• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 1.5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domácí automatizace - bezpečně
#4
Tak pro začátek je důležité mít nějaké centrum chytré domácnosti. Četl jsem tady nějaké povzdechy nad raspberry jak mu dochází dech apod. Ano na nové formáty a kodeky už nemá dostatečně optimalizovaný hardware, tak proč ho nevyužít jako centrum chytré domácnosti. Já jsem zvolil Home Assistant, ale možností je mnohem víc, nástřelem Domoticz, OpenHab. Možností instalace je několik, já zvolil stažení připraveného image výhoda tohoto řešení je jednoduchost, a hlavně přímá podpora rozšíření tzv. ADD-ON. Postup rozbalení image atd. snad není potřeba popisovat. Po vložení připravené SD karty (doporučená velikost je 32GB) do raspberry a jeho připojení na napájení si počkáme asi 5 min. (četl jsem až 20) než se provede prvotní inicializace. Home assistent by si měl provést scan sítě a pokud rozezná nějaké IoT zařízení, tak ho automaticky přidá. Nepřipojujte žádný monitor apod. Home assistant nemá žádný xserver, takže obrazový výstup nečekejte (vystačíte si jen s ethernetem a napájením). Otevřete prohlížeč na jakémkoliv PC ve stejné síti a zadejte IP:8123, pokud neznáte přidělenou IP adresu zadejte hassio.local:8123. Po prvotní inicializaci home assistant nabídne vytvoření účtu, takže zadáme jméno a heslo, tohle jde pak postupem času upravit, takže stačí zadat něco jednoduchého a následně při vytvoření přístupu z venku si změnit heslo. 

Po výzvě k přihlášení zadáme jméno/heslo a  naběhne home assistant do úvodní obrazovky tzv. dashboard. Doporučuji si vše proklikat a udělat si základní přehled. Pokud by někdo hledal, kde je nastavení uživatele jako je jazyk, heslo tak je pod odznáčkem obsahujícím vaše iniciály,  vedle nápisu home assistant vlevo nahoře. Jméno uživatele jde zase změnit pod kartou Nastavení/Uživatelé. Pokud by někomu nebylo něco jasné, napište a doladíme, ať se může jít prochodit nějaká první IoT. K tomu bude potřeba doinstalovat a oživit pár addonů jako je Configurator, Mosquitto, Node-Red, SSH, Samba.

Addony se instaluji pod kartou Hass.io/ADD-ON STORE kde si přidáme komunitní repozitáře pomocí tohoto postupu. Je to jednoduché, jen pomocí Add se vloží url adresa repozitáře. Díky tomu získáme node-red, MQTT Server & Web client. Takže z oficiálního repozitáře si nainstalujeme Configurator, Mosquitto broker, Samba share, SSH server a z komunitních Node-RED a popř. MQTT Server & Web client. Ten já osobně nepoužívám jelikož jako server používám Mosquitto, takže pak by šlo použít z tohoto doplňku jen Web client, kde je přehledně vidět komunikace MQTT, ale to je i v logu Mosquitto.
Pokud máme nainstalováno, tak si rozklikneme první doplněk Configurator. Tam upravíme Config, já mám tohle
Kód:
{
 "dirsfirst": false,
 "enforce_basepath": false,
 "username": "přihlašovací jméno",
 "password": "heslo",
 "ssl": false,
 "certfile": "fullchain.pem",
 "keyfile": "privkey.pem",
 "allowed_networks": [
   "192.168.0.0/16",
   "172.30.0.0/16"
 ],
 "banned_ips": [
   "8.8.8.8"
 ],
 "banlimit": 0,
 "ignore_pattern": [
   "__pycache__"
 ],
 "notify_service": "persistent_notification.create"
}
doplníme jméno a heslo od Home Assistenta. Pokud nemáme rozsah IP adres vnitřní LAN v rozsahu co je uveden pod allowed networks, tak ho buď přidáme, nebo upravíme prefix (/16 = 255.255.0.0) Pak už stačí uložit pomocí save a nahoře dát Start. U novějšího je Config a nepamatuje si editaci
Kód:
{
 "dirsfirst": false,
 "enforce_basepath": false
}
takže se nic vepisovat nemusí. Po novu si addon bere autentizaci přímo z Home assitanta. Ono popravdě se toho poslední dobou dost mění a to výrazně. Takže např. to co se pracně naučíte je smeteno ze stolu a dělá se to jinak 8  Ale to je asi dobře, každý vývoj je pozitivní. Takže Start a po chvilce by měl addon změnit červený puntík na zelený. Navíc v přehledu addonu v DASHBOARD by měl být taky označen jako zelené puzzle. Mimochodem teď mě trklo že se tady objevuje aktualizace Home assistanta, takže dost důležitá záložka. Nyní v addonu klikneme na OPEN WEB UI a mělo by se otevřít webové rozhraní. Pomocí configurátoru se dají upravovat hlavní konfigurační soubory. Nacházi se v rootu pod složkou config. Asi nejdůležitější je configuration.yaml následuje customize.yaml, groups.yaml, automations.yaml, scripts.yaml, themes.yaml. Ono v případě používání lovelace odpadá použití groups.yaml jelikož se veškerá grafika dá po potvrzení ruční editace uživatelem naklikat. Jako první věc doporučuji si udělat snadný přístup do configuratoru přes nabídku z panelu vlevo. Udělá se to přidáním těchto řádků
Kód:
panel_custom:
 - name: hassio-main
   sidebar_title: Configurator
   sidebar_icon: mdi:wrench
   js_url: /api/hassio/app/entrypoint.js
   url_path: configurator
   embed_iframe: true
   require_admin: true
   config:
     ingress: "core_configurator"
do configuration.yaml, uložit a následě stačí kliknout v pravo na ozubené kolečko a zvolit Restartovat HASS. Po naběhnutí by se měl v levo oběvit Configurator. 
Další dopněk Mosquitto broker. Do jeho configu
Kód:
{
 "logins": [
   {"username": "přihlašovací jméno",
     "password": "heslo"}
 ],
 "anonymous": false,
 "customize": {
   "active": false,
   "folder": "mosquitto"
 },
 "certfile": "fullchain.pem",
 "keyfile": "privkey.pem"
}
stačí jen vepsat jméno a heslo do položky logins a uložit. Po spuštění máme funkční MQTT.
Další doplněk node-red je ptrochu náročnější. Do configu se musí vyplnit řádek credential_secret. Já tam mám 17-ti místný unikátní klíč. Pak ještě do řádku hesla musí být použito nějaké jiné heslo než je do Hass.
Kód:
{
 "credential_secret": "nějaký unikatní klíč ",
 "dark_mode": false,
 "http_node": {
   "username": "přihlašovací jméno",
   "password": "jiné heslo"
 },
 "http_static": {
   "username": "",
   "password": ""
 },
 "ssl": false,
 "certfile": "fullchain.pem",
 "keyfile": "privkey.pem",
 "require_ssl": false,
 "system_packages": [],
 "npm_packages": [],
 "init_commands": [],
 "log_level": "info"
}
Po uložení by měl node-red snad naběhnout.
SSH server slouží pro přístup přes terminál, jeho spuštění je triviálni
Kód:
{
 "authorized_keys": [],
 "password": "heslo"
}
Poslední doplněk Samba share bude potřeba ke vzdálenému procházení složek v Hass. Pomocí SSH je to náročnější, ale taky to jde. Do configu
Kód:
{
 "workgroup": "WORKGROUP",
 "username": "přihlašovací jméno",
 "password": "heslo",
 "interface": "",
 "allow_hosts": [
   "10.0.0.0/8",
   "172.16.0.0/12",
   "192.168.0.0/16"
 ]
}
a pohlídejte si, aby pod "allow_hosts byl rozsah LANky. Po uložení a spuštění by se měl pod sítí ve WORKGROUP ukázat Hass. Pokud se podařilo všechny doplňky spustit, máme vyhráno a může se začít inegrovat nějaké IoT zařízení.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Domácí automatizace - bezpečně - od cuore - 16.4.2019, 10:00
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 10.10.2020, 16:53
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 11.10.2020, 12:03
Domácí automatizace - bezpečně - od cuore - 11.10.2020, 13:20
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 12.10.2020, 10:31
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 17.10.2020, 15:58
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 17.10.2020, 19:28
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 18.10.2020, 11:16

Přejít na fórum:


Prochází: 3 host(ů)