• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Zdravím hosta! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CoreELEC
#1
Rodí sa nám nová odnož LibreELECu pod názvom CoreELEC pre procesory Amlogic.

[Only registered and activated users can see links Click here to register]
X96 S905X 2GB/16GB, CoreElec 8.90.1, KODI 18 Alpha 
Citovat
#2
Zajímavé  Thumbup

Citace:Technical: some of the changes I and others have made in CE are incompatible with the currrent standards set within LE, for example... CE relies on a lot of patches to fix a lot of issues and one of the goals in LE is to reduce reliance on patches and to upstream fixes where possible however this in itself presents a number of additional issues.

Sending pull requests to fix current issues within LE has also been an issue in that there are very few people reviewing code and/or merging it, fixes can lay in wait for weeks or months which is counter productive to the long term goals of LE to provide stable releases.

Political: chewitt has touched on some of the current issues in his recent blog post regarding elections however needless to say the current atmosphere is somewhat hostile within LE and has made some of us just want to distance ourselves from all of the fighting and focus on what we really care about.

Personal: I can't speak for other developers as we all have our own individual problems and concerns with LE, my biggest concern however is the total lack of support received from more senior members, I have never received any help with hosting when I have asked, I have paid out of my own pocket to provide community releases whilst LE has collected donations to pay for it, my messages and requests have been read and ignored on many occassions and attitudes of senior members specifically towards the community and in particular the less technically minded users who I have seen belittled and almost ridiculed in posts when people are just asking for help and support is just wrong and not something I wish to put my name to.

The notion that LE is a dictatorship is not a view I hold as I don't really care much for the internal politics and I never have, I couldn't really care who makes the decisions as I have always maintained my own personal fork, I care more for the the community and fought on behalf of the community just to get S905/S912 added to LE when there was so much resistance to it, for me the fight is gone though, it went when I left the LE slack workspace a number of weeks ago, I find it too much effort when the same issues appear time and time again, I didn't part ways badly I just left without saying anything or making a scene so having the finger pointed at me for the problems that exist is just ludacrist.

.... trošku mi to připomíná dobu tříštění OpenELEC →  LibreELEC .....
3x RPi2B → L8.2.3 \ 1x RPi3B → L8.2.3 \ HTPC → L8.2.3 \ Xbox ONE S  18 \ X96 - S905X 2/16 → LE 8.2.3 \ NAS Synology 212J → DSM 6.1
 
Citovat
#3
Zajímavé. Sám nevím, jestli je to dobře. Je jasné, že takový fork má své plusy i mínusy. Těsnější vazba na HW a jeho maximálně efektivní využití, včetně podpory a rychlejší reakce na HW závislé chyby, patří nepochybně k plusům. Tříštění sil, zejména v úvodních fázích implementace nových verzí Kodi, bude patřit k mínusům, stejně jako zvýšená režie. Ale asi k tomu dojít muselo. Víme, že kapacita teamu LE už nedostačovala, takže podpora pro perspektivní 912 už stejně běžela mimo. Doufejme, že ono ELEC v názvu zůstane zárukou, že se jednotlivé projekty příliš nerozjedou a jejich kompatibilita zůstane alespoň na té úrovni, jakou si dnes drží Libre a OpenELEC.

@Rossi D Ideální řešení asi neexistuje, tedy pokud by někdo nevytvořil super team ELEC, který by řešil stranu (ELEC)Linux - Kodi a pak dílčí HW teamy, které by řešily portaci Linuxu na jednotlivé HW (procesory). Ale něco takového zřejmě dnes na komunitní bázi zorganizovat jde jen těžko, nehledě na to, že jak se píše ve zprávě, patrně došlo i k nějakým osobním třenicím. Ale to už k takovým projektům patří a samotné Kodi (XBMC) si ji prošlo několikrát. Poprvé v době, kdy se z XBMC teamu odtrhli lidé a založili MediaPortal. To je zřejmě v této oblasti neverending story.
Client/TV Server: Asrock Beebox+LE 8.2.5+Tvheadend 4.2 Clients: RPi 2+LE 8.2.5 2xW10+Kodi 17.6, Android Mobile+TVHClient+Yatse Server: Asustor
 
Citovat
#4
@JiRo
.... jj, ještě bych zmínil jednu "nepodstatnou" věc na okraj → vše je dříve či později jen a jen o penězích  8

Začínají se "rýsovat" loga  4

[Obrázek: 91CllE5.png]
[Obrázek: CaH0Nv1.png]
[Obrázek: pzILTMe.png]
[Obrázek: V0uktlC.png]
3x RPi2B → L8.2.3 \ 1x RPi3B → L8.2.3 \ HTPC → L8.2.3 \ Xbox ONE S  18 \ X96 - S905X 2/16 → LE 8.2.3 \ NAS Synology 212J → DSM 6.1
 
Citovat
#5
Mám pocit že začínají na alfa Kodi 18 od adamg,že?
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
::: Raspberry 1B + Hifiberry DAC = piCorePlayer 3.21 (Logitech Media Server 7.90) / 3x Beelink Mini MXIII-II 2GB/16GB LibreELEC 8.2 v NAND ::: Soukromý TVHeadend Server :::
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)