• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ubuntu Studio - mediální SW pro Intel/AMD PC
#1
Lightbulb 
Dočetl jsem se o operačním systému pro PC, který je funkčně připraven pro mediální obsahy. Spouštění a editace audio, video, obrázky, atd...
Nastavení OS má být takové, že SW dovede systémové prostředky PC lépe využít.
V současné době je toho dasaženo použitím Low-latency kernel (jádra). https://cs.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_Stu...ncy_kernel
Je určený pro PC s CPU Intel a AMD, nikoli pro desky ARM.


Ubuntu Studio  je připraveno jako ISO image pro použití jako bootovací USB, stačí 4GB. Pro vytvoření je doporučen program Rufus, uNetbootin (Windows) nebo USB-Creator (Linux). Když jsem vyzkoušel z USB čtečky SD karet obyčejnou 4GB s rychlostí třídy (4), byl jsem překvapený rychlostí.
Při bootu lze vybrat Češtinu. Ze spuštěné distribuce je možné zvolit instalaci na pevný disk nebo další 16GB flešku - Doporučuji jiné disky odpojit, zabráníte poškození ostatních systémů!
Nabootoval jsem PC AMD Athlon II X2, RAM 4GB, nVidia 9600GT.
Připojení WiFi sítí se s mým adapterem Tenda W302U nabídlo a s heslem bez problémů připojilo. V Příslušenství >On Board Setting (Preferences) jsem změnil Layout >Core layout, místo Compact na Full Keyboard, začaly fungovat i mediální klávesy.

Jen ze zvědavosti jsem spustil video player Parole (i pro streamy filmů z internetu) a byl jsem celkem spokojený. Titulky nemám vyzkoušené.
OpenShot a Pitivi pro editaci videí. Pro obrázky a zvuk ani neuvádím, je zde klasika a více.
Je tu vypalovací Brasero (podobný CDBurnerXP). Jsou tu Libre Office i různé helpy.
Kodi zde připraveno není ale instalovat jej samozřejmě můžete, nejlépe terminálem.

Na webu Ubuntu Studio jsou verze ke stažení typu LTS s delší podporou a vývojové. https://ubuntustudio.org/download/
Já jsem použil soubor ze stránky (dole): http://cdimage.ubuntu.com/ubuntustudio/r...l/release/
Soubor ISO je také na Chip DVD 2/2017. Citace části uvedeného popisu:

Audio: Nejvíce obsazená kategorie, ve které se nachází nespočet aplikací pro konstrukci syntetických tónů, ekvalizérů, přehrávačů, sond, nástrojů pro úprav a dalších. Pár nejzajímavějších: • Audacity - editor digitálního zvuku • Ardour5 - multikanálový editor pro nelineární nedestruktivní nahrávání • Hydrogen - nástroj pro bicí • Internet DJ Console - jak název napovídá, mixážní pult pro soubory posílané z internetu • LMMS - (Linux MultiMedia Studio) je extrémně populární nástroj pro vytváření hudby - melodie, beatů, mix, atd. • Virtual MIDI Keyboard - softwarové klávesy.

Video:
I zde si Ubuntu Studio nevede špatně a v základu obsahuje vše potřebné pro manipulaci či nahrávání video stopáže: • DevedeNG - pro přehrávání DVD kotoučových videodisků • Xjadeo - jednoduchý video přehrávač, který je synchronizován do jack transportu nebo MTC • Titulkový editor - nástroj pro práci s titulky (časování, změnu formátu, …) • Kdenlive - výborný videoeditor pro zpracování stopáží včetně použití efektů, prolínání hudby a další.

Grafika: • Blender - nejnovější verze jednoho z nejznámějších a nejstarších nástrojů pro vytváření 3D modelů a animací • E-Book viewer - pohodlné čtení e-formátů knih (mobi, epub, …) • Inkscape - výborný editor bitmapové, převážně však vektorové grafiky • FontForge - editace a vytváření vlastních fontů • GNU Image Manipulation Program - (GIMP) je extrémně populární fotoeditor, mnohdy srovnávaný s Photoshopem • Darktable - fotoeditor pro úpravu fotek, který je velmi podobný Adobe Lightroomu na Windows/Mac.

Samotné Ubuntu Studio je samozřejmě možno používat jako kterýkoli jiný operační systém, doinstalovávat programy a balíky pomocí integrované služby »apt-get«, připojovat externí úložiště (file manager Thunar), být ve spojení s lidmi přes internet (Pidgin Messenger a Mozilla Thunderbird) a vše další, co uživatel potřebuje k běžnému provozu počítače. (Autor Redakce CHIP)
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Ubuntu Studio - mediální SW pro Intel/AMD PC - od meda - 29.4.2017, 19:15

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)