• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 2 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HD44780 - informační displej na RPi
#44
Díky odkazu, který zde dal @Lucky005, se mi podařilo rozchodit displej přes I2C sběrnici. Displej si nerozuměl s originál ovladačem, po nahrání alternativního funguje bezchybně. Odzkoušeno mám na čisté instalaci LibreELEC 8.2.4.

Výhodou tohoto řešení je, že potřebujete k zapojení pouze čtyři piny, dále modul umožnuji regulaci kontrastu, případně zapnutí vypnutí podsvitu pomocí propojky. I2C moduly pro displej HD44780 lze zakoupit samostatně cca 18kč nebo již napájené na displeji od 50kč (ebay).

Postup zprovoznění displeje na RPi:

Zapojení do GPIO:
   

Pro zajištění správné komunikace je potřeba zjistit adresu I2C zařízení, kterou lze jednoduše určit podle označení modulu:
PCF8574A -> adresa 0x38
PCF8574AT -> adresa 0x3f
PCF8574T -> adresa 0x27
Adresu můžete měnit různým propojením plošek A0, A1, A2, ale nám bude stačit defaultní adresa, tedy bez propojení.

Je tu i možnost ověřit adresu například na Raspbianu pomocí příkazů:

Instalace nástrojů pro práci s I2C:
Kód:
sudo apt-get install i2c-tools

Detekce adresy:
Kód:
sudo i2cdetect -y 1

Známe-li adresu můžeme přejít k instalaci doplňku LCDproc, který je součástí repozitáře LibreELEC. V nastavení doplňku zvolíme displej (HD44780), čímž se vytvoří konfigurační soubor LCDd.conf.

Následně provedeme úpravy v LCDd.conf (/storage/.kodi/userdata/addon_data/service.lcdd/):
Driver=hd44780
[hd44780]
ConnectionType=i2c
Port=0x3f (zjištěná adresa)
Device=/dev/i2c-1
size=16x2 nebo 20x4 (podle velikosti displeje)

Jelikož mi původní ovladač nefungoval použil jsem alternativní, takže je zapotřebí ještě změnit cestu k ovladači v LCDd.conf:
DriverPath=/storage/LCD/ (podle umstění náhradního ovladače)

použitý ovladač: https://forum.libreelec.tv/thread/1930-l...#post61960

Dále je nutné povolit I2C sběrnici zápisem do config.txt:
Kód:
dtparam=i2c1=on
dtparam=i2c_arm=on

Po restartu LibreELEC by měl displej naskočit, tedy přesněji měla by se vám zobrazit uvítací hláška zapsaná v LCDd.conf.

Dalším krokem je instalace doplňku XBMC LCDproc, který je součástí repozitáře Kodi !! V něm pak můžete nastavit znakovou sadu, zpoždění, obnovovací frekvenci, atd.

Jako poslední je třeba vytvořit soubor LCD.xml v němž se editují zobrazované informace na displeji. Pokud jej máte již předchystaný stačí zkopírovat do složky /storage/.kodi/userdata/ více v prvním příspěvku...
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: HD44780 - informační displej na RPi - od Petrvald - 17.3.2018, 12:05

Přejít na fórum:


Prochází: 5 host(ů)