• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Máte doma robotický vysavač - zkušenosti, rady, doporučení ?
#19
Před skoro třemi roky jsem koupil iRobor Roomba 866 a pak pro příbuzné Roomba 774. Odcituji volně, co jsem napsal do hodnocení:
Na střední 3 pokojový byt, parkety, dlažba a koberec s nízkým vlasem. Dražší Roomba 866 (2 gumové protiběžné "vrubované" kartáče) je na mém koberci o dost horší než levnější 774, která má 2 účinnější kartáče (gumový a štětinový) s "naklepávacím" záběrem. 866ka spíš hladí, možná, kdo ví, je účinnější na koberci s dlouhým vlasem. Koš na prach 866 má filtr HEPA (774 nemá). Doporučuji s výhradou dobře si rozmyslet, jaké máte doma koberce.

Teď po čase mohu napsat... (a když tak zpětně doplním, co si dál vzpomenu.)

Ovládání: K 866 jsem přikoupil dvě bateriové infra brány, virtuální zdi (vyšší modely mají brány časované), musí se zapnout/vypnout. V ceně bylo tenkrát tuším D.O. (už nevím). Brány na 95% fungují, pokud nejsou velké odrazy od překážek. D.O. funguje jen tak-tak, musíte skoro mířit, a se slabou baterkou fixluje. Ovládá start stop clean, pohyb 3mi směry, spot (běhej na místě) a dock. Používám málo, robot má 4 tlačítka a vyklápěcí rukojeť.
Robot má hodiny, lze nastavit funkci probuzení v určité dny/hodiny a poslat ho za nepřítomnosti do práce.
Čištění robota: Schránka na prach nic moc velká s jediným filtrem, po každé práci by se měl vysypat, já jej čistím i pomocí vysavače a stejně i celého robota. Některá řešení mají nabíjecí dock jako druhý větší odpadní zásobník na prach.
Naplnění schránky se musí kontrolovat. Plastová zarážka víčka filtru není moc kvalitní a časem popraská.
Gumové válečkové kartáče se u 866 zanášejí jen v osách (snadná inteligentní manipulace), čistit štětinové kartáče s větší účinností u 774 je naopak špinavé utrpení (kruhový hřebínek jako pomůcka)
Fukce nabíjení: Výdrž robota asi 45 minut na ploše 60m2. Dock hledá náhodným blouděním, nemusí jej ze vzdálené místnost najít a  sám se vypne. Lehký dock časem přestal "brzdit" při nájezdu robota a tak se 2x ze tří nezdaří, ideálně by bylo přilepit dock na "své místo". Nabíjení trvá asi 3 hodiny a je slyšet občas akustické ťuknutí, které mne štve a vydává ho asi repráček, kterým si robot umí stěžovat na chybu funkce. Zvláštní že 774 na stejném docku to nedělá.
Funkce vysávání: Mozek robota 866 zná jen algoritmy, má krátkou paměť, stejně jako ostatní "levnější" robotické vysavače. Běhá podle 3 algoritmů cykcak, spirálu, trojůhelníky a náhodně to mění i podle kolizí s nábytkem/prostorem. Není jisté, že vysaje každé místo, náhodně se k tomu dostane třeba při druhém-třetím spuštění. A naopak, jinde šmějdí častěji. Umí najet na schůdek/koberec asi 1,5cm. Na tlustém kabelu nebo tyčce (sušák prádla) si občas neporadí a po čase blábolí anglicky o pomoc. Do tenkého kablíku, pokud je hodně pružný, se sice nezamotá pohybem, ale "sežere ho", takže je špatně nechávat válet po zemi; bude si opět stěžovat. Schody nemám.
Úspěšnost vysávání: Nitě a jemné chloupky zadupané v koberci často nesebere (sací tah není tak velký jak výrobce popisuje). Štětinové kartáče jsou úspěšnější na nízkém koberci, u vysokého zřejmě naopak gumové (neověřeno). Prach sbírá dobře, má senzor a při detekci znásobí průjezd; drobky nebo "papírky" často odstrčí "vrtulkou". Robot tedy není 100%ní náhradou vysavače.
Prostor: Pro mne je ideální právě činnost pod nábytkem. Musí být aspoň 12cm mezera na výšku. Čím jednodušší a větší prostor, tím zřejmě větší účinnost na spotřebu energie baterie. Pokud je hodně překážek, pak se vyhýbá, krouží a dokonce opakuje stejné neúspěšné pohyby. Pokud chci aby vysával pod jídelním stolem, musím židle naskládat na desku stolu. Kruhový půdorys robota je při jeho otáčení v úzkém koutě plus.
Závěr: Pomáhá dost, ale manželku nenahradí. Kdo má velké očekávání, může dojít ke zklamání. I když - vysávání je má práce, ne manželky.
Baterii mám první původní a zatím drží. Filtr a vrtulku jsem měnil, nabízejí sadu. Vím co umí, jsem spokojený, občas mu řeknu Blbečku.
Američani dodají jen tak-tak inzerovanou funkčnost, nic navíc, to si uvědomte. https://www.irobot.com/
https://store.irobot.com/default/robot-vacuum-roomba/

Jo a vzpoměl jsem si, asi po 5ti dnech se vyresetovával, museli mi v servisu přehrát nový FirmWare. Do týdne někde v Brně.
Koberce mám barevné, minimum černé. Pokud úplně přelepíš senzory Roomba, nebude robot zpomalovat před překážkou a k detekci použije jen nárazník.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Máte doma robotický vysavač - zkušenosti, rady, doporučení ? - od meda - 08.7.2019, 19:05

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)