• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 1.5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domácí automatizace - bezpečně
#43
Po delší odmlce jsem zpět s novými poznatky ohledně chytré domácnosti. Měl jsem toho poslední dobou poměrně hodně, ale i tak jsem si našel nějakou chvilku na experimenty. K serveru home-assistant jen asi tolik. Vývoj jde raketově kupředu a blíží se do stavu, kde nebude potřeba žádná konfigurace přes konfiguráky a mělo by jít vše jednoduše naklikat. Takže tady tuhle větev bych dal prozatím k ledu a počkal na novou verzi, protože ta vše dosavadního kácí  6 . Co jsem stačil otestovat tak to je
sonoff basic
sonoff TH10
sonoff TH16
sonoff RF
sonoff RF bridge
sonoff 4CH
shelly 1
zigbee2mqtt
paradoxně se jako nejvíc problematické jeví produkty sonoff pod firmwarem Tasmota 6.5.0. Sice předchozí občasné výpadky jsou minimální, ale co se děje je to, že se sonoff odpojí a už se nedokáže připojit do sítě. Pomůže pak odpojení od sítě, což může být v některých instalacích problém. Doufám, že dalším firmwarem se vše napraví. Překvapením je produkt Shelly s originálním firmwarem. Umí běžet zcela bezpečně bez cloudu a hlavně pro základní funkci nepotřebuje ani žádný server. Shelly používám na všechny světla, kde je za každým vypínačem jeden Shelly-1. Výstup y vypínače jde na svorku SW a světlo je na svorce 0. Shelly je nastaveno tak, že pokud dostane napětí na svorku SW má invertovat stav na svorce 0. Takže ovládání vypínačem je zachováno (i bez připojení na wifi), ale navíc mám v Home assistantovi přehled o napětí na svorce SW a 0 plus můžu svorku 0 ovládat pomocí Hass. Další slušně funkční je RF bridge pod Tasmotou. Je to skvělá brána mezi RF zařízením a Hass. Mám takto řešeny dveře, okna plus pár RF ovladačů a vypínačů. Výhoda tohoto řešení je cena, kde RF bridge je do 250,- Kč a RF senzor za 100,- Kč, to je bezkonkurenční. Další výhoda je jednoduchost a nenáročnost na provoz periferií. Jelikož je třeba dveřní senzor zcela pasivní a vyšle signál jen při změně stavu, bude výdrž na baterii extrémní (napájeno buď AAA nebo 23A) Nevýhoda je prostupnost RF signálu, ale to lze pořešit použitím několika RF bridge. Další hračka kterou jsem zprovoznil je bridge mezi MQTT a Zigbee protokolem. Tento protokol totiž podporuje spousty a spousty výrobců, jen o tom moc nemluví, aby uživatel byl nucený si koupit jejich bránu a tím udělal z bezpečného opensources protokolu, nebezpečnou díru do svého soukromí  a umožnil se nechat šmírovat. Tato brána vše obrací opět na stranu opensources. Pořizovací cena je opět pár stovek, pokud se nikomu nechce flashovat původní jednotku, lze vše koupit předpřipravené s cenou okolo 700,-. Integrace do Hass je bezproblémová a své zigbee zařízení vidíte krásně v MQTT managerovi. Jelikož jsem nechtěl utrácet peníze za nějaké drahé zigbee zařízení, tak jsem sáhnul po Xiaomi Aqara senzoru za 300,- Kč. Přidání bylo opět překvapivě snadné a Hass ze snímače vidím teplotu, vlhkost, tlak, sílu signálu, procenta a napětí baterie. Předpokládám, že senzor toho víc neumí. Další zigbee zařízení mně do oka zatím nepadlo. V případě dveřního senzoru je oproti RF řešení extrémně drahý. Žárovky používám minimálně (spíš LED panely), takže budu muset pohledat. Potřebuji pro testování něco co se dá řídit, abych otestoval jestli jde pomocí MQTT bez potíží ZigBee i řídit. Čím jsem byl třeba zaneprázdněný byl projekt Hummer pro kluky. Autíčko jsem dostal od kolegy zadarmo zato dík 2 . Takže jsem objednal pár nových dílu, aby zase vypadalo k světu. No pak jsem přemýšlel co dál. Autíčko má dva motory 12V a dvě 6V baterie 12Ah v sérii. Jako první jsem zvětšil dojezd, další baterií 12V 14Ah pod sedačkou. Pak jsem chtěl předělat nemoc těchto čínských autíček a to je vypalování kontaktů u spínačů. Takže vše jsem nahradil Autorelátky a spínače je pouze ovládají. Dále mně vadilo "vadnutí" výkonu podle stavu baterií. To jsem pořešil pomocí DC-DC step Up convertoru, kde by měl na výstupu udržovat 13,8V. Navíc jsem tam hodil ještě jeden na 15V, kde se dá přepínat rychlost. Další žalostná věc bylo osvětlení (pouze dvě doutnavky vpředu) svítící pouze při jízdě. Takže jsem všude roztahal 10mm LED a autíčko má funkční Potkávací, Dálková, Mlhová světla, dále blinkry, výstražné a varovné světla plus zpátečka a brzdová světla. Z Číny ještě jede klakson, aby bylo autíčko i slyšet 1 . Vše řídím samozřejmě pomocí Arduino Nano, takže je tam i nějaké logika světel, co nejblíže skutečnému autu.


Přiložené soubory Miniatury
           
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Domácí automatizace - bezpečně - od cuore - 09.6.2019, 19:28
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 10.10.2020, 16:53
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 11.10.2020, 12:03
Domácí automatizace - bezpečně - od cuore - 11.10.2020, 13:20
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 12.10.2020, 10:31
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 17.10.2020, 15:58
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 17.10.2020, 19:28
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 18.10.2020, 11:16

Přejít na fórum:


Prochází: 2 host(ů)