• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 1.5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domácí automatizace - bezpečně
#82
Tak od začátku: tohle téma se jmenuje Domácí automatizace - bezpečně. Tohle téma jsem zakládal hlavně pro začínající nováčky v IOT, aby se vyvarovali chybám a zklamáním a tím zbytečně nezanevřeli na IOT. S home assistant jsem začínal někde od verze 0.73 a když jsem tohle založil a začal psát, tak se pomalu chystala nová verze 1.0, která měla znamenat revoluci v home assistantu. Proto jsem tohle zamrazil a čekal na revoluci, jelikož by sepsaná data nebyla relevantní. Revoluce měla spočívat v tom, že se nebudou používat žádné konfigurační soubory a vše půjde naklikat. A to vám můžu potvrdit, že těch configů bylo. Nicméně místo verze 1.0 přišla verze 0.100. Tím bylo jasně řečeno, že vývoj tohoto systému ještě nějaký rok potrvá. Nyní jsem, ale nabral dojmu, že se už tak zásadní změny nedějí a navíc sám budu vše stavět od začátku. Tak proč to rovnou nesepsat. Proto bych poprosil ať se ostatní zdržují od navádění nováčků na použití nestandardních řešení, která z největší pravděpodobností povedou k tomu zklamáni. Nechci se nikoho dotknout, ale ti co tady ve velkém propagují instalaci hassio do dockeru, který běží většinou pod debianem nebo ubuntu. Jejich přezdívky jsem na fórech okolo linuxu neviděl, kolik z vás má alespoň řekněme pět let zkušeností s linuxem? A to myslím takové, že je to jejich majoritní systém a tím museli řešit spousty a spousty problémů s kompatibilitou HW, absenci určitých SW apod. Já osobně takhle fungují vic jak 10 let, takže o tom něco vím. Psal jsem několik programů pod ubuntu, jelikož linuxová alternativa nebyla. Instaloval jsem tento systém na desítky zařízení a musel řešit kompilace jádra apod. Tím chci jen říct, že pro nováčky je tohle hloupost. Tato instalace je za první už bez podpory od vývojářů a za druhé je kompatibilita balíčku, aktualizace jádra a všeho okolo jen na vás. To nevidím jako správnou cestu. Pokud bych něco podobného řešil a řešit budu, tak jak jsem psal. Oddělený HW provedu instalaci linuxu. Na něm poběží MQTT, node-red a třeba recorder v podobě nějaké databáze jako je MariaDB. Ale home assistant zásadně na podporovaném HW a v podporované instalaci. Tím odpada starost o aktualizaci jádra, supervizoru atd. Navic pokud se po aktualizaci vyskytne nějaký Bug, tak je velká pravděpodobnost, že ho už někdo nahlásil a taky mezi prvními obdržím opravu. Jaký HW je už na volbě každého, ale ideální je raspberry pi4 4GB RAM. Je to preferovaný HW vývojáři a jejich hlavní proud. Tím se dostáváme k dalším bludům co tady psal kresomysl. Jestli si on o sobě myslí že je chytřejší než vývojáři systému, tak ho musí všude brát všemi deseti. Pokud by byl s SD nějaký problém, tak vývojáři jako první začnou tloct na keř. Z mého pohledu je to spíš tím, že nevíš co děláš a kartu si odvaříš. Sám mám doma 6 raspberry a některé jedou nepřetržitě 3 roky. Kupodivu na původní SD kartu. Netvrdím že jsem karty neřešil, ale hlavní problém byl buď v nekvalitní kartě, nebo ve výpadku napájení. Tohle jde pořešit pomocí UPS a tím problém s SD kartou skončil. Ono totiž pokud spadne napájení během zápisu na SD, tak se zhroutí filesystem a raspberry opět nenabootuje. Kvalitní karta stačí jen preformatovat a nekvalitní většinou skončí s chybou IO. Velice dobře zkušenosti mám s výrobcem Kingston, samosebou od ověřených prodejců. Za celou dobu jsem vyhodil jen jednu kartu Samsung a dvě SanDisk. Co se týká wi-fi, tak tak je a bude ten hlavní nosný prvek pro datovou komunikaci. Sekundárně jsou pak zastoupeny ZigBee, Zwave a RF. Metalicka komunikace je zastoupena nejméně. Musíte si uvědomit jednu zásadní věc a tou je, že drtivá většina smart domácnosti je budována dodatečně, takže nějaké sekání a tahání metaliky nepřichází v úvahu. Už nadlidský úkol je protáhnout UTP mezi routerem a AP, takže těchto bludů se taky zdržte. V dnešní době je bezdrátová komunikace v IOT nejpoužívanější a pokud mám kvalitní základ, tak i vysoce spolehlivá. K tomu se dostávám k dotazu ohledně routeru. Ano opravdu je to nosný pilíř celé IOT. Proto nešetřit a pořídit opravdu doporučovaný HW. Člověk si musí uvědomit, že časem může mít na síti stovky zařízení a pro každé je vhodné přiřadit pevnou IP podle MAC adresy a nastavit firewall pravidla. Osobně mám třeba na určitém IP rozsahu vše od Tasmoty, na dalsim ESPHome, pak Shelly, kamery atd. Pak je v tom pořádek a rád. V leases je pak krásný přehled jaké zařízení je na určité IP a kde se přesně nachází. Pak jen stačí v prohlížeči zadat jeho IP a hrabu se přesně kde potřebuji. Padlo tady něco i o zalohach systému. Osobně prěd každým zásahem vypnu hassio a pomoci dd udělám IMG karty. Pak opět nabootuji a dělám úpravy. Tento IMG následně obnovit záložní kartu pro případ pádu systému apod. Pokud se náhodou něco podělá, tak SD kartu dokáže vyměnit i manželka, když jsem mimo domov. Takže případný výpadek systému je vyřešen i s bootem záložní karty během pár minut. K rychlosti karty, se vyjadřovat nebudu, boot systému je otázkou pár vteřin.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 10.10.2020, 16:53
RE: Domácí automatizace - bezpečně - od cuore - 10.10.2020, 20:40
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 11.10.2020, 12:03
Domácí automatizace - bezpečně - od cuore - 11.10.2020, 13:20
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 12.10.2020, 10:31
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 17.10.2020, 15:58
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 17.10.2020, 19:28
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 18.10.2020, 11:16

Přejít na fórum:


Prochází: 8 host(ů)