• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chlazení RPi 4 při vysoké zátěži
#1
Raspberry Pi 4B 1/2/4/8GB RAM - koncepce vyhnaná k maximu přinesla velké potíže při odvádění tepla.
Nadměrně se zahřívají napájecí obvody (mezi DSI Display portem a USB-C),
procesor, RAM, čipy pro rozhraní LAN a USB - takže vše důležité pro chod. Test MagPi 88, strana 66.
[Obrázek: 1_kOpWv51R5s8eFV9G7hKgxA.png]

*** U posledního RPi 3B jsem použil (nalepil pomocí silikonového lepidla + teplovodivá pasta) chladiče na procesor i čip rozhraní. Krabičku použil hliníkovou perforovanou i plastovou otevřenou.
Při používání s Kodi a spouštění videí bez problému.


Při testování RPi 4B jsem vyzkoušel, jak volně ležící bez chladičů Raspberry, tak hliníkovou krabičku s nálitky pro ochlazování procesoru a RAM. Bootování z microSD a z USB3.
Operační systém Raspberry OS a Ubuntu-Mate, update posledního FirmWare. (Boot z USB.)
Zatěžování spuštěním videí HD a FullHD z webu Youtube a z uloženého souboru, několika zároveň.
Čtení teploty a taktu pomocí příkazů
~ $ watch -n 1 vcgencmd measure_temp
~ $ watch -n 1 vcgencmd measure_clock arm


Hliníkové "chladičové" krabičky z rpishop, polootevřená, ... uzavřená ...a Argon ONE:
[Obrázek: chladici-sada-krabicka-pro-raspberry-pi-4b-cerna.jpg] [Obrázek: Case_2_of_2_256x256.jpg].<--POLOOTEVŘENÁ
[Obrázek: hlinikova-krabicka-pro-raspberry-pi-4b.jpg] [Obrázek: hlinikova-krabicka-pro-raspberry-pi-4b.jpg] [Obrázek: hlinikova-krabicka-pro-raspberry-pi-4b.jpg] <-- UZAV. ***
[Obrázek: argon-one-m2-case-pro-raspberry-pi-4.jpg] <<- Argon One M.2
Popis použití krabičky Argon ONE M.2


***V uzavřené mi nepravidelně vypadával signál VGA!!!, podle mne dotek letování s krabičkou (chybný rozměr spodní části)!!! Vyřešil jsem doplněním podložkami z nevodivé hmoty na otvorech pro šrouby, aby tištěný spoj byl výše nad spodní částí.
***Uzavřená krabička má větší tepelnou setrvačnost a na nálitcích CPU a RAM chladí lépe, ostatní čipy neochlazuje!
***Jakmile se celá krabička ohřeje (procesor běžně chlazen na teplotu +54 st.C), nemohou se odvětrávat proudícím vzduchem.
***To jsem vyřešil brutálním odříznutím části nad porty USB a LAN plus vyvrtáním sedmi otvorů na protilehlých bocích.
***Polouzavřená s menší tepelnou setrvačností ochlazuje na teplotu o 8st vyšší, zato odvětrává všechno.***

Výpis informací o procesoru a revizi (verzi):
~ $ cat /proc/cpuinfo #celý výpis
~ $ cat /proc/cpuinfo | grep Revision #jen číslo revize
Raspberry Pi revision codes
Teplotní testování https://www.raspberrypi.org/blog/thermal...erry-pi-4/
(Ještě je k dispozici StressBerry, nevyzkoušel jsem.)
~ $ sudo apt install stress-ng mesa-utils #instalace zatěžovací utility
~ $ stress-ng --cpu 0 --cpu-method fft #zatížení CPU, přerušení CTRL+C
~ $ glxgears -fullscreen #zatížení VGA, přerušení ALT+F4
~ $ man stress-ng #více informací
~ $ man glxgears #více informací
Čtení využití procesoru a paměti přes SSH přístup, řádkové příkazy
~ $ top -c
~ $ htop #mně nelze spustit
~ $ free -mht
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Chlazení RPi 4 při vysoké zátěži - od meda - 05.11.2020, 12:55

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)