• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 3 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stavba HTPC pro přehrávání videí HEVC/FullHD (x86_64 Libreelec)
#70
Wink 
Jak jsem slíbil, tak plním. Víte dobře, že jsem stará držgrešle, takže opět to bude "libreelec stroj" s ohledem na poměr cena/výkon. A poměr cena/výkon je u mě skutečně poměr cena/výkon!

K celé věci mě navnadila, jak jinak, supr dubr nabídka na aukru-
GA-1037UN-EU R2.0
No nekupte to za 299,- Kč! Pěkná ITX deska s HDMI výstupem a s notebookovým plnotučným procesorem (žádná atomární sračka) s max. 2x8 GB DDR3.
No zkrátka jsem to hned koupil (se spoustou jiných krámů od daného prodejce), a vymýšlel co s tím dál udělat...

Jako první problém, byl výběr ITX skříně. Řekl jsem si totiž, že to teď udělám fakt pidi. Páč tu byli nějací radilové, co se jim zdále mATX bedna na HTPC příliš velká a příliš neelegantní.
No, jenže žádná dostupná ITX CASE se mi nelíbila - ne za ty ceny, který za to všichni chtěj (od 1000 Kč vejš). Mezi ojetinama na aukru taky žádný výběr. Uvolil jsem se tedy koupit ITX CASE zcela novou a to tuto-
Eurocase MINI ITX T-001
Zamáčknul jsem slzu nad 473 Kč a objednal...
Ještě poznámka - tato bedna se prodává i ve verzi s vestavěným DC ATX zdrojem 65 W (v bedně je tam na to místo i 2 šroubky). Ale je pak o cca 350 až 400 Kč dražší a navíc vám tam plandá ten megatlustý ATX kabel.Důležité je ještě říci, že má redukci I/0 shieldu na poloviční jeho šířku a celou ITX CASE lze zavěsit pomocí VESA držáku přímo dozadu na LCD monitor či televizi.

Vyhodnotil jsem, že příplatek 350 Kč za ten DC ATX zdroj fakt nedám. Cena ani představa toho 24žílového ATX kabelu napříč celou bednou, se mi nelíbila. Daný DC ATX jsem se rozhodl suplovat pico-psu z aliexpressu. Udělal jsem tedy objednávku na ali za 10,2 USD na pico-psu a čekal na dodávku. Očekával jsem pico-psu klasického střihu, viz. můj úvodní příspěvek v tomto vláknu. 
Jaké však bylo moje (nemilé) překvapení, když dorazilo toto-
[Obrázek: r9nrIK1OQB.jpg]
[Obrázek: oh1g51Xn9B.jpg]
[Obrázek: kgmSOpKyzW.jpg]

Taky se vám to zdá nějaké "očesané" a "zchudlé"? Polovička součástek na té destičce chybí (ve srovnání s tou dlouholetou klasickou pico-psu koncepcí) a ty 4 elektrolytické kondenzátory jsou zjevně nahrazeny jen kaskádou keramických SMD kondenzátorů, které se však nemohou s elektrolyty po stránce filtrační kapacity měřit... Cívky jsou taky menší než dřív... Nebudu to komentovat, nějakým záhadným způsobem to funguje, holt asi čongové provedli součástkový ořez a cenovou minimalizaci. Každopádně si troufám říci, že tento "inovovaný" pico-psu asi nedá tolik Wattů, co ten předešlý/klasický. Odhaduji to tak vhodné pro stroje do cca 45W, víc ne. I tak jsem to vylepšil nalepeným malého pasivního chladiče na ty 3 mosfety, nebo co to je...

Další problém, jaký napájecí AC-DC 12V zdroj pro pico-psu použít? Nejsem přece tak blbej, abych kupoval za 4-6 stovek originál 12V "cihlu", navíc lze často pochybovat o tom, co v tom vůbec je... že... Na youtube jsem se např. minulý týden nachechtal z toho, jak si nějaký rusák suverénně objednal Fortron 12V/7A a po rozdělání "cihly" zjistil, že je to vlastně jen pěkný plastový nový futrálek s Fortron nálepkou specifikace a uvnitř vykuchaný, orezlý, hrubě obastlený spínací zdroj 12V/3A, vykleštěný z nějakého vyřazeného LCD monitoru. 

Toto ne, čínští soudruzi - tuhle potěmkiádu si mohu udělat doma sám a za třetinu peněz...
Opět pomohl aliexpress a mnou oblíbené repass AC-DC spínací zdroje od prodejce IC GOGOGO Store. Prodává sice repasované destičky spínacích zdrojů s typicky čínským nešvarem, že se všechno nadsazuje kapacitně min. o +30%, ale až na výjimky jsou to všechno desky ze značkových "cihla" zdrojů (Samsung atp.), které jsou třídy "efficiency Level V" (=účinnost 87%), tj. nejsou to žádná ořezávátka.
Třídy efektivnosti "cihlových" zdrojů AC-DC
Nejsilnější 12V zdroj jaký prodává (občas, trvale ho v nabídce nemá), je "12V/8A". Proč uvozovky? Ve skutečnosti to není 12V/8A, ale "pouze" 12V/6.6A tj. 12V/80W. Originální aplikaci tohoto zdroje lze dohledat pomocí označení PCB přes google. Takže samotný AC-DC 12V zdroj máme, ale do jakýho futrálu ho strčit - nota bene, když ho chci ještě notně vylepšit dodatečnými chladiči (kdysi jsem na aukru za pár desetikorun koupil celou krabici od bot se směsicí různých i nerůzných hliníkových chladičů), větším filtračním kondenzátorem na vstupu a dodatečným na výstupu? 
Původně jsem ho chtěl narvat ještě do té ITX bedny (jakési místo po tom origo ATX zdroji tam je) - vypadalo by to cool, ale to jsem musel pro nedostatek místa uvnitř bedny zavrhnout. 
Tady pomohli soudruzi z Polska s plastovou krabičkou KPZ6 za 60 Kč. Do ní jsem vše spájel, nabastlil, i s vypínačem a vsuvkou na kabel 230 V (obého a podobných spotřebákových drobotin mám pro sichra strýčka příhodu po 10 ks za 1-2 USD z aliexpressu).
Takto vypadá hotové dílo (zdroj 12V/6.6A, efficiency level V)-
[Obrázek: 7QX2q8JCwS.jpg]
[Obrázek: Y6I9xEpXGe.jpg]
[Obrázek: pN2CSz4UfH.jpg]
[Obrázek: sekliylK9j.jpg]
[Obrázek: PYvVrxrS6f.jpg]

Apropo. Jen taková poznámka bokem. Zapomeňte na to, že existuje nějaký skutečný a reálný zdroj 12V/10A (a podobné ampéráže) typu "cihla". Zapomeňte. Přes klasický napájecí konektor 5.5/2.5 mm nebo 5.5/2.1 mm lze totiž podle specifikací výrobců těchto konektorů přenést max. 5A, vyjímečně max. 7A (preciznější/větší styčná plocha kontaktů na konektorů)! 10A je ale z říše vlhkých snů, a pokud nějaký číňan nabízí "cihlu" 12V/10A, tak kecá...
Na to, abyste někam solidně bez toho, aby vám z káblíku "odtekla" izolace, přenesli 5A, tak musíte mít průřez min. 2x 0,25mm2 Cu. Takže bacha na ty ampéry a není občas na škodu se zamyslet na realitou toho, co je ještě možné a co už je vlhký sen.

Dostáváme se pomalu do finále, tj. k samotnému libreelec stroji.
Prvně tedy fotky (smotaný ručník tam nemám na otírání potu při práci, ale vypokládám si jím ruku, páč mám náběh na asi počínající karpál)-
[Obrázek: RvgOG5IKoP.jpg]
[Obrázek: BuYTFoz4ZZ.jpg]
[Obrázek: opWnETDpJC.jpg]

Nyní doplňující komentář. Základní desku jsem bohužel koupil bez I/O shieldu. To je holt daň za tu hezkou cenu základní desky. Jak ale vidíte, elegantně jsem tento nedostatek proměnil vlastně ve výhodu. Z rekonstrukce střechy na boudě na zahradě mi totiž zbyl zatěsňovací umělohmotný pás, aby mi na půdu nelezly cizí kočky vrhat koťata. Z toho jsem si udělal pomocí skalpelu náhradní I/O shield, který nejen vypadá cool, ale i větrá...
Základní deska je originálně bez chladiče, pouze pasivní chlazení. Bohužel na 100% pasiv to provozovat NELZE. Teploty CPU lezou přes 90st.C a to se zkrátka nedá. Musel jsem si vypomoci 70 mm (či 60 mm?) fanem ze starého AM2 box chladiče a 2 plastovými sichr páskami. Základní deska neumožňuje bohužel stáhnout otáčky fanu na hodnoty neslyšitelnosti. Jakýsi fan control na desce sice je, ale ať jsem s tím čaroval jak čaroval, pod 2000 rpm jsem se nedostal. Před fan jsem vřadil mikro DC-DC řadič (na aliexpressu lze koupit 5ks asi za 1,5 USD), který jsem to zpomalil na cca 1100-1200 rpm. To už se dalo vydržet.
K desce jsem koupil 2GB DDR3 za 185 Kč.
To je asi tak vše.
Provozní zkušenosti? Velmi dobré - tedy s tím fanem. Bez fanu to stálo za prd.
V idle spotřeba 19-20W na zdi. Špička (přehrávání HEVC HDR 1080p) cca 30-31W na zdi. 
Větších hodnot jsem nedosáhl. AC/DC zdroj se sice jeví zbytečně předimenzovaný, ale beru to jako rezervu do budoucna.
Ano, tento stroj s Intel Celeron 1037U zvládá s Libreelec 8.95.3 (RC5.2 verze 9.0) a jistou maličkou rezervou přehrávat full HD HEVC HDR!!! Pocitově si troufám tvrdit, že po stránce výkonu je to jen o chloupek slabší než můj v úvodním příspěvku popisovaný stroj s E8400 a HD5450.
H264 přehrává s HW akcelerací a dokonce perfektně funguje přehazování zobrazovacích frekvencí na TV (librelec je schopen vnutit přes HDMI na TV např. 23.98 Hz atp.)

Nyní náklady:
Základní deska GA-C1037UN-EU ...299 Kč
2GB DDR3 ...185 Kč
Pico-psu 12V/45W ...10.2 USD ...235 Kč
ITX case ...473 Kč
plastová krabička KPZ6 ...60 Kč
AC-DC zdroj 12V/80W ...6 USD ...138 Kč
500GB harddisk ...600 Kč (pouze dočasně!!! - mám vykucháno z notebooku, kde jsem nahrazoval SDčkem - bohužel se mi dosud nepodařilo sehnat nějaké vhodné menší cca 8GB SSD za cenu kolem 150-200 Kč, které bych si představoval)
USB RF ovladač + baterie ...4.50 USD... 100 Kč
doprovodná bižuterie a kabeláže ...200-250 Kč
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Stavba HTPC pro přehrávání videí HEVC/FullHD (x86_64 Libreelec) - podruhé... - od harrym - 02.2.2019, 15:09

Přejít na fórum:


Prochází: 3 host(ů)