• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 4 Hlas(ů) - 2 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
101 sci-fi filmů, které musíte vidět
#34
KONTAKT (1997 - USA), CSFD 82%. To je film z protipólu k Příchozím. Předchází je skoro o 20 let. Zvou nás až k nim a někdo má touhu to zkusit a zažít. Nepoznáte, jestli fyzicky nebo smyslově. S dnešními sci-fi řežbami a horory to nemá nic společného. Jodie Foster, Matthew McConaughey, Jena Malone, David Morse, William Fichtner, Tom Skerritt, atd.
Carl Edward Sagan, autor knižní předlohy (1985), (která je údajně lepší a dokonce trochu jiná),  byl americký astronom, astrofyzik a autor, úspěšný popularizátor astronomie, astrofyziky a dalších přírodních věd. Napsal také knihu Cosmos (1980) a obě byly poctěny významými literárními cenami.
[Obrázek: 159533671_4cc12e.jpg?h180] Citace: M.a.t.t. *****  Zemeckis sa dotkol dokonalosti a dokázal že filmové sci-fi sa dá natočiť aj ako v zásade komorná dráma jednej osoby, ktorá natoľko túžila po kontakte s mimozemským životom, až sa to stalo jej životným poslaním. Mimimum viditeľných vizuálnych efektov, pútavý no pozvoľna plynúci príbeh a nádherný záver. Film ako tento treba proste precítiť a nezamýšľať sa nad prípadnými chybami. Aj vďaka Jodie Foster a jednému z jej životných výkonov ma trochu mrzí, že si Kontakt vo svete nezaslúžil väčšie uznanie. Na kvalitách mu to však v ničom neuberá.


KOSMOS (Vesmír, Cosmos, dokumentární 13x60min. 1980 - USA), CSFD 87%. Scenář Carl Edward Sagan. V úvodu 13dílné ságy Cosmos nás průvodce vezme na cestu nekonečným vesmírným oceánem. Zavede nás do oblasti galaxií vzdálených až osm miliard světelných let od nás. Přes souhvězdí Herkula, Pegase, Andromedy a další se dostaneme do nádherné Mléčné dráhy a představíme si celou sluneční soustavu. Po 30ti letech navázali s původními Saganovími spolupracovníky novou serií - COSMOS: A SpaceTime Odyssey (13x45 min, 2014 - USA) CSFD 91% - Seth MacFarlane, Steven Soter, Ann Druyan.
[Obrázek: carl_sagan.jpg?format=750w] [Obrázek: 54965_848c14.jpg?h180] [Obrázek: 158370511_48e0e8.jpg?h180] (Illustration by Jody Hewgill)
Na boku jedné skříně s elektronikou sondy Pioneer 11 je umístěna plaketa s poselstvím jiným civilizacím, kterou navrhl Carl Sagan.
Citace 1980: Karlos80 ***** Patrně nejlepší a po dlouhých letech stále působivý významný vědecký dokument nejen o vesmíru (cosmu), jaký jsem doposud viděl. Všech 13 dílů jsem opravdu hltal a párkrát i přetáčel, abych tomu všemu pořádně porozuměl, něco z toho všechno jsem už dávno věděl, anebo si to myslel, ale sympaťák Sagan mě vždy něčím novým mile překvapil. Je mi však jasné, že tu nemohlo být obsaženo vše tak jako v knihách, ale vymezených padesát minut bylo tak akorát. Jednotlivé díly, kdy některé obsahují i hranou pasáž, byly pojmenovány opravdu výstižně. Ač to tak ze začátku každého dílu vůbec nevypadá, Sagan se vždy k jednotlivému tématu sice oklikou, ale vždy s noblesou jemu vlastní, vrátí. Každý díl začíná úplně jinak, většinou historií k dané problematice. Jak tu bylo už někým napsáno, není to dokument jen o vesmíru, galaxiích, hvězdách, hledání mimozemských civilizací, kterých byl sám autor velký zastánce (projekt SETI), naší vlastní historii, původu života, evoluci, astrobiologii, Ensteinově teorii relativity. Sdělení svou formou a pro laika i srozumitelnosti, průkopnickým použitím speciálních efektů (nejen ta úžasná kosmická loď na způsob Enterprise, se kterou se Sagan vždy vydal na cesty po kosmu, kéž by tomu jedou tak skutečně bylo a my mohli letět ke hvězdám), stylem vyprávění a fantastickým Vangelisovým hudebním doprovodem, způsobem, jakým je to celé udělané včetně geniálního průvodce chodící encyklopedie Carla Sagana (opravdu veliká autorita ve svém oboru) bylo unikátní. Škoda, že už není mezi námi-( Hodně se za tu dobu v kosmologii a nejen v ní změnilo, nové výzkumy, vědecké poznatky. Na závěr každého dílu se nám Sagan s odstupem času představí s tzv. "novými poznatky", ale mnoho z toho všeho je stále aktuální. Úsudek ať si každý udělá už sám. Duchovně uklidňující série, která působí jak balzám na duši. Doporučuji sledovat večer.
Citace 2014: Johny_fork ***** Kdybych tuto sérii shlédnul jako dítě, tak jsem dneska možná experimentální fyzik:). Ovšem i jako dospělý divák jsem měl možnost dozvědět se mnoho nového. Zejména zdůraznění vědecké štafety, zobrazení příběhů velkých objevů a zaujetí vědeckým postupem jako takovým považuji za největší klad této série.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: 101 sci-fi filmů, které musíte vidět - od meda - 05.3.2017, 19:56

Přejít na fórum:


Prochází: 7 host(ů)