TV - Samsung 55" 4k 3D
 
Citovat
#16
Díky za info, jsem rád, že tohle téma někoho zaujalo. Chvíli jsem se odmlčel, protože jsem testoval nové zařízení - FeinTech VAX01201 HDMI HD-Audio Extractor 7.1 ARC Dolby Atmos DTS 4K 60Hz HDR.
To proto, že mám dva receivery 7.1, jeden Pioneer VSX 720 a jedno Onkyo, které oba umí TrueHD, DTS-HD MA, Dolby Digital+ a běžné formáty, ale neumí 4K passtrue a HDMI/ARC. Jinak ale hrají výborně. Proto jsem nechtěl kupovat nové receivery a zkoušel jsem vymačkat maximum z jiného řešení.
Takže jsem potřeboval z jednoho výstupu HDMI z VU+ Zero 4K (nebo také Intel NUC nebo notebooku) rozdělit výstup tak, aby do TV (jedna LG OLED 4K 65" a jedna Sony 4K 85") šel signál nedotčený ve 4K a do receiveru signál jen Full HD s nedotčenou zvukovou stopou. Na druhý pokus jsem koupil ten FeinTech VAX01201, který kupodivu funguje přesně tak. Dokonce do výstupu HDMI 2 pro receiver pouští 720p černou obrazovku a nedotčený zvuk.

Takže jsem konečně mohl zjistit, co které zařízení umí a nemusím měnit receivery, které jsou vlastně  mnohem dražší než různé krabičky, sat receivery apod.

A teď závěry testů a fakta:
VU+ Zero 4K pod Enigma2 - OpenATV s Kodi 18.6 Leia umí oproti přenosu po optice (SPDIF) jen DD+ (EAC3) a DTS-HD MA. Dolby TrueHD a Dolby Atmos neumí. A to jsem zkoušel oba možné interní playery, tj. GSplayer (GStreamer) a Exterplayer3 (ffmpg) pro plugin EMC. Přepínat jdou v serviceapp, ale co si vybírá Kodi pro přehrávání interně, to jsem nezjistil. Každopádně Kodi pro Enigma2 v OpenATV je ořezané, natvrdo je tam šedivá volba passtrough (žádné volby pro formáty tam nejsou) a skutečně jen zvuk propouští, ale max. v uvedených formátech.

A teď spekulace:
Mediaplayery pro Enigma2 neřeší moderní formáty, asi jsou staré a nikoho to nezajímá. Žádný jiný funkční jsem nenašel.
Výkon procesoru Broadcom Armv.7 by měl stačit. Jestliže přehraje DTS-HD MA, tak jaký je rozdíl od Dolby TrueHD a Dolby Atmos v režimu passtrough.

Takže VU+ Zero 4K už neřeším, jde mi o filmy ve 4K s nejlepším zvukem (cca 30 GB kousek). Přehrát je zvládne, kupodivu obrazově pěkně, jen s omezením na max. DTS-HD a DD+. Ale i to je pokrok proti SPDIF.

Takže pořídím něco nového a rád zjistím, co komu funguje. Přiznám se, že jsem skeptický k různým Odroidům a podobně. Zatím mne přesvědčilo jen to, že opravdu fungují provotřídně jen PC (W10 nebo Linux) a buď VLC nebo MPV (https://mpv.io/). MPV přehraje prostě všechno. Mám i sbírku různých trailerů s nejrůznějšími formáty a PC nikdy nezklamou.

Takže asi zkusím nejdříve něco levného dočasného - např. ten ODROID-N2 4GB CoreELEC Edition a pak, až bude hardwarové podpora AV1, pak nejradši něco ve formátu, jako je NUC, a třeba  s nějakým AMD procesorem.

Omlouvám se, že jsem se tak rozkecal, ale pořádný zvuk u filmů ve 4K HDR umocňuje zážitek.
 
Citovat
#17
Odroid jsem taky před pár měsíci pořídil a rozhodně chybu neuděláš. Na rady jsem ještě ale dost slabý :) Stále dolaďuji. Teda ne Odroid, ale v současné rozhádané situaci spíš hlavně knihovnu a pak to bude stream ze serverů. Pak budu řešit asi nový receiver, který je na pokraji 4K passtrough. Tak si to užij.
LG OLED65B7, YAMAHA RX-V775, NUC513RYH, BEELINK GT1 ULTRA - COREELEC, ODROID N2 COREELEC, WD MY CLOUD
 
Citovat
#18
(19.5.2020, 0:07)hobbykodi Napsal(a): A teď závěry testů a fakta:
VU+ Zero 4K pod Enigma2 - Dolby TrueHD a Dolby Atmos neumí. A to jsem zkoušel oba možné interní playery, tj. GSplayer (GStreamer) a Exterplayer3 (ffmpg) pro plugin EMC.

Pokud zítra najdu čas, vyzkouším Dolby TrueHD na Octagon SF8008, který běží taktéž na E2 (pokud najdu nějaký stream s tímto zvukovým formátem)
Mám takový pocit, že jsem před delší dobou Dolby TrueHD na displeji receiveru viděl při přehrávání ze SF8008.

// tak dnes vyzkoušeno.
Media Player v pluginech - Dolby TrueHD nepřehraje.
KODI - Dolby TrueHD přehraje (Atmos nevím, nemám na to AV) Image při přehrávání byla OpenATV 6.4 v poslední aktualizaci. Trailer jsem přehrával z USB, ale nutno podotknout, že se obraz sekal (zvuk byl OK) Nevím, kde bude chyba. Nicméně oproti Dolby Digital je Dolby TrueHD o dost kvalitnější (ale to není nic nového)
 
Citovat
#19
Tak to je jediná odpověď, že by KODI reálně přehrálo Dolby TrueHD - na Octagonu SF8008 pod OpenATV 6.4. Vypadá to, že VU+ to prostě neumí. Čekal jsem na verzi 18.7 Kodi, také nic.

Je v tom pěkný hokej, zdá se, že ani android to standardně vyřešeno nemá. Zkoušel jsem přehrávat zvukové formáty na TV Sony 4K, která je pod androidem, nainstalovala Kodi 18.6 a různé další přehrávače a opět nic. Max. Dolby Digital. Ani EAC3. Všichni píší, jak jejich přehrávač umí vše, ale houbeless...
Takže mám pochybnosti i o různých krabičkách pod androidem, odroidech apod. jestli opravdu umí Dolby TrueHD.

Závěr:
VU+ Zero 4k - pod OpenATV - neumí Dolby TrueHD, s potížemi DTS-HD. Nikdo to neřeší, nemá dál cenu zkoušet. Kodi pro OpenATV také nic, opět to nikdo neřeší. Zřejmě pod Enigma2 vrcholný zvuk Dolby TrueHD, natož Atmos nefunguje a nepůjde.

Softwarové přehrávače pro android včetně Kodi, opět pod TV s androidem - nic, neumí to.
Jediný, který mám vyzkoušen na PC (W10 i Linux) MPV, sice existuje i pod androidem, ale se Sony není kompatibilní.

Takže začnu zkoušet různé krabičky s armem. Opět je podezírám, že kecají, protože to málokdo zkouší a má receiver, který tyhle formáty umí. Nakonec je jedinou jistotou cokoliv s x86 nebo luxusní media playery v relaci cca 20 tis., jako je Zidoo - https://www.hifi-voice.com/testy-a-recen...oo-uhd2000 nebo dříve Oppo.

Našel jsem snad zařízení, kde tvrdí, že určitě umí všechny HD formáty zvuku:
https://rpishop.cz/multimedia/1074-osmc-...-plus.html

Protože na foru Odroidu je spousta příspěvků, jak jim TrueHD atd. nefunguje. Corelec a Kodi v  tom taky asi tápou.
 
Citovat
#20
Android to zvládneš taky přehrát... 

MX player, do toho stáhnout vlastní codec (různá xda fóra mohou sloužit jako zdroj) a pak to šlape... eac3, cokoliv... 

Osobně to mám nastaveno následovně na android TV:
Spustím kodi, kodi pošle odkaz do externího přehrávače. 
Externí přehrávač je MX player, nastavený na hw+ dekódování... 

Protože eac3 je licencované, tak do mx playeru mám natažený vlastní souboru codeců, který je volně dostupný skoro všude. (včetně eac3). 

Tím pádem se už zvuk rozběhne a cíle je dosaženo. 

Věřím, že podobné to bude i s jinými přehrávači...
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)