• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 6 Hlas(ů) - 3.5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX, Dolby Atmos
#1
Dovolil jsem si založit nové téma k problematice zvuku při přehrávání videosouborů pomocí Kodi. V poslední době jsou filmy a seriály velmi často doprovázeny zvukem nejen v starších formátech, ale i ve formátech Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX a Dolby Atmos.

Dočetl jsem se, že původně "experimentální podpora audio-passtrough z verze Jarvis byla změněna na řádnou. Kodi nyní disponuje podporou pro DTS-HD, DTS-X, Dolby TrueHD a Dolby ATMOS".

Obecné vysvětlení práce se zvukem pod Kodi jsem komplexně nenašel. Pochopil jsem, že Kodi nyní (verze 18.6 Leia) zvuk:
1. buď posílá ze zdroje (lokální soubor na disku, ze streamu nebo jiného vysílání) nedotčeně (passtrough) dále do dalšího zařízení, které zpracovává zvuk (obvykle receiver, domácí kino nebo i TV) a pošle ho do výstupního zařízení (reproduktorů).
nebo
2. Formát zvuku samo dekóduje a posílá ho dále ve formě PCM, tj. vícekanálového zvuku opět do TV, receiveru atd., které ho pošlou do reproduktorů.
Co jsem ale nezjistil, zkouším Kodi teprve nyní, jak videosoubor - video a zvuk - zpracovává. Používá vlastní integrovaný přehrávač. Softwarový nebo hardwarový podle toho, v jakém prostředí Kodi běží (Android, Linux atd.).

Možná proto, že tomu nerozumím, se trápím s přehráváním zvuku nejen pomocí Kodi na linuxových satelitních přijímačích, které běží pod tzv. Enigma2. Je to sice vlastně taky linux, ale trochu ořezaný. Navíc Enigma2 má různé "distribuce", obvykle se o nich mluví jako "image" od nejrůznějších skupin. Tyto distribuce používají vlastní přehrávače videosouborů, např. EMC, extplayer, gstremear apod.

A teď prosím o odpověď, zda vůbec existuje přehrávač v Kodi - interní nebo nějaký pro Kodi - který by přehrával videosoubory včetně zvuku Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX, Dolby Atmos?

Jen ještě popíšu, jak to vlastně používám. K Vu+ Zero 4K (arm procesor) mám lokálně připojený disk nebo z nasdílené složky na NAS přehrávám film. Právě mám rád náročné 4K filmy s HDR, které mají obvykle i více zvukových stop včetně Dolby TrueHD, Atmos a k tomu většinou DTS nebo DD či DD+. Připojené Zero 4K mám k TV (4K s podporou HDR) přes HDMI a přes optiku - toslink - k receiveru. Mám dva, ani jeden neumí 4K passtrough, takže musím obraz posílat do TV a zvuk zvlášť přes optiku nebo druhé HDMI do receivru. Dokonce jsem objednal na zkoušku krabičku - HDMI splitter s downsamplingem, aby jedna větev HDMI šla do TV ve 4K a druhá větev do receivru ve full HD.

I když jsem vyhledával na netu velmi dlouhou, zjistil jsem, že existují roztříštěné stovky dotazů na přehrávání Dolby Truehd po čímkoliv a že je to obecný problém. Jediné, co to zvládá, je samozřejmě PC. Tam to funguje perfektně, jak pod W10 nebo Linux, pod Kodi nebo VLC nebo jiným přehrávačem. Takže je ověřeno, že filmy mají Truehd, vzorky mám také, že to receivery zvládnou, ukazují na displejích řádně DTS, TrueHD, DD apod. a kanály opravdu hrají.

Ale všude není vhodné PC (s kanonem na vrabce :-), tak proto si vylívám srdce, jestli to tedy opravdu nějak jde pod Kodi pod Enigmou2. Konkrétně ještě používám image OpenATV 6.4 a Kodi 18.6 Leia. V nastavení systému - zvuk - vidím volbu "passtrough", ale není ji možno použít nebo v ní něco nastavit.
Na image nezáleží, použiji jakýkoliv (např. pod VTI Kodi vůbec nejde). Jde mi o to, jestli neexistuje něco, co potřebuje Kodi, aby umělo kvalitní zvuk přehrát (service app pro enigmu2 mám, volit přehrávače v image umím, ale nevím, co je potřeba).

Budu vděčný za radu a třeba i za vynadání, že chci od Zero 4K víc, než na co je původně určeno. To vím, ale právě proto si s tím hrajeme, abychom z toho vymáčkli víc, než jak nám to milostivě prodají.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX, Dolby Atmos - od hobbykodi - 24.4.2020, 14:24

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)