• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dálkové ovládání T16
#1
Chtěl bych požádat někoho o zkušenosti s tímto DO T16 2.4G Wireless 7 Color Backlit Dual Keyboard Full Touchpad Air Mouse Airmouse IR learning

Nejde mi o HW připojení a obsluhu v systému a Kodi, s tím si dokážu poradit. Předpokládám, že ta DO část má tlačítka klasická a ta část alfanumerické klávesnice je dotyková. Je to tak? Z obrázků na e-shopu mi to není 100% jasné, ale přepodkládám, že tato rodina DO má tato tlačítka mechanická má (mám několik různých DO této řady). Jde mi tedy čiště o ergonomii hlavně té alfanumerické klávesnice. Protože je dotyková, tak mě zajímá, jak se s ní pracuje. Samozřejmě na ní nebudu psát romány, spíše ji použiji pro občasné zadávání textů pro vyhledávání v Kodi, zadávání adresy do webového prohlížeče a příkazů do příkazové řádky Linux, po přepnutí do konzole.
 
Citovat
#2
Nemám ho ale z toho videa to není zřejmé?  1
https://www.youtube.com/watch?v=TAyG7eYC4cg
 
Citovat
#3
@otava5 Jo, ty tlačítka tady vidět jsou, i když je to trochu jiný typ. Ale snad ze stejné dílny. Díky.

Já to primárně psal kvůli té ergonomii alfanumerické klávesnice a ten dotaz na typ tlačítek DO jsem tam jenom přihodil.
 
Citovat
#4
Tak DO je doma, trvalo to o něco déle než jsem předpokládal. Dlouho to tu leželo, než jsem se k tomu dostal, ale už zkraje bylo vidět, že to žádná sláva nebude. Je to takový obyčejný kvádřík, s rozměry podřízenými velikosti klávesnice. Je to vlastně moje první DO s klávesnicí a evidentně jsem si na něj ještě nezvykl. Je možné, že jinak tvarované DO tohoto typu by mi "k ruce přilnulo" lépe, ale je jasné, že v tomto případě asi ani lepší ergonomie moc nedokáže.
   
Funkčně to dělá přesně to, co má, učení tlačítek funguje také dobře. Mechanika i odezvy jsou celkem ucházející, i když ten stisk tlačítek by trochu více odporu mít mohl. Kupodivu více bodů si připisuje strana alfanumerické klávesnice a i když je dotyková, docela mi vyhovuje. Se stranou DO už je to horší. Tam ta "krabicovitost" vyloženě obtěžuje  a překáží. Ne, na tohle DO si nezvyknu. Podsvícení, tedy to, co je hodně propagováno, je příšerné. Za mě zcela zbytečný "kolotoč". Stačila by jedna barva a vyp/zap.

Výsledek? Používám ho u Beelink GT1 mini2, kde mám kromě Harmony One (které jede celé přes IR) ještě DO T1 a tuto T16. Harmony je tak trochu mimo, ale v ostatních dvou případech jasně vede T1, i když nabízí daleko méně tlačítek a je bez alfanumerické klávesnice. S tímto DO v ruce se cítím (a nejen já) docela dobře. Trochu jsem musel doplnit mapování, mám teď v adresáři 5 mapovacích souborů, abych ty své dva standardní, které používám u všech Kodi, nemusel měnit a tak vždy jen s novým DO doplním nový soubor. Ale takhle to dělám vždy. Konečně se ten mapovací koncept Kodi uplatní v celé šíři.
   
Docela se mi tyhle mini DO začínají líbit a i když T1 nepatří k těm úplné minimalistickým, přeci jen stojí za to upravit (doplnit) i trochu skin a výsledek je pak docela ucházející kombinace přímé volby s vyskakujícím Control Pad-em, na kterém si zbytek funkcí rychle najdu.

Nechávám to osudu. Rodina má u obývákového Kodi k dispozici tři ovladače, One, T16 a T1 a já jen pozoruji a kladu občasné otázky abych vybral ten, který tam nakonec zůstane. A jak to tak vypadá, momentálně T1 dotahuje One...
 
Citovat
#5
Ať slouží, jsem zvědav zda u něj vydržíš ...  Mne to drželo rok/dva a jednou jsem k vlastnímu údivu zjistil, že v ruce držím starý dobrý ovladač od TV a tyhle kláves-dálky mám již jen v šuplíku ... Jediná uni dálka která v naší domácnosti neochvějně přetrvává je H1 a dokud neodejde do křemíkového nebe asi přetrvávat bude ....
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#6
@Rossi D: Jo, tomu rozumím. Ony tyhle kombinované DO vypadají užitečně pro toho, kdo často potřebuje psát delší texty. Otázka je, kdy to člověk v Kodi potřebuje. Při nastavování stejně většinu věcí dělám přes VNC, SSH nebo sambu, navíc při prvotní instalci stejně drtivou většinu kopíruji z mého "základního balíčku parametrů" a při běžném uživání, v podstatě až na výjimky, hlavně tedy pri vyhledávání, těch pár znaků naťukám přes SMSstyle vstup (nebo když je nejhůře, tak přes zapnutý kurzor na virtuální klávesnici) a zbytek dojedu projetím seznamu, který je odpovědí. Takže tím vlastně popírám svůj vlastní důvod, které mě k nákupu takového DO vedl. Podobně jako při zjištění, že vlastně až tak nutně nepotřebuji klávesu Ctrl, což byl poměrně striktní filtr typů DO při výběru, protože ne všechny klávesnice ho mají.

S ohledem na to, jak mi to DO "nepadlo" do ruky a to, co jsem právě napsal, to tedy vypadá, že jsem si pořídil něco, co vlastně tolik nepotřebuji. Možná, že v mém případě jsem ovlivněn i tím, že si ve skinu dokáži doplnit ty funkce, které nejsou na DO, takže se bez klávesnice vlastně nakonec docela dobře obejdu. Vzhledem k ceně je to ale v podstatě prkotina. Počítám, že ještě zkusím nějaký jiný typ a tentokrát se zaměřím více na ergonomii. Alespoň pak můžu těmi DO ze šuplíku obdarovávat známé...
 
Citovat
#7
Přesně - drtivou většinu věcí (téměř vše) vyjma počáteční instalace (kterou stejně připravím na PC), jedu přes VNC a klasická "dálka" se používá pouze k obsluze boxu a zde platí → čím méně matoucích tlačítek tím lépe. Za tu dobu již mám navyklé rozložení kláves na DO od TV (HDMi CEC). Vše co potřebujeme k ovládání tu je a pomocí "Keymap Editoru" mám zbytek uživatelských funkcí (menu, info, titulky, PVR) namapován na barevná tlačítka ovladače.
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#8
Chci se zeptat...DO T1 je také podsvícená? Právě zvažuji nějaký dobrý ovládač,ale podsvícený,když v ložnici večer na to prd vidím :-) z toho důvodu používám na mobilu yatse.
 
Citovat
#9
@vikk Bohužel podsvícená není. První dny to bylo peklo, většina stisků byla mimo, ale postupně jsme si zvykl. A vzhledem k tomu, že jsou tlačítka rozdělaná do bloků, tak to lze jakž takž po nějaké době celkem dobře naslepo hmatově rozlišit. Ale ideální to, z tohoto pohledu, úplně není.
 
Citovat
#10
Díky...mám totiž teslu x900 a ovladač,,ve tmě,, je neštěstí,tak zvažuji tu t16
 
Citovat
#11
@vikk Pořídil jsme si další zajímavý kousek G20SPro. Používá to patrně stejný chip jako T1, jen mírně upravený. Opět možnost nastavit IR pro ON/OFF, jinak komunikuje RF přes dodaný dongle. Oproti T1 chybí tu tlačítko Stop, přibyla tlačítka Pg+, Pg- a má to podsvícení. Velikostí i váhou srovnatelný s T1, jen mírně ostřejší rohy, které trochu tlačí do dlaně. Funkčně ale naprostá spokojenost. Snad jen ne úplně šťastné umístění tlačítka Menu/Podsvícení (v Kodi mapováno na ContextMenu).
   
Zajímavost k T1. Koupil jsme dalších pár kousků a jsou znatelně bytelnější. Ten úplně první kousek, pokud ho zatěžuji ve zkrutu, tak vrže a působí dojmem, že se snad brzy rozsype. Ty další kousky jsou ale pěkně bytelné, ani se nehnou a nazavržou (stejně jako G20SPro).
 
Citovat
#12
Jen OT, on i Samsung dělá inovativní DO, minimálně v odvětrávání. Na zádech má ovladač perforaci aby se nepotily ruce  1

   
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#13
Nemám osobní zkušenost ale dám zde odkaz na specialisty pro D.O. - VAT
https://www.dalkove-ovladace.cz/
Speciální náhrady, generál, duplikáty.....
[Obrázek: 11656.jpg]
 
Citovat
#14
@Rossi D No, ty DO Samsung jsou dost inovativní. S poslední TV mi přišel také zajímavý, který sice "odvětrání" nemá, ale patrně proto, že jeho stříbrný kovový povrch působí "chladivě" 1. Designově špička, funkčně pro ovládání TV po delší době "uživatelského zaučení se" celkem v pohodě, ale v Kodi přes CEC hodně slabé.

Já se nakonec u jednoduchých konfigurací Kodi box + TV soustředil na ovládání extra DO přes Kodi (90 % času stejně sleduji vše přes Kodi) a CEC používám jen pro ZAP/VYP TV v návaznosti na USPÁNÍ/PROBUZENÍ Kodi boxu.

@meda Ano, dalkove-ovladace.cz jsou fajn. Mají tam vyzobnuto z worl-wide nabídky pár klasických hitů plus pár exotů a když mají skladem, je to rozhodně rychlejší. Ceny o něco vyšší, ale to při těch nižších jednotkách stokorun za DO asi nehraje roli.
 
Citovat
#15
@JiRo: Jej, to s tím odvětráváním byl jen vtip, myslím že to na té zadní straně DO je jen samolepka  1  Na ono "odvětrávací" DO jsem narazil náhodou při výběru nového "TV plátna" do obýváku, tak se rozhlížím po nějakém tom "drobečkovi"  1
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#16
@Rossi D Však ode mne taky... 3
 
Citovat
#17
A opět další kousek DO, tentokrát variace na již dříve prezentovaný G20SPro. Zachovává všechny jeho funkce, s tím rozdílem, že má duální komunikaci, RF a BT.
   
Bluetooth se samozřejmě uplatní tam, kde nechceme (nebo nemůžeme) použít USB dongle. Výrobce i prodejci ho označují všelijak, objevuje se ale skoro vždy vždy název G20S nebo GT20BTS doplněný Plus nebo s poznámkou BT + RF nebo bluetooth mode and 2.4G RF mode. Přepínat mezi rozhraními jednoduše nejde. Pokud je zasunutý dongle, tak DO komunikuje přes RF, pokud zasunutý není a je spárovaný, tak BT. Power tlačítko, stejně jako u většiny DO z této kategorie, lze naučit IR povel.

BT DO mají většinou jednu drobnou nectnost, že jejich probuzení ze stand-by modu trvá déle, než může být někomu příjemné. Ale dá se na to zvyknout. Testoval jsme ho přes víkend s boxem Beelink GT King s CE a pak ještě s NUC 11 a LE a v obou případech byl zcela bez problémů. Jen u NUC 11 jsem nemohl použít probouzení/zapínání přes IR, tak jsem k tomu použit zapínání přes TV. Na Power IR DO jsem naučil Power tlačítko od TV (Samsung). Jinými slovy, přes Power tlačítko zapínám/vypínám TV a přes HDMI-CEC mi TV zapíná/vypíná box. Funguje to bez problémů.
 
Citovat
#18
V poslední době jsem zprovozňoval několik sad Android boxů s instalovaným CE, u kterých jsem použil některé z výše uvedených DO. Jednak typ T1 a pak i typ G20S. Velmi často tak, že jsem známým doporučil box (-y) a pak i DO. A stalo se, že čas od času dotyčný, které oboje nakoupil, přinesl DO, které ne tak úplně odpovídalo doporučovanému typu. Upozorňuji na to proto, že v řadě obchodů (ať už z Číny, nebo i těch, které jsou v EU a zboží z Číny dodávají) příliš velké rozdíly v drobných modifikacích jednotlivých DO nevnímají.

DO T1:
Já zásadně používám tento typ:
   
Modifikací tohoto typu je více, jednak jsou to ty, které mají výrazně jiný počet tlačítek. Chybí např. numerický blok, nebo jsou místo tlačítek pro ovládání přehrávání tlačítka streamovacích služeb, apod. Tam je to celkem jasné. Pak jsou modifikace, kde kromě RF, používá DO i IR a to pro všechna tlačítka, a proto má místo tlačítka STOP, tlačítko TV, kterým se přepíná komunikace z RF na IR (což může být pro někoho samozřejmě výhoda - ovládá jedním DO jak box, tak TV). Poslední typ modifikkace je nejzáludnější, a to takový, že tlačítka i komunikace jsou tak, jako u originálního T1, ale tlačítka jsou z nějakého důvodu zpřeházená. Pro někoho, kdo si chce pořídit druhé (a další) DO je tohle docela pohroma. Představte si, že máte jedno DO, které používáte už dlouho a pak si pořídíte (zdánlivě) to samé ještě jednou, ono funguje úplně stejně, jen má ta tlačítka zpřeházená. Specialistou je na to prodejce Fruugo. Na stránkách má obrázek DO T1, ale dodá vám téměř shodné DO, jen s jiným rozmístěním tlačítek.

DO G20S:
   
Tady je to trochu schizofrenie. Existují totiž tři základní typy. DO RF bez podsvícení, DO RF s podsvícením a nakonec DO RF + BT s podsvícením. Nevím úplně jistě, jaké je správné označneí, ale v pořadí tří výše uvedných typů by to nejspíše mělo být G20S, G20SPro a G20SPlus. Najít ale například na Alixpressu, kde tohle DO zásadně nakupuji, různé označení jednoho a toho samého modelu, není nic těžkého. Vždy je tedy třeba číst nejen záhlaví nabídky, ale i si vybrat v nabídce ten správný option a také číst text popisující funkci. Ale ani tam nemáte jistotu, zda na druhé straně přesně víc, co dělají. Už jenom proto, že tohle DO je tam cca v 10 verzích nabídky, a dokonce pokaždé s jinou cenou.  Je tedy třeba být maximálně pozorný. Zatím jsem kupoval RF, nyní jsem poprvé objednal typ RF + BT.

A přidám ještě jednu souhrnnou infromaci, v nabídce Aliexpressu jsem objevil tuto pěknou sadu, která již zmíněnou kombinaci doplňuje ještě o modifikované typy, které postrádají numerický blok. U jednoho z nich je zajímavá varianta, s tlačítkem search (lupa). Ideální pro mapování funkce Search v Kodi. Hodně užitečné a návykové... Jinak je vidět další variaci označování tohoto typu DO, tahle je asi ta nejpravděpodobnější...
   

Co tedy preferuji?

Zatím jsem vždy používal klasické T1, které mi připdá jako ideální. Nyní ale, poté co jsem si vyzkoušel několik variant G20 se postupně můj zájem přesouvá sem. Přiznám se, že hlavně ze dvou důvodů. První je Bluetooth a druhý podsvícení.

Osobně by se mi z výše uvedené čtveřice nejvíce líbila (pokud bych mohl kombinovat tlačítka jednotlivých verzí) kombinace G20BTS a G20BTS PLUS. Tedy tak, že bych za ideál pokládal G20BTS PLUS, ve kterém bych vyměnil tlačítko mikrofonu, tlačítek Pg+ a Pg- za tlačítka z G20BTS, tedy v pořadí Search, DEL a Menu. A protože tuhle variantu nikdo nenabízí 11, tak z této čtveřice nakonce jednoznačně u mne vede typ, který se tomu ideálu blíží nevíce, tedy G20BTS PLUS. Ten má sice Menu na místě, které je hůře dostupné (vpravo dole), přežít se to však dá. A ani DEL vlevo dole také moc nevadí, používám ho hlavně při editaci textu a pak při mazání souborů (ve File manageru, v PVR nahrávkách). No a ono se nakonec, víceméně "špinavým trikem", dá i tlačítko Mikrofon namapovat jako Search.  (někdy o tom také napíši). Tlačítka Pg+ a Pg- pokládám jako nadbytečná, ale určitě mi nijak zvlášť nevadí, nakonec se případně také mohou nějak vhodně přemapovat.
 
Citovat
#19
Dnes mi dorazilo z Aliexpresu objednané další DO typ G20S PRO. Tedy typ RF+BT a podsvícením, tedy s USB donglem, který když se použije, tak DO pracuje jako RF, pokud ne, tak je ho možné použít jako BT. Z tohoto pohledu tedy funkce odpovídají předpokladu.

Co ale neodpovídá, to je funkce tlačítka MENU/podsvícení. Předchozí typy tohoto typu DO fungovaly tak, že podsvícení se zapínalo/vypínalo při stisku tlačítka delším jak 3 s. Jakékoliv kratší stisky se daly využít pro krátký a dlouhý stisk tlačítka MENU. U DO, které mi dorazilo dnes je to tak, že podsvícení se zapne/vypne při stisku delším jak asi 1s a do systému se  tak v obou režimech (RF i BT) dostane pouze krátký stisk. Druhý problém je daleko fatálnější, tlačítko OK místo očekávaného kódu ENTER generuje PLAY. Bez dlouhého stisku MENU bych se obešel jen velmi nerad, ale kdyby bylo nejhůře..., ale PLAY místo ENTER, to by znamenalo poměrně razantní zásah do mapování a do toho se mi moc nechce. Vracet DO nebudu, to mi za to nestojí, takže další kus co skončí v šuplíku. Už jich mám požehnaně.
 
Citovat
#20
Přeci jenom mi to nedalo a pokusil jsme se DO z předchozého příspěvku (tedy G20S PRO) nějak zprovoznit. A po dalších pokusech jsem dospěl k poznání, že problém je daleko složitější. To vyjádření, že OK generuje kód tlačítka PLAY, byla moje chyba, která vznikla díky letitým zbytkům pokusů z mapování v jednom z mapovacích souborů, kterých jsem si nevšiml.

Tlačítko OK totiž generuje kód s hodnotou =0 (pokud ten kód načtu přes knihovní python onAction() funkci). Pokud kód tlačítka zkusím přečíst addon-em Keymap Editor, tak dostanu kód 16839168, ale pokud ho použiji k mapování, tak to stejně nefunguje.

Nakonec jsem našel zmínku o tomto problému na Github xbmc pod G20S Pro Plus FIRC Remote Control, OK Button #21566. Je tam sice popsáno, jak uvedený problém (do jisté míry a dost krkolomně) obejít, ale popsané řešení mě v žádném případě ani trochu neuspokojuje. Ještě jsem vyzkoušel jednu věc a zjistil, že se DO chová stejně špatně na obou rozhraních, BT i RF. Takže pro mne je DO definitivně bez užitku a už je v krabici s elektronickým odpadem. Abych se mořil s odesíláním zpět, to se mi moc nechce, těch pár stovek mi za to nestojí.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)