• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 4 Hlas(ů) - 2 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
101 sci-fi filmů, které musíte vidět
#23
POČÁTEK (2010 USA-GB), ČSFD 89%. Film zmíněný už jednou mezi zajímavými. Ale je to film toho Christophera Nolana způsobující odezvu názorů. SciFi o snových příbězích implantovaných do mysli člověka pomocí nyní neexistujících postupů. Vesmír uvnitř - s megalomanskými konstrukcemi, které budují jen autoři vizí o jiných světech. Nolan a jeho hrdina si nechal vystavět neuvěřitelné virtuální scenerie, pro oko diváka úžasné. Kdo v tom vidí cestu tam a zase zpátky, tomu závidím. Obrazová stránka sice ohromí, logika bohužel také. Po prvním shlédnutí jsem film chtěl dát ještě jednou ale nebavil mě. Čekal jsem rok a potom - ale jako překombinovaný děj, a tím i v tom scifi s nedůvěryhodným vývojem, ho vidím stále. Takže jen zábava a tím je diskuze zbytečná.
[Obrázek: 160620917_897369.jpg?h180]


INTERSTELLAR (2014 USA-GB), ČSFD 84%. Režie opět Christopher Nolan. V první části mohl mít lepší hodnocení, ale motivy nevyužil. V druhé části mohl mít nižší hodnocení, ale nasadil osvědčené finesy, až jsme zapomněli, co nás nepotěšilo. Průměr hodnocení 80 sedí.
[Obrázek: 159227662_c4a99b.jpg?h180]
[Obrázek: 159227664_ff580e.jpg?h180]
Do tohoto textu se mi opravdu nechtělo jako podobně čtete níže - body jsem si napsal už před půlrokem. Jako fanouška SciFi mne režisér Nolan opravdu nepotěšil. I tak jsem to viděl vícekrát. Představuji si, jak ho režie během natáčení přestávala bavit, scenáři věnoval 9 roků, prvotní nadšení vychladlo a teď už ho to prudí, protože by rád sfouknul těch pár skutečných scén rychle a ať si s tím poradí programátoři grafiky, on si dá čouda marjány, přepočítá $, a Hathaway(ová) mu stejně nechce dát, i když má tak velká ústa, že jí odpustil to hrozné hraní... Ále vem to čert ....hlavně Oskar... Kdo film neviděl, dále nečtěte - prozrazuji děj!!! 001: Cooper (sympatická postava) je ztvárněn jak z panoptika voskových figurín, to mi sem nepasuje (v seriálu True Detective naopak ano). 002: Dynamicky reportážní útržkovitá kamera vypomáhá tam, kde je nežádoucí odhalit nepropracovanost scén (podobně jak v nových dílech Star Trek). 003: Naznačení temnářského zřízení schůzkou ve škole se dále nevyužije; ke škodě příběhu. Je zločinem takto ospravedlnit pokračování existence státní NASA. 004: Zmatené řízení zemědělských kombajnů - reagují na gravitaci, tou je Cooper přilákán do NASA, když vydedukuje souřadnice. Jejich dekódování raději ani nevysvětlí. Děj podmíněný dalším Cooperovým konáním v budoucnosti. Tady kulhá časová smyčka na logiku ve smyslu - Co bylo dřív, vejce nebo slepice. Odpověď je VÝVOJ zacyklených událostí. Tady to vývoj není. Tady je to tedy nesmysl. 005: Útěk před prašným hurikánem do domu. Proč nezastavil auto těsně u verandy(?), kde by ještě efektně zlomil sloupek a mohl nadávat, že to bude muset opravit? Místo toho zastaví v hurikánu 20 metrů daleko a při přeběhnutí do domu je netrefí(!) ani jedna letící troska!!! 006: Schovanou dceru pod dekou v autě by přehlédl jen slepý nebo zhulený. 007: K utajenému zařízení NASA dojedou v noci - ve dne by utajení nikdo nevěřil. 008: Roboti TARS - pohyblivé shluky hranolů. Pomlčím o mém hodnocení. 009: Hathawayová: Usmívající se, usmívající, usmívající ...princezna, žena, doktorka, nic. 010: Coopera, kterého neočekávali, udělali okamžitě velitelem jednoho z kosmických člunů. Když ale velí, nikdo ho vlastně moc neposlouchá. 011: Do této chvíle příběh neměl gradaci, teď se to na opak zlomí. Až téměř odfláknutě. 012: Nosná raketa startuje z uprostřed obydleného domu (je to tajná rampa!)!!! Start z jiných planet už najednou přídavnou raketu nepotřebuje?! Okna kosmického člunu jsou zapuštěná a jejich okraje vystupující. Aerodynamicky chybné. 013: Planeta obřích vln - dost dobré! 014: Planeta ledu - pominu že Cooper naletěl myšlence o ledovém mračném povrchu nad teplým obyvatelným povrchem. Proč se zdržovat zabíjením Coopera, když je možné ho podrazit prostým odletem bez něj? 015: Jak se lidstvo zachránilo z umírající Země mi uniká, žádné detaily o objevených planetách nejsou. 016: Zprávy pro dcerku Murf přes knihovnu a přes hodinky plní jen funkci slibu, že se jí ozve či vrátí, význam vyřešení rovnic je opět nesmysl "vejce nebo slepice". 017: ZATO(!) výměna zpráv, vzkazů ze země a naopak, střídání lokace Kosmos/Země, to je geniální citovka i geniální dějový prvek! Bohužel ten přechod "před/za" obrazovku není víc využitý. Velká škoda. 018: Přiznání Profesora NASA, že nevěřil ve svůj A-plán a vysával tedy finance lidstva pro nic za nic je lidská katastrofa charakteru. V tomto bodě i katastrofa pokračování tohoto scenáristického nápadu. 019: TRIKY - Super!!! Škoda jen stále se opakujících stejných záběru na kosmický člun. 020: Opulentní konstrukce vnitřku kosmických lodí - Podlahové dlaždice (asi RAKO) s lemováním a vše zbytečně motorizované - odporuje heslu: Vše nepotřebné vyhodit. 021: Působení setrvačných sil na kosmonauty odfláknuté, téměř se neřeší. 022: Nikdo v příběhu nebyl jasný zloduch, jen chyboval. Pro lidstvo téměř fatálně. 023: Zlatá Gravitace! - Tu ale pravda vícekrát nedám.
A jak komentují jiní:..... http://www.csfd.cz/film/227786-interstel...nt=9908773
.....a F. Fuka, který si trochu domýšlí děj: http://www.fffilm.name/2014/11/recenze-s...ar-80.html

A tady mi nedá, abych nepřipojil výňatek od F. Fuky ke konci mnou modifikovaný:
A pak se Cooper probudí v normálním nemocničním pokoji, podívá se z okna a uvidí, že se nachází na obrovské kosmické stanici poblíž Saturnu, kde žijí tisíce lidí, kteří se sem dostali díky rovnici, kterou vyřešila jeho dcera. A pak se opravdu probere z amerického snu s rukou v nočníku.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: 101 sci-fi filmů, které musíte vidět - od meda - 03.10.2016, 8:58

Přejít na fórum:


Prochází: 7 host(ů)