• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Remote Control Pad
#9
Idea RCP je super. Napadla mě také, a když ji @Client zveřejnil, tak jsem ji také zkoušel. Bohužel, definiční soubory už z fóra zmizely, tak je třeba se poohlédnout po nějakém vlastním řešení. Napadla mě myšlenka, nejít cestou zobrazení okna ve středu obrazovky, ale použít již existující metodu, kdy se po stisku OK při přehrávání obsahu zdola (u Estuary, u jiných skinů to může být trochu jiné, nebo dokonce volitelné - např. ANS) vysouvá menu s ovládacími ikonami (PLAY, PAUSE, STOP, FF, REW, ..., Info, ...). To menu by bylo tedy jednořádkové a odpovídalo by koncepci zobrazení daného skinu ve výše popsané funkci. Rozšířením této standardní funkce i na ostatní případy, tedy nejen na okamžik, kdy se přehrává nějaký obsah, by umožnilo efektivné a jednoduše rozířit množinu rychle dostupných povelů, které na DO chybí.

Několik klíčových charakkteristik:
  • aktivačním tlačítkem by mohl být např dlouhý stisk OK (tím bychom přišli o možnost aktivace Context Menu, které je většinou mna lomgpress OK mapováno). Jinou variantou je využít u *ELEC instalací tlačítka mikrofon, které nemá v tomto využítí. Tak to dělám např. u jedné instalace, kdy je k boxu s CE připojena starší TV (pouze s DVB-T) a ovládá se to tedy DO přes box.
  • povely by byly seřazeny v jedné linii (řádce), pohybovalo by se tedy po nich tlačítky Left a Right
  • tlačítka Up a Down by naopak mohla být používána pro přepínání typů menu
    • ovládací tlačítka řízení přehrávání: PLAY, PAUSE, ...
    • rychlé volby pro nastavení přehrávání: volba audio stop, titulků, ...
    • servisní povely: Debug, ProcessInfo, ...
Znamenalo by to samozřejěm kombinaci zásahů do definičních souborů skinu a mapovacích souborů DO/klávesnice

Já se teď, po letech strávených s Logitech DO, soustřeďují na jednoduché a levné ovladače a postupně zjišťuji, že největší úspěch u uživatelů (i těch laických) mají ty, na kterých není moc tlačítek. Doplnění řešení na základě principu RCP však ale dokáže ovládání Kodi dostat na docela pěknou úroveň, na které je vše celkem jednoznačné, vede to ke sjednocení ovládání všech funkcí a pokud se dobře vyřeší i část parametrizace skinu, je to i překvapivě popisné i pochopitelné bez složitého učení, a to i pro laické uživatele.

Při hledání nějaké jednoduché logiky řešení jsem na to šel tak, že jsem vyšel z úkolu, navrhnou ovládání Kodi ovladačem, který bude mít minimum tlačítek, tedy 7:
  • tlačítko ZAP/VYP - tady je snad jediný HW předpoklad, že tímto tlačítkem jde vypnutý/uspaný box zapnout a že je možné na něj namapovat na funkci, která naopak box dokáže vypnout/uspat
  • kurzorové klávesy LEFT, RIGHT, UP, DOWN a klávesu OK
  • klávesu BACK
Pokud se tohle podaří, což právě s použitím principu RPC problém není, tak pak každé další tlčítko, které má DO navíc, nad onu minimální množinu, jen zlepšuje komfort ovládání.

Já osobně jdu, při výběru DO cestou, že vycházím z výše uvedeného minimálního počtu a snažím, aby použité DO mělo navíc ještě pár dalších. Typicky např.:
  • HOME
  • VOLUME+/-, MUTE
  • INFO
  • 0..9
Tato další tačítka mi pak umožňují jednak zvýšit komfort a rychlost ovládání v těch nejčastěji používaných "operacích" a jedka vymyslet i přirozenější způsoby ovládání vybraných funkcí. V tomto ohledu jsou velkým přínosem tlačítka 0..9. Pokud se v dané funkci nevyužije jejich "nativní" role, ať už číselného zadávání, nebo například zadávání "SMS style", tak je možné je využít jako tlačítka rychlých voleb pro specifické funkce. Samozřejmostí je využívání longpress a také rozsáhlé modifikace mapování podle aktuálně zobrazeného okna.

Osobně používám v současnosti DO těchto typů:
       
Jinak ale také (tam, kde to jde) tento koncept zasazuji do rámce používání DO od TV a HDMI-CEC komunikaci, kde se ten princip RCP také dobře uplatní, protože často TV do boxu "přepustí" právě jen základní tlačítka LEFT, RIGHT, UP, DOWN, OK a BACK.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Remote Control Pad - od Client - 18.4.2020, 1:34
RE: Remote Control Pad - od Omroo - 18.4.2020, 7:07
RE: Remote Control Pad - od Client - 18.4.2020, 11:06
RE: Remote Control Pad - od playman22 - 18.4.2020, 7:41
RE: Remote Control Pad - od hitman222 - 23.4.2020, 16:30
RE: Remote Control Pad - od Client - 26.4.2020, 20:22
Remote Control Pad - od hitman222 - 26.4.2020, 20:30
RE: Remote Control Pad - od playman22 - 26.4.2020, 21:39
RE: Remote Control Pad - od JiRo - 22.5.2021, 16:34
Remote Control Pad - od j.jusko - 22.5.2021, 20:14
RE: Remote Control Pad - od jkmh - 22.5.2021, 20:50

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)