• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 1.5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domácí automatizace - bezpečně
#86
Taky si dovolím zareagovat na @cuore. Na Linuxu jedu uživatelsky dobrých 15 let, možná i mnohem déle, nějak jsem ztratil přehled (Ubuntu -> Suse -> Mandrake -> Mandriva -> Debian - LinuxMint -> Antergos -> Manjaro -> Arch. Předtím OS/2. Nicméně na linuxových fórech mě pod touto přezdívkou nenajdeš, protože ji prostě používám jenom tady :-).

Ale ani po těch letech si netroufám označit se za více než mírně středně pokročilého. Žádné zásadní HW ani SW problémy jsem na své pouti nezaznamenal. Programovat dodnes neumím, sotva si dokážu napsat nějaký jednoduchý bash skript. Prostě k tomu nemám důvod. Jako primární router používám modráska Turrise, jako AP pak Zyxel Armor X1 a dva starší Mikrotiky a dva rozbočovače. Metalika protáhnuta v našem 30 let starém domě skrz strop do patra a potom pod lištami u podlahy skrz zeď do každé místnosti. To už dneska fakt není problém. Co jde připojit na ethernet, běží po drátě (všechna 3 multimediální RPi, RPi s Octoprintem i HA server, routery, TV, AV receivery). Všechny PC v domácnosti jedou na nějakém Linuxu (žena, dcera i syn). Po uživatelské stránce jsou spokojeni, problémy se systémem nemají, prostě to funguje. Tím chci říci, že dneska už vůbec být zapotřebí být nějaký Linuxový guru, aby člověk mohl nainstalovat třeba Ubuntu nebo Raspbian s dockerem a několika kontejnery. Ano, pojednou podle návodu krok za krokem, protože nerozumí tomu, co je pod kapotou, ale to ani drtivá většina dnešních řidičů, a přesto aut na silnicích neustále přibývá.

Co se HW stránky pro HA týče, asi před 2,5 roky jsem začínal na RPi3B a SD kartě. Po několika měsících byl systém tak pomalý, že se to nedalo vydržet. Karta (Kingston) odešla asi po 2 měsících, další (Samsung) asi po půl roce. Přešel jsem na vysloužilé pracovní Lenovo T42, C2D, GB RAMM, SSD 256 GB. Ubuntu server, docker, asi 10 kontejnerů. Absolutní spokojenost, žádné problémy. Po ročním provozu 24/7 ale začal zlobit větráček na CPU. Nechtěl jsem staříka uvařit, zakoupil proto RPi4 se 4 GB RAMM a 256 GB SSD. Co se rychlosti a odezvy systému, je možná lepší než na Lenovu. Absolutní ticho a spotřeba je také jinde. Kromě HA na něm jede Calibre server, Booksonic, NodeRed, Grafana, InfluxDB, Emby server, plus pár dalších.

Naprosto souhlasím s částí o routeru, pevných IP a síťových rozsazích. Používám to úplně stejně. V síti je v tuto chvíli 98 aktivních zařízení.

Ad zálohování: Snapshoty v hassiu a uživatelská data z kontejnerů, celkem cca 7 GB, automaticky rsync na lokál a na vzdálené FTP. Obnovení systému je tak záležitostí max desítek minut (několikrát osobně vyzkoušeno :-).

Čili za mě, provoz "all on one" dává smysl, je jednoduchý a uživatelsky velmi příjemný.


Přiložené soubory Miniatury
           
Vero4K+, 3xRPi 3B;  xTrend 9500 (OpenPLI + CZ/SK Archives plugin); Turris 1.1; T61p (LinuxMint); T420 (ArchLinux); ThinkPad Edge (Linux Mint)
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 10.10.2020, 16:53
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 11.10.2020, 12:03
Domácí automatizace - bezpečně - od cuore - 11.10.2020, 13:20
RE: Domácí automatizace - bezpečně - od ch_bdxhegz - 11.10.2020, 18:32
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 12.10.2020, 10:31
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 17.10.2020, 15:58
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 17.10.2020, 19:28
Domácí automatizace - bezpečně - od Cinda - 18.10.2020, 11:16

Přejít na fórum:


Prochází: 6 host(ů)