• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hrátky s HDMI-CEC
#1
    K založení tématu Hrátky s HDMI-CEC mě přivedla potřeba mít možnost z Kodi aktivně ovládat zařízení připojená přes HDMI-CEC rozhraní.

Tu potřebu mám zejména proto, že chci ovládat zapínání a vypínání TV připojené ke Kodi boxu, na kterém je instalován nějaký *ELEC a kromě Kodi tam běží i další, na něm nezávislé, aplikace. Např. Tvheadend nebo Webgrab++. Měl jsem toto řešení v době, kdy jsem Kodi a ostatní zařízení ovládal přes DO Logitech Harmony One, a tam jsem si dokázal poměrně dobře poradit s tím, když se box spustil na základě požadavku zahájit nahrávání v Tvheadend a přitom nebylo třeba pouštět TV. A naopak, když jsem chtěl ukončit Kodi, ale stále ještě běželo nahrávání v Tvheadend nebo právě běželo grabování EPG aplikací Webgrab++. V takovém případě jsem stiskl tlačítko na DO, vypnula se televize, ale Kodi box běžel dál a vypnul se až tehdy, když skončilo nahrávání TV nebo grabování EPG.

Nyní, když používám pouze DO připojené k boxu s *ELEC, potřebuji něco podobného. Potíž je v tom, že pokud nastavím HDMI-CEC v Kodi tak, aby se TV zapínala spolu s boxem, tak pokaždé, když se například spustí automaticky nahrávání v Tvheadend, tzn. že se probudí box ze standby, zapne se i TV, což samozřejmě nechci. Zapnutí TV potřebuji provést až ve chvíli, kdy stisknu tlačítko POWER na DO. A naopak. Pokud běží Kodi a zároveň se nahrává nebo grabuje, chci aby se při stisku POWER na DO vypnula TV, ale box běžel dále a vypnul/uspal se, až když skončí nahrávání a grabování. Samozřejmě je tohle možné řešit tak, že bych si pořídil DO, které má jedno POWER tlačítko na box, tak druhé na TV. Takhle to ale řešit nechci. Chci zachovat logiku starého dobrého Logitech Harmony One. Pouze jedno POWER pro všechno. A taky nechci být při výběru DO omezen pouze na typ se dvěmi POWER tlačítky.

Řešeni existuje, i když není úplně jednoduché a nepatří k těm out-of-box. A když už to studuji a hraji si  stím, bude určitě užitečné s tím seznámit i komunitu. Chtěll bych se v tomto tématu této problematice věnovat a budu rád, pokud někdo má zkušenosti, aby se přidal.

Pro začátek tedy několik klíčových bodů popisující, jak mám v plánu postupovat a čím chci začít.

1. Většina toho, o čem budu psát, se týká *ELEC instalací. V mém případě hlavně CoreELEC, které je teď mým nejčastěji používaným systémem

2. Budeme potřebovat nějaké základní informace a znalosti o Kodi, Linux a také některých aplikacích, které jsou součástí *ELEC

3. Chceme-li dosáhnout toho, o čem píši v úvodu, je třeba v nastavení Kodi, případně systému, vypnout většinu automatických operací souvisejících s HDMI-CEC. Budeme totiž potřebovat zařízení připojení na HDMI-CEC ovládat na základě vlastních rozhodnutí, resp. skriptů, které budou spouštěny. Ať už automaticky nebo právě stiskem některých tlačítek na DO (třeba právě toho již zmiňovaného POWER tlačítka).

4. Pro začátek se budu věnovat Kodi built-in příkazům, které se týkají HDMI-CEC, v dalším kroku přejdu na, pro mnohé jistě známou, linux aplikaci cec-client.

6. Důležité asi také bude věnovat, se tématu HDMI-CEC s ohledem na výrobce a jejich jednotlivé modely TV. V tomto směru očekávám i některá omezení. Všichni asi tušíme nebo jsme se s tím setkali, že ne všichni výrobci se k problematice HDMI-CEC staví stejně a co platí o této kategorii funkcí na jedné TV nemusí platit na jiných. Proto bude určitě užitečné, pokud se v tomto tématu sejdou názory a zkušenosti s HDMI-CEC různých výrobců i jednotlivý modelů TV. A podobné to asi bude i co se týče HW boxů/PC, na kterých běží Kodi.

A nakonec tohoto úvodního příspěvku poznámka. Pamatujte, že jsem s poznáním této problematiky vždy jen o pár kroků před tím, co tu o ní zveřejňuji a že je také možné, že ke konečnému řešení nakonec 100% nedospěji. Mějte tedy se mnou trpělivost... Díky.

Doporučené odkazy:
Kodi Wiki List of built-in functions
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 13.7.2021, 23:32
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 14.7.2021, 6:46
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od jkmh - 14.7.2021, 9:29
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od meda - 14.7.2021, 11:45
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od jkmh - 14.7.2021, 12:57
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od meda - 14.7.2021, 14:18
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od jkmh - 14.7.2021, 18:58
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 15.7.2021, 9:47
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od jkmh - 15.7.2021, 10:38
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 15.7.2021, 11:57
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 22.8.2021, 16:52
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od Beam - 25.8.2021, 15:33
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 26.8.2021, 0:36
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od Saxel - 26.8.2021, 9:52
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 26.8.2021, 11:00
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od Saxel - 26.8.2021, 11:25
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 26.8.2021, 20:43
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od Beam - 27.8.2021, 15:11
RE: Hrátky s HDMI-CEC - od JiRo - 27.8.2021, 15:34

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)