• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mapování tlačítek DO - tipy a triky
#1
Původní název tohto tématu byl Rozšíření počtu tlačítek DO, postupně se tu ale začaly objevovat i další doatzy a návody, proto jsem požádal admina @XBMC-Kodi, aby bylo možné téma přejmenovat a abych dostal přístup k tomuto 1. příspěvku a mohl ho doplnit tímto textem. Nyní je to tedy téma, které se bude věnovat mapování tlačítek DO, klávesnice, a dalších vstupních zařízení Kodi.

Ano, vím, že existuje addon Keymap Editor, který je pro tuto funki přímo určen, ale vzheldem k tomu, že tento addon nedokáže namapovat úplně všechno a také proto, že někteří uživateleé si mapování raději provádí sami, pomocí tetxového editoru a editace mapovacích souborů, bude lepší tyto věci od sebe poněku odděleit. I když nevylučuji, že tam, kde to bude účelné, se o addon Keymap Editor také můžeme bavit.

Co se týče addon Keymap Editor, tak o něm mám jednu poznámku ve 2. části tohoto postu, doporučuji k přečtení.

Pozn. To co v tomto postu následuje, tedy počínaje nadpisem Rozšíření počtu tlačítek DO, je původní text 1. příspěvku tohoto tématu, které založil a text napsal @JiRo.

Rozšíření počtu tlačítek DO

Název příspěvku je samozřejmě zavádějící, a to záměrně. O žádné skutečné rozšíření počtu tlačítek DO nejde. Dále uváděný postup jen ukazuje na to, jak lze některé tlačítka DO, která v daném kontextu nemají využití, použít k jinému, v dané chvíli praktičtějšímu účelu. Uvedený postup lze samozřejmě použít u jakéhokoliv tlačítka, já se však soustředím na tlačítka čísel. Z několika důvodů:
  1. jiná tlačítka jsou většinou využita bezezbytku
  2. tlačítka čísel se používají jen ve zcela specifických případech a v jiných jsou nevyužitá
  3. tlačítka čísel jsou do Kodi předávána vždy, tedy i v případě ovládání přes DO TV (CEC)
K bodu 3 dodám jen tolik. Všichni víme, jaká je např. v případě používání CEC "nouze o tlačítka". TV do Kodi "pouští" přes CEC rozhraní jen "omezenou množinu tlačítek". Záleží na typu TV, jak je ta množina rozsáhlá, co ale pouští vždy, to jsou právě čísla.

K bodu 2. těmi specifickými případy myslím takové, kdy skutečně tlačítka k něčemu potřebujeme. Obecně jsou to v podstatě následující činnosti:
  • pokud potřebujeme zadat číslo 0 - 9 - v tomto případě potřebujeme všech 10 tlačítek
  • v případě použití tzv. "SMS Style" psaní textu - k tomu potřebujeme mít k dispozici tlačítka 2 - 9
  • zadání úrovně zoomu při prohlížení obrátků - k tomu potřebujeme všech 10 tlačítek
Kdy potřebujeme zadat číslo 0 - 9

V tomto případě je výčet poměrně dlouhý, ale opět se dá rozdělit do několika málo případů:
  • volba kanálu v případě Live TV a Radio a příbuzných stránkách (guide/epg, seznam kanálů, atp.)
  • zadání čísla stránky teletextu
  • zadání času při přehrávání videa
  • zadání čísla při zobrazení virtuální číselné klávesnice
Mapování tlačítek v Kodi

Default mapování tlačítek je definováno v souborech umístěných v adresáři kam je Kodi instalováno (Kodi), v podadresáři .../systems/keymaps/, zvlášť pro každý typ vstupního zařízení. Chcete-li toto mapování změnit, není třeba (dokonce se to ani nedoporučuje, či to u některých instalací ani nejde) do těchto souborů zasahovat. Kodi umožňuje vytvořit soubor s mapování tlačítek, který je umístěn v datovém adresáři Kodi (Home), v podadresáři .../userdata/keymaps/. V tomto případě je soubor pouze jeden, např. keymap.xml a umožňuje pro každou funkci/stránku zadat přemapování jak tlačítek DO, tak klávesnice, případně i dalších vstupních zařízení. Do tohoto souboru zapisuje například výsledky své činnosti známý addon Keymap Editor. Přiznám se, že já tento addon nepoužívám, přímá editace souboru přemapováním mi přijde daleko jednodušší, rychlejší i přehlednější. Přesto, pokud si někdo na přímý zásah (nebo dokonce vytvoření keymap.xml) netroufá, může postupovat právě pomocí tohoto addon. Dobrý návod k němu a vlákno, kde se diskutuje vytvořil a založil @Rossi D a najdete je zde Jak si přemapovat dálkové ovládání ke Kodi.

Default mapování tlačítek

Tlačítka čísel jsou default (default znamená, že jejich mapování je uvedeno v sekci <global>) mapovaná pro využití "SMS Style" zadávání. Tedy pouze čísla 2 - 9, čísla 0 a 1 jsou mapována na číselní zadání (0 a 1). Už tato skutečnost ukazuje, že pokud nejsme v situaci, kdy jsou tlačítka 0 - 9 používána pro zadávání čísel, můžeme tlačítka 0 a 1 použít pro namapování jakékoliv jiné funkce. A protože je "SMS Style" defaultním mapováním, stačí přemapování 0 a 1 provést pouze na jednom místě (právě v sekci <global>) a budeme mít zajištěno, že bude fungovat všude jinde, pochopitelně vyjma těch případů, kdy je použito jiné, než default mapování "SMS Style".

Jiné možnosti přemapování číselných tlačítek

Tady se každý musí zamyslet a říci si, kdy číselná tlačítka a k čemu potřebuje. Já jsem v tomto případě udělal jednoduchou úvahu. Jsem-li na Home stránce, a i když se například na pozadí přehrává Live TV, možnost za této situace přeskočit na jiný kanál klidně oželím. V té chvíli jsem dostal "darem" všech deset čísených tlačítek a mohu si je, pouze pro Home stránku, namapovat jakkoliv. protože programuji addon a upravuji skiny, potřebuji čas od času rychlý přístup k některých funkcí, takto například vypadá mé dnešní (píši dnešní, protože přemapování často měním podle toho, na čem právě pracuji) přemapování číselných tlačítek na Home screen:
Kód:
 <Home>
   <remote>
     <back>FullScreen</back>
     <start>FullScreen</start>
     <clear>ActivateWindow(ShutdownMenu)</clear>
     <hash>ActivateWindow(Settings)</hash>
     <zero>Noop</zero>
     <one>ReloadSkin()</one>
     <two>Skin.Theme(1)</two>
     <three>Skin.ToggleDebug</three>
     <four>ToggleDebug</four>
     <five>RunScript(service.playlist.o2tv)</five>  
     <six>StopScript(service.playlist.o2tv)</six>  
   </remote>
 </Home>

Příklad praktického použití

V úvodu jsem psal využití v případě ovladačů TV  komunikujících s Kodi prostřednictvím CEC. Tam se nedostatek tlačítek projevu snad nejvíc. Velmi často chybí tlačítka Info nebo Context Menu. Pro ně je například použití tlačítek 0 a 1 poměrně dobré řešení. Většinou tato tlačítka potřebujeme právě při prohlížení seznamů s filmy/seriály a v takovém případě jsou číselná tlačítka mapována na použití zadávání "SMS Style". 0 a 1 je tedy nevyužitá. Pravda, někdo si na ně mapuje skok na začátek a konec seznamu, ale myslím si, že pro mnoho z vás bude užitečnější právě Info a Context Menu. V obsahu výše uvedeného souboru  remote.xml se to realizuje jednoduše:
Kód:
 <global>
   <remote>
     <zero>Info</zero>
     <one>ContextMenu</one>
   </remote>
 </global>

Jiný hodně praktický příklad je vidět ve výše uvedeném fragmentu mého souboru, kde mám v mapování na Home screen pod číslem 4 uvedeno <four>ToggleDebug</four>. Neznamená to nic jiného, že když potřebuji, skočím na Home stránku, stisknu na DO tlačítko 4 a okamžitě se mi logování Kodi přepne na a nebo z (podle stavu) Debug. Jaký to má význam při pátrání po příčinách jen občas se vyskytujících problémů ani nemusím zdůrazňovat.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Mapování tlačítek DO - tipy a triky - od Client - 03.6.2018, 10:43

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)