• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 4 Hlas(ů) - 2 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
101 sci-fi filmů, které musíte vidět
#88
Jistě, to už je výklad a precizovaní základních zákonů. Oba tedy chápeme, že jejich jednoduché znění je správné a může nebo musí být v téže úrovni doplněno příkladem pro různé situace.

Například lékařský operační robot by v budoucnosti mohl byt sice specializovaný, ale například na bojišti (fuj, zas ta válka) samostatný.
Zde se nabízí, jak jsi naznačil ty @JiRo - pokud těžce zraněný voják odmítne (vlastním příkazem) operaci, která by mu sice zachránila život ale zmrzačila (a on by mohl bez ní ještě setrvat nějakou dobu v podpoře svých spolubojovniků a některé zachránit), jak daleko by sahala jeho vlastní vůle, vůle nadřízených a vůle etiky.
Robot upřednostní příkazy toho, v čím je majetku.
((Tady se jasně musím ohradit proti tomu, že robot není majetkem. Je jen zdánlivě živý.))
Ale s tím si můžeme hrát do nekonečna. Stále se musí vyjít z těch jednoduchých zakonů robotiky.
EDIT: Jestě doplním, že nultý zákon bude vykládán každou ze stran sporu, že "lidstvo jsme my".


Ještě k tomu prikladu @JiRo: s nevhodným (pro zdraví) chutným jídlem. To se mi zalíbilo!
Asi budou ti specializovaní roboti (nezní dobře správný tvar roboty), kteří budou třeba jen připravovat jídlo. To, že by odmítali připravovat jídlo v dlouhodobém horizontu nevhodné mi připadá jako distopie, pokud bych nemohl sám tu volbu povolit nebo zakazat.
Pokud si třeba diabetik opatří cukrářský automat na dorty a nebude dbát výstrahy, je to svobodná volba. Cukrářský automat nebude robotický lékař nebo ošetřovatel.
Ale pokud si představím vše v jednom, pak je opravdu otazka, jestli nechybí zákon robotiky o nevnucovaní vůle robota proti svobodné vůli člověka k sobě samému. Tedy, "nepřipravim ti dort ale nebráním ti k němu přijít jinak." 5 5 5

Trochu jsem zpětně editoval.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: 101 sci-fi filmů, které musíte vidět - od meda - 11.2.2021, 18:28

Přejít na fórum:


Prochází: 3 host(ů)