• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 6 Hlas(ů) - 3.5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX, Dolby Atmos
#59
Připojuji svůj závěr v tématu, které jsem začal.

Východiskem je, že pokud máte i starší receiver, který umí DTS-HD a Dolby TrueHD, má skvělý zvuk a třeba nemá i 4K passtrough, určitě není důvod jej měnit.
Dnešní TV totiž žádná (aspoň pokud vím), neumí pořádně přehrát 4K filmy, natož s doprovodným HD zvukem (tam řadím Dolby trueHD, DTS-HD, DTS-HD MA, DTS:X). Ověřeno na TV Sony a TV LG. Navíc obvykle nemá DLNA, tj. přehrát z domácího NAS a obvykle mají jen ten nejlevnější SOC pro to ostatní mimo obraz. Horší než kterákoliv TV krabička z Číny.

Druhý závěr: pokud Váš receiver neumí 4K passtrough (naprostá většina starších), potřebujete z TV boxu dva HDMI výstupy - jeden do TV a druhý do receiveru. Takových TV krabiček je hrozně málo (resp. jsem žádný normální nenašel). Řešit se to dá jen tzv. rozdvojkou na HDMI, ale aktivní. Ověřená funguje tato - VAX01201. Koupená na amazon.de. Takže jedno HDMI z TV boxu do "rozdvojky" a z rozdvojky jedno HDMI do TV a druhé do receiveru. Jen připomínám, že HD zvuk nelze přenést přes optiku, tj. SPDIF. Toto téma se obyčejných zvuků (DD, DTS atd.) netýká.

Třetí závěr:
TV Box musí mít SOC nebo řekněme procesor, který HD zvuk podporuje. A je tam rozdíl i v jeho revizích. Takže na tom záleží! Opět mám ověřeno, že funguje napr. SOC S922X. Mám ho v krabičce Beelink GT-King "Pro". To Pro je právě rozdíl, že HD zvuk zvládá, je tam jiný procesor. Je navíc docela levný, koupil jsem ho jen na pokusy a osvědčil se. Má navíc speciální chip na zvuk oproti ostatním.

Čtvrtý závěr:
Pokud jde o software, tak opět ověřeno, že funguje 100% jen KODI pod Coreelec - bavíme se o krabičkách. Jsou tam příslušné volby passtrough, volby schopnosti receiveru apod. Údajně HD zvuk řeší i KODI pod Androidem, ale jsou s tím problémy.

Poslední závěr:
Pokud nepřehráváte 4K film v nějvětší kvalitě lokálně pomocí HTPC (W10 nebo Linux) nebo profesionálních drahých zařízení za cca 20 tis. a více (Zapiti apod.), jde to zatím jedině a vlastně levně jen pomocí TV Boxu, pokud dobře vyberete. Nevěřte nejrůznějším vychvalování různých jiných TV Boxů, protože naprostá většina lidí prostě HD zvuk neposlouchá, nemají receivery a 4K TV. Na "Stream Cinema" jim totiž opravdu stačí skoro cokoliv, jde to opravdu v naprosto jiné kvalitě a to jim stačí. Nekritizuji, jen se nenechte zmást, když někdo vychvaluje nějaké zařízení, které jemu stačí, ale to chcete Vy, to prostě neumí. Navíc si pletou zvuk po optice, HDMI, analog, multistream apod. Prostě když jim to hraje, tak uspěli. Prostě každý podle svých uší.

Jen jsem přidal svou zkušenost a trvalo mi to skoro 3/4 roku, než jsem to vyřešil. Možná že to ještě časem vylepším na nějakou krabičku s plnohodnotným PC - nějaké ála NUC s AMD, až budou dostupné. Ty budou mít i dvě HDMI a software na PC prostě zvládá všechno.

Takže dvojí potěšení - slyšet kvalitní zvuk jako doprovod 4K filmů je úplně něco jiného a druhé potěšení nad vítězstvím ducha nad hmotou :-)
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Dolby TrueHD, DTS-HD, DTSX, Dolby Atmos - od hobbykodi - 11.12.2020, 12:38

Přejít na fórum:


Prochází: 7 host(ů)